Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Strainii: "Romania e minunata" - sinceri sau nu?

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
160 replies to this topic

#37
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003

View Postvrajitoruldinoz, on 21 aprilie 2019 - 06:11, said:


E singurul oras frumusel din Romania care nu o imitatie prapadita de oras germanic.
Na ca sa vezi. Ce-l deranjeaza pe musiu. In loc sa-si puna niste intrebari.

#38
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017

View PostSew, on 20 aprilie 2019 - 23:48, said:

Si cand vine ziua de 1 Decembrie, toata lumea e mandra!
N-ai de ce sa fii mandru. Nu e ceva ce poti controla, nu ai ales sa te nasti in Romania.
Nu e niciun motiv de mandrie.

#39
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostTsunnnami, on 21 aprilie 2019 - 07:29, said:

Nu e vorba de straini aici? Sau ma insel eu?
Cetatenii Ungariei, nu sunt straini? Sau ma insel eu?

Edited by myshyk, 21 April 2019 - 07:47.


#40
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017

View PostTGB, on 21 aprilie 2019 - 07:32, said:

Erau incantati si de balega de vaca.

Asta spune tot! Posted Image
Balega ca a noastra nu gasesti pe oriunde!
Oamenii s-au trezit in Evul Mediu, normal ca sunt fascinati de traiul nostru.
Suntem ca Homo neanderthalensis pentru ei.

#41
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pai unde te mai poti kk-n padure, fara sa vina o namila verde cu pusca la tine:"Das ist privat! Raus, bitte!

#42
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Asa cum majoritatea barbatilor sunt numai un zambet cand dau de femei frumoase, asa si majoritatea romanilor se gudura cand dau de straini.

#43
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,882
  • Înscris: 14.08.2007

View Postvali, on 21 aprilie 2019 - 06:52, said:

da, nu sunt spitale, da, sunt rromi, da, se fură, dar viața e mai relaxată aici.
Se fura mai mult in vest, ca hotii (si o buna parte din rromi) au cam plecat acolo. Spitale sunt gramezi (cel putin in orasele mari), doar ca nu prea iti vine sa ajungi in ele prea des. Eu nu pot sa zic ca am avut experiente nasoale prin spitale, dar nici nu prea a fost cazul sa ajung ca si pacient prin ele, mai mult ca vizitator. Am abonament platit de firma la privat, dar nici acolo nu ajung decat ca si insotitor.

#44
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002
acu o saptamana am dus niste copii in vizita la zoo. le-a placut foarte mult!

Edited by Fane, 21 April 2019 - 08:54.


#45
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Noi fata de multe alte natii avem o ospitalitate nejustificata fata de straini, cred ca de aici pleaca treaba cu Romania minunata. Oameni care nu stiu nici o alta limba decat romana se chinuie prin semne sa vorbeaca cu strainii, sa ii ajute, sa le dea si asta contribuie enorm la faptul cum percepi toata experienta. Spre exemplu la polul opus Elvetia mi se pare o tara incredibila ca si relief, drumuri, civilizatie, etc dar nu voi mai reveni ca turist. Oameni mai reci si mai jegosi ca acolo rar am vazut, se poata by default urat cu strainii ca aia le e in ADN fara sa stie ca esti roman sau alta natie, nu le vorbesti pe limba lor iti dau cu jet si am fost in regiuni turistice la ski, nu era ca si cum venisem sa le iau jobul sau sa le fur prin autobuze.

#46
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
Eu stiu un italian, Marco, mutat aici din italia. S-a casatorit cu o romanca si s-a mutat in Romania, intr-un sat din Bihor. Si nu era pârlit nici in Italia, am inteles ca avea un lant de magazine.

Cand si-a facut instalatia electrica la casa in rosu am vorbit cu el (stia deja cat de cat romaneste) si spunea ca este incantat de romani, de oameni, ca sunt harnici, ca sunt seriosi, ca are aici prieteni deja cu care se intelege mai bine decat aia din Italia, a fost super-multumit de ce am lucrat si noi.

Mi-a parut bine sa-l aud, pacat insa ca am auzit ca nici la 1 an dupa ce si-a terminat instalatia electrica si a depus cerere la Electrica Salonta - Bihor, nu avea inca curent, nu i-au montat aia contorul.

Caci, dupa cum stim toti, ordinea dosarelor la Electrica se rezolva in functie de care cum a "cotizat", pile, dosarele stau cu lunile prin sertare, angajatii isi iau salarul gras si de multe ori nu misca un deget cu saptamanile.

Deci abia dupa multe luni de telefoane, scandal, reclamatii, a avut curent, nu stiu cum s-a schimbat parerea lui in perioada aia.

Edited by Phobos, 21 April 2019 - 09:07.


#47
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,687
  • Înscris: 21.06.2016

View Postoaspetele, on 21 aprilie 2019 - 07:33, said:

Na ca sa vezi. Ce-l deranjeaza pe musiu. In loc sa-si puna niste intrebari.

Pai ce orase are Romania de arata unui turist, care sa fie unice si specifice - cit de cit, la scara mica macar - in afara de Iasi?

#48
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View Postleusteanul, on 21 aprilie 2019 - 07:43, said:

N-ai de ce sa fii mandru. Nu e ceva ce poti controla, nu ai ales sa te nasti in Romania.
Nu e niciun motiv de mandrie.

Faci aceeaşi confuzie pe care o fac mulţi. Nu poţi controla unde te naşti, dar poţi controla unde îţi trăieşti viaţa.

Cei care s-au născut în România şi au decis să trăiască în continuare aici, au toate motivele să fie mândri.
Celor care au decis să nu mai trăiască aici dar amână sine die luarea taurului de coarne, le transmit dispreţul meu. Nu e nimeni vinovat că le e lene să-şi mişte curu' spre ţara aia minunată din mintea lor, în care laptele şi mierea curg la robinet.

Edited by Yoda, 21 April 2019 - 09:15.


#49
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View Postfilipxxx, on 21 aprilie 2019 - 09:01, said:

Spre exemplu la polul opus Elvetia mi se pare o tara incredibila ca si relief, drumuri, civilizatie, etc dar nu voi mai reveni ca turist. Oameni mai reci si mai jegosi ca acolo rar am vazut,

Sper ca vede si colegul @unbrutus asta, caci in topicul cu ursii atata i-a laudat pe elvetieni de numa`. :)

Ia, unbrutus, ce zici, asa e sau nu? Ca ziceai ca acolo-i raiul pe Pamant.

#50
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Majoritatea turistilor vestici, in special cei sub 30 ani, au sentimente amestecate, pe de o parte se bucura cand vad ca preconceptiile cu care au venit nu numai ca sunt (in mare parte) neadevarate ba chiar avem electricitate televiziune color si automobile  aflandu-ne in in evul mediu doar la capitolul gandire, pe de alta parte sunt usor deziluzionati de supraaprecierea "obiectivelor" turistice: Bran ...si mai care?  Se vede pe fata lor si in Mamaia, si in Centrul vechi, nu e nimic deoasebit ba din contra... poate doar la preturi, ptr banii lor sunt accesibile.
Un vecin are ceva pamant la tara, un colt de livada, faneata, acareturi, etc ...lasa anual 1ar necosit ca-i vine un musafir frantuz impreuna cu  SOTUL  sa-i faca treaba moca, ca taran la 70 ani a reactionat foarte bine cand a aflat ca aia doi "sunt luati cu acte", adica conform propagandei de stanga revarsate in media trebuia sa le dea foc, eh nu,  mosu' a zis ca-i treaba lor ce fac numai sa nu se pupe in fata lui in rest beau cot la cot si sunt prieteni de cand lumea desi se inteleg doar prin semne si onomatopee...ce inseamna o tuica calda direct de la serpentina, tin aia cura de slabire un an de zile ptr alea doua saptamani care stau aici, sa vezi cum "mana oile la usa"  ptr muls, se lupta cu berbecii, sunt fumati de tot frantujii, rad toti copii din sat de ei. Intr-un an unul dintre ei a venit cu fiu-sau si familia lui, au plecat aia dupa 4 zile doar ptr ca nu au gasit bilet de avion mai repede ca voiau de a doua zi s-o tuleasca ...si vorba aia au stat la hotel bun in Constanta (Ibis la 5 min pe jos de Peninsula istorica) deci nu le-a placut de nici un fle la noi, totul depinde de oameni si gusturile lor subiective, unora le place la noi si de noi unora nu.

#51
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003

View Postvrajitoruldinoz, on 21 aprilie 2019 - 09:10, said:


Pai ce orase are Romania de arata unui turist, care sa fie unice si specifice - cit de cit, la scara mica macar - in afara de Iasi?
De ce derapezi? Nu de asta m-am legat, dar cum spuneam, de ce oare?

Acuma or fi sasii de vina ca au intemeiat juma din orasele Romaniei.
Si apropo, Sibiu si Brasov sunt cam pe primele locuri la tursim extern. De urate ce sunt.

#52
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
toate localitatile din Romania sunt niste orbilitati
desigur, ca exista unele parti ale unor orase, centre renovate, frumos amenajate dar ca sa ajungi acolo trebuie sa treci prin uratenie saracacioasa
degeaba ai un maxim 5% frumos, daca restul de 95% e un cacat

#53
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Relieful, clima si vegetatia Romaniei sunt foarte aproape de media conditiilor in care s-a dezvoltat specia umana, incluzand aici si era glaciara. In plus, in Romania s-au conservat mai bine decat in Occident, schimbandu-se doar cat sa se simta si civilizatia, adica sa nu fie chiar o salbaticie. Toate acestea genereaza o puternica senzatie de confort, pe care omul nu o constientizeaza, dar o simte din plin, influentandu-i starea de spirit si opinia exprimata.

Cat despre oameni, am mai spus ca romanii nu sunt urmasii dacilor si ai romanilor, ci ai celor care au ramas aici, fiindca le-a placut, asa cum le place si astazi strainilor. Meleagurile astea au fost intotdeauna apreciate la fel si de catre acelasi fel de oameni. Ceilalti, care cauta altceva, in general o extrema sau alta, nu raman aici, trec repede mai departe sau nici nu ajung aici.

#54
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 21 aprilie 2019 - 09:10, said:

Pai ce orase are Romania de arata unui turist, care sa fie unice si specifice - cit de cit, la scara mica macar - in afara de Iasi?

cernauiti si chisinau, ai zis tu mai sus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate