Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Magnolie

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
la mine nu s-a prins niciodata in apa. si nici nu cred ca magnolia e o planta acre face radacini asa. dar s-au prins lastarii de la baza tulpinii. magnolia e de fapt o tufa pe care noi o tundem ca sa o incurajam sa creasca pom, ca e mai spectaculos. planta se incapatineaza sa dea lastari la baza si se pare ca astia sint ceva mai dispusi sa inradacineze. da musai cu radistim sau clonex. nu cred ca alte descintece ajuta.
ca sugestie generala, orice tratament aplicati, orientati-va care aplicare foliara. am obtinut cele mai bune rezultate asa. exista solutii de compusi minerali (microelemente), care nu contin npk, si care pot fi folositi cind planta duce lipsa de ceva (fier, sulf, etc). nu va bazati pe basmele de internet cu cuiele infipte in pamint pentru a creste procentul de fier, pentru ca planta nu absoarbe decit chelatii de fier solubili. puteti incerca si cu cropmax.
Una dintre magnoliile mele a fost atacata de ceva, cred ca de o bacterie, care i-a ars virfurile crengilor. pina n-am taiat partea afectata planta nu si-a revenit. mai e de tinut minte ca magnoliei nu ii plac curentii puternici de aer.
ca idee generala o planta bine dezvoltata are mai multe radacini ramificate de la baza. asa ca infigerea unui tutore/arac aproape de tulpina nu are cum sa ii dauneze. dar legarea de tutore ar trebui facuta cu ceva relativ elastic, si nu prea strins, sau schimbata perioadic la 3 luni, ca sa nu deformeze tulpina in crestere.

#20
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Ce ingrasamant i ati pus magnoliei voastre? Si cum l ati administrat? Ce rezultate ati avut in urma aplicarii ingrasamantului?

@gomez99, magnolia ta nu cred ca a fost atacata , ceea ce i se intampla, cred ca e de la surplusul de apa. Si a mea la fel a patit, varfurile frunzelor, chiar si cele noi si mici, se innegresc si devin casante. Toata asta a plecat de cand auvenit ploile abundente. Cat a fost pauza la ploi, 2 3 zile, eu am stropit o cu topsin amestecat cu nissorun, deci fungicid + acaricido-insecticid. Nu a avut nicio treba, la urmatoarele ploi, frunzele noi rasar dar imediat se innegresc. Am plantat o la inceputul primaverii si sapamani bune nu a plouat, am udat o regulat la 3 4 zile.....i a mers excelent, nicio frunza neagra sau galbena....altfel  s a comportat cu ploile astea. Inca e mica si sensibila, sper sa nu o pierd.

Edited by cuculea, 24 May 2019 - 17:44.


#21
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
e posibil, are in apropiere o zona care balteste. da anu asta vad ca e ok.
fac prima fertilizare imediat ce apar frunzele la toata gradina cu ceva echilibrat, gen 20-20-20. La magnolie, kerrias, forsithia, si tot ce infloreste devreme, in a doua jumatata a lui februarie ingrop ceva cristale de ingrasamint cu putin azot si mai mult potasiu si fosfor.

Edited by gomez99, 26 May 2019 - 19:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate