Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Aparat de sudura - lipitura prelungire cablu (se arde de fiecare data dupa cateva puncte de sudura)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
salut prieteni. Am o problema la aparatul de sudura. Lipitura prelungire cablu (se arde de fiecare data dupa cateva puncte de sudura). Vedeti imaginile. De fiecare data cositoresc bine lipitura, merge o vreme, apoi se carbonizeaza varful cablului. Nu stiu ce sa fac, N-as vrea sa-mi iau altul nou din cauza unei lipituri. O fi cablul de vina? TUV HO1N2-D

https://snag.gy/k60NEV.jpg

Edited by me_suzy, 20 April 2019 - 16:12.


#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Nu inteleg ce e acolo ,  problema e la imbinare
-platbanda de bobinaj din ce material este si ce sectiune are ?
- clema de imbinare din ce material  este ?
- pina la urma cablul ce sectiune   are?
-pe ce suprafata se face imbinarea??

Cauti asa ceva din  cupru cu lungimea de minim 10-15 cm[ https://stoianconstantin.files.wordpress.com/2016/01/fig-12-mosdorter-parlel-groves-tip-cleal.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] platbanda de la transformator se prelucraza pt sectiune rotunda  si rezolvi problema
Problemele tale vin din rezistenta imbinarii care nu e in stare sa preia curenti  de sute  de amperi

Edited by Wzzz, 20 April 2019 - 18:16.
citat


#3
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Probabil ca se deterioreaza cablul la lipire(il incingi prea tare).

#4
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
cablurile cu care am inlocuit pe cele vechi (de circa 1 m) au 4 m lungime. Aici cred ca e problema, sunt prea lungi si se intoarce curentul altfel, mi-a explicat cineva.

#5
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006
Da, curentul se intoarce cu fundul si nu cu capul cum ar trebui . Se pare ca ai o problema serioasa de..... :)

#6
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Secțiunea cât e la cablurile astea noi ?
Și în principiu îți trebuie o bridã de aia de care ți a arãtat @ciine.

#7
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012

View Postme_suzy, on 20 aprilie 2019 - 17:04, said:

cablurile cu care am inlocuit pe cele vechi (de circa 1 m) au 4 m lungime. Aici cred ca e problema, sunt prea lungi si se intoarce curentul altfel, mi-a explicat cineva.
aia cu intoarcerea curentului e din alta poveste ce nu are legatura cu problema ta. Acolo iti trebuie o imbinare foarte buna, altfel contactul imperfect/rezistenta marita, duce la ce ai tu acolo,

#8
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Legatura nu se face prin lipire.....
DOAR prin stringere, asta evident cu brida, de care...., mai putin conteaz, contact ferm prin stringere.
Spor!

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Nu prin lipire. Îmbinare mecanica.

#10
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Cea mai buna solutie este inbinarea mecanica si prelungirea cablului respectiv cu o bucata de teava de Cu sau Al  cu diam.10-12 mm si adaugarea de borne de sudura tip invertor....
Am rezolvat aceasta problema la un aparat de sudura asemanator...am inlocuit cablurile originale cu altele de sudura cu sectiunea de 16mm si lungime 3m la masa si respectiv 4 m la cablu pentru clestele portelectrod
https://forum.softpe...8#entry23982354
]Attached File  1.Budget-borna masa.JPG   80.51K   53 downloadsAttached File  1.Budge BWT1504-conectori .JPG   76.16K   47 downloadsAttached File  1.Budget-borna cleste.JPG   76.54K   49 downloads

Edited by cristian68n, 21 April 2019 - 07:17.


#11
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007

View Postcristian68n, on 21 aprilie 2019 - 07:03, said:

Cea mai buna solutie este inbinarea mecanica si prelungirea cablului respectiv cu o bucata de teava de Cu sau Al  cu diam.10-12 mm si adaugarea de borne de sudura tip invertor....
Am rezolvat aceasta problema la un aparat de sudura asemanator...am inlocuit cablurile originale cu altele de sudura cu sectiunea de 16mm si lungime 3m la masa si respectiv 4 m la cablu pentru clestele portelectrod
https://forum.softpe...8#entry23982354
]Attachment 1.Budget-borna masa.JPGAttachment 1.Budge BWT1504-conectori .JPGAttachment 1.Budget-borna cleste.JPG

buna metoda ta, dar mai explicit. Nu stiu unde se gasesc "borne de tip invertor" ? Din imaginea ta se pare ca ai legat capetele de la rotorul aparatului un surub, in timp ce mai mine se legau direct la fire printr-o prelungire de cupru. De la surubul acela, cum se leaga la cablu. Poti da niste imagini? Uite la mine cum arata.

[ https://snag.gy/vtosTY.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau aici:

[ https://snag.gy/oEpZLl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si mai am o intrebare, cand am conectat initial conectorul acela de mai sus la cablul de la rotor, nu s-a putut suda cu fludor si pasta, desi erau amandoua din aluminiu (cred). Cupru se prinde, dar aluminiu de ce nu a vrut? A trebuit sa-l strang bine cu patentul.

Edited by me_suzy, 21 April 2019 - 09:46.


#12
trai_av

trai_av

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 26.12.2018

View PostXTH, on 20 aprilie 2019 - 18:05, said:

Legatura nu se face prin lipire.....
DOAR prin stringere, asta evident cu brida, de care...., mai putin conteaz, contact ferm prin stringere.
Spor!

View Postdorin_2k, on 20 aprilie 2019 - 18:21, said:

Nu prin lipire. Îmbinare mecanica.
Cum ai ajuns voi la această concluzie, mai baieti? Pe la scolile alea pe unde ati fost voi se preda intamplator si materia aia, de neinteles pentru unii, numita fizica?
Orice imbinare mecanica, spre deosebire de cea executata prin lipire (sudare, cositorire) prezinta si o rezistenta de contact care, la curenti mari ce strabat acea imbinare, provoaca incalzirea zonei respective ceea ce duce la oxidarea in timp a suprafetelor imbinarii, aceasta avand ca urmare cresterea si mai acentuata a rezistentei de contact ceea ce produce o si mai puternica incalzire, deci si mai accentuata oxidare si lucrurile continua asa pana respectiva imbinare ia foc.
Acest fenomen nu se manifesta si in cazul imbinarilor sudate (cele mai recomandate in acest caz) pentru ca nu are cum.

#13
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
sa ne spuna Cristian mai multe despre"borne de tip invertor" si cum se leaga firul de ele.

#14
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Ce este asa de greu sa pricepi....bornele si conectorii de cablu se folosesc la invertoare.....

La aparatul de sudura platbanda de Al din care este facut secundarul ce dimensiuni are ??

Edited by cristian68n, 21 April 2019 - 11:03.


#15
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
nu stiu dimensiunile, dar acesta este aparatul:

Aparat sudura cu ventilator Steinhaus PRO-EW160P, 160A, 230V, Electrod 2-4mm, 17.5kg

https://bit.ly/2GARdBj

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttrai_av, on 21 aprilie 2019 - 10:14, said:

....
sudarea nu e lipire.

View Postme_suzy, on 20 aprilie 2019 - 16:12, said:

....
cand ai cositorit ai folosit pasta decapanta?
plus ca cam o banuoala ca ai lipt "la rece" nu ai cositorit cum trebuie.

Edited by arg, 21 April 2019 - 11:04.


#17
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007

View Postarg, on 21 aprilie 2019 - 11:03, said:

sudarea nu e lipire.


cand ai cositorit ai folosit pasta decapanta?
plus ca cam o banuoala ca ai lipt "la rece" nu ai cositorit cum trebuie.

fara pasta decapanta nici nu se facea lipitura ;)

#18
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Dar pina la urma aparatul de sudura este al tau sau al fratelui..??Vad ca  nici acum dupa un an nu ai rezolvat problema ...
https://forum.softpe.../#entry22805967

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate