Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Drum de servitute - drepturi si obligatii

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
@Rex Ca sa faci fundatie ( temelie cum te exprimi tu ) iti trebuie autorizatie si daca e trecut in CF drum de servitute , ce zici tu e zero barat !

#20
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
asta se intampla acum vreo 20 ani cand nu exista intabulare, iar constructiile se faceau dupa ureche fara nici o autorizatie.

#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai discutia e in prezent , deci ? Rezuma-te la ce se cere nu la ce era odata demult , daca vrei sa ajuti

#22
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

View Postbim11, on 21 aprilie 2019 - 07:10, said:

Drumul de servitute e pe terenul nostru, pe langa casa. E deranjant sa-ti treaca tot felul de oameni sau masini pe langa casa, pe terenul tau, nu? Asta vreau sa rezolv...

O sa incerc sa scot un extras de cf cand merg acolo data viitoare.

Pe mine ma interesa tocmai ce ai spus tu mai sus, mai are baza legala servitutea daca ei au acces la alt drum?
Poți sa scoți cf online. Il primesti in aceiași zi pe mail. N-are rost sa mergi pana acolo doar sa scoți cf-ul

#23
bim11

bim11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.01.2019
Stiu, dar pentru informarea online am nevoie de niste date care momentan imi lipsesc (actele sunt la casa respectiva si eu sunt la 500km Posted Image). Pe site imi cere carte funciara, numar cadastru, numar topografic si nu stiu detaliile astea pana nu ajung sa vad actele pe care le avem. Fiind casa veche, poate nici nu are la zi aceste informatii.

#24
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View Postbim11, on 23 aprilie 2019 - 10:28, said:

Stiu, dar pentru informarea online am nevoie de niste date care momentan imi lipsesc (actele sunt la casa respectiva si eu sunt la 500km Posted Image). Pe site imi cere carte funciara, numar cadastru, numar topografic si nu stiu detaliile astea pana nu ajung sa vad actele pe care le avem. Fiind casa veche, poate nici nu are la zi aceste informatii.

Eram curios ce ai mai rezolvat ... noutati?

#25
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View PostBaxon, on 22 aprilie 2019 - 11:21, said:

Pai discutia e in prezent , deci ? Rezuma-te la ce se cere nu la ce era odata demult , daca vrei sa ajuti
cel mai probabil acel drum de servitute nu figureaza in nici o CF si doar s-a mers pe el in virtutea inertiei.
si la parintii mei in localitate au aparut o gramada de drumuri "de servitute" ca unii au trecut cu masinile pe acolo si au batatorit pamantul, dar oficial nu sunt inregistrate ca drumuri. chestia comica e ca inclusiv google maps le-a trecut ca drumuri, chiar daca in realitate sunt doar niste poteci babatorite ceva mai largi pe care incape o masina.

si ptr initiator: cel mai bine sa scoata CF si daca acolo nu apare drum, isi scoate autorizatie, inchide terenul cu gard si isi construieste acolo o magazie sau un garaj. in felul asta si daca il dau in judecata nu au ce sa ii faca, ca instanta nu va da sentinta de demolare a constructiei ca a fost construita legal.

#26
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Morala - nu are importanta cum ii zice, importante sunt actele, ele vorbesc.

Ca sa fie drum de servitute trebuie sa fie trecut in cadastrul si intabularea proprietatii/lor.
Daca nu este, ura si la gara, blocheaza-l linistit.
Daca este, asta este... il aveti in coproprietate, suporta consecintele.
Posted Image

#27
bim11

bim11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.01.2019
Reiau acest topic deoarece intre timp am rezolvat cu cadastrul, casa neavand cadastru facut la momentul cand am deschis topicul.
In CF nu apare nicio mentiune despre vreo servitute, la rubrica sarcini nu apare nimic. Singurul loc unde este trasat drumul de servitute este documentul PAD. Nu stiu ce insemnatate are acest document.
Problema care apare este ca rudele mele mai vor sa cosntruiasca o casa pe terenul lor pentru unul dintre copii iar eu as vrea sa nu mai treaca prin fata casei mele cu masini grele. In plus, vreau sa evit/blochez posibilitatea de a dezmembra terenul lor si sa ma trezesc ca isi fac parcele care au acces doar pe drumul de servitute ce trece pe la mine, cand ei au acum acces si prin alt drum comun cu alti 2 proprietari la o strada.
Daca servitutea nu e trecuta in CF, inseamna ca nu mai exista?

#28
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
@bim11:

Actele dictează ! Dacă în acte sunteți co-proprietari/ cota indiviză pe drumul de servitute, nu poți bloca.

Cheamă un topometrist să îți delimiteze proprietatea:

- dacă "drumul de servitute" este în parcela ta, nu separat, îl poți închide oricând;
- dacă drumul de servitute este separat, și in acte sunteți proprietari/ cotă indiviză, nu il poți modifica.

Singura soluție, în cazul cotei indivize, este cumpărarea de la ceilalți co-proprietari..

Succes !



#29
bim11

bim11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.01.2019
Am plan facut de topometrist, drumul apare pe parcela mea, platesc impozit pe el. In actele mele nu scrie ca ar fi cota indiviza si nici din CF sau PAD nu reiese asta. Am observat ca in actul de partaj facut de rudele mele, in cadrul unui mostenitor apare ca accesul la lotul lui se face pe servitutea de trecere de pe terenul meu precum si din strada de unde au acces toate celelalte rude. E singurul care a tinut sa pastreze mentionata servitutea si aici vad eu o problema.
Mai are sens servitutea in situatia in care in actul lui este deja specificat ca are acces si prin alta parte?

Cred ca pana la urma o sa apelez la un avocat sa ma lamureasca legat de urmatorii pasi.

#30
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008

 bim11, on 25 februarie 2021 - 11:50, said:

Am plan facut de topometrist, drumul apare pe parcela mea, platesc impozit pe el. In actele mele nu scrie ca ar fi cota indiviza si nici din CF sau PAD nu reiese asta. Am observat ca in actul de partaj facut de rudele mele, in cadrul unui mostenitor apare ca accesul la lotul lui se face pe servitutea de trecere de pe terenul meu precum si din strada de unde au acces toate celelalte rude. E singurul care a tinut sa pastreze mentionata servitutea si aici vad eu o problema.
Mai are sens servitutea in situatia in care in actul lui este deja specificat ca are acces si prin alta parte?

Cred ca pana la urma o sa apelez la un avocat sa ma lamureasca legat de urmatorii pasi.

Dacă în cadastru drumul de servitute nu este delimitat/ nu are număr cadastral, poți pune gard. Moștenitorul care a dorit să-i fie specificată posibilitatea de servitute, nu poate cere ca doar pe acolo să-i fie permis accesul - pune-i o poartă unde vrei tu și să intre pe acolo - și doar el (nume/ prenume/ către parcela lui).

Are drept de servitute, dar nu este specificat pe unde anume - folosește asta în avantajul tău.

Eu unul așa aș face. Dacă cineva dorește acces și nu are acte, ghinion.

Edited by cain2k, 25 February 2021 - 18:17.


#31
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Nu merge.
Scrie că are drept la drum de servitute ?
Dacă scrie și tu faci gard, te dă in judecată, câștigă iar tu fluieri. A pagubă.
Probabil aia a fost condiția lui pt a fi de acord cu partajul, acel drum.
N ai ce face decat să l faci să renunțe benevol.

#32
bim11

bim11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.01.2019
Scrie, dar in acelasi act e mentionat ca are acces si printr-un drum comun de acces la cealalta strada. In conditiile astea, de ce ar mai avea sens drumul de servitute?

#33
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008

 bim11, on 25 februarie 2021 - 19:28, said:

Scrie, dar in acelasi act e mentionat ca are acces si printr-un drum comun de acces la cealalta strada. In conditiile astea, de ce ar mai avea sens drumul de servitute?

https://indrumari-ju...in-in-instanta/

"...acest drept (de servitute) se stinge in situatia in care fondul dumneavoastra (terenul, curtea) dobandeste acces la calea publica."

Servitutea poate fi și pietonală, nu neapărat auto. Lecturați articolul - poate înțelegeți mai bine situația.

În acte este stipulat "drum" de servitute, sau doar servitute ?

Edited by cain2k, 25 February 2021 - 22:39.


#34
bim11

bim11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.01.2019
Interesant articol, multumesc!
ESte mentionat ca fiind "servitute de trecere" in documente.

#35
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
vrei sa iti spun cum rezolvi? faci rost de un tractor si zona pe unde intra aia cu camioanele o ari, o discuiesti si pui porumb.
pana creste porumbul nu au nici o sansa sa intre pe teren arat cu camioanele ca raman acolo, iar dupa ce creste porumbul si intra iar la tine le depui o plangere penala ptr distrugere ca ti-a distrus cultura.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate