Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

spatiul de pe bloc apartine celor ce stau la ultimul etaj?

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
ala este ce ai facut tu?
arata super, asa ceva as vrea sa fac si eu

#20
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
Sau propui lucrul asta in urmatoarea sedinta si toata lumea are acces pe acoperis. Toate cheltuielile, constructie, ingrijire, etc sa fie suportate de toti.

#21
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
eu as vrea sa fac doar deasupra apartamentului meu, cu intrare doar de pe balocnul meu

#22
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Poston64, on 20 aprilie 2019 - 17:51, said:

eu as vrea sa fac doar deasupra apartamentului meu, cu intrare doar de pe balocnul meu
Accesul se face numai din apartament cu scara interioara  din balcon , suprafata mea este de 80m2.
Mentionez ca am o structura a imobilului incat nu s-a intervenit la nici un detaliu ce tine de estetic  sau functionare

View Postccf_cristi, on 20 aprilie 2019 - 17:50, said:

Sau propui lucrul asta in urmatoarea sedinta si toata lumea are acces pe acoperis. Toate cheltuielile, constructie, ingrijire, etc sa fie suportate de toti.
Daca vor sa participe la cheltuiala , de ce nu , dar garantez ca nu se baga nimeni cind e vorba de cheltuiala In cazul meu cheltuiala totala ajunge la 8-9000 euro si manopera mea

Edited by ciine, 20 April 2019 - 17:58.


#23
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Poston64, on 20 aprilie 2019 - 17:51, said:

eu as vrea sa fac doar deasupra apartamentului meu, cu intrare doar de pe balocnul meu
1. Trebuie sa faci o " intelegere " scrisa cu asociatia , pt preluarea acoperisului
2. Daca reusesti , iti trebuie o autorizatie de constructie pt scara
3. Te pregatesti si de balamuc , ca indiferent ce acte te acopera se gaseste un gica -contra sa te frece .

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai sunt smecherasi care si-au insusit spatiile comune de la ultimul etaj, pe principiu eu sunt veteran. Au pus lacat pe usa si le-au facut depozite de diverse- spalatoria, uscatoria, dependintele alea au devenit "private"!

Edited by MembruAnonim, 20 April 2019 - 17:57.


#25
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006
adicatelea poza aia este din Romania? din ce oras daca nu-i secret?

#26
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Posttytysor, on 20 aprilie 2019 - 17:57, said:

adicatelea poza aia este din Romania? din ce oras daca nu-i secret?
Bineinteles  si n-ai vazut piscina  Posted Image  si nici gratarul sau aranjamentul floral de primavara
Orasul [ https://thumbs.gfycat.com/AgreeableIllustriousBarasingha-size_restricted.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un alt unghi

Attached Files


Edited by ciine, 20 April 2019 - 18:23.


#27
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View Postciine, on 20 aprilie 2019 - 17:55, said:

In cazul meu cheltuiala totala ajunge la 8-9000 euro si manopera mea
9000 de euro ca sa ai curte la bloc, merita

View PostMembruAnonim, on 20 aprilie 2019 - 17:56, said:

Mai sunt smecherasi care si-au insusit spatiile comune de la ultimul etaj, pe principiu eu sunt veteran. Au pus lacat pe usa si le-au facut depozite de diverse- spalatoria, uscatoria, dependintele alea au devenit "private"!
da asa am si eu un gunoi de vecin, intr-o zi o sa ii cer cheia sa imi fac si eu o copie, sa vad daca cumva nenorocitul o sa indrazneasca sa zica ceva

#28
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Poston64, on 20 aprilie 2019 - 18:07, said:

9000 de euro ca sa ai curte la bloc, merita


Face toti banii

Proiectul l-am facut in sketup , am pregatit materialele si dor le-am montat  , Blocul meu are o constructie mai speciala , abordarea a fost relativ usoara
Uite vizualizarea scarii de acces  pe terasa in skp
https://drive.google...iew?usp=sharing

Sunteti tineri baieti  puneti mina si inovati faceti-va viata usoara si placuta

Edited by ciine, 20 April 2019 - 18:14.


#29
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si daca le ploua-n apartament, isi repara singuri acoperisul, sau apeleaza la asociatie?Posted Image

#30
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postmyshyk, on 20 aprilie 2019 - 18:20, said:

Si daca le ploua-n apartament, isi repara singuri acoperisul, sau apeleaza la asociatie?Posted Image
Bree unde-ai fost pina acum , toate reparatiile pe suprafata mea plus 20%  sunt in cheltuiala mea

Am prieten in oras care a cumparat toate cele 4 apartamente de la ultimul etaj  si si-a facut terasa circulabila .
Cit a fost santier a trimis toata scara pe banii lui in vacanta.
Daca iti doresti ceva cu ardoare intodeauna se gasesc solutii

Edited by ciine, 20 April 2019 - 18:30.


#31
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postciine, on 20 aprilie 2019 - 18:12, said:

......
Sunteti tineri baieti  puneti mina si inovati faceti-va viata usoara si placuta
Poate te injura astia ca ii trimiti la munca si sa gindeasca .

Misto a iesit .

#32
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007

View Postciine, on 20 aprilie 2019 - 17:45, said:

Faci un contract cu asociatia  prin care te angajezi ca tot ce tine de cheltuiala si reparatia acoperisului  pe suprafata ta plus 20% peste  for fi suportate numai de tine .
Bineintele trebuie sa fie si alte conditii  de pastrare a integritatii si a functionalitatii  instalatiilor aferente   , o semneaza toti locatarii si treci la treaba .Eventual  cei de la ultimul etaj ar fi bine sa faca la fel
Repari hidroizolatia , eventual faci si termoizolatie , torni sapa sau montezi dale  cu suprafata mare  ,vi cu elemente de siguranta , balustrade  bine ancorate si fizate, dupa care vi cu un strat de gazon sintetic, si mobilier de gradina[ https://artsporttotal.ro/576/gazon-sintetic-multisport-22-mm-26-mm.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  si iese  exact asa , te bucuri de fiecare data cind ai nevoie de aer

La mine oamenii nu sunt rautaciosi , sunt pragmatici , majoritatea vecinilor  m-au copiat  si  a iesit ceva foarte placut la vedere dar si o imbunatatire a confortului  din apartament prin izolatia suplimentara Asociatia e fericita si nu mai accepta cereri de reparatie  si ceilalti vecini la fel sunt degrevati de o plata in plus
Brasov?

#33
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postciine, on 20 aprilie 2019 - 18:25, said:

Bree unde-ai fost pina acum , toate reparatiile pe suprafata mea plus 20%  sunt in cheltuiala mea

Am prieten in oras care a cumparat toate cele 4 apartamente de la ultimul etaj  si si-a facut terasa circulabila .
Cit a fost santier a trimis toata scara pe banii lui in vacanta.
Daca iti doresti ceva cu ardoare intodeauna se gasesc solutii
Indubitabil ca asa a facut!

#34
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,448
  • Înscris: 26.02.2012

View Postciine, on 20 aprilie 2019 - 17:55, said:

Daca vor sa participe la cheltuiala , de ce nu , dar garantez ca nu se baga nimeni cind e vorba de cheltuiala In cazul meu cheltuiala totala ajunge la 8-9000 euro si manopera mea
Depinde de oras, eu nu vad in Bucuresti sa ti dea cineva o suprafata atat de mare pe moca. 9000 de euro inseamna nimic pentru spatiul ala.

#35
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View PostPopaXXX, on 20 aprilie 2019 - 16:41, said:

Dar spatiul din fata blocului? In cartierul unde stau, vad ca multi de la parter, au ingradit spatiul, cultiva legume, cresc animale, au voie sa faca asta?
Cum vulva masii sa creasca animale hai ca am vazut multe la viata mea  prin cele 5 tari in care am locuit.dar asa ceva ii prea de tot NU E VOIE ,

#36
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postalin62, on 20 aprilie 2019 - 18:51, said:

Depinde de oras, eu nu vad in Bucuresti sa ti dea cineva o suprafata atat de mare pe moca. 9000 de euro inseamna nimic pentru spatiul ala.
N-ai inteles corect, 80m2 este spatiul deasupra apartamentului meu , nu afectez cu nici un cm spatiul celuilat vecin care si-l gestioneaza dupa dorinta lui

Edited by ciine, 20 April 2019 - 18:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate