Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Este Linux un macOS pentru săraci?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
adamsd

adamsd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 16.04.2019
Nu, nu este.

Ceea ce face macos atractiv de folosit pentru unii, nu are absolut nicio treaba cu mostenirea *nix(ce e mai mult o "baza" invizibila):
- interfata prietenoasa(relativ fata de linux, discutabil daca si fata de windows)
- sistemul de instalare/dezinstalare a programelor (cel mai simplu)
- lipsa de probleme de compatibilitati hardware intre computer si os - asta vine din hardware-ul dedicat si limitat(evident problema se cam schimba cand ai de atasat diverse periferice)

E un mit ca multa lume ar vrea foarte multe posibilitati de configurare - lumea vrea in general ceva configurari utile gen ce ai in windows la nivel de interfata grafica/control panel, insa mac tinde sa le tina la un minim - ca sa fie cat mai confortabil de folosit si de cei care nu se pricep deloc la computere. Partea ironica la linux e ca desi e teoretic foarte configurabil, esueaza lamentabil la partea de configurare concreta si utila de catre utilizator - faptul ca poti instala nu stiu cate DE-uri nu incalzeste la nimic daca niciun DE nu e matur si bine gandit sa fie intuitiv si configurabil(ba nu poti pune icoane pe desktop, ba nu poti da right click pe elementele din meniuri(sa vezi unde-i instalata aplicatia, sa trimiti un link pe desktop samd), ba nu ai instalate chestii de baza precum buton show screen, ba nu poti dezactiva usor ceva gen touchpad, samd ...

View Postkarax, on 19 aprilie 2019 - 12:20, said:

nu vad pe cei de la apple sa accepte sursa deschisa...e pur si simplu contra filozofiei lor..
Nu vezi, dar ce sa vezi(daca te uiti): https://developer.ap...com/opensource/

Evident, parte mai interesanta e os-ului(interfata grafica) nu e opensource, dar diverse tehnologii sunt.

Pe ei ii intereseaza in special sa aiba control asupra jucariilor lor si eventual pe cat se poate asupra utilizatorilor(mai mult la ios, mai putin la macos). Ca-i ceva opensource sau nu, e mai degraba o chestiune secundara.

#20
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postadamsd, on 19 aprilie 2019 - 13:46, said:

Partea ironica la linux e ca desi e teoretic foarte configurabil, esueaza lamentabil la partea de configurare concreta si utila de catre utilizator (ba nu poti pune icoane pe desktop, ba nu poti da right click pe elementele din meniuri(sa vezi unde-i instalata aplicatia, sa trimiti un link pe desktop samd), ba nu ai instalate chestii de baza precum buton show screen, ba nu poti dezactiva usor ceva gen touchpad, samd ...
Zici tu ca chestiile astea sunt general valabile? Ca daca e asa dificil te invat niste vraji, poate centrul de control si setari e obsolete...

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Off-topic:

View Postadamsd, on 19 aprilie 2019 - 13:46, said:

Partea ironica la linux e ca desi e teoretic foarte configurabil, esueaza lamentabil la partea de configurare concreta si utila de catre utilizator - faptul ca poti instala nu stiu cate DE-uri nu incalzeste la nimic daca niciun DE nu e matur si bine gandit sa fie intuitiv si configurabil(ba nu poti pune icoane pe desktop, ba nu poti da right click pe elementele din meniuri(sa vezi unde-i instalata aplicatia, sa trimiti un link pe desktop samd), ba nu ai instalate chestii de baza precum buton show screen, ba nu poti dezactiva usor ceva gen touchpad, samd ...
Mai multe afirmații false nu am mai pomenit intr-un singur post. Poate userul nu a vazut 5-ul din coada lui KDE / Plasma. Sau 3-ul de la Gnome sau 4-ul de la XFCE sau 19 / 20 De la Enlightment sau, sau, sau. Numai basini care demonstreaza ca nu stie sa utilizeze o distributie GNU/Linux sau ca fanboy-ismul e dus la extrem.
Pentru userul de mai sus: vezi ca esti cam pe langa subiect. Cel putin legat de GNU/Linux.

On-topic: Nu, GNU/Linux nu este MacOS pentru saraci oricum ai incerca sa privesti lucrurile. MacOS e una GNU/Linux e alta, comparatie la modul asta sau o intrebare aproximativa ar fi daca 'CentOS este Red Hat pentru "saraci"'.

Edited by shogun1, 19 April 2019 - 18:12.
Editare expresie


#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
pe de alta parte cand macos interactioneaza prin niste softujri cu windows/linux e mai complicat pentru ca aici fiecare distributie Linux e altfel, fiecare soft e altfel , la fel si pe windows, ca atare acolo unde sistemele trebuie sa conlucreze probabil ca apar erori multe.... aici trebuie sa ne intrebam in ce masura un macos-ist ar vrea sa interactioneze cu linux/windows....

View Postshogun1, on 19 aprilie 2019 - 14:01, said:


Zici tu ca chestiile astea sunt general valabile? Ca daca e asa dificil te invat niste vraji, poate centrul de control si setari e obsolete...
depinde si DE-urile astea cat de diferite sunt si ce comunitati au in spate..altfel sunt unele unde se ajunge repede la abandonware

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkarax, on 19 aprilie 2019 - 14:43, said:

pe de alta parte cand macos interactioneaza prin niste softujri cu windows/linux e mai complicat pentru ca aici fiecare distributie Linux e altfel, fiecare soft e altfel , la fel si pe windows, ca atare acolo unde sistemele trebuie sa conlucreze probabil ca apar erori multe.... aici trebuie sa ne intrebam in ce masura un macos-ist ar vrea sa interactioneze cu linux/windows....
Gresit. Un file manager e file manager. Singura problema la trecerea de la un OS la altul e doar aflarea numelui softului care te intereseaza. Ca in jegblows se numeste intr-un fel, ca in MacOS se numeste altfel sau ca sub GNU/Linux ai de ales nu conteaza ca la baza sunt la fel. Fac acelasi lucru. Difera unele aspecte dar la baza fac acelsi lucru. La fel cu orice alt soft. Altfel cei care folosesc Opera, eu, nu ar fi in stare sa foloseasca Firefox sau Chrome sau Vivaldi sau Safari sau lynx sau elinks sau etc. deoarece alte browsere fiind diferite de Opera nu s-ar descurca cu ele sau le-ar fi foarte greu sa se descurce cu ele. Am cunoscut persoana care aa folosit si MacOS si GNU/Linux si winblows fara probleme. Poate ca nu era multumit de ferestre nu stiu dar nu avea probleme in a folosi toate cele 3 OS-uri.

#24
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Postmihaicozac, on 19 aprilie 2019 - 13:34, said:

De fapt MacOS este un Linux pt. bogătani.
Ce platesti la Apple Mac e hardwareul la suprapret, nu OS-ul, ala e gratis.

#25
trai_av

trai_av

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 26.12.2018

View PostMembruAnonim, on 19 aprilie 2019 - 14:58, said:

Am cunoscut persoana care aa folosit si MacOS si GNU/Linux si winblows fara probleme.
Asta nu înseamnă nimic, dar chiar nimic în contextul discuției purtate pe acest topic.
Si eu folosesc windows si linux (mai multe distributii) fara probleme (și în trecut si macos) dar asta nu înseamna ca gradul de complexitate al problemelor specifice aparute in timpul utilizarii acestora este egal.
Acest lucru nu exprimă calitatea unui OS ci capabilitatea persoanei

View Postprojectfp, on 19 aprilie 2019 - 15:10, said:

Ce platesti la Apple Mac e hardwareul la suprapret, nu OS-ul, ala e gratis.
Prețul programelor nu-l pui la socoteala? E ca la restaurantele alea unde cateva felii de paine, un ardei si o lingura de smantana diluata cu apa costa mai mult decat ciorba pe care de fapt ai comandat-o.

Edited by trai_av, 19 April 2019 - 15:20.


#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nici nu se dorea. Era un raspuns off-topic la o postare la fel de off-topic si la fel de off-topic ca raspunsul tau.

#27
trai_av

trai_av

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 26.12.2018
Off-topic zici?
E cam greu de înțeles pentru mine cum cineva care a fost moderator pe această arie să dovedească că nici măcar nu cunoște sensul acestui termen. Ia să mai vedem o dată:

View Posttrai_av, on 19 aprilie 2019 - 15:20, said:

Si eu folosesc windows si linux (mai multe distributii) fara probleme (și în trecut si macos) dar asta nu înseamna ca ...
tema topicului fiind "Este Linux un macOS pentru săraci?"


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este greu pentru mine sa inteleg cum poate un user sa posteze pe topic si sa creada in continuare ca este on-topic. Linux si MacOS in titlu nu inseamna ca se poate discuta aici orice subiect care pomeneste unul din cele 2 cuvinte din titlu. Eu macar "nu inteleg termenul off-topic" dar tu dovedesti ca stai prost cu intelesul unei propozitii.

#29
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@trai_av: Lasă victimizarea și postează la subiect! E culmea ca unul ca tine să comenteze moderarea... Ai sute de mesaje în care critici Linux (iaca plâng de sare cămeșa pe mine că ești tu hater, nu pot dormi noaptea...), penalizările au venit pentru că nu ești capabil să dialoghezi, când nu ai argumente jignești, inflamezi spiritele și te dai lovit.
Sau continuă cu flame, off topic, catalogări, ignorarea avertismentelor scrise, comentarea publică a moderării, works for me.

Edited by shogun1, 19 April 2019 - 16:45.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttrai_av, on 19 aprilie 2019 - 16:14, said:

Ce era de demonstrat s-a demonstrat. Rolul tau pe aceasta arie e flame, trolling si jigniri la adresa moderatorilor si a altor useri care vor, incearca, doresc, sa iti explice niste chestii simple. Nu stiu ce moderatori vezi tu pe aici ca ar fi fanatici dar daca tu ii vezi incep sa ma indoiesc serios de starea de sanatate de la mansarda dumitale. Apropo, ca tot esti expert, te rog si eu si probabil si alti useri de pe acest forum, sa ne explici ce este on-topic in postarile tale, ultimile 3 de pe acest subiect de discutie. Nu de alta dar eu sunt incult si incompetent sa inteleg acest lucru. Hai sa zicem ca la ultima postare ai acolo un off-topic la inceput sa se stie ca nu e la subiect postarea.

#31
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Posttrai_av, on 19 aprilie 2019 - 16:14, said:

Sper ca într-o zi admina să reușescă să își dea seama ca pe aici s-au perindat ca moderatori doar niște indivizi care nu prea reușesc să realizeze care este bariera dintre a fi fan și fanatism.
Șăzi blând, adminii/ SM-eii știu pentru ce ești avertizat. Tu poate-ți închipui că postările cu mesajele tale de-a lungul timpului au dispărut, n-au dispărut, sunt unde trebuie!

Attached Files



#32
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
In cazul macOS se vede (dealungul anilor) atentia la detalii vizuale si la UX, pentru useri obisnuiti.

#33
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postdani.user, on 19 aprilie 2019 - 17:14, said:

In cazul macOS se vede (dealungul anilor) atentia la detalii vizuale si la UX, pentru useri obisnuiti.
Ar fi culmea să nu se vadă, că nu-s chiar amatori. La Linux nu există vreo coerență când vine vorba de programe, fiecare a fost făcut cum a vrut autorul, fără vreun gând spre integrare, deși KDE e relativ coerent.

Stilul de dezvoltare a fost total diferit pentru macOS și Linux, deci nu ne putem aștepta la rezultate asemănătoare, e vorba de un stil centralizat vs descentralizat. E ca și cum Linux a fost dezvoltat în stil anarhic și macOS în stil dictatorial.

#34
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostMembruAnonim, on 19 aprilie 2019 - 14:58, said:

Gresit. Un file manager e file manager. Singura problema la trecerea de la un OS la altul e doar aflarea numelui softului care te intereseaza. Ca in jegblows se numeste intr-un fel, ca in MacOS se numeste altfel sau ca sub GNU/Linux ai de ales nu conteaza ca la baza sunt la fel. Fac acelasi lucru. Difera unele aspecte dar la baza fac acelsi lucru. La fel cu orice alt soft. Altfel cei care folosesc Opera, eu, nu ar fi in stare sa foloseasca Firefox sau Chrome sau Vivaldi sau Safari sau lynx sau elinks sau etc. deoarece alte browsere fiind diferite de Opera nu s-ar descurca cu ele sau le-ar fi foarte greu sa se descurce cu ele. Am cunoscut persoana care aa folosit si MacOS si GNU/Linux si winblows fara probleme. Poate ca nu era multumit de ferestre nu stiu dar nu avea probleme in a folosi toate cele 3 OS-uri.
scuze eu nu stiu decat faptul ca windows , linux si macos sunt diferite prin API, care API am citit pe wikipedia ce este ...insa orice sistem de operare are o structura anume , ceva diferit , unic , fata de restul....ori aici ori este ceva unic, ori daca este din start menit sa conlucreze cu alte calculatoare cu alte sisteme de operare atunci inseamna ca toate sistemele de operare au lucruri in comun. in ale programarii stiu ca se poate obtine acelasi lucru in 2 coduri diferite , insa clar trebuiesc niste protocoale de comunicare sau ceva prin care 2 softuri diferite pot comunica, spre exemplu 2 clienti de chat diferiti trebuie sa sharuiasca intre ei discutiile si fisierele , ceea ce inseamna ca e clar ca au niste protocoale comune .... sau cel putin inseamna ca 2 protocoale diferite negociaza un transfer printr-o chestie comuna scoasa pe loc...

View Posttrai_av, on 19 aprilie 2019 - 15:20, said:

Asta nu înseamnă nimic, dar chiar nimic în contextul discuției purtate pe acest topic.
Si eu folosesc windows si linux (mai multe distributii) fara probleme (și în trecut si macos) dar asta nu înseamna ca gradul de complexitate al problemelor specifice aparute in timpul utilizarii acestora este egal.
Acest lucru nu exprimă calitatea unui OS ci capabilitatea persoanei


Prețul programelor nu-l pui la socoteala? E ca la restaurantele alea unde cateva felii de paine, un ardei si o lingura de smantana diluata cu apa costa mai mult decat ciorba pe care de fapt ai comandat-o.
sunt si alte chestii care intra in calcul si anume modelul diferit de afaceri al macos fata de windows. nu exista 2 firme diferite pe acelasi tip de produs care sa aiba dezvoltare identica

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkarax, on 22 aprilie 2019 - 15:42, said:

insa clar trebuiesc niste protocoale de comunicare sau ceva prin care 2 softuri diferite pot comunica, spre exemplu 2 clienti de chat diferiti trebuie sa sharuiasca intre ei discutiile si fisierele , ceea ce inseamna ca e clar ca au niste protocoale comune
Da. Se numeste stiva TCP/IP si este folosita oriunde ai 2 sau mai multe echipamente conectate intr-o retea. Vezi tu browser-ul pe care il folosesti trebuie sa stie ce sa ceara si de unde, stie el cum afiseaza ceea ce cere. Server-ul web al celor de la SoftNews stie ce sa serveasca si de unde. Pe server il doare la banana ce face browser-ul cu informatia ceruta. Oricum si unul si cel de al doilea se folosesc de stiva TCP/IP ca sa comunice intre ele. Protocolul HTTP(S) este standardizat asa ca nu conteaza ce OS ruleaza pe client sau pe server, cat timp comunici HTTP(S) comunici standard. La fel si cu clientul de mail, clientul de FTP si etc.

#36
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
mai departe de aici sa zicem ca se transmite un text...acest text trebuie interpretat ca text de catre un soft...ori daca 2 calculatoare cu OS diferit nu stiu sa isi interpreteze unul altuia ceea ce si-au trimis nu pot intelege.... deci windows nu poate produce ceva ce macos sau linux nu poate intelege

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate