Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Pretul Iphone SE

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
andreea82a

andreea82a

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.03.2019
Nu este.
Toti cer peste 800 pe tel folosite si 1000 pe sigilate!
Este nebunie. Acest telefon nu merita nici 500 nou.
Sunt telefoane cu specificatii mai bune care se vand cu 500 de lei in magazin

#20
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010
Nu te pricepi deloc la telefoane. Absolut deloc. Nu spun asta ca o opinie, ci ca un adevar, lucru dovedit de faptul că te iei după specificații. Ești total pe lângă și mai bine să te-ai documenteza înainte de a vorbi.

#21
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011

View Postandreea82a, on 20 aprilie 2019 - 22:29, said:

Nu este.
Toti cer peste 800 pe tel folosite si 1000 pe sigilate!
Este nebunie. Acest telefon nu merita nici 500 nou.
Sunt telefoane cu specificatii mai bune care se vand cu 500 de lei in magazin

Cam cat merita?

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostLauCalin, on 20 aprilie 2019 - 21:27, said:

Dpdv tehnic este la zi. Iar ca sistem de operare iOS este peste Android. Și îți spun asta din experiența. De exemplu, odată blocat un iPhone , este f greu să-l deblochezi dacă nu e al tau. Adică dacă ti se fura, de exemplu.

Ce legatura are modul de functionare a telefonului cu securitatea ?, ca nu m-am prins...
Vezi ca si la android ai parola, amprenta, schema din aia ce il deblochezi sub diferite metode, etc. Iar daca spui ca se poate face hard reset, iti spun ca o sa iti ceara fostul cont google, altfel nu o sa poti face nimic pe telefon. Evident se poate resofta insa aia e alta mancare de peste si in plus, trebuie sa fi idiot ca sa iti pierzi sau sa iti fure cineva telefonul. Eu nici macar din mana nu l-am scapat. Sunt multi iresponsabili pe acest pamant.

View Postandreea82a, on 20 aprilie 2019 - 22:29, said:

Nu este.
Toti cer peste 800 pe tel folosite si 1000 pe sigilate!
Este nebunie. Acest telefon nu merita nici 500 nou.
Sunt telefoane cu specificatii mai bune care se vand cu 500 de lei in magazin

Sa nu exageram. Nu gasesti nici un telefon de 500lei in magazin mai bun ca un SE. SE-ul o fi el depasit putin in tabara apple daca ne raportam la Xs, insa face fata cu brio si in ziua de azi. Desigur, camera nu e cea mai stralucita, e slabuta daca ne raportam la standardele de azi, insa face poze mai bune ca orice android de 500lei de care spui tu, chiar si mai scumpe. Daca as gasi unul fara zgarieturi , cu bateria macar la 85% pe la 4-500lei , l-as cumpara. (negru desgiur). Am un prieten care a cumparat de la unul care nu mai avea nevoie de el, cu doar 3-400lei... :)

Edited by TruculMagic, 20 April 2019 - 23:41.


#23
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Problema este ca nu exista negru.


#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Are fata neagra unul sau doua din ele.
Unul e cel cu rama gri metalic inchis si fata neagra.

Edited by loock, 21 April 2019 - 01:24.


#25
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Stiu,dar nu e negru,este space grey.

#26
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postandreea82a, on 20 aprilie 2019 - 22:29, said:

Sunt telefoane cu specificatii mai bune care se vand cu 500 de lei in magazin
"telefoane cu specificatii bune care se vand cu 500 de lei in magazin" - da, sint bune.
1. ieftine
2. 3 poze, 2 aplicaiti fara pretentii
Adica, alea NU sint chiar telefoane BUNE cam la ORICE si nu se compara cu altceva....
Sint telefoane ieftine si slabe/medii.
Poti sa dai 2-3 exemple ?!

#27
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Eu nu pricep ce vrea andreea de fapt. Balacareste telefonul, e clar ca nu il doreste (doar considera ca e un stift de telefon) si totusi de ce a deschis topicul asta?
Poate domnisoara il confunda cu iphone 5. Oricum, e paralela cu tehnologia dar emite pareri. Ca de altfel, foarte multi oameni din ziua de azi.

#28
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Iphone SE e cam la fel ca Iphone 6 la specificatii. Deci e un telefon bunicel si acum.
Sotia are un Iphone 5s, primeste inca toate update-urile, merge mai mult decat rezonabil la 512 Rami pe care ii are. Ba cred ca merge mai bine decat telefonul meu cu Android si 2 Gb Ram.
Apple are 5-10 telefoane active, poate foarte usor sa optimizeze iOS-ul si pentru 512 Rami. E una sa faci un sistem de operare pentru asa putine telefoane, decat sa faci unul general, cum face Google. La Android, dumnezo cu mila!

Edited by bai3tzash, 22 April 2019 - 07:59.


#29
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010
Nu e cam la fel la specificații ca alt telefon, ci e exact la fel la specificații că iPhone 6s.
De ce vorbiți dacă nu aveți habar ce ziceți? E greu sa efectuați o căutare pe google înainte?

#30
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
De fapt este o combinatie de 6 si 6s,mai exact.
Procesor,placa grafica,ram,camera spate,pe astea le are de la 6s.
Amprenta generatia 1,camera fata si viteza 4g ului de la iphone 6.

#31
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postandreea82a, on 20 aprilie 2019 - 16:12, said:

Poate sa imi explice cineva cum de acest telefon depasit de 10 ani inca se mai vinde cu 80% din pretul initial, in timp ce eu abia am reusit sa vand cu 250 de lei un tel Sony de 4 ani care atunci costa 2000 de lei ?

Acest iphone nici macar nu mai este utilizabil daca se fac actualizari. Si daca nu se faca apar probleme de siguranta!!

Simplu, e Apple (firma nr. 1 (sau 2, depinde de luna in lume)) si telefonul este inca de "actualitate" (functioneaza la el tot ce e nou in iOS) si nu il arunci dupa 2 ani din motive de defectare iremediabila!
Eu am un 5/64 (nu S sau SE) de multi ani si nu i-am schimbat decat husa (chiar daca e al doilea telefon tot e in functiune si isi face treaba pentru care l-am luat zi de zi).

Edited by breitner, 22 April 2019 - 11:40.


#32
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View Postsilviu03, on 22 aprilie 2019 - 10:23, said:

De fapt este o combinatie de 6 si 6s,mai exact.
Procesor,placa grafica,ram,camera spate,pe astea le are de la 6s.
Amprenta generatia 1,camera fata si viteza 4g ului de la iphone 6.

Si marimea carcasei si a ecranului de la 5s.

#33
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Nu doar marimea,totul este de la 5s.

#34
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View Postsilviu03, on 22 aprilie 2019 - 11:59, said:

Nu doar marimea,totul este de la 5s.

Legat de exteriorul carcasei, posibil sa fie relativ identice.
Oricum e metalic, spre deosebire de 5C care e din plastic.
La interior insa asa cum ai scris ceva mai sus, e o combinatie cu 6S si 6.
SE-ul e mult superior fata de 5 / 5S / 5C, dar are carcasa si ecran similar de numai 4", care e cam putin, si nici carcasa nu e cu adevarat compacta.

iphone 4/4s a fost ultimul iphone pt care apple a facut tocuri de curea, cel putin verticale, dar posibil si orizontale.

Daca pe 114-115mm cineva reusea sa puna ecran de 4,6" si hardware performant (inclusiv acumulatorul), era combinatia perfecta.
Din pacate nici macar nu se apropie ceva de asta.
Nici macar Sharp nu a reusit, deoarece in ciuda ramei de sus reduse pana la aproape zero, intre timp a mai crescut si ea..., jos a avut rama lata. Au reusit 4,5" pe 124mm si 4,7 pe 125mm, sau ceva de genul asta, la mai multe modele pt piata din Japonia, insa cu peste 1cm mai mare deact un iphone4s ar cere un toc de curea nesimtit pt casual. Merge poate pus vertical pe sold.
Cu rama sus de 3mm si jos de 6mm, incapea ecran de 4,6" pe carcasa de 114mm, cu 1cm mai mica decat iphone5.
Nu trebuia mai mare de 4,6", deoarece la 4,7" incepe sa creasca si in latime, sau cere rama laterala zero care are alte belele legate de rezistenta la impact si probleme de ergnomie touch.

Edited by loock, 22 April 2019 - 12:20.


#35
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Absolut identice,le am avut pe ambele.

#36
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postbreitner, on 22 aprilie 2019 - 11:24, said:

Simplu, e Apple (firma nr. 1 (sau 2, depinde de luna in lume)) si telefonul este inca de "actualitate" (functioneaza la el tot ce e nou in iOS) si nu il arunci dupa 2 ani din motive de defectare iremediabila!
Eu am un 5/64 (nu S sau SE) de multi ani si nu i-am schimbat decat husa (chiar daca e al doilea telefon tot e in functiune si isi face treaba pentru care l-am luat zi de zi).

Am uitat sa adaug, ca urmare a colaborarii (pe multi ani) cu Qualcomm, isi va mentine mult timp locul fruntas (https://www.nasdaq.c...exchange=NASDAQ).
Si de aici pretul dispozitivelor (calitatea, increderea pietei, "standardul" (de imagine) posesorilor, etc.).

Edited by breitner, 22 April 2019 - 12:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate