Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Concentrat proteic cu concentratie maxima de proteine..

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#37
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postalexander11, on 21 aprilie 2019 - 00:01, said:



Da, ai dreptate , m-am documentat aznoapte.. era sa imi iau teapa cu aia, e doar gelatina. Vreau sa optez pentru altceva insa nu stiu ce, nu as vrea nici lapte nici soia, dar nici orez sau mazare izolat nu ma incanta. Mai ramane praf albus din ou 100% , insa e cam slab, ce parere ai ?
Proteina din albus de ou are o valoare biologica forte ridicata! La fel ca si oul in sine!
Cred ca asta cauti tu: Gold standard 100 Egg de la ON. Nu stiu care e diferenta intre proteina din albus de la ON si cea de la Myprotein dar as alege ON. Nu stiu unde o sa gasesti la noi.

View PostI2O, on 20 aprilie 2019 - 21:53, said:

Din partea mea fiecare poate sa faca ce il taie capu...ca pe mine nu ma afecteaza cu nimic
Eu tot ce am invatat,am invatat de la oameni care au urcat pe scena,pe aia nu-i vei vedea pe youtube ca aia sunt ocupati sa faca muschi adevarati
Pe youtube toti pulifricii dau sfaturi din studii...dar nici macar unu din ei nu a urcat pe scena si arata de parca au facut maxim 5 luni de antrenament

Asa am gandit(si aplicat) si eu multa vreme, pana am hotarat sa acord o sansa si studiilor (dupa ce treci de 30 te mai gandesti si la sanatate si vrei sa mergi drept si la 50 nu in carje). Rezultatele oricum sunt cam la fel.
Eu insa nu m-as lua prea mult dupa aia care concureaza deoarece multi dintre ei nu o fac natural si e simplu sa zici faci aia, faci aia bagi 20 de seturi etc cand esti cu testosteronul in buca, normal ca poti, cresti oricum. Uite, cel mai bun exemplu e Dorian Popa, el e varza pe partea de nutritie dar arata bine ca fizic(folosind steroizi), e mult peste youtuberii naturali de la noi.

#38
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013

View Postsandu222, on 21 aprilie 2019 - 15:13, said:

Proteina din albus de ou are o valoare biologica forte ridicata! La fel ca si oul in sine!
Cred ca asta cauti tu: Gold standard 100 Egg de la ON. Nu stiu care e diferenta intre proteina din albus de la ON si cea de la Myprotein dar as alege ON. Nu stiu unde o sa gasesti la noi.




Merci fain insa nu gasesc in Ro... tot ce gasesc in Ro din oua e asta ,

https://www.myprotei...u/10529687.html

Ce parere ai ?

Edited by alexander11, 21 April 2019 - 18:35.


#39
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
in ultima perioada se zice ca asta e cel mai bun  https://www.suplimen...a/npi-pronativa

uite de ce https://www.suplimen...teic-2018-07-13

#40
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostJon97, on 21 aprilie 2019 - 18:43, said:

in ultima perioada se zice ca asta e cel mai bun  https://www.suplimen...a/npi-pronativa

uite de ce https://www.suplimen...teic-2018-07-13

Bun, da' cam scump. Si Redis vinde asa ceva(am incercat la sugestia unui coleg de aici) tot de la Lactalis dar mai ieftin.
https://www.redis.ro...nativ-95ll.html

View Postalexander11, on 21 aprilie 2019 - 18:35, said:

Merci fain insa nu gasesc in Ro... tot ce gasesc in Ro din oua e asta ,

https://www.myprotei...u/10529687.html

Ce parere ai ?

Myprotein e din Uk, dar trimite in Ro daca ai card cu banii in avans! Daca nu ai alta varianta poti lua, desi eu ti-am zis as lua de la o firma mai buna.

#41
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postalexander11, on 21 aprilie 2019 - 01:51, said:

Nu consum nimic din lactate.

also.. @sandu222 : tipu lhttps://www.youtube.com/watch?time_continue=335&v=tZkUop3jONM nu a fost explicit deloc in clipul asta, nici macar nu a lasat referinta la studiu pentru a putea sa il verific, ca sa inteleg concluzia. repetari fara repaos = forta si repetari cu repaos mare = masa musculara sau invers ?

Sorry, dar la intrebarea asta nu stiu raspunsul. Poate stie raspunsul userul Bob493 care e UNICUL expert in nutritie, calculul caloriilor, antrenament si care e fanul nr.1 al lui Lazar Angelov.  Presupun(deci nu sunt sigur) ca userul Bob493 are lipite in baie postere cu Lazar Angelov, in chiloti D&G. Nu zic ca ar fi ceva rau in asta, e motivational.
Pentru cine nu stie, asta e userul Bob493 http://tinypic.com/v...=9#.XLy6sjUmHMo

#42
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013

View PostJon97, on 21 aprilie 2019 - 18:43, said:

in ultima perioada se zice ca asta e cel mai bun  https://www.suplimen...a/npi-pronativa

uite de ce https://www.suplimen...teic-2018-07-13

Eu scriu de 10 ori fara lapte si soya el imi trimite link cu lapte si soya,

bai nene voi postati doar asa in vanat de postari?

Pana acum niciun raspuns concludent, am decis sa ma axez pe EGG protein, insa nu gasesc in RO decat pudra egg.... as lua ce ai spus tu Sandu, insa nu stiu cum sa cumpar Gold standard 100 Egg de la ON pentru ca nu se gaseste la noi iar pudra de oua de la myprotein mi se pare ca e cam apa de ploie

Edited by alexander11, 21 April 2019 - 22:45.


#43
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postalexander11, on 21 aprilie 2019 - 18:35, said:



Merci fain insa nu gasesc in Ro... tot ce gasesc in Ro din oua e asta ,

https://www.myprotei...u/10529687.html

Ce parere ai ?

M-am uitat la primul post si unul din motive pt care vrei o pudra proteica este bugetul. Aici esti deja in eroare.
Pudra din linkul de mai sus are o concentratie de 81%, deci 810g de proteina la 1kg de pudra. Pretul pt 1g de proteina este in cazul asta 0.16lei.
Un carton de 30 oua marime A costa cca 12 lei, deci 0.4 lei un ou. Un albus de ou are cca 3-4g de proteine, deci in cazul asta 1g de proteina te costa 0.13 lei.
Un kg de piept de pui este cca 20 lei (dar gasesti si mai ieftin, zic asa si pt usurinta calculului). La 200g in crud ai cca 40g de proteine, deci 4 lei pe portie de 200g, devi 0.1lei pe gram de proteina.
Nu iti mai zic ca este mai bine sa consumi proteinele alea din mancare, te las pe tine sa-ti dai seama de asta pe corpul tau.
Iar cine nu are timp sa fiarba niste oua sau sa faca o bucata de piept de pui pe gratar pe aragaz...ala nu are timp de sportul asta. Si nici chestia cu caratul sau mancatul nu sta in picioare, daca poti cara un shaker dupa tine poti cara si o casoleta mica (mai mica decat shaker-ul).


#44
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013

View Postthe_lion, on 21 aprilie 2019 - 22:53, said:

M-am uitat la primul post si unul din motive pt care vrei o pudra proteica este bugetul. Aici esti deja in eroare.
Pudra din linkul de mai sus are o concentratie de 81%, deci 810g de proteina la 1kg de pudra. Pretul pt 1g de proteina este in cazul asta 0.16lei.
Un carton de 30 oua marime A costa cca 12 lei, deci 0.4 lei un ou. Un albus de ou are cca 3-4g de proteine, deci in cazul asta 1g de proteina te costa 0.13 lei.
Un kg de piept de pui este cca 20 lei (dar gasesti si mai ieftin, zic asa si pt usurinta calculului). La 200g in crud ai cca 40g de proteine, deci 4 lei pe portie de 200g, devi 0.1lei pe gram de proteina.
Nu iti mai zic ca este mai bine sa consumi proteinele alea din mancare, te las pe tine sa-ti dai seama de asta pe corpul tau.
Iar cine nu are timp sa fiarba niste oua sau sa faca o bucata de piept de pui pe gratar pe aragaz...ala nu are timp de sportul asta. Si nici chestia cu caratul sau mancatul nu sta in picioare, daca poti cara un shaker dupa tine poti cara si o casoleta mica (mai mica decat shaker-ul).

Fratellio, te rog eu fain zi-mi pe on topic ce ai de zis... nu am buget de asa ceva, nu stiu ce calcule faci tu acolo, ar insemna sa ma indop cu 12 oua pe zi si 1kg de piept de pui.

30 oua 12 lei ? de unde asta ? :) Ca eu nu gasesc

Realizezi cate oua si cat piept de pui trebuie sa mananc zilnic ca sa obtin echivalentul la 2 cupe shake whey izolat / zilnic ? fa tu calculul si zi mi ca sa vezi .

#45
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Uite-aici:
https://www.cora.ro/...0-buc-P-2475811

https://www.mega-ima...-bucati/p/70008

Tu nu intelegi ca daca vorbesti de buget, este mai ieftin sa iei proteinele din alimente si nu suplimente? Exact asta ti-am demonstrat mai sus...
In doua cupe de proteine ai cca 45-50g de proteine. Ca sa le iei din mancare ar trebui sa mananci cca 200-220g de piept preparat.
Dupa cum vorbesti, tu vrei ca sursa ta principala de proteine sa fie din shake.
Nu-ti zic eu ca e gresit, te las pe tine sa-ti dai seama in timp.

Edited by the_lion, 22 April 2019 - 07:17.


#46
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013

View Postthe_lion, on 22 aprilie 2019 - 07:15, said:

Uite-aici:
https://www.cora.ro/...0-buc-P-2475811

https://www.mega-ima...-bucati/p/70008

Tu nu intelegi ca daca vorbesti de buget, este mai ieftin sa iei proteinele din alimente si nu suplimente? Exact asta ti-am demonstrat mai sus...
In doua cupe de proteine ai cca 45-50g de proteine. Ca sa le iei din mancare ar trebui sa mananci cca 200-220g de piept preparat.
Dupa cum vorbesti, tu vrei ca sursa ta principala de proteine sa fie din shake.
Nu-ti zic eu ca e gresit, te las pe tine sa-ti dai seama in timp.


Man, din whey isolate iei cam 100g proteine daca tii portia normala, din cate stiu eu. Cu restul de mancare zilnica se aduna 200 g, ajungem la un 300 g.

Zi-mi unde ma insel :)

#47
adamsd

adamsd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 16.04.2019
fara lactate si fara soia, nu prea ai ce... doar oua, dar si alea de obicei sunt milk&egg... mai bine mananci carne slaba, are o tona de proteine... proteinele in concentratie prea mare ajung... la buda.. si nu-s ieftine...

#48
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postalexander11, on 22 aprilie 2019 - 17:42, said:




Man, din whey isolate iei cam 100g proteine daca tii portia normala, din cate stiu eu. Cu restul de mancare zilnica se aduna 200 g, ajungem la un 300 g.

Zi-mi unde ma insel :)

Iti raspund pentru ca te vad mic si neajutorat (epitetul ar fi altul dar hai sa fiu bun ca e o saptamana speciala).
Daca o sa te uiti pe cutiile de whey, o sa vezi ca doza recomandata este de cca 30-35g de pudra, iar in functie de concentratia pudrei asta poate inseamna 22-25g de proteine.
Tu poti sa iei si 200g sau chiar 1kg de proteina pe zi din shake-uri, depinde cat de multa minte ai si cat intelegi din faptul ca alea sunt SUPLIMENTE si nu este normal sa inlocuiasca total alimentatia.
Crede-ma pe cuvant ca nu ti-am dat sfaturi la misto. Pune-ti la punct alimentatia si ia un shake de proteine (whey de preferat, hidrolizat daca ai probleme cu lactoza) doar dupa antrenament. Cel mult ai putea adauga inca o portie dimineata pe stomacul gol, dar asta nu trebuie sa inlocuiasca si o masa apoi, peste cca 60min.

Si iti mai repet inca o data ca vad ca stai prost si cu matematica: g per g, este mai ieftin sa iei proteinele din mancare si nu din pudre proteice. Stiu ca nu ai inteles ce ti-am demonstrat in posturile anterioare, dar imi mai racesc gura inca o data. Poate poate...
Hai, spune sar'mana si spor la treaba si la mancat ca lumea.

Edited by the_lion, 22 April 2019 - 20:42.


#49
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013

View Postthe_lion, on 22 aprilie 2019 - 20:38, said:

Iti raspund pentru ca te vad mic si neajutorat (epitetul ar fi altul dar hai sa fiu bun ca e o saptamana speciala).
Daca o sa te uiti pe cutiile de whey, o sa vezi ca doza recomandata este de cca 30-35g de pudra, iar in functie de concentratia pudrei asta poate inseamna 22-25g de proteine.
Tu poti sa iei si 200g sau chiar 1kg de proteina pe zi din shake-uri, depinde cat de multa minte ai si cat intelegi din faptul ca alea sunt SUPLIMENTE si nu este normal sa inlocuiasca total alimentatia.
Crede-ma pe cuvant ca nu ti-am dat sfaturi la misto. Pune-ti la punct alimentatia si ia un shake de proteine (whey de preferat, hidrolizat daca ai probleme cu lactoza) doar dupa antrenament. Cel mult ai putea adauga inca o portie dimineata pe stomacul gol, dar asta nu trebuie sa inlocuiasca si o masa apoi, peste cca 60min.

Si iti mai repet inca o data ca vad ca stai prost si cu matematica: g per g, este mai ieftin sa iei proteinele din mancare si nu din pudre proteice. Stiu ca nu ai inteles ce ti-am demonstrat in posturile anterioare, dar imi mai racesc gura inca o data. Poate poate...
Hai, spune sar'mana si spor la treaba si la mancat ca lumea.

Tu nu ai inteles inca din intrebarile mele ca vreau doar sa augumentez mancarea cu proteine supliment pentru a completa necesarul zilnic pentru a creste in masa calumea.

Si sa zicem asa, totusi, mi se pare dubios ce spui tu ca un culturist ce consuma whey iso ia doar 30-40 g proteina pe zi din supliment. E extrem de putin

#50
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Da tu cat vrei sa iei? Si eu ma antrenez si am zile cand nu iau deloc. Iau cate o portie, maxim doua, dar nu in fiecare zi.

Tu nu te uita la profesionisti ca aia sunt de pe alta planeta, la ei merge mai multa, la noi, muritorii de rand e risipa.

Edited by vinciun, 23 April 2019 - 23:39.


#51
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013
un 200g zilnic aproximativ

#52
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postvinciun, on 23 aprilie 2019 - 23:38, said:

Da tu cat vrei sa iei? Si eu ma antrenez si am zile cand nu iau deloc. Iau cate o portie, maxim doua, dar nu in fiecare zi.

Tu nu te uita la profesionisti ca aia sunt de pe alta planeta, la ei merge mai multa, la noi, muritorii de rand e risipa.

Si aia profesionisti mai mult de reclama iau, in viata de zi cu zi  se bazeaza pe mancare oamenii, altfel la banii lor ar rezolva simplu, o jumate de cutie la zi si gata.

View Postalexander11, on 24 aprilie 2019 - 14:39, said:

un 200g zilnic aproximativ

Stai ca abia acum inteleg. Ai zis mai sus ca mananci si ceva mancare, cat de cat.
Intrebare de baraj: stii de cata proteina ai nevoie zilnic la greutatea ta pentru a creste in masa musculara?
S-ar putea sa ai surpriza sa nu fie nevoie de 100g de praf zilnic. Fa socotelile. 1.8g proteina/kgcorp e arhisuficient, dovedit de studii nu de parerea lui x sau y de pe net, ca unii zic 2g, altii zic, 2.2g, altii 1g, altii 2.5g

View Postalexander11, on 23 aprilie 2019 - 01:00, said:



Si sa zicem asa, totusi, mi se pare dubios ce spui tu ca un culturist ce consuma whey iso ia doar 30-40 g proteina pe zi din supliment. E extrem de putin

Rolul suplimentelor este de a suplimenta,  de a completa( scrie asta pe eticheta dar lumea ignora aceasta importanta mentiune). Daca iti faci calculele si rezulta ca ai nevoie de 20g atunci 20g iei. Daca tu ai nevoie de 20g si iei 80g nu vei avea beneficii extra in cresterea muschilor. Suplimentele fac ceea ce si alimentele  pot face! Suplimente=alimente nu prafuri speciale! E bine sa intelegi asta din start sa nu ai asteptari. Nu stiu de existenta vreunui studiu care sa zica ca daca folosesti un anumit praf proteic cresti cu x % mai repede decat daca doar mananci ce trebuie.

#53
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Asa e, eu inca ma intreb daca nu cumva fac mai rau bazandu-ma ca am completat cu pudra proteica si am atins necesarul. Daca proteina aia in procesul de productie s-a distrus si nu mai e buna de nimic? Nu avem cum sa stim...

#54
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013
Nu are cum sa nu fie buna de nimic, altfel nu mai exista firma, pana si redis ofera proteina proteina, asa cum e, ca o combina cu praf de sobolan e altceva.

Am 75 kg, deci am nevoie de aprox 150 g proteina pentru crestere

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate