Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Pretul Iphone SE

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
andreea82a

andreea82a

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.03.2019
Poate sa imi explice cineva cum de acest telefon depasit de 10 ani inca se mai vinde cu 80% din pretul initial, in timp ce eu abia am reusit sa vand cu 250 de lei un tel Sony de 4 ani care atunci costa 2000 de lei ?

Acest iphone nici macar nu mai este utilizabil daca se fac actualizari. Si daca nu se faca apar probleme de siguranta!!

#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
SE?
Ăla nu e lansat în 2016? De unde 10 ani?

Poate 3GS, ăla e de acum 10 ani

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
primul iphone s-a lansat in 2007, adica mai putin de 12 ani. SE este din 2016, abia a facut 3 ani, insa pt tine deja acesta este depasit de 10 ani? matale esti sigur de modelul adus in discutie?

#4
andreea82a

andreea82a

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.03.2019
Mi mi s-a parut 10 ani.
Oricum nu conteaza.
Si dupa 4 ani pretul trebuia sa fie maxim 300. Dar pe olx toti il vand peste 1000.
De ce nu se aplica si la iphone?

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
pot sa ceara si 5000. ei pot cere cat vor. doar cumparatorul decide pretul final. daca voi il cumparati la acel pret, se va mentine sus, daca nu le mai ia nimeni, vor scadea in mod natural pana la pretul corect de achizitie al acelui sh.

plus de asta, de nou este 1200, sa fii prea prost sa dai pe un sh obosit si terminat, peste 1000 lei.

bun venit in capitalism

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
La iPhone, si Apple in general, toate produsele sint din gama premium.
Vor avea calitate, dar si pret pe masura, la ani de zile de la lansare.
Acest model, in particular, dupa cum vezi inca se mai vinde nou, deci inca este cautat.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
SE -ul are doar 3 ani, se gaseste si nou sub 1200 lei, a aparut in martie 2016, si e un 6S compact, are procesorul A9 din 6S.

La performanta CPU e de 2X peste 5S, iar la GPU este de 3X peste 5S, iar 5S este utilizabil bine merci si acum.

iOS-ul nu castreaza telefoanele asa de rau la update ca la android.

La 123,8 mm e mai compact fata de Sony Z1C/Z3C/Z5C care au 127mm si fata de Sony XC si XZ1C cu 129+mm.
E adevarat ca sonyurile mentionate, care au fost telefoane cu performanta de top (mai putin XC care totusi in practica era foarte bun) au ecran de 4,6" cu exceptia Z1C din 2014 care are de 4,3".
Si e adevarat ca nu e mare diferenta pt ca oricum nu sunt compacte cu adevarat niciunele din ele.

Compact cu adevarat e maxim cat un iphone 4/4S, ba chiar cu 1mm mai mic, pe la 114mm, dar NU cu ecran de 3,5 ci cu unul de 4,6" cum au sonyurile alea, cu rama de 3mm sus si 6mm jos, tot cu performante de top, dar din pacate nu a facut nimeni asa ceva pana acum.

Ce telefon ai dat cu 250 lei ?
Z5C din 2015 avea colturi cam prea prea drepte si spate din sticla.
Z3C din 2014 arata f. bine la vremea lui, dar pe langa faptul ca acum e demodat cu rama lata, avea multe probleme de fiabilitate, si avea si spatele de sticla ( e comun acum, dar se sparge)
E arhicunoscut pt ca se dezlipeste sticla pe fata, uneori si pe spate, si de asemenea ca se strica/arde modemul wifi si nu numai.

Edited by loock, 20 April 2019 - 17:25.


#8
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Produsele Apple nu se devalorizeaza asa tare in timp.

Acest telefon abia a implinit 3 ani, dar am inteles ironia ta.

Exprimarea ta a fost gresita. Ai spus ca pe olx toti il vand cu peste 1000 de lei, ceea ce este fals. Ca toti cer peste 1000 de lei pe el e total altceva, asta nu inseamna ca vor primi.

Pretul actual la modelul de 32 de gb in magazine este de aproximativ 1300-1400 de lei, dar pretul real de vanzare pe olx este mult mai mic. Sora mea tocmai si-a schimbat telefonul, vanzandu-si SE-ul de 64 gb impecabil cu 92% baterie si toate accesoriile cu 550 de lei. Asta dupa 2 saptamani in care nimeni nu a cautat-o pentru anunt. Probabil putea sa mai astepte si sa ia mai mult pe el, dar nu a fost important pentru ea sa stea cu telefonul inca o luna pe site si sa ia cu 50 de lei in plus, asa ca a hotarat sa il vanda.

Dar telefonul nu este depasit. Da, camera nu este cea mai potenta. Dar are un hardware foarte potent si in ziua de azi, si o dimensiune cum nu mai gasesti, si bateria tine bine. Daca cineva doreste un telefon sh de buget, as spune ca iPhone SE este best buy in acest moment

#9
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
M-am uitat si eu pe olx si am gasit cu 700-800 maxim, nu stiu unde ai vazut tu 1000 lei.
Plus ca SE cand s-a lansat a fost mai scump de 2000 lei fata de Sony-ul tau.

#10
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

 andreea82a, on 20 aprilie 2019 - 16:12, said:

Poate sa imi explice cineva cum de acest telefon depasit de 10 ani inca se mai vinde cu 80% din pretul initial, in timp ce eu abia am reusit sa vand cu 250 de lei un tel Sony de 4 ani care atunci costa 2000 de lei ?

Acest iphone nici macar nu mai este utilizabil daca se fac actualizari. Si daca nu se faca apar probleme de siguranta!!
Pai, cum sa-ti explic... Aifoane vs androizi sunt ca VW-urile vs masini asiatice: cam toti si le doresc, insa putini si le permit. :D  Odata ce "ti-ai tras" asa ceva, nu se devalorizeaza asa repede in timp (isi cam pastreaza pretul la o eventuala revinzare). Normal, cei care nu-si permit asa ceva spun ca nu-s bune sau ca-s de tarani/ cocalari/ pitzi... Chestia aia cu strugurii...

#11
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
In categoria masini asiatice intra si cele japoneze, multe din ele fiind fiabile si de cursa lunga. Comparatia nu este buna :)

#12
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

 buyonevideo, on 20 aprilie 2019 - 16:54, said:

La iPhone, si Apple in general, toate produsele sint din gama premium.
Mai bine spus au reclama premium, Apple nu mai au nimic iesit din comun fata de alte telefoane de ani de zile.

 andreea82a, on 20 aprilie 2019 - 16:28, said:

Am vazut pe olx tel sh vandute mai scump decat cele din magazine noi...asa ca ce te mai miri?

#13
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010

 alin62, on 20 aprilie 2019 - 19:14, said:

Mai bine spus au reclama premium, Apple nu mai au nimic iesit din comun fata de alte telefoane de ani de zile.

Nu a spus ca au ceva iesit din comun fata de altele ci ca sunt premium. Si are dreptate.

Edited by R10, 20 April 2019 - 19:27.


#14
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Eu am luat se anul trecut prin septembrie,impecabil,full box,bateria era la 93%,am dat 500 lei,un pret bun pentru ce ofera telefonul.
Din ce am vazut pretul tot in jurul sumei de 500 lei se invarte si acum pe olx.
Asta cu iphone ul ca nu se devalorizeaza este adevarata partial,un xs sa spunem,cumparat cand a aparut cu 5500 lei nu il mai poti vinde in urmatoarea luna cu mai mult de 4200,asta clar,acum a ajuns in jur de 3500 lei pe olx,deci 2000 lei pierdere.
La note 9 mai vechi cu 2 luni tot 2000-2200 pierzi daca il ai de nou si il vinzi acum.
La iphone pierzi putin daca il iei de pe olx la pret bun,daca il iei de nou din magazin,in primul an pierzi cam la fel cu un android de top.

Edited by silviu03, 20 April 2019 - 19:45.


#15
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,140
  • Înscris: 08.12.2008

 andreea82a, on 20 aprilie 2019 - 16:28, said:

Mi mi s-a parut 10 ani.
Oricum nu conteaza.
Si dupa 4 ani pretul trebuia sa fie maxim 300. Dar pe olx toti il vand peste 1000.
De ce nu se aplica si la iphone?

Ba contează. Singurul dezavantaj major (sau nu) la SE este ecranul mic. In rest, e precum buturuga mica ce răstoarnă carul mare. Dpdv tehnic este la zi. Iar ca sistem de operare iOS este peste Android. Și îți spun asta din experiența. De exemplu, odată blocat un iPhone , este f greu să-l deblochezi dacă nu e al tau. Adică dacă ti se fura, de exemplu.
In plus, sta f bine pe partea de actualizări. Nu o dată, aplicațiile uzuale primesc update pe iOS mai intai. Și sunt aplicații care pe iOS merg mai bine decât pe android (de exemplu Facebook sau Instagram).
Deci faptul că sony-ul tau are un preț mult prea mic... așa e in tenis, vorba unui clasic.

#16
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Ringtonul tot asa se schimba ?

Intr-adevar este un telefon compact, daca avea ecran de 5' era killer !

#17
andreea82a

andreea82a

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.03.2019
Unde gasesc Iphone SE cu 500 de lei

#18
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Pe olx!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate