Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Turbina sau roata cu paleți?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Buna, anul asta vreau sa fac un generator hidroelectric.
Am o baterie de 12v , un invertor de 1000 w, și un pârâu cu o cădere de 1,5m pe o distanță de 25-30m.
Apa este suficient pentru a menține o țeavă de 110 plina.
Acuma am o mica problema.
Am de ales intre o roata cu pale că în clipul asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZmHY9DkD1Hw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sau sa fac o turbină că aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/814iP4c-66A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La capătul turbinei pun direct alternatorul care încarcă bateria.
Știu că trebuie minim 900 de rotații pentru excitare. Și bine înțeles , un releu de încărcare pt că sa nu supraîncarce bateria.
Deci?

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eficienta maxima o obtii din amenajarea raului dar asta presupune aprobari de la Apele Romane . Debitul nu asigura si forta necesara invartirii rotii , oricum nu cu viteza necesara tie . Baza microhidrocentralelor este acumularea de apa si calcularea reductiei tevii pe care se va degaja apa acumulata . Ai nevoie de un debit mic cu presiune mare , nu de un debit mare cu presiune mica . Chestia este ca nu-ti  da nimeni amenajare decat cu tot felul de aprobari si saritori pentru pesti si alte lighioane . Daca cursul de apa este destul de mare incat a poti "fura " un mic afluent spre o acumulare amenajata pe terenul tau este alta poveste . Este mai complicat decat pare la prima vedere pentru ca orice curs de apa sufera modificari de debit la ploi , zapezi , seceta . Exista pe internet unele schite pentru amenajari care sunt gandite sa acopere partial aceste evenimente extreme insa sunt costisitoare .

Edited by JurasikMan, 19 April 2019 - 23:42.


#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
o turbina tip francis, pentru ca au randament maxim si un domeniu larg de functionare (cadere-debit)

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/32/Sanxia_Runner04_300.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 19 April 2019 - 23:44.


#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
La hidro de obicei se foloseste turbina Pelton https://ro.wikipedia...
cu unul sau mai multe injectoare
[ http://www.lpelectric.ro/ro/products/hydro/images/hidro_turbina.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://www.researchgate.net/profile/Sanda-Carmen_Georgescu/publication/312056601/figure/fig26/AS:650759980994590@1532164678753/Schema-turbinei-Pelton-cu-4-injectoare-1-conducta-de-aductiune-2-injector-3-jet.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Daca presinea e mica  e buna prima varianta expusa de tine

Edited by ciine, 19 April 2019 - 23:46.


#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 ciine, on 19 aprilie 2019 - 23:43, said:

La hidro de obicei se foloseste turbina Pelton https://ro.wikipedia...
cu unul sau mai multe injectoare
[ http://www.lpelectric.ro/ro/products/hydro/images/hidro_turbina.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]...
nu, se folosesc 3 tipuri de turbine (pelton, francis si kaplan), in functie de presiune (cadere) si debit.
[ https://www.researchgate.net/profile/Abudukeremu_Kadier/publication/317985043/figure/fig4/AS:510434813935617@1498708551737/A-typical-water-turbine-application-range-diagram-42-65.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 19 April 2019 - 23:53.


#6
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 redbotos, on 19 aprilie 2019 - 23:17, said:

La capătul turbinei pun direct alternatorul care încarcă bateria.
Deci?
Deci, cum vrei să încarci tu bateria cu curent alternativ? Posted Image   Posted Image
Și să știi că o turbină este, în esență, o roată cu pale!

Edited by stancosty, 20 April 2019 - 00:00.


#7
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Ce putere vrei sa scoti din raul ala? Puterea bruta = Caderea X Debitul X 9.81 . De aici, trebuie luat in calcul randamentul turbinei si generatorului.
Caderea ai zis ca e 1.5m, dar debitul cat este? Daca pui o galeata de apa in rau, se umple intr-o secunda? Pune cateva poze cu raul si terenul, poate gasim o solutie pentru o cadere mai mare.
Turbina din videoclipul tau nu este o turbina hidraulica, deci nu are nici o utilizare in cazul tau.
De asemeni, turbina/roata o alegi in functie de debit si cadere, nu in functie de preferinta.
Pentru caderi mici si debite mari, se folosesc turbine Kaplan, pentru caderi medii se folosesc turbine Francis, iar pentru caderi mari (peste 60-70m) se folosesc turbine Pelton.
In cazul tau, nu ai decat o optiune: turbina Banki (crossflow). E folosita pentru caderi mici, dar functioneaza bine atit la debite mari cat si mici. Nu e foarte eficienta (60-70% randament), dar functioneaza bine la variatii ale debitelor (adica functioneaza chiar si cu 30% din debitul instalat). Roata cu pale e tot o turbina Banki. Numai ca nu e atat de simpla precum pare. Atit diametrul turbinei cat si latimea/grosimea palelor sint calculate cu formule bine stabilite, nu poate sa le faca orice dorel.
Dar, trebuie sa pui poze. Daca faci poze la rau, pune si un obiect linga el (galeata, papuc, etc.) ca sa ne dam seama cam cat de mare e.

#8
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Am înțeles în mare despre turbina.
Dar dacă fac exact o turbină, home made, că cea din videoclip cu diametrul de 110 și o bag in țeava de 110, apa o să forțeze sa o învârtă.
Am uitat sa va rog frumos de ceva.
Vreau soluții ieftine și ușoare de produs acasă.
Nu cred că există în comerț roti gen turbine , ieftine.
In primul clip , omul a pus un tambur de la cabluri, o roata de bicicletă și alternator.
E cam fix ce vreau eu.
Ieftin, și home made.


Am sa fac un clip pe YouTube și am să-l postez aici cu sursa de apa.

Edited by redbotos, 20 April 2019 - 01:56.


#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Pai, calculeaza mai intai cam ce cantitate de energie poti obtine.
    E fizica elementara.
     Daca ai 10litri de apa pe minut care cad de la inaltimea de 1,5m cel mai probabil poti aprinde un bec de lanterna.

#10
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Eu am un iaz de păstrăvi care e alimentată tot din pârâu ăla.
Pe o țeavă de 50 am 10 litri in 10 sec.
Acuma nu știu cât o să am pe o țeavă de 110 plina.


#11
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019
Hai sa spunem de 3 ori mai mult.  Asta inseamna 3l pe sec. Adica 3kg pe secunda.  Puterea maxima e debitul x inaltimea, adica 3 × 1,5 = 4,5 watt.
Deci e cazul sa te lasi pagubas.

#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,673
  • Înscris: 22.01.2015
Habar nu am de calcule!  Dar stiu ca statul roman e jupan pe ce e subteran/la suprafata chiar daca tu esti proprietar.  Ceva,cumva platesti %,chiar daca vii in intampinarea autoritatilor.

#13
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut,

mie mi se pare mai usor de construit varianta cu roata de bicicleta.

turatia necesara o scoti din diametrul fuliei de la alternator si din diametrul rotii de bicicleta.

dupa mine debit ai, cadere ai, cred ca poti realiza ceea ce ti-ai propus.

cistigi chiar si daca nu-ti iese din prima, sint convins ca o sa cauti o solutie. si nu cred ca trebuie cine stie ce amenajari.

din ce in ce mai putini oameni ca tine!

nu mai zic de un coleg de mai sus care nu intelege principiul de functionare al unui alternator alaturi de o baterie si un releu de incarcare....

dar posteaza...

#14
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

 redbotos, on 20 aprilie 2019 - 06:11, said:

Eu am un iaz de păstrăvi care e alimentată tot din pârâu ăla.
Pe o țeavă de 50 am 10 litri in 10 sec.
Acuma nu știu cât o să am pe o țeavă de 110 plina.
salut,
eu zic sa nu te lasi pagubas, incearca o amenajare mica doar pentru captare mai in amonte macar un 100-150 m cu o conducta phd din cele negre de 63mm  la capat pui o duza intro turbina pelton direct pe axul alternatorului . nu merge pe bobinajul original cu excitatie , modifica rotorul si punei magneti neodim ,

gabi , ce sai faci unii nu au trecut de stadiul de punte redresoare ce sa le faci atata pot .

referitor la primul film , asa dupa cum spui , sunt mult mai usor de realizat insa in acel film e total gresit roata se invarte in sens invers fata de cum ar trebui , voi cauta un film sa iti arat cam ce si cum .

#15
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 stancosty, on 19 aprilie 2019 - 23:59, said:

Deci, cum vrei să încarci tu bateria cu curent alternativ?
alternatorul in cauza n-are redresor? intreb si eu

#16
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q3pJogi5Ago?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta-i pârâul in cauză.
Deci?

#17
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 dan210, on 20 aprilie 2019 - 10:23, said:

alternatorul in cauza n-are redresor? intreb si eu
Păi, de obicei, n-are, dacă nu-i pui. Tocmai de aceea am și zis, dar inițiatorul se pare că n-are habar de chestiile astea, vorbind doar de un releu de încărcare, ca să nu supraîncarce bateria ... Mai sunt și alții care confundă releul cu redresorul ...

#18
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

 stancosty, on 19 aprilie 2019 - 23:59, said:

Deci, cum vrei să încarci tu bateria cu curent alternativ? Posted Image   Posted Image
Și să știi că o turbină este, în esență, o roată cu pale!

 dan210, on 20 aprilie 2019 - 10:23, said:

alternatorul in cauza n-are redresor? intreb si eu

Alternatoarele au punte de diode si scot curent continuu.
Pe auto incarca bateria cu curent alternativ??????? Posted Image

Edited by dicdobre, 20 April 2019 - 11:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate