Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Strainii: "Romania e minunata" - sinceri sau nu?

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
160 replies to this topic

#19
Sew

Sew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 09.10.2013

View Postalexpet, on 20 aprilie 2019 - 23:36, said:

sunti sinceri, din cate cunosc romanii sunt singurul popor de pe planeta care-si urasc visceral patria....dar nu-i problema, restul natiilor se simt bine pe aici...
Si cand vine ziua de 1 Decembrie, toata lumea e mandra!

#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,289
  • Înscris: 13.01.2011

View Postalexpet, on 20 aprilie 2019 - 23:36, said:

sunti sinceri, din cate cunosc romanii sunt singurul popor de pe planeta care-si urasc visceral patria....dar nu-i problema, restul natiilor se simt bine pe aici...

Dacã este așa, deși nu cred, este foarte rãu.
Rãu ca și atunci cind nu poți sã fii obiectiv, sã minți, sã spui cã este iasomie, cînd privești la un 💩.
Nici o extremã nu este bunã.

Este retoricã, nu atac pe nimeni :peacefingers:

Edited by crisstonne, 21 April 2019 - 00:03.


#21
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View Postenough1453, on 20 aprilie 2019 - 23:12, said:

eu n-am lichidat totul in Romania
Am revenit destul de des, mai ales ca am si ceva investitii, afaceri, etc
Asa ca am realizat toate schimbarile
in esenta nu s-a schimbat nimic
Au aparut noi blocuri, noi vile, noi cartiere, s-au inmultit masinile noi
s-au inmultit shopping malls, au aparut magazine gen Carfour, Lidl,  etc

Ghiolbanimea tot ghiolbanime a ramas, chit ca multi lucreaza in strainate
Ii vezi cu tatuaje, toale de low class occidental,
dar cel putin au invatat sa fie mai politicosi, mai atenti la cei din jur

Aia cu bani tot la fel se poarta ca stabii comunisti,
adica apucaturi de prost gust, ifose, fite, samd.

Politic Romania e condusa de baroni locali, indiferent de culoarea politica
ei arata tot ca stabii comunisti.

In esenta parca ar fi societatea romaneasca din anii '60,
cand in Romania a avut loc un boom
si neamurile proaste isi dadeau arama pe fata.

Nu e mai amre decalajul Romania - Uk decat Romania - Pakistan. Cel putin asa mi-a zis un pakistanez, care a stat si in Romania si in UK. Si nu ca turist.Si nu avea de ce sa ma minta pentru ca nu is prea mare prieten cu el, ba din contra.

Cum am prezentat tara la foarte multi straini(de la europeni din vest la pakistanezi, mexicani, guatemalezi, indieni si australieni)si toti au gasist ceva sa le placa, inclusiv oameni, locuri experiente chit ca au avut si incidente neplacute unii cred ca pot vorbi despre acest subiect foarte bine. Si cred ca sunt sinceri.

Faza e ca atunci cand e tara ta o critici mai mult pentru ca vrei ceva mai mult, cel putin asa am vazut ca suntem noi. SI mai ales ca noi avem modele de tari aici in Vestul Europei care sunt foarte avansate intr-un fel si ne comparam cu ele fiindca is aproape de noi. Altfel nu suntem chiar o tara rea. Suntem o tara medie din lume dar situata in Europa, Uniunea Europeana, si asta ne aduce anumite avantaje omului de rand. Doar ca astea incepi sa le observi cand te duci intr-o tara neeuropeana medie, dar nu ca turist in resort, ci experientementezi realitatea de zi cu zi a unui localnic.

Edited by qew, 21 April 2019 - 00:12.


#22
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011
Eu ma simt relativ bine in Romania, atata vreme cat nu interactionez cu unii oameni (cu multi, in principiu evit), cu statul, cu drumurile. Adica, o viata de pensionar.

#23
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Mie mi se pare normal, romanii sunt frumosi, destepti, ospitalieri, cu bun simt :)

#24
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016

View Postaaaa4567, on 20 aprilie 2019 - 22:28, said:

Din in cand mai dau si eu peste opinii, sau chestii auzite pe la colegi etc - povesti cu expati, straini veniti la lucru (din Occident) sau proaspat casatoriti cu romani (in genul lui Clotilde Armand) - oameni cu destula scoala, nu ca sa banuiesti ca au stat prin ghetou, ceva...
Mai luati un exemplu: https://www.youtube....LXRnzzbg/videos

In Occident mai toti spun sa te feresti de Romania (bine, ca unii fug de la masa), dar strainii care vin in Romania si traiesc chiar pentru cateva luni, sau 1-2 ani, nu fug mancand pamantul. Nici nu par atat de frustrati, ba chiar ii vezi destul de senini(!) Acum, sunt cateva variante:
- fie sunt asa din  complezenta /politete
- fie nu au dat inca de greu: sistem sanitar, administratie etc etc (parerea turistului)
- gazdele ii feresc strategic de mizerii si astfel oamenii cred ca tara e relativ OK

Care e parerea voastra: sunt sinceri sau nu? Si cati se vor adapta, cati vor ramane?

Una din țãrile care îmi place mie cel mai mult e Panama. Asta nu înseamnã ca e ușor sa trãiești in Panama ca localnic.

Dar e adevãrat ca romanii se vaitã extraordinar de exagerat.

Un popor de plângãcioși depresivi negativiști. Atitudinea asta e de fapt cel puțin 50% din partea nașpa a României.

#25
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postaaaa4567, on 20 aprilie 2019 - 22:28, said:

Din in cand mai dau si eu peste opinii, sau chestii auzite pe la colegi etc - povesti cu expati, straini veniti la lucru (din Occident) sau proaspat casatoriti cu romani (in genul lui Clotilde Armand) - oameni cu destula scoala, nu ca sa banuiesti ca au stat prin ghetou, ceva...
Mai luati un exemplu: https://www.youtube....LXRnzzbg/videos

In Occident mai toti spun sa te feresti de Romania (bine, ca unii fug de la masa), dar strainii care vin in Romania si traiesc chiar pentru cateva luni, sau 1-2 ani, nu fug mancand pamantul. Nici nu par atat de frustrati, ba chiar ii vezi destul de senini(!) Acum, sunt cateva variante:
- fie sunt asa din  complezenta /politete
- fie nu au dat inca de greu: sistem sanitar, administratie etc etc (parerea turistului)
- gazdele ii feresc strategic de mizerii si astfel oamenii cred ca tara e relativ OK

Care e parerea voastra: sunt sinceri sau nu? Si cati se vor adapta, cati vor ramane?
Tarile vestice au devenit un conglomerat de popoare si asta-i scarbeste pe multi nativi din vest
Atunci cand ei ajung in est,Romania,ungaria,polonia,cehia,bulgaria si vad atata unicitate,autencitate...etc pur si simplu sunt ca trazniti cand fac comparatie cu tarile lor care au devenit o buda multietnica

Edited by I2O, 21 April 2019 - 02:56.


#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,289
  • Înscris: 13.01.2011
Multietnici sîntem și noi :D

#27
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View Postnotrust, on 20 aprilie 2019 - 22:36, said:

Dupa ce am vazut azi la IASI uneori e foarte frumoasa :)
ce ai vazut?

#28
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai ce sa vada.. In afara de palat,langa care au trantit prostalanii un....mall.. e banal orasul.

Ce sa faci...romanii nu au priceput ca centrele comerciale se fac la dracu'n praznic si nu in centru langa un palat..

Edited by mariovrs, 21 April 2019 - 05:59.


#29
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Aiurea, combinatia aia -stefan cel mare - palat-centru comercial modern e probabil cel mai misto complex arhitectonic din Romania. E suficient sa vezi cit trafic pietonal e in zona aia in serile de vara si nu numai.
Iasiul nu e deloc banal, e unicat - evident in putinele cartiere care nu sint facute din blocuri.
E singurul oras frumusel din Romania care nu o imitatie prapadita de oras germanic. Practic e singurul oras ROMANESC ok. Nu mai exista asa ceva nicaieri in lume (poate Chisinau sau Cernauti? n-am fost in niciunul).
E pe teren ok, cel putin sint dealuri si ceva paduri, nu cimpie (chiar daca nu e munte ca in alte parti).
Raportul studenti+univresitari/"adulti" e suficient de mare ca sa ii imprime o atmosfera diferita de a altor orase neunivresitare.

Cine are ochi de vazut vede, cine nu se vaicareste.

Edited by vrajitoruldinoz, 21 April 2019 - 06:13.


#30
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMarianG, on 21 aprilie 2019 - 04:25, said:

ce ai vazut?
Nu cred ca se referea la oras, ci la ce s-a intamplat acolo la adresa unui tovaras cu mustacioara, mare stab de partid ...

Si eu am prieteni veniti inclusiv din Londra (nascuti si crescuti acolo) in Cluj si din moment ce s-au mutat definitiv inseamna ca le place aici. In Romania daca ai un venit pe familie decent (de la 1.500 de euro in sus) si stai intr-un oras universitar, adica cu oameni cu un nivel de educatie semnificativ peste media nationala, e destul de bine.

Daca ai suficienti bani incat sa-ti permiti lucruri/servicii de calitate, te invarti in grupurile "potrivite" de oameni, stai intr-un oras unde au loc evenimente faine, ai infrastructura sportiva buna, ceva munti pe-aproape, ai conexiuni bune/ieftine aeriene spre locatiile de concediu/vest, etc, nu prea vad ce ar putea fi asa de "nasol" in Romania. Iar daca stai intr-un oras unde procentul votantilor PSD se invarte pe la 10-15%, te poti declara chiar norocos :)

Edited by utopium, 21 April 2019 - 06:51.


#31
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001
românia e mișto din două puncte de vedere:

1. e mișto să mergi 2.000km cu mașina și să ajungi înapoi în timp. aceeași senzație o avem noi, românii, când mergem în Moldova. ieși un pic din orașele mari și seamănă cu anii 50 sau, pentru vestici, cu anii 1800. se ară cu calul, casele sunt din chirpici, nu e asfalt...

2. statul nu e călare pe tine. cum au mai menționat și alții, sunt străini care vin aici la pensie sau vin să facă mici afaceri, pentru că sunt mai puține constrângeri. da, nu sunt spitale, da, sunt rromi, da, se fură, dar viața e mai relaxată aici. am cunoscut două familii de nemți venite în sate de lângă brașov fix pentru asta, că nu mai suportau să nu poată tuși la ei în curte pentru că nu aveau permis de tușit de la stat.

#32
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Strainii vin aici pentru curve ieftine, viata de noapte ieftina si sa incerce ceva afaceri, ca in general iese banul.

#33
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postaaaa4567, on 20 aprilie 2019 - 22:28, said:

Din in cand mai dau si eu peste opinii, sau chestii auzite pe la colegi etc - povesti cu expati, straini veniti la lucru (din Occident) sau proaspat casatoriti cu romani (in genul lui Clotilde Armand) - oameni cu destula scoala, nu ca sa banuiesti ca au stat prin ghetou, ceva...
Mai luati un exemplu: https://www.youtube....LXRnzzbg/videos

In Occident mai toti spun sa te feresti de Romania (bine, ca unii fug de la masa), dar strainii care vin in Romania si traiesc chiar pentru cateva luni, sau 1-2 ani, nu fug mancand pamantul. Nici nu par atat de frustrati, ba chiar ii vezi destul de senini(!) Acum, sunt cateva variante:
- fie sunt asa din  complezenta /politete
- fie nu au dat inca de greu: sistem sanitar, administratie etc etc (parerea turistului)
- gazdele ii feresc strategic de mizerii si astfel oamenii cred ca tara e relativ OK

Care e parerea voastra: sunt sinceri sau nu? Si cati se vor adapta, cati vor ramane?


Sunt sinceri /.... INSA ar fi de verificat..

Daca nu sunt turisti amatori de "pitoresc" de genu "vai ce interesant! Aveti carute cu anvelope si camere! Cine s-ar fi gandit?!"  (normal ca la el nu .... ca la el de j'de ani automobilele erau ieftine ..... ) Genbul care prin 1960 erau extaziati ca prin RPR se mai vedeau care cu boi ...

Vanatori .. Astia sunt detestabili ,nu ptr ca sunt vanatori ci ptr ca in tarile lor au distrus si distrug fauna si ar vrea sa faca macel si aici (la noi vanatoarea a fots o treaba "gospodareasca"  ... adica domnu vanatir cel cu staif si morga avea grija de vanat precum ciobanu de oi .. Aica mia taie da cu masrura safie si peste 10 ani, sa aibe ce impusca si  nepotii!!!)

Insi stresatai de civilizatie. Din aia care ajung sa prefre glodu si prafu asfaltului


Insi care privesc cu ochi de turist ... Mda in 77 facusem o excursie la Moscova si Leningrad . Ajuns in Bucuresti inca aveam "ochi de turist" si locuri "normale" au devenit brusc "interesante" sau chiar  misto ... (de ce la Moscva si Leingrad? Pai ce credeti ca imi dadau voza ptr Firennze?!! Plus banii- excursia m-a costat 3.600 ,marfa inca 1.200 si laoluna dupace am revenit ... excursai ma costase doar 500 lei)


In fine .... ni suntem prea obisnuiti sa ne autodenigram ..../.

#34
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostTsunnnami, on 20 aprilie 2019 - 22:39, said:


Stiu un american care si-a cumparat pamant si o ferma in Botosani
Stiu un neamt care e director la plantul nostru din Romania
Stiu o americanca de a stat in Pitesti vreo 5 ani, a nascut si 2 pui vii in Bucuresti si i-a placut mult in Romania
Am 2 americani la servici care au ramas impresionati, unuia dintre ei i-am povestit marti de Dracula si sambata era la castel la Bran, Posted Image
Si- schimbul astora cativa, au plecat cateva milioane de romani, care sunt foarte incantati de frumusetile tarilor in care s-au asezat,  asa ca suntem chit.

View PostSew, on 20 aprilie 2019 - 23:48, said:

Si cand vine ziua de 1 Decembrie, toata lumea e mandra!
Ungurii nu, aia au comemorare si sunt tristi si infuriati.

#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015
Nu e vorba de straini aici? Sau ma insel eu?

#36
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010
Shalom.

Parerile sunt intotdeauna impartite, depinde pe cine asculti. Acum 2 ani am avut un grup de motociclisti nemti. Au dorit o tura moto prin RO. Am avut un traseu bine stabilit, pana la un punct. Punctul a fost M-ntii Apuseni, zona Arieseni. Acolo aveam 1zi de cazare la prieteni mei. Atata a fost, nu i-am mai putut lua de acolo. Degeaba le-am explicat ca mai este si altceva de vazut. Au spus sa imi vad eu de traseu, si sa ma intorc dupa o spt dupa ei. Erau incantati si de balega de vaca. S-au urcat in fanar si miroseau fanul, si multe altele. Au spus ca lucrurile astea la ei nu mai sunt de mult.
Astea sunt prin ochii unu turist. Nu stiu cum ar reactiona pe termen lung daca ar trebui sa traiasca in Ro.
Un altul, englez, era fascinat de mocanita din Viseu. Intruna exclama" asta este adevarata viata"
Vorba lu' Ilie Moromete " ie un punt de vedere"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate