Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

folositi calculator fara net?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

Poll: folositi calculator fara net? (63 member(s) have cast votes)

folositi calculatorul (desktop sau laptop) fara net?

  1. da (17 votes [26.98%] - View)

    Percentage of vote: 26.98%

  2. Voted nu (46 votes [73.02%] - View)

    Percentage of vote: 73.02%

Vote Guests cannot vote

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Datorita acestei combinatii stupide azi, calculator fara net, am invatat prin 98-99 sa repar calculatoare .
Ma plictiseam si incepeam sa schimb prin el nu stiu ce placa, memorie, hdd etc pana il puneam in cap , nu stiam nimic de hardware dar le-am dibuit .
Azi fara net pe pc cred ca in 3 zile te-ai plictisi sau ai folosi monitorul pe post de lampa veghe

Edited by ldpe, 19 April 2019 - 22:39.


#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

View PostTehnicianul090370, on 19 aprilie 2019 - 21:45, said:

Calculatorul fara net este ca masina fara motor!
Este practic ca televizorul cu coaxialul (cablul de antena) scos, nu ai ce face cu un PC fara net, indiferent ca faci pe el business sau just entertainment.

Eu am folosit calculator fara net din ianuarie 2000 pana prin 2002, la inceput era wow ca era ceva nou, dar apoi usor usor utilizarea a scazut la 0, urmand sa creasca din nou incepand cu 2006, anul din care am inceput sa am net, dial-up-ul nu l-am considerat net ci ceva insuficient ca sa merite un PC, mai bine era la televizor decat pe dial-up, din 2012 incoace e mai bine pe net (Youtube) decat la TV, adica invers.

#21
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Daca e ceva care-mi displace la laptopurile moderne e posibilitatea redusa  de a a face eupgrade, RAM lipit de placa de baza, de multe ori doar stocare eMMC fara posibilitatea de a baga un al doilea ssd.
Din perspectiva asta e jale, comparam chiar ieri unul din Thinkpadurile mele recent upgradate * T420, i-am monatat cpu i7 si 12 gb ddr3 ram si pur si simplu matura pe jos cu o pocitanie de Asus 540s luata in 2018. Si atentie ! E vorba de hardware din 2012, Lenovo chiar facea pe atunci lucruri serioase...acum s-au prostit si ei, plastic ieftin si trackpaduri uriase. Posted Image
De fapt, chiar si batranul meu T61p upgradat da clasa la orice laptop entry level pana in 1500 lei, atat de jalnice sunt chestile care apar azi. Nu vreau sa zica lumea ca o ard precum djl, dar asta e adevarul.

Edited by doxan, 19 April 2019 - 22:48.


#22
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

View PostNeaceasca85, on 19 aprilie 2019 - 22:44, said:


Este practic ca televizorul cu coaxialul (cablul de antena) scos, nu ai ce face cu un PC fara net, indiferent ca faci pe el business sau just entertainment.

Eu am folosit calculator fara net din ianuarie 2000 pana prin 2002, la inceput era wow ca era ceva nou, dar apoi usor usor utilizarea a scazut la 0, urmand sa creasca din nou incepand cu 2006, anul din care am inceput sa am net, dial-up-ul nu l-am considerat net ci ceva insuficient ca sa merite un PC, mai bine era la televizor decat pe dial-up, din 2012 incoace e mai bine pe net (Youtube) decat la TV, adica invers.

Păi tu nu folosești calculatorul, nici nu ți trebuie, tu ai nevoie de un Smart tv.
Poți face business foarte bine fără internet.
La ce i trebuie net unuia care face editare video ?
La ce i trebuie net unuia care lucrează în CAD ?


#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostTehnicianul090370, on 19 aprilie 2019 - 21:45, said:

Calculatorul fara net este ca masina fara motor!
Foloseste  tu un calculator cu net la actionarea unui CNC cu softuri crack-uite. Sa vezi bucurie cand iti apar tot felul de scripturi si ti se blocheaza softul!Posted Image  Chiar masina fara motor rezulta.

#24
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postldpe, on 19 aprilie 2019 - 22:38, said:

Azi fara net pe pc cred ca in 3 zile ore te-ai plictisi sau ai folosi monitorul pe post de lampa veghe
There ... fixed!

#25
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018
Acum vreo 10-12 ani, cind mi-am luat primul pc nu aveam pe strada decit net de la romtelecom-aprox. 5-7Mbps si am tras abia dupa citeva luni ca era destul de scump.Foloseam insa destul de mult calculatorul pentru filme, muzica,jocuri. Acum inchid netul doar cind ma joc.

#26
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,003
  • Înscris: 30.11.2017

View PostTehnicianul090370, on 19 aprilie 2019 - 21:45, said:

Calculatorul fara net este ca masina fara motor!
cum oaia fără turmă e mâncată de lup.
Sunt pc-uri care comandă utilaje cnc sau pt calcule si programe locale şi nu au nevoie de facebook sau internet. Internetul se reduce la facebook you tube si instagram ptr 99,1 % dintre utilizatori.

POanta e că există net fără calculator. Şi e folosit foarte bine fără calculator.

Edited by cipri2bau, 19 April 2019 - 23:21.


#27
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Gemenii mei au jocuri educative descarcate si se joaca fara acces la internet. Cu internet stau doar supravegheati

#28
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
toate "motivele" pe care le-ati dat sunt defapt EXCEPTII.

da, se poate si fara net, uneori (rareori) este indicat, dar in majoritatea covarsitoare a cazurilor, in anu 2019, un pc este conectat la net si folosit SI pentru diverse treburi pe internet.

spre exeplu rodica - pc-ul tau ESTE conectat la net, doar ca uneori il "deconectezi" ca sa-i lasi pe aia mici fara ...

nu e ca si cum sistemul ala nu este conectat niciodata la net si jocurile alea le descarci pe alt pc si le pui pe stick acolo...

Edited by shmu, 19 April 2019 - 23:48.


#29
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
De fapt toate motivele pe care le am dat sunt cele productive, uitatul pe iutube, pe facebuk și jocurile în rețea fac parte din entertainment.
Percepția e greșită pt că se iau în calcul doar calculatoarele casnice.

#30
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View Postabulafius43, on 19 aprilie 2019 - 21:32, said:

Am un calculator desktop fără net, la care am legată o imprimantă laser. Îl utilizez destul de rar.
Laptopul este conectat la internet și la o imprimantă wireless.

#31
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Cele mai importante retele de pe lumea asta * adica cele ale servicilor secrete sunt tinute off the grid sau prezinta un grad ridicat de criptare. Insa de multe ori chiar si asemenea retele pot fi compromise cu ajutorul stickurilor usb de pe care se poate rula in mod remote malware special, arme cyberwarfare precum Olympic Games.

View Poststancosty, on 20 aprilie 2019 - 00:04, said:

Am un calculator desktop fără net, la care am legată o imprimantă laser. Îl utilizez destul de rar.
Laptopul este conectat la internet și la o imprimantă wireless.
In cazul unui PC vintage, dotat cu un procesor pe arhitectura de 32 de biti mai vechi de epoca dual core... e recomandat fie sa treci pe o distributie Linux light gen Lubuntu sau pur si simplu sa nu te mai conectezi cu el pe net, altiminteri va deveni doar un botnet.

#32
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostAmaryl, on 19 aprilie 2019 - 21:57, said:


Calculatorul ar trebui sa ne ajute sa fim mai creativi, altfel renuntam la el si luam creionul si foaia. Eu am tot timpul nevoie de informatii, chiar si cand lucrez. Fara net mi-ar lua mult mai mult timp sa fac lucruri dificile.
Pentru proiect, ai nevoie de material, poze, pentru editare, de efecte, tutoriale etc.

#33
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Calculatorul face calcule repede.
Nu faci tu editare cu foaia și creionul.


#34
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

View PostAmaryl, on 19 aprilie 2019 - 22:50, said:

Păi tu nu folosești calculatorul, nici nu ți trebuie, tu ai nevoie de un Smart tv.
Poți face business foarte bine fără internet.
La ce i trebuie net unuia care face editare video ?
La ce i trebuie net unuia care lucrează în CAD ?
Pai tocmai ca am legat desktopul la TV-ul care nu este Smart si la Home Cinema, daca YouTube a inlocuit TV-ul, de ce sa nu pun ecran si boxe calumea?

Si la birou lucram Worduri si PDF-uri pe care apoi le dam pe mail, pe fax, prin posta si in instanta, sau le depunem pe la institutii direct. Dar fara net nu se poate, consultam si legislatie sau jurisprudenta pe net, cand pica netul se lasa cu nervi acolo, prefer sa-mi pice netul acasa unde nu-mi sar altii in cap ca nu pot lucra.

Ne dam unul altuia documentele lucrate prin e-mail, hahaha.

#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015
Am in basement un laptop cu care controlez un incubator si monitorizez temperatura si umiditatea
Netul e in general folosit pt distractie. Eu am facut chestii mai serioase in trecut. Nu, nu e nevoie de net.
Acum, nu se mai poate, practic.
Totul e in clouds, upgrades, antivirus, controlul securitatii, operatiuni bancare, rezervari de masina si de zboruri etc

#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
cpu-ul de la masina de pune?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate