Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Este Linux un macOS pentru săraci?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Standarde de interpretat textul exista de mult si le cam respecta mai toate aplicatiile/sistemele de operare des folosite.

#38
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ceea ce face corecta presupunerea mea , exista standarde comune altfel n-ar functiona absolut deloc !

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stiva TCP/IP e un standard implementat in toate sistemele de operare fie ca e GNU/Linux, Unix, BSD, android, ferestre sau MacOS. Apoi sunt standarde pentru fiecare fisier in parte. Sunt si diferente spre exemplu fisierul tau text creat pe ferestre si deschis intr-o distributie GNU/Linux va avea la sfarsitul fiecarei linii un caracter in plus, ^M, care pe frestre nu apare doarece mucosii de la micromoale codeaza tasta Enter diferit de GNU/Linux si gasca vesela, Unix, BSD si cred MacOS. In ferestre ai CR/LF pentru tasta Enter iar in GNU/Linux ai doar LF (din ce imi aduc aminte). In rest alte formate urmeaza un standard, mai putin docx, xlsx care numai standard nu sunt ca asa le place alora de la micromoale sa fie mai cu mot.
Fara un standard ne-am intoarce in anii '80 la aparitia primelor PC-uri IBM si compatibile cand trebuia sa ai mare grija ce placa de extensie cumparai ca aveai o mare sansa sa o bagi undeva (in partea dorsala) si mai putin in PC. In ziua de azi ai standarde peste tot. PCI-x este un standard, USB altul, etc, la fel si pe parte de soft. Altfel pe acelasi sistem de operare nu puteai deschide un fisier creat pe al PC cu acelasi OS dar cu alt soft sau chiar pe acelasi PC cu alt soft. Exemplu un fisier text creat si editat in vim nu l-as fi putut deschide cu Kate.

#40
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
asta e o problema naspa cu standardele , pentru ca nu de putine ori mi s-a intamplat sa citesc un word sau txt in care apareau simboluri ciudate si textul devenea necitibil....similar chiar pe forum unde uneori unele smileyuri apar ca semne de intrebare si alte alea

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mwahahaha esti amuzant. Problema nu e cu standardul, problema e cu aia care considera ca au mai multe boase ca cei care au venit cu standardul si deviaza de la el.

Apoi stii ca daca eu iti ofer un document codat UTF-8 si tu il citesti ca ASCII sau ISO-8859-2 vei avea parte de caractere in plus? UTF-8 e pe 16 biti, ASCII e pe 8 dar se folosesc doar 7 biti pentru el, daca vorbim de setul ASCII extins ai 8 biti, mai adaugam aici ca ingredient si fontul pe care eu il folosesc pe care tu poate nu il ai si fontul folosit de mine are X semne cu Y in plus fata de ce are fontul folosit de tine si daca eu folosesc in document caractere din cele Y pe care tu nu le ai in font sau nu ai nici un font care sa le contina vei vedea ceva gunoi indescifrabil in loc de ceea ce ar trebui.

Oricum sunt off-topic, topicul asta este "Este Linux un macOS pentru săraci?" iar discuitia asta oricum ai lua-o / privi-o nu este la obiect. Poti deschide alte subiecte de discutie unde sa discuti despre asa ceva pe alte ramuri ale forumului sau aici daca consideri ca subiectul este tangential la GNU/Linux.

#42
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Va rog sa postati la subiect!

#43
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Raspuns la titlu: nu;
Pentru ca un laptop decent care sa ruleze un linux modern (sa zicem Ubuntu 19.04 sau ceva KDE) ajunge ca pret cat un laptop apple care ruleaza la fel de decent un mac os high sierra sau chiar mojave.
Daca un acer sa zicem cu i5/ssd/minim 4gb ram ajunge undeva in jur de 1000ron, un macbook pro 2011 se invarte tot pe acolo. La cele noi, la fel, un dell xps sau alt ultrabook, ajunge cat un macbook pro. Nu comparam macbook pro cu nu stiu ce laptop de gaming la jumatate de pret si aceleasi specificatii, ca nu intra in aceeasi oala.
Deci, nu te ajunge mai mult sa rulezi macos, ci trebuie sa ai nevoie de asa ceva.

PS. Pentru cei care spun ca pe un laptop antic luat de la vechituri ruleaza Xubuntu, ok.. si pe un mac din 2006 ruleaza snow leopard sau chiar lion bine.

#44
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Ma nene, eu rulez Hackintosh de peste un an. O data pe un i3 4170 cu GTX 750 Ti si 8 GB RAM deci nimic fancy, iar acum pe un HP ProBook 4540s cu i7 3612QM, 8 GB RAM, si SSD +monitor extern Full HD conectat si pe Windows aveam freeze uri de 5 secunde cand iesea laptopul din sleep, pe OS X ? Absolut nimic, e instant la fel si pe Linux, plus ca se misca putin mai bine ca Windows plus ca nu sta sa **** SSD-ul cu indexing, si alte rahaturi, il folosesc programare cu Xcode si Atom si nu am avut nici cea mai mica problema cu configuratia asta de cand o am si nu l-am inchis de o saptamana..

Pentru cine vrea hackintosh: https://www.tonymacx86.com

Cei cu laptopuri au tutoriale direct facute: https://www.tonymacx...top-guides.197/

Singura chestie este ca bateria parca tine un pic mai putin pe OS X.

Concluzia: merge bine orice hardware indiferent ca e scump sau ieftin.

Edited by maxb2000, 24 April 2019 - 22:27.


#45
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postproxxxy, on 24 aprilie 2019 - 19:28, said:

Pentru ca un laptop decent care sa ruleze un linux modern (sa zicem Ubuntu 19.04 sau ceva KDE) ajunge ca pret cat un laptop apple care ruleaza la fel de decent un mac os high sierra sau chiar mojave.
M-am uitat de curiozitate, cel mai ieftin laptop Apple e 4300 lei. De banii ăștia îți iei laptop gaming care e mult mai puternic. Comparația nu e corectă, dar dacă vrei un laptop nou și ai buget de 4500 lei, asta e comparația pe care o vei face. Eu nu aș da 10.000 lei pe un Macbook Pro.

O distribuție Linux cu XFCE sau LXQt merge bine pe laptopuri vechi.

#46
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Produsele Apple sunt in alta liga! Ca pret, ca marketing, ca piata de desfacere, ca satisfactie a consumatorului!
Linux nu e MacOS pentru saraci, nici MacOS nu e Linux pentru bogati.

#47
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003

View PostMr_nobody_, on 25 aprilie 2019 - 08:09, said:

M-am uitat de curiozitate, cel mai ieftin laptop Apple e 4300 lei.

Am scris, ma refeream la cele SH, unde un macbook cu un core2 duo incepe de la cateva sute de lei, pe la 1000-1300 iei un i5 gen2-3; Cel mai ieftin apple nou, intr-adevar este 4000+, dar la fel cum spuneam mai devreme, e ultrabook, se compara cu alte generatii de laptopuri. Nu comparam aston martin cu iveco si spunem ca cel din urma e mai bun, ca trage mai tare.
Sau sa pun niste link-uri cu cat costa un dell xps infinityedge sau un thinkpad yoga?

Referitor la linux/mac, cred ca oricine isi permite un laptop (SH/refurbished) care sa ruleze mac. Hackinotsh sau un mac sh.

#48
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postshogun1, on 25 aprilie 2019 - 08:24, said:

Linux nu e MacOS pentru saraci, nici MacOS nu e Linux pentru bogati.
Astea sunt sisteme de operare cu filosofii total diferite, dar distribuția desktop Linux ideală ar semăna foarte mult cu macOS, de asta mă gândesc că pentru cineva neinteresat de software cu sursa deschisă, macOS ar fi mai atrăgător decât Linux.

Până la urmă, un sistem de operare e doar chestia aia care rulează aplicațiile preferate, în mod ideal nu ar trebui să observăm că există. Care sistem de operare e cel mai bine camuflat? Nu știu, probabil macOS, dar Apple are control total asupra experienței utilizatorilor.

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
MacOS. Stiu caz de persoane, cuplu, care nu s-au descurcat pe ferestre, nu s-au descurcat pe GNU/Linux dar care pe MacOS erau ca pestii in apa. Nu imi plac produsele Apple si nici "filozofia" din spatele lor, mai ales preturile practicate. Dar recunosc un lucru, oamenii chiar fac lucruri care functioneaza. Ceea ce am citit acum multi ani in semnatura unui user de pe forum, nu mai tin minte cine e acel user deci scuze ca citez pe cineva pe care nu il recunosc,  este cat se poate de adevarat daca vorbim de MacOS.

Quote

Macs are for those who don't want to know why their computer works.
Pe scurt MacOS functioneaza si atat. Foarte adevarat din ce am mai discutat cu alte persoane si din alte marturii ale celor ce folosesc Mac-uri.

#50
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostMembruAnonim, on 25 aprilie 2019 - 21:27, said:

Nu imi plac produsele Apple si nici "filozofia" din spatele lor, mai ales preturile practicate.
Nici mie nu-mi plac produsele Apple fiindcă e un sistem prea închis. Eu am instalat LineageOS pe smartphone/tabletă, îmi place să am control total: sunt dispozitivele mele, fac ce vreau cu ele.

#51
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,725
  • Înscris: 06.08.2004
Chestia asta cu "facut ce vreau cu ele" tinea la mine maxim 1 saptamana. Dupa ce schimbam skin-urile de 3 ori, mai trebuia totusi sa fac si ceva treaba. Din punctul asta se termina Linux si incep Win/MacOS, cel putin in cazul meu.
linux-ul il folosesc ca SO pentru NAS (selfbuild) unde am vreo 8 dockere instalate cu diverse. Fire and Forget.

#52
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCris007, on 26 aprilie 2019 - 21:12, said:

cel putin in cazul meu
N-a spus nimeni ca-i universal, sa se potriveasca la toti. Insa unii isi gasesc si de treaba cu el.

#53
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Am incercat candva yosemite sau mavericks virtual deoarece hackintosh inca n-am fost in stare. Intentia a fost sa vad cum e fcp-ul dar n-am reusit sa-l instalez si am renuntat. Pana si pt. un banal printscreen trebuia sa apas vre-o 4 taste comparativ cu mint/kubuntu/manjaro  doar pe una maxim doua pe laptop.

Alta chestie faina in linux e ca nu mai fac colectii de programe pe hdd-dvd, nu caut/descarc kituri, din 3-4 cuvinte scrise in terminal e gata ceva instalat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate