Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Israel - evrei - Amish(?!)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu sunt prea familiarizat cu Israelul, evreii, arabii, amish(?).

Cine imi poate explica ce se intampla in clipul de mai jos? Observ ca sunt politisti israelinei si cetatetni israelieni radicali (amish?). Este prima data cand vad israelieni impotriva altor israelieni. Din ce stiam eu, israelienii sunt foarte uniti unii cu altii.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/e-mqZIrmz9Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 19 April 2019 - 18:01.


#2
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

Quote

The Amish (/ˈɑːmɪʃ/; Pennsylvania German: Amisch, German: Amische) are a group of traditionalist Christian church fellowships with Swiss German Anabaptist origins. They are closely related to, but distinct from, Mennonite churches. The Amish are known for simple living, plain dress, and reluctance to adopt many conveniences of modern technology.

Nu-mi dau seama cat/daca astia au legatura cu evreii.

#3
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Evreii nu sunt uniti ! Barbosii aia sunt cei ultra, niste smecheri care fac doar ce vor si cand vor. O alta secta a crestinitatii ! As spune mai multe, dar sunt campion la puncte de avertisment.

#4
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Amishii pot avea o oarecare asemănare cu evreii ortodoxali:
— bărbaţii poartă bărbi (fără musteaţă);
—sunt o societate patriarhală de tip închis;
— sunt creştini devotaţi;
— au un cod vestimentar strict;
— sunt conservativi;
— trăiesc după propriile lor legi.

 Fjell, on 19 aprilie 2019 - 18:32, said:

sunt campion la puncte de avertisment.

Suntem ambii victime ale abuzului moderatorilor şi ai trollilor sicofanţi.

Ah da, am uitat să menţionez încă. Amishii sunt foarte inrudiţi între ei, aşa cum sunt şi evreii ortodoxali.
Cauza este că ei se căsătoresc conform criteriului de apartenenţă la credinţă.

#5
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Amish traiesc in SUA, de origine elvetiana si vorbitori ai unui dialect german, sunt crestini anabaptisti si duc un stil de viata conservator.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Amish

Nici o legatura cu evreii sau Israel.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce se intampla in video ? Cei cu barbi sunt israelieni, nu? Si de ce se imbrancesc cu politia?

Edited by MembruAnonim, 19 April 2019 - 19:29.


#7
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 MembruAnonim, on 19 aprilie 2019 - 19:28, said:

Ce se intampla in video ? Cei cu barbi sunt israelieni, nu? Si de ce se imbrancesc cu politia?

Aceştea sunt nişte bastarzi de evrei ortodoxali a căror tupeu nu ştie margini.

#8
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
via google translate, pana mea:

La fel ca orice șabat vara, comunitatea ultra-ortodoxă și prietenii lor au ieșit să demonstreze și să perturbe viața seculară pe Shabbat.
De data aceasta, poliția a sosit și a împiedicat majoritatea demonstranților să meargă în centrul orașului, iar demonstrația a rămas pe strada Hanavi'im, în timp ce demonstranții se confruntă cu poliția, perturbând mișcarea și amenințând șoferii și oamenii seculari care treceau.
Videoclipul este luat de la o cameră de cap.
Voi întreba că, în ciuda emotiilor, evitați incitarea și folosiți limbajul curat.

Nu e ca-n editia academiei, dar iti dai seama despre ce e vorba.

Edited by Batranelul, 19 April 2019 - 20:06.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Habar nu aveam ca aia pe care ii vedeam la zidul plangerii cu suvita de par atarnand sunt ortodoxi. Si nici nu mi-e rusine sa recunosc asta. Mereu am considerat rivalitatile dintre religii niste prostii pentru care nu merita sa imi bat capul.

Edited by MembruAnonim, 19 April 2019 - 20:23.


#10
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 MembruAnonim, on 19 aprilie 2019 - 20:22, said:

Habar nu aveam ca aia pe care ii vedeam la zidul plangerii cu suvita de par atarnand sunt ortodoxi. Si nici nu mi-e rusine sa recunosc asta. Mereu am considerat rivalitatile dintre religii niste prostii pentru care nu merita sa imi bat capul.

Religiile se întrec în prostie.

Care din ele este mai nebună: iudaism, creştinism, islam sau induism este greu să decizi.

Cele mai nevinovate religii aş considera şintoismul japonez şi jainismul.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu tin partea nimanui, nici a israelienilor, nici a musulmanilor, nici a astora ultra ortodoxi. Da, se comporta unii dintre ei ca niste neoameni , dar sa fiu sincer, nici cu israelienii nu imi este rusine. Dupa ce am vazut pe viu cum se comporta uneori..

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Evreii ultra-ortodocsi sau haredi au religie iudaica stricta, NU crestina !

Confuzia poate sa vina de la termenul ortodox, care are sens de strict, nereformat.

Si religia iudaica a suferit reforme, pe care evreii ultra-ortodocsii nu le accepta.

Interesant este ca printre altele nu accepta nici serviciul militar obligatoriu.

Edited by loock, 19 April 2019 - 20:39.


#13
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 loock, on 19 aprilie 2019 - 20:36, said:

Interesant este ca printre altele nu accepta nici serviciul militar obligatoriu.

La fel şi Amishii din Pennsylvania.

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

 JJackFLASH, on 19 aprilie 2019 - 20:38, said:


La fel şi Amishii din Pennsylvania.

Da, numai ca amishii sunt crestini stricti, iar haredi (ultra-ortodocsii) sunt iudaici stricti.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 loock, on 19 aprilie 2019 - 20:36, said:

Interesant este ca printre altele nu accepta nici serviciul militar obligatoriu.

Chiar acum cateva minute citeam undeva informatia asta. Israelienii nu prea ii inght pe astia evreii ultra-ortodocsi. Ii cam considera pleava societatii pt ca nu prea aduc contributie societatii.

Edited by MembruAnonim, 19 April 2019 - 20:43.


#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

 MembruAnonim, on 19 aprilie 2019 - 20:43, said:

Chiar acum cateva minute citeam undeva informatia asta. Israelienii nu prea ii inght pe astia evreii ultra-ortodocsi. Ii cam considera pleava societatii pt ca nu prea aduc contributie societatii.

Umbla vorba ca multi dintre ei se ocupa doar cu religia strict iudaica, studiat carti religioase, si nu mai au timp si de altceva, cu exceptia certurilor cu politia si cu turistii sau concetatenii mai putin stricti care le trec prin zona, pe care-i alunga cu forta daca nu au codite ca ei...

Edited by loock, 19 April 2019 - 20:49.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O sa imi permit o parere strict subiectiva: ba da' urati mai sunt Posted Image Cu suvitele alea intr-o parte si rasi in rest.. sa-mi bag piciorul de nu arata ca dracu..


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BUF_yne1UXo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w7JmCvHY_q0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cine imi traduce si mie cuvantul "Shavees" pe care il tot striga in primul clip la min 2:13

Edited by MembruAnonim, 19 April 2019 - 20:54.


#18
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 MembruAnonim, on 19 aprilie 2019 - 20:49, said:


Cine imi traduce si mie cuvantul "Shavees" pe care il tot striga in primul clip la min 2:13

Nu striga ''Shavees'' ci, ''Shabes''.
Care este in limba Ydish.
Si vine din cuvantul ebraic ''Shabat'' care se traduce, ''Sambata''.

In clip se observa ca atunci cand striga ''Shabes'', arunca cu diferite obiecte in masinile care trec.
Motivul, cine pastreaza cu strictete religia iudaica, nu circula Sambata cu masina.
De fapt, Sambata nu este voie de facut aproape nimic...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate