Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Concentrat proteic cu concentratie maxima de proteine..

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#127
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Posteaza programul tau de antrenament aici, in mod detaliat, de la ce exercitii si cate serii faci, pana la timpii de odihna (dintre serii).

Ce varsta ai?

Edited by razor01, 22 May 2019 - 22:04.


#128
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007

 alexander11, on 22 mai 2019 - 21:41, said:

Dorm 5 ore pe noapte, fumez doar, nu beau, in rest mananc sanatos, fara fastfood, legume, fructe, etc, nu stiu ce nu fac bine dar nu cresc deloc in masa tin aceeasi greutate
Nu mananci suficienta mancare? Zic si eu...
Caci la un moment dat contrai dur niste colegi pe aici si le explicai ca e imposibil sa nu iei in greutate daca tragi de fiare si bagi suficienta proteina din prafuri.

Dar ce tot zic eu aici de mancare, tu se pare ca stii mai bine. Doar ca te contrazice viata. Dar lasa ca te faci tu mare...

Edited by the_lion, 23 May 2019 - 20:25.


#129
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013
Probabil mancarea e, calculat 100 g proteine maxim, tot e putin pe zi si asta ?

#130
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
100g proteine inseamna doar 400calorii. Ca sa cresti in masa musculara trebuie sa nu fii in deficit caloric...deci de unde vin celelalte calorii?
Tu reduci foarte simplu cresterea musculara la consumul de proteine. Este important, dar nu este singurul factor.

#131
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

 alexander11, on 22 mai 2019 - 21:41, said:

Dorm 5 ore pe noapte, fumez doar, nu beau, in rest mananc sanatos, fara fastfood, legume, fructe, etc, nu stiu ce nu fac bine dar nu cresc deloc in masa tin aceeasi greutate

5 ore nu e de ajuns, dar sa trecem peste asta. Daca nu cresti in greutate inseamna ca nu mananci destul. Incepe prin a face niste calcule sa vezi de cate calorii ai nevoie zilnic. Daca nu faci asta, orice am spune noi sau orice supliment ai incerca e in zadar. Vei avea doar cresteri spontane gen de Craciun, de Pasti, in concediu etc adica cand se presupune ca mananci mai mult.

#132
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Sau daca nu cresti in greutate ai metabolism rapid. Sunt unii care raman bat indiferent cat de mult mananca.

#133
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007

 alexander11, on 19 aprilie 2019 - 19:37, said:

Salut, vreau si eu sa imi iau un concentrat cu maxima concentratie de pe piata, imi puteti recomanda ceva top quality ? nu am timp sa imi fac zilnic banane nuci migdale, kilograme de piept de pui si unt de arahide cu oua... si nici fondurile necesare sa am o dieta uber in fiecare zi; de asta caut un super concentrat, doar proteine sa contina, nu ma intereseaza adaosurile pt marketing.

Imi puteti recomanda ceva bun ? (doar pt cunoscatori)

Merci

 alexander11, on 19 aprilie 2019 - 23:36, said:

Vad ca toti bolnavii si frustratii au drept la post pe forumul asta. Nu, nu sunt tanar, fac sala de cativa ani, am un program f. incarcat si nu consum carbohidrati. Aia e problema pentru care pun f greu masa, nu consum carbohidrati pt . ca sunt impotriva lor si super obsedat de sanatate. Asteptam raspunsuri civilizate nu injurii si meltenisme d-ale la' romani, dar se pare ca dupa 10 ani de forumistica, nimic nu se schimba. Apreciez singurul user care a postat on topic.

Si revin la intrebare.

 alexander11, on 19 aprilie 2019 - 23:53, said:

Daca eu dedic antrenamentului 2 ore zilnic, imi spui tu mie ca nu o sa imi creasca masa daca iau destul aport proteic zilnic ? Posted Image

Raspunsurile pentru care nu castiga masa musculara sunt toate aici, inca de la inceput. Daca citesti certitudinea din ultimul mesaj, te intrebi de ce dracu a mai deschis topicul.
Sunt deja 8 pagini scrise pe subiect, omul reduce cresterea de masa la consumul unor anumite grame de proteine. Nu are timp si nici chef de o dieta "uber" in fiecare zi, crede ca exista un praf minune sau o bagheta magica pentru asta. Nu accepta sfaturi, el stie mai bine.
Nu faptul ca nu consuma carbohidrati este o problema, ci faptul ca nu compenseaza caloriile alea din altceva. Consumand doar 100g de proteine pe zi si fiind pe keto, inseamna 4*100 (proteine) + 4*30 (carbo, maxim pt ca altfel risti sa iesi din ketoza) = 520 calorii. Deci ii trebuie cel putin 2000 calorii din ce mai ramane, adica din grasime. Pe care in mod clar nu le consuma, altfel nu am mai fi aici sa discutam asta.
Si oricum, 100g de proteine pe zi pe keto este foarte putin, dar asta este alta discutie. Oricum el stie mai bine.
Asa ca ce rost are sa tot reiteram aceleasi raspunsuri pentru o cauza deja pierduta?
Over and out!

Edited by the_lion, 24 May 2019 - 16:38.


#134
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Acum am vazut postarea cu 2 ore pe zi. L-am intrebat mai sus pe colegul alexander cum se antreneaza exact, ce exercitii face, cate serii, repetari, ce pauze are.

Daca te antrenezi corect nu ar trebui sa poti sa stai in sala mai mult de o ora. Daca stai doua ore, fie ai pauzele prea lungi (5 minute in loc de un minut, de exemplu), fie nu te antrenezi suficent de intens.

Banuiala mea este ca in cele doua ore de stat in sala faci mai mult cardio decat antrenamente de forta, chiar daca nu realizezi asta.

Edited by razor01, 24 May 2019 - 17:24.


#135
bodyline

bodyline

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.01.2010

 alexander11, on 19 aprilie 2019 - 19:37, said:

Salut, vreau si eu sa imi iau un concentrat cu maxima concentratie de pe piata, imi puteti recomanda ceva top quality ? nu am timp sa imi fac zilnic banane nuci migdale, kilograme de piept de pui si unt de arahide cu oua... si nici fondurile necesare sa am o dieta uber in fiecare zi; de asta caut un super concentrat, doar proteine sa contina, nu ma intereseaza adaosurile pt marketing.

Imi puteti recomanda ceva bun ? (doar pt cunoscatori)

Merci

Cel mai concentrat este Wpi 92% de la Body Line. Si este izolat proteic din zer de la Glanbia.
https://bodylinenutrition.ro/

#136
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Hai sa pastram putina decenta, asta este un forum pentru discutii, nu pentru spam cu reclame nesimtite!

#137
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

 razor01, on 24 mai 2019 - 17:22, said:


Daca te antrenezi corect nu ar trebui sa poti sa stai in sala mai mult de o ora. Daca stai doua ore, fie ai pauzele prea lungi (5 minute in loc de un minut, de exemplu), fie nu te antrenezi suficent de intens.


Am mai intrebat pe un coleg, pe prima pagina cred, cum defineste el "intensitatea" sau "antrenamentul intens". Acum te intreb si pe tine, deoarece "intens" se pare ca nu reprezinta acelasi lucru pentru toti. Iar studiile zic o chestie interesanta despre pauza dintre seturi.

 bodyline, on 24 mai 2019 - 17:38, said:

Cel mai concentrat este Wpi 92% de la Body Line. Si este izolat proteic din zer de la Glanbia.
https://bodylinenutrition.ro/
Am avut in plan sa imi iau de la voi suplimente, de la magazinul din Iasi. Dar am amanat dupa ce am vazut comentariile laudative, exagerate, de pe site, puse evident tot de voi, moderatori, angajati etc.  Intrebarea e: cum dovedesti ca acea materie prima e produsa de Glanbia? ca nu prea am incredere in firmele "de apartament" de la noi din Romania.

#138
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 sandu222, on 03 iunie 2019 - 16:31, said:

Am mai intrebat pe un coleg, pe prima pagina cred, cum defineste el "intensitatea" sau "antrenamentul intens". Acum te intreb si pe tine, deoarece "intens" se pare ca nu reprezinta acelasi lucru pentru toti.

Simplu, dupa ce ai terminat antrenamentul nu ar trebui sa te mai poti antrena. Daca la finalul programului poti sa mai faci lejer cateva serii cu greutate semnificativa, este evident ca nu te-ai antrenat suficent de intens.

Corpul este cel mai bun barometru. Cand ai acea senzatie de  gata, nu mai pot , inseamna ca te-ai antrenat suficent de intens.

O sa dau un exemplu aflat la limita de sus a extremelor. E limpede ca un om obisnuit nu poate sa se antreneze in felul aceasta si nici nu e indicat pentru sanatate sa faci asa ceva. Risti sa cazi in sala si sa nu te mai ridici, daca ai anumite probleme de sanatate de care nu stiai, de exemplu. Cu toate aceste, este interesant de vazut ca sa ne facem o parere despre ce inseamna notiunea de intensitate in timpul antrenamentului de bodybuilding.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wKEoituU81k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Este interesanta definitia antrenamentului de tip train to failure data de Mike: training to failure means to train to the point where you can't do one more full range positive rep in proper form.

P.S. nu am absolut nicio problema cu studiile moderne, dar personal prefer sa cred ceea ce spune un om care s-a batut cu Arnold pentru titlul de number 1 in bodybuildingul mondial si care a revolutionat acest sport. Multe dintre studiile moderne sunt facute de oameni care nici nu stiu cum arata o sala de fitness pe dinauntru. Sunt pur si simplu niste tocilari care analizeza date sintetice, ei netraind efectiv experientele respective pe propriul corp.

Edited by razor01, 03 June 2019 - 19:10.


#139
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

 razor01, on 03 iunie 2019 - 18:46, said:

Simplu, dupa ce ai terminat antrenamentul nu ar trebui sa te mai poti antrena. Daca la finalul programului poti sa mai faci lejer cateva serii cu greutate semnificativa, este evident ca nu te-ai antrenat suficent de intens.

Corpul este cel mai bun barometru. Cand ai acea senzatie de  gata, nu mai pot , inseamna ca te-ai antrenat suficent de intens.

O sa dau un exemplu aflat la limita de sus a extremelor. E limpede ca un om obisnuit nu poate sa se antreneze in felul aceasta si nici nu e indicat pentru sanatate sa faci asa ceva. Risti sa cazi in sala si sa nu te mai ridici, daca ai anumite probleme de sanatate de care nu stiai, de exemplu. Cu toate aceste, este interesant de vazut ca sa ne facem o parere despre ce inseamna notiunea de intensitate in timpul antrenamentului de bodybuilding.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wKEoituU81k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Este interesanta definitia antrenamentului de tip train to failure data de Mike: training to failure means to train to the point where you can't do one more full range positive rep in proper form.

P.S. nu am absolut nicio problema cu studiile moderne, dar personal prefer sa cred ceea ce spune un om care s-a batut cu Arnold pentru titlul de number 1 in bodybuildingul mondial si care a revolutionat acest sport. Multe dintre studiile moderne sunt facute de oameni care nici nu stiu cum arata o sala de fitness pe dinauntru. Sunt pur si simplu niste tocilari care analizeza date sintetice, ei netraind efectiv experientele respective pe propriul corp.

Intradevar, metoda HIT e extrema cea mai de sus a unui antrenament foarte intens.
Imi faceam griji Posted Image  ca esti unul dintre cei care cred ca intens = pauza de 30s cu greutati f.f. mici si serii "fara numar". Mai exact, acestia confunda oboseala fizica cu intensitatea
Da, imi place ca stii ce vorbesti. Si da, poti sa faci chiar si 3 serii( incalzirea nu o mai punem la socoteala) si sa fii deja "rupt", sa pleci acasa cu taxiul.
Notiunea de intensitatea are legatura cu termenul de RPE care masoara nivelul intensitatii.
"1 on the RPE means you’re lying on the couch"
"10 on the RPE means you’re pushing a car up a steep hill"
10 pe scara RPE in fitness inseamna efort maximal,  unii zic 90-100% din 1RM(maxim 5 repetari oricum), inseamna sa nu mai poti face nici o singura repetare peste cele propuse.
Antrenamentul intens, incepe cu adevarat de la o greutate ce reprezinta minim 60% din 1RM, nu trebuie sa mergi neaparat pana la epuizare, dar nici sa lasi "rezerva" mai mult de 1-2repetari.
Daca gresesc, rog pe altii cu experienta sa ma corecteze.

Edited by sandu222, 05 June 2019 - 15:34.


#140
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
In sfarsit! M-am saturat sa tot aud ca-i obligatoriu sa fortezi pana iti dai duhul daca vrei sa avansezi. Eventual sa-ti mai iei si un partener sa transpire si el, tu impingi iar el trage. E bine sa fortezi pentru a-ti impinge limitele, dar mai rar, o data pe luna poate. Altfel te plafonezi rapid.

#141
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 sandu222, on 05 iunie 2019 - 15:32, said:

Imi faceam griji Posted Image  ca esti unul dintre cei care cred ca intens = pauza de 30s cu greutati f.f. mici si serii "fara numar".

Poti sa faci asta doar daca s-a stricat banda de alergare si nu mai ai unde sa faci cardio Posted Image

Nivelul de intensitate necesar pentru a creste este diferit la fiecare persoana, in functie de genetic si de ceea ce bagi in tine.

Nu are cum sa-ti spuna nimeni cu exactitate cat de tare trebuie sa tragi, asta poti afla singur dupa ce acumulezi suficenta experienta si incepi sa-ti cunosti corpul.

Nu exista o reteta secreta, doar reguli de bun simt, testate de generatii intregi de sportivi pana acum.

Edited by razor01, 06 June 2019 - 01:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate