Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Sfanta Vineri

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#19
moarepreot

moarepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 06.02.2013

 Hunor_66, on 20 aprilie 2019 - 08:59, said:

Sf. Vineri este ziua sfanta de Vineri, a crucificarii lui Isus.
Sf. Miercuri este ziua sfanta de Miercuri, cand Isus o fost vandut si in urma acestei vanzari s-or petrecut toate cate s-or profetit.
Iar Sf. Duminica este ziua sfanta de Duminica a Invierii Domnului.
Nu este nici o personificare, nici o adoptare a paganismului etc.
Iar cine pomenea mai sus de Sf. Venera este vorba de o martira crestina din sec. 2, pe care o chema Venera.
15 august ""adormirea maicii domnului!!!
Va avea loc un scurt serviciu religios, apoi, pe mare, va fi depusă o ancoră de flori, în memoria eroilor marinari.
„Zeul Neptun” va veni din larg şi va da startul spectacolului naval, iar în deschidere, drapelele României, NATO şi cel al Uniunii Europene vor fi purtate de ambarcaţiuni rapide, dar şi de un elicopter Puma Naval.

În mitologia Greciei antice, Europa a fost o prinţesă feniciană pe care Zeus a răpit-o, după ce a luat forma unui taur de un alb strălucitor.

Normal crestinii care nu cred in zei ar trebi sa refuze denumirea "Europa"

Biserica din Neptun si Olimp!!


https://www.ziuacons...381-370165.html

Edited by moarepreot, 20 April 2019 - 17:06.


#20
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Dorele Sf. Vineri a fost un om pe care la gasit Robinson Crusoe pe o insula. Numai ca la traducerea aventurii sa pierdut Sf. sau s.f...Posted Image  Si Paco.,traieste si lasa lumea sa traiasca.

#21
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006

 pacopaco1967, on 20 aprilie 2019 - 13:10, said:


Dragule, eu sunt rabdator sa aud de la tine unde anume ne-a spus isus sa serbam ziua lui de nastere ? Ca tot spuneti ca e eveniment crestinesc. In schimb de ce daca tot va dati rotunzi cu crestinismul vostru, de ce nu impliniti tot ce v-a spus isus sa impliniti ? Crestin inseamna sa implinesti poruncile lui Hristos isus. Eu asa am inteles din ce am citit.
Sper ca nu ma vei altoi pentru critica adusa. Simt asa, in spiritul crestinului ortodox o iritare cand i se aduce la cunostinta ca ce praznuieste e paganism.
Tu, ca de obicei, ai înțeles prost :)

#22
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 MikeSpike, on 20 aprilie 2019 - 12:40, said:

Hunore, Posted ImagePosted ImagePosted Image

,
Nu stiu spaniola,dar am cautat:,,y despues de la murerte como animal,,-Si dupa mori ca un animal.  Fizic, cam asta se intampla.  Spiritual esti amagit de tine insuti sau altii.    Sau crede si nu cerceta(ca-ti dau o caramica sau un mentosan)Posted Image
Apostolul Toma n-o crezut invierea lui Isus. Si-o zis "Dacă nu voi vedea în mâinile lui semnul cuielor şi nu-mi voi pune degetul în semnul cuielor şi nu-mi voi pune mâna în coasta lui, nu voi crede".
Iar cand Isus o aparut intre apostoli, dupa Inviere, s-o dus la Toma si i-o zis: "Adu-ţi degetul tău aici: iată mâinile mele! Adu-ţi mâna şi pune-o în coasta mea şi nu fi necredincios, ci credincios".
Iar Toma o atins si o pipait ranile crucificarii si-apoi o zis (cum zicem si noi la Liturghie): "Domnul meu, si Dumnezeul meu !"
Si Isus o concluzionat: "Pentru că m-ai văzut, ai crezut. Fericiţi cei care nu au văzut şi au crezut" :)

#23
moarepreot

moarepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 06.02.2013

 richelieu, on 20 aprilie 2019 - 07:04, said:

Sf. Vineri, sau Sf. Miercuri, sunt zile sfinte. Zile. Nu persoane. La fel cum e Sfânta zi de Crăciun. Sau Sfânta Duminica. Zile in care au avut loc evenimente importante. Nu sunt personificate.
Nu au legatura cu zeii romani, care btw, sunt doar o transpunere in latina a zeilor greci. Singurul lucru in comun este numele, care de la ei se trage, intr-adevăr.
Friggo este numele zeiţei germanice a frumuseţii, iar Freya este în mitologia nordică zeiţa frumuseţii, ambele având corespondentul modern în engleză – Friday (vineri). Dies Veneris (ziua lui Venus) din latină a generat vendredi (în franceză), viernes (în spaniolă), venerdi (în italiană) şi vineri (în română).

#24
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006
Așa....și acum ar trebui sa urmeze (presimt) și punctul în care ma contrazici :)

#25
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 moarepreot, on 20 aprilie 2019 - 06:17, said:

Caut o explicatie la urmatoarea dilema:

Pot fi sfinti ortodocsi zeii din mitologie?

vezi Symbols of an Alien Sky pe youtube

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t7EAlTcZFwY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate