Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Mirosurile la fete

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#19
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View PostMosotti, on Mar 8 2006, 21:31, said:

io cred ca tre sa mearga la dentist ;)
Și/sau la ORL. Amigdalita nu ți-o rezolvă dentistul.

#20
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postweeezer_20, on Mar 8 2006, 20:21, said:

nu vad sa existe vreo legatura intre menstruatie si mirosul cavitatii bucale. Insa faptul ca s-a spalat pe dinti este necesar ca sa nu-ti miroasa gura, dar nu si suficient. De ce zic asta
- dimineata oricine miroase urat (ma refer la gura :)). In general, faptul ca te speli pe dinti elimina doar temporar lucrul asta, deoarece cauza nu este cavitatea bucala (neaparat)
- poate ati observat, daca nu mananci o perioada mai lunga de timp, sa zicem peste 8-10 ore, risti dupa aia sa iti miroasa gura
- la unii oameni gura miroase in functie de ce mananca. spre exemplu, daca mananci usturoi, e posibil sa-ti miroasa chiar si a doua zi, chiar si dupa ce te speli. sau, am o prietena, care daca seara mananca lapte, a doua zi, dimineata, ii miroase gura

si probabil mai sunt si alte cauze/motive. repet, nu vad cum ar putea sa fie legat lucrul asta de fazele ciclului menstrual (deci de variatiile nivelelor hormonale)


spălatul pe dinți nu elimină mirosurile. e ca și parfumul peste transpirație. mai nou sunt periuțele alea care au adus la cunoștință că și pe limbă trebuie să te speli. spălatul pe dinți distruge o parte din bacteriile de pe dinți și fundăță resturile de mâncare, dar nu elimină mirosul. pentru asta s-a inventata apa de gură, dar trebuie folosită și aia cu cap. oricum, NICI măcar asta nu elimină tot. sincer să fiu, nu am întâlnit respirație PERFECT bine mirositoare. mie mi-au zis fete, care se simțea că rezolvă problema asta APROAPE perfect, că: se spală pe dinți, pe limbă, dă cu apa de gură, bagă o gumă de mestecat tare, și încă una chiar înainte de contact cu oamenii. eu zic că nu trebuie să miroși a mentolat sau a trandafiri, ajunge doar să nu ai mirosuri care te deranjează de la 1 metru. și când săruți, binențeles :P

baza cu apa de gură seara, ca să nu puți dimineața, nu merge neapărat, depinde foarte mult de ce ai mâncat. mirosurile bucale sunt în mare parte influențate și de ce ai în stomac.

#21
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostMeltdown, on Mar 8 2006, 23:23, said:

Am mai discutat cu niste prieteni despre treaba asta. Ei sustineau ca s-ar putea sa vina si de la faptul ca e din cauza ca nu se spala "acolo jos" (pare mai greu de crezut, dar trebuie sa luam si asta in consideratie)

Voi ce ziceti ?


na c-am trait s-o aud si pe asta!  :D

da' nu trebe sa luam in consideratie si alinierea planetelor, si faza lunii, si cotele raurilor in insulele din pacific... cam toate au legatura cu mirosul cavitatii bucale. orice, numai igiena orala nu!  ^_^

#22
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
voi puteti sa va periati pe limba? eu am incercat si e o senzatie ciudata.

Edited by mufă, 09 March 2006 - 15:46.


#23
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View Postnone, on Mar 9 2006, 15:25, said:

voi puteti sa va periati pe limba? eu am incercat si e o senzatie ciudata.
N-am încercat niciodată să-mi periez limba.

#24
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005
ce ziceti, facem un poll (stupid) ? :)
eu imi perii limba dinainte sa apara periutele speciale. respiratia urat mirositoare poate avea mai multe cauze. 1. carii, inceput de carii/ infectii; 2.un stomac mai lent, atunci mirosul vine din stomac; 3. "nespalatul" dintilor, "nefolosirea" atei dentare.
oricum, "senzatia de prospetime dispare" in scurt timp, de aceea, pt ca nu te poti spala pe dinti la fiecare colt de strada, recomand cu incredere spray-ul de gura.

#25
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
eu am un pic de senzație de vomă când perii limba (câteodată și când spăl măselele din spate). e folositoare oricum metoda. nu am înțeles însă niciodată rostul aței dentare. când mă spăl pe dinți, mă asigur (cât pot) că nu mi-au rămas resturi între dinți. pentru mirosurile emanate de stomac recomand pastilele alea eferverscente, deja sunt o grămadă de tipuri, prima oară au apărut alea plus. nu acesta este rostul lor, dar mi se pare că au ceva efect și în acest sens. sau bicarbonatul de sodiu, după mâncăruri unsuroase, ajută la digestie (corectați-mă dacă greșesc). la carii nu prea ai ce să faci decât să le repari, că oricum trebuie! :P

#26
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006

View Postmianna, on Mar 9 2006, 15:00, said:

na c-am trait s-o aud si pe asta!  :D

da' nu trebe sa luam in consideratie si alinierea planetelor, si faza lunii, si cotele raurilor in insulele din pacific... cam toate au legatura cu mirosul cavitatii bucale. orice, numai igiena orala nu!  ^_^

Deh... stiii bancul ala ( de la Afro Man):
"A man walks past this fish market. He takes a deep breath and says:
   - Good morning ladies ! "

#27
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
Halena este denumirea data aerului cu miros insuportabil care iese din gura in timpul expiratiei (lat. anghelare = a sufla). Acest fenomen are implicatii serioase in societate, in multe cazuri ducand la despartirea cuplurilor.

Principalele cauze ale halenei:

- gingii in stare proasta (inflamatii, microleziuni);
- dintii prost frecati inseamna resturi alimentare si o activitate bacteriana puternica;
- o limba incarcata impune frecarea sa, usoara, in acelasi timp cu frecarea dintilor;
- proasta digestie;
- fumatul;
- setea produsa de exercitii fizice foarte grele sau de pierderea unei nopti, fara consum de apa;
- consumul de alcool;
- ovulatia feminina provoaca o halena discreta ;
- bauturile prea calde, carenta de vitamine;
- consumul de tranchilizante si de vitamina B;

Alte cauze ale halenei: boli de faringe, de stomac, de intestine, ale cailor respiratorii (cand halena provine din caile
respiratorii mirosul este accentuat in timpul respiratiei si dispare la incetarea sa), consumul de usturoi, ceapa sau praz.

Alimente interzise: ridichi, varza acra, usturoi, ceapa cruda, fripturi in sange, maioneza, grasimi animale. Otetul va fi inlocuit cu sucul de lamaie.

#28
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006

View Postmianna, on Mar 9 2006, 23:54, said:

Acest fenomen are implicatii serioase in societate, in multe cazuri ducand la despartirea cuplurilor...


True, true. Despartirea de o fosta a fost  masiv influentata de faptul asta ( mai alergam si dupa alta in timpul ala, dar in fine)

#29
Drago?

Drago?

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.12.2005

View PostFr3ak, on Mar 9 2006, 18:57, said:

nu am înțeles însă niciodată rostul aței dentare. când mă spăl pe dinți, mă asigur (cât pot) că nu mi-au rămas resturi între dinți.

Daca ai avea spatii largi intre dinti, sau mai ales masele, ai dreptate, periajul e suficient. Dar nu prea cred eu ca exista oameni cu asemenea danturi naturale rarefiate. Dupa ce folosesti periuta, da si o tura cu ata dentara, si te miri cate mici resturi mai poti "colecta".

#30
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

View PostMeltdown, on Mar 8 2006, 14:52, said:

Am observat la majoritatea fetelor faptul ca  1-4 zile pe luna degaja un miros neplacut ( in special din cavitatea bucala).
nu-i mai da sa manance hamburgeri.

#31
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006
http://news.softpedi...-ro-16478.shtml

E acolo un paragraf despre mirosurile femeilor si stadiile ciclului.

Edited by Meltdown, 05 April 2006 - 12:07.


#32
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
N-am intalnit fete (adica nu am avut nici o prietena) care sa miroasa urat. Insa au fost doua fete care emanau un miros extraordinar de placut, ceva cald si foarte puternic, nu pot defini. N-am idee ce reactie chimica se desfasura in corpul lor sau in contact cu mine. Cert este ca lucrul asta nu tinea de deodorant / parfum sau alte cosmetice. Bizar. Are cineva o explicatie, a intalnit cineva asa ceva, sau e doar imaginatia mea din nou?  :huh:

#33
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,032
  • Înscris: 10.04.2006
Doar imaginatia ta :)

#34
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
As putea sa te cred si sa zic: "Eram sigur ca e doar imaginatia mea", da poate mai e cineva care sa ma faca sa nu cred asta... din nou  -_-

#35
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nu cred ca e neaparat imaginatia.Simt la mandra mea cand e excitata ca parca are o respiratie diferita (si oricum miroase frumos cand nu e) care pur si simplu ma innebuneste

#36
radup

radup

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 02.04.2003
Foarte multe nu se spala. Sunt cazuri cand nu stiu reguli de igiena elementara si se spala in sens invers decat cel firesc. ( de la anus catre vulva si rezultatul sunt infectii urinare. etc)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate