Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Furuncul dureros

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
Salut. Acum aproximativ 10 zile mi-a apărut un furuncul pe picior (îmi apărea recurent in acea zona, dar niciodată nu se spărgea, trecea de la sine).
După o zi de la apariție , am zis sa merg la doctor care m-a operat, a curatat și mi-a făcut antibiograma. Tratamentul = ciprinol 10 zile.
La 2 zile după operație , mi-a mai apărut unul, de data asta in alta zona unde la fel, apăreau recurent. După doua zile se desumflase, însă de ieri e din nou mărit și f dureros.  Atașez și o poza.
Sa merg din nou sa îl scot și pe acesta, sau sa aștept având in vedere ca deja iau antibiotic ?

Attached Files


Edited by Andrei221, 20 April 2019 - 10:15.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
O vorba batraneasca zice ca furunculii apar cate sapte.Nu glumesc.
Apropo,exista si furuncul nedureros?Posted Image

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
E o problema de sanatate de apar asa des. Investigheaza! Cauze multiple.

#4
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
Nu știu, însă eu m-am saturat de ei :)) de câțiva ani se activează fix in aceste zone. De asta ma gândeam sa îl operez și pe acesta, fiind recurent, poate curată bine zona. Mie niciodată nu mi-au erupt, doar s-au retras.

@arab - fac analize anual, mereu au ieșit perfect + ecografii samd. Ele apar mai des, însă așa cum spuneam, apar doar unde au mai apărut de ani de zile (vorbim de 5-10 ani - inițial am zis ca sunt coșuri și nu le-am băgat de seama)

Edited by Andrei221, 20 April 2019 - 10:32.


#5
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Vezi sa nu ai un stafilococ sau un streptococ in sange
Stiu pe cineva care tot asa ii iesea si pana nu a mers la cel mai bun medic dermatolog din oras care a facut analize si a decis internare in care sa facut interventie chirurchicala si tratament cu antibiotice injectabile la buca timp de 10 zile parca

Edited by I2O, 20 April 2019 - 10:33.


#6
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
@i20 - este stafilococ. mi-a iesit la antibiograma si de asta mi-a prescris ciprinol 10 zile (1x12h).. acum nu stiu ce sa fac- sa merg sa il scot si pe acesta ca sa curete bine si sa nu mai apara pe viitor, sau sa ma bazez pe antibioticul prescris si sa stau asa pana trece?

Edited by Andrei221, 20 April 2019 - 10:35.


#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Acu...si antibioticele astea au cam slabit ca efect in fata microbilor.

La furuncule nu e bine sa umbli, ca se poate imprastia infectia.

Edited by arab, 20 April 2019 - 10:38.


#8
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Te pisi pe el ciprinol
Cu pastile nu faci nimic
Persoana de care zic eu ca a avut probleme inainte sa fie internata a mai facut tratamente si nu cu ciprinol care-i apa de ploaie ci cu cate 2 tipuri de antibiotic combinat si tot la internare si tratament injectabil a ajuns
De atunci nu a mai avut probleme....

#9
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
@arab - nu umblu eu, merg din nou la spital sa vedem daca e de scos. ori mai am varianta de fucidin/alte creme sa se mai retraga pana vad daca ajung la intravenos cum zice @i20..

#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Si fucidinu asta e de mai multe feluri....ca sa dat si cu dinasta...si cu alifie neagra...

#11
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Pe partea de tratament si analize , nu ma pronunt , dar de el poti scapa si fara sa te taie .
Se face cataplasma cu frunza de muscata ....

#12
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006
Frunza de muscata a functionat si la mine.

#13
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Vaccin antistafilococic , se facea pe vremuri la Cantacuzino.
Ideal e sa-l tai si curatata plaga corect , pansament cu mesa de drenare . Merge foarte bine acid boric in plaga

Edited by ciine, 20 April 2019 - 11:47.


#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostAndrei221, on 20 aprilie 2019 - 10:34, said:

@i20 - este stafilococ. mi-a iesit la antibiograma si de asta mi-a prescris ciprinol 10 zile (1x12h).. acum nu stiu ce sa fac- sa merg sa il scot si pe acesta ca sa curete bine si sa nu mai apara pe viitor, sau sa ma bazez pe antibioticul prescris si sa stau asa pana trece?
Daca ai luat ciprinol a fost cam degeaba. Astia lucreaza pe sistemul hexifarma, adica cam fura la gramaj. Ti-ai facut antibiograma si a iesit stafilococul sensibil la ciprofloxacina?
O metoda ca sa coacă si sa se spargă e cataplasma cu ceapa. Iei o ceapa, o speli bine, o tai in doua si o pui ori la cuptor ori pe plita ca sa se încălzească. O pui in zona afectată cat de fierbine o suporti si bandajezi cu fașa.

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Cu cataplasma cu ceapa a functionat si la sotul meu, insa reteta de la bunica e putin diferita : se ia doar un strat interior din ceapa taiata jumatate, se incinge bine ochiul aragazului, stingi focul, pui ceapa cu partea concava in sus si in adancitura pui un pic de sapun de casa dat pe razatoarea fina. Dupa ce se inmoaie ceapa si se topeste sapunul, aplici peste furuncul astfel incat lichidul sa intre in contact cu el, bandajezi cat suporti de strans si lasi peste noapte. A doua zi ar trebui sa poti scoate puroiul colectat si miezul furunculului. Ar fi bine sa cureti cu betadina si sa aplici un antibiotic pudra in rana. Fie zdrobesti o pastila, fie scoti continutul unei capsule de antibiotic. Exista si Baneocin pudra, nu stiu insa cat de eficient/puternic este in cazul infectiei cu stafilococ.

#16
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
ciprinol, adica floroquinolona
https://en.wikipedia...Adverse_effects
mai lasati-i pe astia sa va prescrie multe
eventual levofloxacin ca e mai "sigur"...
sunt forumuri intregi cu pacienti fuked 4 life...

In 2016 the FDA found that when used systemically (by mouth or injectable) "disabling and potentially permanent serious side effects" can involve the tendons, muscles, joints, nerves, and central nervous system.[11] Concerns regarding low blood sugar and mental health problems were added in 2018.[13]

succesuri

ia mai luati d-aci:
https://www.ema.euro...fluoroquinolone

95% la suta din habarnistiii care le prescriu n-au nici macar o idee despre chestile astea

medicina in Romania....

#17
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
Va scrii din spital. Pana la urma m-au internat sa îl curețe :)) asta e, nu prea voiam, dar decât sa fac complicații... va scriu după

#18
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
Pe la 6 ma operează , momentan perfuZie

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate