Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Concentrat proteic cu concentratie maxima de proteine..

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#19
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013

 a_mada21, on 19 aprilie 2019 - 23:57, said:

cum metabolizezi concentratia aia de proteina far carbohidrati?
Faci culturism si vrei definire totala de vrei 90 %?

prin grasimi care sunt transformate in ce trebuie prin ketoza

#20
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

 alexander11, on 19 aprilie 2019 - 23:53, said:



Daca eu dedic antrenamentului 2 ore zilnic, imi spui tu mie ca nu o sa imi creasca masa daca iau destul aport proteic zilnic ? :)

Da mãi blegule, pt cã nu le metabolizezi fara carbo, de aia nu iei masã.
Aia se face la definire, pe perioade scurte, in niciun caz daca vrei creștere de masã muscularã.

#21
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013
Iau masa nu cat  vreau.. am inceput keto de cateva saptamani, documenteaza-te

#22
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Nu vãd cu ce te ar ajuta faptul cã mã documentez eu in condițiile in care tu nu înțelegi niște principii.
Poți și slãbi doar cu proteine pt cã vei avea balanțã energeticã negativã. Și dezechilibratã.

#23
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Toate fac fix acelasi lucru. Cauta o firma care sa puna cat mai putine chimicale in compozitie (indulcitori artificiali si coloranti). Faptul ca unul are mai multa proteina la suta de grame decat altul, nu iti mareste cu absolut nimic sansele de dezvoltare musculara.

Izolatul si hidrolizatul sunt mai usor de digerat. Daca ai probleme cu stomacul si ai avut experiente neplacute cu whey (de exemplu balonare) , poti sa incerci si un izolat proteic. S-ar putea sa-l accepte mai bine stomacul tau.

Edited by razor01, 20 April 2019 - 00:48.


#24
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013
Merci, chestia e ca vreau ceva fara zer / nu din lapte dar nici soya.. si nu stiu spre ce sa ma orientez. Beef/carne /mazare ? ou only ? ce imi recomandati ?

#25
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca le vrei pentru suplimentare imediat dupa antrenament, trebuie sa scrie ,,whey''. Cele din lapte oricum nu sunt indicate ca supliment postworkout pentru ca au o grad de asimilare mai lent.

Poti sa iei ce vrei tu, proteina respectiva, odata izolata de restul nutrientilor, este aceeasi. Toate vor face fix acelasi lucru, cu conditia sa aiba un grad de asimilare rapida , sa scrie pe cutie ca se recomanda imediat dupa antrenament.

Treaba cu beef ,mazare, etc are relevanta doar cand mananci ca atare alimentul respectiv. Daca extragi proteina din ele este irelevant.

Repet, singurul lucru important este sa nu ai probleme cu stomacul de genul balonare sau altceva. In cazul acesta cel mai probabil nici nu se vor asimila cum trebuie.

Edited by razor01, 20 April 2019 - 01:03.


#26
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013
Cred ca voi opta pentru puterea asta, ca prim pas

https://gymbeam.ro/p...musclemeds.html

#27
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Amaryl, on 19 aprilie 2019 - 23:50, said:

N are riscuri mari, dar nici folos pt problema ta.
Chiar nu înțelegi că n are rost sa te îndopi cu proteine pt că nu te va ajuta la creșterea masei ?
Stop,stop,stop
Trebuie sa te indopi doar atat cat trebuie,masa musculara se construieste din proteina combinate cu carbohidrati si grasimi
Doar definirea se face pe concentratie mare de proteine
Daca se "indoapa" cu 1,5,maxim 2 grame de p[roteina pe kg nu crapa nici ficatu in el si nici rinichii,unu care face natural nu are nevoie de mai mult de 2 gr/kg
Cel mai sigur supliment sunt "proteinele",nu sunt sanatoase arzatoarele de grasimi,energizantele...etc
Si ca sa fim intelesi si copiii mici mananca concentrat proteinc(lapte praf),asta asa ca sa nu mai auzim de povesti ca daca lingi 2-3 cupe de proteina pe zi se sperie doctoru de analizele tale

 alexander11, on 19 aprilie 2019 - 23:53, said:

Daca eu dedic antrenamentului 2 ore zilnic, imi spui tu mie ca nu o sa imi creasca masa daca iau destul aport proteic zilnic ? Posted Image
Poti sa iti dedici si 30 de minute daca faci serii duble,triseturi,serii combinate...etc care iti omoara muschiu mult mai rapid si eficient fata de exercitiile care le faci in 2 ore la o intensitate slaba
Incearca sa faci asa si o sa vezi ca vei simti cum "explodeaza" pielea pe tine

Edited by I2O, 20 April 2019 - 01:58.


#28
scy

scy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 18.04.2019
Iti recomand mancare naturala, carne de vita, oua. Concentratele proteice sunt cancer si 90% marketing. Au fost enspe mii de scandaluri legate de firme de "suplimente" nutritive. Doar un exemplu:

http://www.returnofk...ou-should-avoid

Edited by scy, 20 April 2019 - 05:54.


#29
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Tu nici macar nu ai citit acel articol, pentru ca habar n-ai ce scrie in el. Nu critica nimeni suplimentele nutritive acolo, ci mizeriile vandute pe post de suplimente. Este simplu, nu cumparati suplimente din surse dubioase si de la firme de care n-a auzit nimeni. De asemenea nu cumparati un produs pe care scrie ,,proprietary blend''. Producatorul este obligat prin lege sa specifice ingredientele dintr-un produs destinat consumului uman.

Suplimentele nutritive sunt tot mancare, iar multe dintre ele sunt naturale, nu de sinteza, cu cateva exceptii. De exemplu proteina nu poate fi obtinuta prin sinteza, trebuie extrasa din surse naturale.

 scy, on 20 aprilie 2019 - 05:53, said:

Concentratele proteice sunt cancer si 90% marketing. Au fost enspe mii de scandaluri legate de firme de "suplimente" nutritive.

Habar n-ai ce spui, esti complet pe langa realitate, ai zero experienta cu aceste produse. Singurele lucruri nocive din concentratele proteice sunt indulcitorii artificiali si colorantii, dar pe astia ii gasesti in toate alimentele si bauturile nesanatoase.

Apropo, au fost miliarde de cazuri de imbolnaviri de la mancare, propui sa nu mai consumam mancare acum?

Eu personal as evita produsele cu acesulfam K, mereu mi-a lasat un gust nasol acel indulcitor. De fapt n-am inteles niciodata de ce ar mai indesa cineva indulcitori artificiali intr-un produs care contine deja zaharuri.

Edited by razor01, 20 April 2019 - 09:23.


#30
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013

 scy, on 20 aprilie 2019 - 05:53, said:

Iti recomand mancare naturala, carne de vita, oua. Concentratele proteice sunt cancer si 90% marketing. Au fost enspe mii de scandaluri legate de firme de "suplimente" nutritive. Doar un exemplu:

http://www.returnofk...ou-should-avoid

Mai bine zis, 90% dintre romani sunt ca tine, pe langa.. cand vine vorba de subiectul suplimente / culturism

#31
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

 alexander11, on 20 aprilie 2019 - 01:35, said:

Cred ca voi opta pentru puterea asta, ca prim pas

https://gymbeam.ro/p...musclemeds.html

Asta are 62% proteina....(nu scrie explicit, tocmai ca sa insele pe cei ca tine care nu stiu sa faca socoteala) o fi el izolat dar nu are 90% cat vrei tu. Vezi ce zice si Alphabodies despre proteina din carne. Cauti tu pe youtube.

 I2O, on 20 aprilie 2019 - 01:54, said:




Poti sa iti dedici si 30 de minute daca faci serii duble,triseturi,serii combinate...etc care iti omoara muschiu mult mai rapid si eficient fata de exercitiile care le faci in 2 ore la o intensitate slaba
Incearca sa faci asa si o sa vezi ca vei simti cum "explodeaza" pielea pe tine

Defineste te rog cuvantul intensitate in fitness, ca sa stiu daca suntem pe aceeasi lungime de unda.
Fii atent ce zice si omul asta despre antrenamentul "rapid", de "pompare"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vfXcFNFYjb8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si acum vezi ce zice si baiatul asta despre pauza intre seturi:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tZkUop3jONM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Din partea mea fiecare poate sa faca ce il taie capu...ca pe mine nu ma afecteaza cu nimic
Eu tot ce am invatat,am invatat de la oameni care au urcat pe scena,pe aia nu-i vei vedea pe youtube ca aia sunt ocupati sa faca muschi adevarati
Pe youtube toti pulifricii dau sfaturi din studii...dar nici macar unu din ei nu a urcat pe scena si arata de parca au facut maxim 5 luni de antrenament

#33
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013

 sandu222, on 20 aprilie 2019 - 21:32, said:

Asta are 62% proteina....(nu scrie explicit, tocmai ca sa insele pe cei ca tine care nu stiu sa faca socoteala) o fi el izolat dar nu are 90% cat vrei tu. Vezi ce zice si Alphabodies despre proteina din carne. Cauti tu pe youtube.



Defineste te rog cuvantul intensitate in fitness, ca sa stiu daca suntem pe aceeasi lungime de unda.
Fii atent ce zice si omul asta despre antrenamentul "rapid", de "pompare"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vfXcFNFYjb8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si acum vezi ce zice si baiatul asta despre pauza intre seturi:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tZkUop3jONM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Da, ai dreptate , m-am documentat aznoapte.. era sa imi iau teapa cu aia, e doar gelatina. Vreau sa optez pentru altceva insa nu stiu ce, nu as vrea nici lapte nici soia, dar nici orez sau mazare izolat nu ma incanta. Mai ramane praf albus din ou 100% , insa e cam slab, ce parere ai ?

#34
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
De ce incerci sa transformi un lucru simplu in ceva foarte complicat?

Pentru shake postworkout proteina din zer este foarte buna. Cauta o marca serioasa, nu lua un produs ieftin si nu-ti mai face atatea griji pentru nimic.

#35
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013
Nu consum nimic din lactate.

also.. @sandu222 : tipu lhttps://www.youtube.com/watch?time_continue=335&v=tZkUop3jONM nu a fost explicit deloc in clipul asta, nici macar nu a lasat referinta la studiu pentru a putea sa il verific, ca sa inteleg concluzia. repetari fara repaos = forta si repetari cu repaos mare = masa musculara sau invers ?

#36
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 alexander11, on 20 aprilie 2019 - 00:13, said:

Iau masa nu cat  vreau.. am inceput keto de cateva saptamani, documenteaza-te
Stii care e problema ? Incerci sa reinventezi roata (sau fierul) plecind de la premiza ca ce ai citit tu pe undeva pe net si e la moda acum e si vre-o mare jmekerie, intre timp te lovesti de tot felul de cefosi pe strada care baga in ei de toate si incepi sa te intrebi ce plm. frate, ce fac aia de cresc asa ?
Maninca normal, aia fac.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate