Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

"legare" routere

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Asigurati-va ca va conectati direct la routerul Digi si nu la o interfata asigurata de reteaua ISP-ului. Cautati un menu pe internet pentru tipul de router Digi pe care il aveti (va fi necesara ridicarea acestuia si citirea etichetei) si comparati cu ce exista in fereastra browser-ului mai ales la pozitia meniului, vertical sau orizontal. Veti observa ca meniul de pe net difera de cel la care va conectati. Daca difera insemna ca va conectati printr-un proxy care "traduce" meniul routerului Digi, limitandu-va accesul la anumite optiuni.
A doua problema ar fi TTL-ul setat in routerul Digi pentru a nu permite distribuirea semnalului, ca-i LAN sau WLAN, la alte routere.
Ca sa puteti folosi un al doilea router pe post de repetor (fara sa-l activati din menu) trebuie sa opriti partea de router DHCP din cel TP-Link ori setarea unui IP de LAN si WAN static diferit de cel al routerului Digi (de obicei cu .1 in coada) si oprirea optiunilor LAN care folosesc routerul din TP-Link. Cablul va trebui sa fie LAN-LAN (nu WAN). Atentie ca daca routerul Digi este cu DHCP, in acel interval nu veti putea folosi un IP static, trebuie setat in afara acestui interval. In principiu, nu este necesar sa setati un IP la routerul repetor. Situati va functiona numai daca routerul TP-Link stie sa faca nativ bridge intre LAN si WLAN fara setari din meniul de configurare (de obicei optiunea aceasta nu se mentioneaza in caracteristici).

O discutie de pe net ar indica ca problema chiar existenta acelui DHCP din routerul Digi iar ca posibila solutie ar fi setarea pe IP static la LAN-ul acestuia (inclusiv a tuturor celor care se conecteaza la acesta, telefoane, tablete, etc.).

PS: inca ceva. MTU este setat la 1500 si ar trebui setat la 1492 pentru Digi.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostThe Stressmaker, on 20 aprilie 2019 - 15:05, said:

BS.
1. Ce proxy visezi?
2. Care TTL? Ala de era modificat de CZone acum 12 ani ca sa nu te poti conecta folosind router si sa te conectezi doar pe direct?

Hai sa nu mai vorbim din auzite ca mai si crede lumea ca ar fi adevarate astfel de lucruri.

#21
uzzy86

uzzy86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.12.2006

View Postsoleavl, on 19 aprilie 2019 - 21:59, said:

Salut, incerc sa leg 2 routere intre ele, dar nu reusesc
Primul este de la Digi(cel principal) iar al 2 lea este  TP-LINK TL-WR1043ND.
Din cel de la Digi am plecat cu un cablu din LAN, in LAN/WAN ( am incercat ambele variante, pe unele siteuri scrie diferit, dar n a mers )
Pe cel TP LINK am dezactivat DHCP, insa nu merge.
La ip am setat Static dar degea
In legatura cu numele lor, trebuie sa fie identic ?
Pe aceste routere am resusit sa le setez anul trecut cu nume diferite si a mers
Salut! daca vrei sa folosesti doar tp-link-ul, suna la digi si roaga sa treaca ont-ul (daca ai fibra) lor in modul bridge.
Bafta!

#22
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
@Kagaroth:
1. cati pot confirma ca se pot conecta direct la un router Digi (a se citi numele cutiutei care da net si in care intra fibra ISP-ului) ca la oricare alt router? ce nume are translatorul care se interpune intre user si cutiuta de la Digi? Daca meniul apare in romana iar pozitia butoanelor in pagina este modificata nu cumva exista un program care face "traducerea"? daca tin bine minte am mai avut discutia aceasta pe forum despre un ZTE F660.
Practic, prin acel "proxy" se intercepteaza cererile de logare la setup-ul acelui router/ONT si apoi sunt redirectionate catre un server care face "traducerea", care server apoi acceseaza routerul/ONT-ul facand modificarile. Setarile acelui server decid cat poate modifica un user, ce poate modifica, cand poate modifica setarile routerului/ONT-ului propriu. Asta inseamna ca userul acceseaza, de exemplu, "192.168.1.1" care este redirectionat catre serverul "192.168.1.1" (server real) de catre gateway. Acest server este cofigurat sa ruleze programul "traducator" (interfata) care program (script) comunica cu routerul/ONT-ul care are remote control activat dar la adresa "192.168.100.1". Userul nu "vede" acest lucru, el doar stie ca s-a conectat la "192.168.1.1" si a intrat in meniul de configurare al routerului/ONT-ului. Metoda este folosita pentru a limita problemele care pot aparea prin interventia userului asupra meniului de configurare dar si logarea fiecarei interventii.
Ca sa lamuresc ceea ce incerc sa explic atasez doua link-uri la care va rog sa comparati cele doua caractere de dupa "ZTE" care exista doar la o singura poza, cea in care se acceseaza direct meniul si nu exista la accesarea prin "traducator" (pozele sunt pentru acelasi dispozitiv, ZTE F660 (RV1), mentionat si in pdf-ul din al doilea link):

https://www.google.r...iact=mrc&uact=8

https://www.google.c...iact=mrc&uact=8

2. optiunea cu modificarea TTL-ului la 1 inca exista si uneori se foloseste, activata din greseala sau nu. Si optiunea a fost folosita inclusiv de Digi si multi alti ISP cu ani in urma pentru a limita "net shareing"-ul in retelele de bloc sau cartier. Atat timp cat optiunea exista, poate fi activata oricand si este functionala nu trebuie exclusa ca varianta de cautare a problemei.

Oricum, ideile mele au fost date asa ca astept initiatorul sa scrie daca functioneaza vreuna sau nu. De preferat sa specifice si modelul aparatului de la Digi.

PS: poate nu vreau sa intru in detalii tehnice sau in polemica si de aceea folosesc cuvinte uzuale. Daca ideea pare interesanta atunci trec la subiect si folosesc termenii potriviti. Nu am acces la un ont Digi asa ca nu am pe ce experimenta, folosindu-ma de informatiile la care am acces.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stii ce e amuzant in tot postul de mai sus, vad "cutiuta", "proxy" si alte cele si imi cad ochii in gura de somn dar ca sa lamurim situatia. ONT-uri si CPE-urile RDS ca si altele folosesc firmware customizat pentru furnizor deci automat e setata interfata in romana si de asta sunt meniurile diferite. Nu exista nici un proxy care sa se scarpine in partea dorsala si care sa redirectioneze cereri si ce ai zis tu acolo. Cat despre TTL, RDS nu a modificat niciodata TTL-ul pachetelor de la client in afara de decrementarea automata a TTL-ului cu 1 cand pachetul trece printr-un router. Depinde si daca e TTL la L3 sau TTL la nivel MPLS si daca se decrementeaza sau nu adica daca in MPLS se decrementeaza TTL-ul IP sau nu. E tarziu si vreau sa dorm. Daca vrei sa intram in detalii o putem face cand e zi afara si sunt treaz.

#24
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Daca cunoasteti reteaua RDS atat de bine inseamna ca aveti acces la resurse in interiorul acesteia la care eu nu am acces si in acest caz stau pe margine si privesc. In acest caz il puteti ajuta pe initiator sa rezolve problema. Eu am scris parerea mea. Cu respect.

PS: chiar daca am un bagaj de cunostinte, zic eu destul de mare, tot mai am de invatat. Intotdeauna este ceva nou de invatat.

#25
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Uni zic LAN-LAN, Altii LAN-WAN.
Multumesc frumos, m ati lamurit toti.
Daca aveti ceva concret, simplu
DHCP OFF
CLONE MAC
DINAMC IP ???
Cand dau pe dinamic, imi detecteaza STATIC.
Ce pot face ??

#26
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Ceva concret ti-am zis eu. Dar nu e problema de “concretitate” la tine, e problema de analfabetism fuctional: nu intelegi ce citesti.
Vrei acelasi domeniu de broadcast: lan-lan serviciul DHCP off pe AP, ip manual sau prin dhcp (din router) pe AP.
Vrei double-nat (triple uneori cu CGN-ul ISP-ului) si retele separate: lan-wan, dhcp on sau off pe ap, dhcp on pe router, alt domeniu de broadcast pe AP (care e router in cazul 2).
MAC-ul nu are nicio treaba in RDS.
IP-ul il setezi tu singur in functie de ce alegi mai sus.
Revenind la intrebarea ta poti sa chemi un prieten care poate pune cap la cap informatiile de mai sus, poti cauta pe olx pe cineva care contra 50 lei iti seteaza reteaua, poti sa te apuci de conspectat (cu pixul si foaia langa tine) google si/sau zecile de posturi de pe forumul asta in care problema ta e amplu dezbatuta si rezolvata.
Si ca o sinteza, ca si asa e zi sfanta in Gradina Maicii-Domnului: Dumnezeu iti da dar nu-ti baga-n sac.



#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostThe Stressmaker, on 21 aprilie 2019 - 06:04, said:

Cunosc reteaua RDS ca pe propriul buzunar. Initiatorul nu are o problema cu reteaua RDS.

La subiect s-au dat raspunsuri acum depinde daca initiatorul le intelege si le poate aplica. De obicei nu repet ce s-a zis deja deoarece e si asta o forma de respect pentru cel care a postat  informatia inaintea mea cat si pentru cel care a intrebat.

#28
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Am încercat toate variante posibile, cu lan cu wan, cu dhcp 1001 moduri și degeaba, tot nu merge.
Am sunat la Digi si mi s a spus ca trebuie sa îmi oprească ei semnalul de la routerul lor ca sa îl pot folosi pe al meu

Attached Files



#29
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Postsoleavl, on 22 aprilie 2019 - 13:33, said:

Am încercat toate variante posibile, cu lan cu wan, cu dhcp 1001 moduri și degeaba, tot nu merge.
Am sunat la Digi si mi s a spus ca trebuie sa îmi oprească ei semnalul de la routerul lor ca sa îl pot folosi pe al meu
Adica, trebuie sa ti-l puna in "bridge" si routerul tau sa fie setat in regim PPPoE cu userul si parola din contract. In acest caz, ONT-ul RDS nu-ti mai poate oferi Internet prin al sau WI-FI utilizabil.Numai routerul TP-LINK va fi functional atat fir cat si WI-FI.
Tu voiai sa faci extindere de semnal si userii Ogo si Kagaroth ti-au oferit informatiile "pe tava... la nas" dar pentru tine, retelistica este fizica nucleara sau neuronul tau (da,la singular)... este cam greu sa priceapa ce i se spune!
Sfat final - citeste de zeci de ori ce ti s-a spus pana acum, schimba sau cere de la cineva si un alt router cu care sa faci probe,alege solutia potrivita.Vezi ca routerul tau este posibil sa fie cu probleme.Un reset "cu acul" ai dat la router inainte sa-l configurezi?
Hai ca mai vorbim daca mai este de actualitate...

#30
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
problema este ca ont`ul lui da 'internet' doar pe un port iar el sigur a probat pe celalalt port.....
ont pui la dhcp range de la 192.168.1.20 la 192.168.1.50 si atat
la tplink pui ip manual 192.168.1.2 netmask 255.255.255.0 gateway 192.168.1.1 dns 192.168.1.1 8.8.8.8
infigi un cablu ethernet in portul de la ont care iti da net si in oricare port LAN de la tplink si aia e....
obligat la tplink dezactivezi dhcp....ca sa faci toate astea te sfatuiesc sati pui ip manual la placa de retea a pc`ului si sa nu faci setarile prin wifi ci pe cablu
daca nici asa nu reusesti cheama pe unu care se pricepe si lasate de meserie....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate