Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

achizitie smatphone - dilema de client carcotas - eu

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005
Zi luminata,

Sigur sunt oameni cu acceleasi probleme "tehnice" asa ca rog un pic de ajutor.
Subiect - achizitie smartphone personal cu camera buna.
Ca idee, camera buna inseamna cam ce face nokia 8 cu portul de gcam  - adica se cam bate cu s8..s9 :)  ( pentru cine nu stie, s9 = samsung 9).

Am vrut cam asa - cpu - snapdragon 835/845. Camera, cum ziceam, mai buna ca cea de pe Nokia 8 - minim 2 camere, Stabilizare optica.
Sa ruleze portul de pixel cam.
Sa aiba suport pe partea de rom-uri "aftermarket".
Rezolutie  - 2k.
Achizie facila - piata locala, suport (service) local.

Pana acum mi-au dat cu virgula urmatoarele"

- huawei p20Pro - bootloader blocat, nu prea are suport pentru rom-uri " aftermarket"
- note 9 - samsung s-a cam "pipilica " - varianta cu snapdragon nu se vinde in Eu si nu se poate debloca ( deci zero suport pe partea de rom), varianta locala Exynos iese din discutie
- oneplus 6T - camera este sensibil sub cele de mai sus
- nokia sirroco - nu mai are OIS !!!! ( si la pretul pe care il are este achizitia este inutila).
- samsung s9 - acceasi mizerie cu Exynos in loc de Snapdragon


Ori a innebunit lumea ori ceva e putret in "Danemarca":) ca nu se mai fac chestii " normale". Pana si Nokia a dat drumul la bootloader-ul deblocat..

PS sa nu aud de "mar". nici gratis nu l-as "cumparat".

Multumesc anticipat.

PS evindent daca exista o oferta de nerefuzat pentru modelele expuse, rog PM (doar pentru Bucuresti). Preturile de referinta pe nou sunt publice. La fel cele de sh (olx).

#2
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,470
  • Înscris: 07.01.2011
De ce suma dispui?
Te ai intins pe o plaja de pret maricica,de la 2700 la 4000,daca vorbim de preturile din magazine.
P20 pro are cea mai buna camera dintre cele enumerate,dar nu are snapdragon si nici rezolutie 2k.
6t are snapdragon 845 dar nu are rezolutie 2k,camera este cel putin decenta cu gcam.
Note 9 gasesti si cu snapdragon,dar probabil vei intampina probleme la garantie,in caz de nevoie.


#3
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005

 silviu03, on 21 aprilie 2019 - 09:53, said:

De ce suma dispui?
Te ai intins pe o plaja de pret maricica,de la 2700 la 4000,daca vorbim de preturile din magazine.
P20 pro are cea mai buna camera dintre cele enumerate,dar nu are snapdragon si nici rezolutie 2k.
6t are snapdragon 845 dar nu are rezolutie 2k,camera este cel putin decenta cu gcam.
Note 9 gasesti si cu snapdragon,dar probabil vei intampina probleme la garantie,in caz de nevoie.
Pe note 9 snapdragonul nu este "unlock"abil.
Un note 9 nou e pe la 2200..2400.ca idee

Stiu ca m am intins insa nici asa nu am gasit dpdv tehnic o varianta:)
Sa mai zic de port IR si baterie removabilA?.
Nope ca o dau in offtopic.

#4
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,470
  • Înscris: 07.01.2011
Stiu cat este,ieri tot eu ti am zis ca gasesti la acest pret.
Deci vorbim de piata sh.
Port ir are p20 pro,il gasesti pe olx cu factura la 1700-1800 lei.

Edited by silviu03, 21 April 2019 - 10:03.


#5
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
La Samsung daca instalezi un custom rom o sa se incarce doar pana la 80%, deci probabil iese din discutie.
Oneplus 6T nu are service local sau display 2k. La fel si HTC/Motorola/Google/Xiaomi etc.
Huawei nu are bootloader care se debloca si are procesoare Kirin.

Singura optiune pe care o mai ai e sa iei un LG, ori G8, ori V40. Display 2k, camere bune, service local, bootloader care se poate deloca etc.
Daca alegi LG V40, doar varianta de Europa : LMV405EBW se poate debloca. Momentan nu are custom rom-uri.

Edited by uNNNk, 21 April 2019 - 10:14.


#6
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Si eu is nehotarat ce telefon sa imi aleg din alea, Huawei P30 Pro e destul de scump iar S10+ are camerele alea asezate ca o masca de sudura.Intelegeti voi ideea.
La fel fara Apple ca nu imi place iOS-ul si nu cumpar un telefon doar pentru ca e scump si nu imi foloseste la nimic.

M-am gandit la OnePlus 6T dar am nevoie si de camera foto buna, S9 are senzorul de amprenta pe spate si nu stii ce sa mai alegi.

Nu imi place deloc cocalarismul asta cu 8 camere, senzorul pe spate pentru ca daca tin telefonul pe birou tot ar trebui sa il iau in mana sa il deblochez...

#7
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005
Pana acum imi confirmati ca e dureroasa treaba:(

#8
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,470
  • Înscris: 07.01.2011
Nu este deloc dureroasa,nu exista telefonul perfect,exista telefonul care ti se potriveste cel mai bine,asa ca stabiliti va prioritatile si lista se restrange.


#9
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014
xperia 1? este pana acum cel mai bun telefon, ecran(4kHDR oled, aka urineaza pe toata competitia cu jet),scoring, benchmark, tot ce vrei, doar ca trebuie sa mai astepti o luna pana apare

Edited by daybreak246, 21 April 2019 - 10:39.


#10
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Parerea mea e ca mai bine iti iei un telefon mai ieftin precum Huawei P30 lite sau un Samsung din clasa A si nu platesti un telefon premium care nu e chiar asa "premium" pe cat zic ei ca oricum nu crezi ca vei schimba telefonul ala dupa 2-3 ani?

Tara te vrea prost, munceste=rupe-te si cumpara totul de top ca oricum banii intra la smecheri iar tu dupa ce vei scapa telefonul pe jos vei sta cu el in sertar :)))
Platesti mai mult brandul si ce zice producatorul ca ofera dar minusuri vei gasi oricum, nu exista un telefon care sa le aiba pe toate.
Daca vrei ceva aparte faci un telefon la comanda, ei anume asa fac incat lumea sa cumpere continuu ca apare ceva nou si ca ar merita upgrade-ul.

#11
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,470
  • Înscris: 07.01.2011
Xperia 1 este cel mai bun telefon?
Nu crezi ca ar fi mai bine sa apara,sa fim siguri de asta?
Are o baterie mica,marginile sus si jos mari iar camera nu cred sa ajunga in top 3.

#12
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
Nu inteleg de ce vrei Custom Rom pe Huawei in conditiile in care OS proprietar este ff bine optimizat. Utilizez flagship-uri de-ale lor de aprox 4 ani, de la EMUI 5 pana la EMUI 9.
O sa pui un soft AM si dupa te plangi pe forumuri ca nu mai functioneaza cum trebuie OS-ul/camera/nu mai tine bateria etc.

#13
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005

 silviu03, on 21 aprilie 2019 - 10:33, said:

Nu este deloc dureroasa,nu exista telefonul perfect,exista telefonul care ti se potriveste cel mai bine,asa ca stabiliti va prioritatile si lista se restrange.

Mai restrans decat am zis nu prea mai am.
Telefon custom nu am vazut ca exista(pe bune ..nu concept)

Orice apare((peste 1 zi 1 luna etc)clar o sa fie in zona flagship(am zis snapul 835/845 NU 855) iar asta inseamna bani aruncati.
Note 9 cu snapdragon si deblocat era perfect.dar nu exista:)

 silviu03, on 21 aprilie 2019 - 10:33, said:

Nu este deloc dureroasa,nu exista telefonul perfect,exista telefonul care ti se potriveste cel mai bine,asa ca stabiliti va prioritatile si lista se restrange.

Mai restrans decat am zis nu prea mai am.
Telefon custom nu am vazut ca exista(pe bune ..nu concept)

Orice apare((peste 1 zi 1 luna etc)clar o sa fie in zona flagship(am zis snapul 835/845 NU 855) iar asta inseamna bani aruncati.
Note 9 cu snapdragon si deblocat era perfect.dar nu exista:)

#14
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Note-urile sunt telefoanele la care bateria nu tine foarte mult pentru ca au ecran mare, in plus vei avea dezamagirea ca Samsung scoate updateurile foarte greu iar memoria RAM e cam la limita.

Daca ar fi sa aleg un telefon de top as alege intre OnePlus 6T si Huawei P20 Pro, S9 Plus are mai multe dezavantaje decat avantaje.

#15
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019
@foxbat : Mate 20 Pro? Google Pixel 3 ?

@smiley2 : really about Note phones?

#16
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Not just about Note phone, I sayd about all Samsung phones in general.He didn't receive updates very fast because Samsung change too much Android versions.

Edited by smiley2, 21 April 2019 - 11:38.


#17
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005

 c_marius80, on 21 aprilie 2019 - 11:32, said:

@foxbat : Mate 20 Pro? Google Pixel 3 ?

@smiley2 : really about Note phones?
Gp3 ul e pe lista.am uitat sa l mentionez.sanse mari sa fie "alesul".are o singura camera insa si cam totul e "din AI"
Multam

 smiley2, on 21 aprilie 2019 - 11:37, said:

Not just about Note phone, I sayd about all Samsung phones.He didn't receive updates very too fast because Samsung change much Android versions.

Omfg

 smiley2, on 21 aprilie 2019 - 11:25, said:

Note-urile sunt telefoanele la care bateria nu tine foarte mult pentru ca au ecran mare, in plus vei avea dezamagirea ca Samsung scoate updateurile foarte greu iar memoria RAM e cam la limita.

Daca ar fi sa aleg un telefon de top as alege intre OnePlus 6T si Huawei P20 Pro, S9 Plus are mai multe dezavantaje decat avantaje.

Vezi mai sus ce am zis.multu

#18
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
E alegerea ta pana la urma, tu ar trebui sa stii ce vrei.
M-am uitat si la Google Pixel 3 si e sub un S9+, 4GB RAM, bateria e mica si senzor de amprenta pe spate.
Pe langa nu e un infinity display si nu are nici slot pentru card de memorie.64/128GB s-ar putea sa nu fie suficienti daca vrei o camera buna.
Btw, e cam scump la ce ofera.Ceea ce imi place la un Google Pixel e ca vei primi rapid updateurile la Android.
Fiecare telefon are minusurile lui, inca nu s-a inventat telefonul perfect.

Edited by smiley2, 21 April 2019 - 11:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate