Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

spatiul de pe bloc apartine celor ce stau la ultimul etaj?

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 tytysor, on 20 aprilie 2019 - 18:48, said:

Indubitabil ca asa a facut!
Zi in ce oras locuieste prietenul tau si din ce an e blocul si  din ce materiale e facut  sa stim daca a fost IDIOT ori ba

#38
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 zippo68, on 20 aprilie 2019 - 18:52, said:

Cum vulva masii sa creasca animale hai ca am vazut multe la viata mea  prin cele 5 tari in care am locuit.dar asa ceva ii prea de tot NU E VOIE ,
Ei n-ai vazut ? A vazut el acolo o ferma la geamul omului ...sau poate asta :

Attached Files



#39
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

 ciine, on 20 aprilie 2019 - 18:53, said:

N-ai inteles corect, 80m2 este spatiul deasupra apartamentului meu , nu afectez cu nici un cm spatiul celuilat vecin care si-l gestioneaza dupa dorinta lui
Am inteles foarte corect, nu exista spatiul vecin sau spatiul tau, locatarii tocmai ti au dat un teren moca care in Bucuresti probabil s ar fi vandut cu bani grei. Acum se fac apartamente la ultimul etaj cu terasa la un pret f mare si tot nu au spatiul tau de acolo...
Acelasi lucru valabil si la blocurile cu uscatorii la ultimul etaj, ca si cum ar veni unu si ar zice sa i dea spatiul ala ca il zugraveste el pe banii lui :)), la fel si cei cu gradina in fata, iau eu gradina asta si pun eu gazon din banii mei, voi nu mi dati nimic :D

Edited by alin62, 20 April 2019 - 19:07.


#40
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 alin62, on 20 aprilie 2019 - 19:04, said:

Am inteles foarte corect, nu exista spatiul vecin sau spatiul tau, locatarii tocmai ti au dat un teren moca care in Bucuresti probabil s ar fi vandut cu bani grei. Acum se fac apartamente la ultimul etaj cu terasa la un pret f mare si tot nu au spatiul tau de acolo...
Abereaza bre la alta masa asta nu e teren arabil , iar sa faci apartamente ai nevoie de toti absolut toti proprietarii  iar eu sunt unul din ei si ca mine mai sunt  inca 4  , niciodata nu o sa acept asa ceva odata ce am optat cu buna stiinta pt ultimul etaj  , ai pus colivie pe bloc  e cazul sa te astepti oricind la un incendiu , lemnul nu se-mpaca bine cu viata la bloc, 5 incendii au fost in oras pe acest motiv

#41
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
ioi, nu cred ca o sa ma lase vecinii, ca or sa zica ca dau foc la bloc

#42
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

 ciine, on 20 aprilie 2019 - 19:10, said:

Abereaza bre la alta masa asta nu e teren arabil , iar sa faci apartamente ai nevoie de toti absolut toti proprietarii  iar eu sunt unul din ei si ca mine mai sunt  inca 4  , niciodata nu o sa acept asa ceva odata ce am optat cu buna stiinta pt ultimul etaj  , ai pus colivie pe bloc  e cazul sa te astepti oricind la un incendiu , lemnul nu se-mpaca bine cu viata la bloc, 5 incendii au fost in oras pe acest motiv
Ce tot aberezi acolo? Tu ai citit ce am scris? Ce teren arabil? Ce apartamente? Ce lemne?
Da ai prostit locatarii bravo tie, asta nu inseamna ca se intampla peste tot. Acoperisul ala nu e al tau, e al tuturor, ca tu i ai prostit pe locatari sa ti l dea moca e alta poveste.

#43
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,147
  • Înscris: 30.08.2017

 ciine, on 20 aprilie 2019 - 16:25, said:

Poti sa-l iei in primire daca nu ai pretentie  la efectuarea reparatiilor, ca n-o sa-ti joace tontoroiu pe hidroizolatie  vecini de la etajele inferioare
Eu asa am procedat , pe cheltuiala mea l-am amenajat  ca terasa circulabila
De abia astepta ceilalti sa se degreveze de obligatii banesti cu intretinerea lui

Poate doar daca are acordul asociatiei si se face in concesiune. Acuma, ca aia te-au lasat...e treaba voastra, v-ati inteles, felicitari. Legal vorbind, terasa, fatada si subsolul sunt spatii comune. N-o zic eu, o zice legea. Adica ala de la parter are aceleasi drepturi asupra terasei ca si tine. Acelasi lucru si cand e vorba de reparatii al terasa, chiar daca iti ploua doar tie in casa, si ala de la parter trebuie sa contribuie...ca in realitate nu se intampla...e pentru ca lumea nu-si stie drepturile. Daca ar da in judecata asociatia...

Edited by george_alexandru, 20 April 2019 - 19:20.


#44
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 on64, on 20 aprilie 2019 - 19:16, said:

ioi, nu cred ca o sa ma lase vecinii, ca or sa zica ca dau foc la bloc
Asa e la noi in Romania , nu cumva sa faci ceva  si sa nu participe moca la pomana si ceilalti .
In partea civilizata e sport national sa amenajezi terasa condominului[ https://i.pinimg.com/originals/86/2d/64/862d6457f4078af6325fea90f1cfaa4f.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSlX4RgjSeCua8ddtM9_iJ5eyEybAoWao9wlGtql7KfY4m2kWD4 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,147
  • Înscris: 30.08.2017
Da, o amenajezi, dar nu doar pentru tine, ci cu acces pentru toti.

#46
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007

 tflorin40, on 20 aprilie 2019 - 18:44, said:

Brasov?
Nope.
Dar a dat suficiente detalii incat sa poti afla nu numai orasul, dar si blocul, chiar apartamentul.
:D
Eu le-am aflat.

#47
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
Moca pomana se numeste si cand primesti o terasa de dimensiunile apartamentului, sau aia nu mai e pomana? Le ai dat bani? Ai platit in natura? inseamna ca e pomana moca. Asa ca lasa aberatiile, tu ai amenajat ceva primit moca, pomana.

#48
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Bre... mie mi-ar fi frica sa ma uit de acolo. Am capatat rau de inaltime.

 alin62, on 20 aprilie 2019 - 19:26, said:

Moca pomana se numeste si cand primesti o terasa de dimensiunile apartamentului, sau aia nu mai e pomana? Le ai dat bani? Ai platit in natura? inseamna ca e pomana moca. Asa ca lasa aberatiile, tu ai amenajat ceva primit moca, pomana.
Fa ma si tu la fel si -> gata.
Daca asociatia de proprietati e de acord, care-i problema?

#49
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 07.04.2017
Cand ploua  torential  nu se imbiba iarba aia sintetica cu apa? Cum se evacueaza?

#50
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,147
  • Înscris: 30.08.2017

 ciine, on 20 aprilie 2019 - 17:55, said:

Accesul se face numai din apartament cu scara interioara  din balcon , suprafata mea este de 80m2.
Mentionez ca am o structura a imobilului incat nu s-a intervenit la nici un detaliu ce tine de estetic  sau functionare


Tu stii ca oricand un vecin rauvoitor sau oricare tert poate sa reclame faptul ca tu ai facut scara aia fara autorizatie? Pentru ca iti trebuie autorizatie pe care n-ai putea sa o obtii in veci fara acordul scris al asociatiei de proprietari.

#51
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

 maccip, on 20 aprilie 2019 - 19:28, said:

Fa ma si tu la fel si -> gata.
Daca asociatia de proprietati e de acord, care-i problema?
Baietel, cand primesti o terasa moca, nu tipi pe aici cu cea mai mare ipocrizie ca altii sunt mocangi, cand tu tocmai ai primit o terasa f mare moca de pomana...despre asta era vorba, acum ai inteles problema?

#52
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 alin62, on 20 aprilie 2019 - 19:26, said:

Moca pomana se numeste si cand primesti o terasa de dimensiunile apartamentului, sau aia nu mai e pomana? Le ai dat bani? Ai platit in natura? inseamna ca e pomana moca. Asa ca lasa aberatiile, tu ai amenajat ceva primit moca, pomana.
In primul rand   faci comentarii fara a avea o calitate  , cind  vei fi proprietar aici  atunci sa ridici pretentii  tu du-te  si te-npusca  , bagati o unghie-n gat de gica contra e tara plina . Asociatia de proprietari face legea in condominiu conform cu legea in vigoare  nu unul ca tine

 SharonCollins, on 20 aprilie 2019 - 19:30, said:

Cand ploua  torential  nu se imbiba iarba aia sintetica cu apa? Cum se evacueaza?
Este gazon sintetic multisport  si are prevazute gaurele de scurgere  , evacuarea este foarte ok .
Se poate monta si pe perete , respira ok[ https://odu.ro/wp-content/uploads/Moss_16.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://3.bp.blogspot.com/_8AM6nzSHesE/TPIlBXJBDsI/AAAAAAAAAPc/ikFX-XFIQOc/s1600/gradini%2Bverticale%2Bromania%2Bamenajari%2Bgradini%2Bverticale%2Bpereti%2Bverzi%2Bflori%2Bpe%2Bpereti%2B%2Bfirma%2Bde%2Bamenajare%2Bpereti%2Bverzi%2Bgreen%2Bwall.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://odu.ro/wp-content/uploads/Pereti-verzi-zold-falak.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ciine, 20 April 2019 - 19:41.


#53
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,147
  • Înscris: 30.08.2017

 ciine, on 20 aprilie 2019 - 19:34, said:

In primul rand   faci comentarii fara a avea o calitate  , cind  vei fi proprietar aici  atunci sa ridici pretentii  tu du-te  si te-npusca  , bagati o unghie-n gat de gica contra e tara plina . Asociatia de proprietari face legea in condominiu conform cu legea in vigoare  nu unul ca tine

Ai dreptate, dar autorizatie tot iti trebuie. Pana si pentru un rahat de perete de rigips e necesara. Si eu am facut modificari in apartament fara autorizatie...mi-am asumat, nu stia nimeni. Cand sunt vizibile sau stie lumea, e un risc.

#54
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012

 ciine, on 20 aprilie 2019 - 19:36, said:

In primul rand   faci comentarii fara a avea o calitate  , cind  vei fi proprietar aici  atunci sa ridici pretentii  tu du-te  si te-npusca  , bagati o unghie-n gat de gica contra e tara plina . Asociatia de proprietari face legea in condominiu conform cu legea in vigoare  nu unul ca tine
Baiatu, aici nu esti cu asociatia, esti pe un forum nu in ap tau, pot sa comentez, nu ti convine cand te prinde unu cu ipocrizia nu mai posta. Ii faci pe altii pomanagii cand tu tocmai ai primit pomana...culmea ipocriziei :))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate