Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Este Linux un macOS pentru săraci?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
În ultima vreme s-a tot discutat despre cum ar putea fi îmbunătățit ecosistemul GNU/Linux și cam toate ideile îmi sună a macOS și mi-am dat seama că dacă o companie cu mulți bani ar vrea să facă o distribuție Linux axată pe desktop, rezultatul ar fi foarte asemănător cu macOS (Ubuntu s-a mai inspirat din macOS).

Totuși, chiar dacă macOS și GNU/Linux sunt asemănătoare din unele puncte de vedere (moștenirea UNIX), sunt diferite din alte puncte de vedere. Pe Linux ai control total: e extrem de configurabil, e cu sursa deschisă, poate fi instalat cam pe orice hardware. Pe macOS nu ai vreun control: nu (prea) e configurabil, e cu sursa închisă, nu poate fi instalat pe orice hardware.

Pentru utilizatorii normali, diferența e că macOS e scump (hardware Apple) și că nu (prea) e configurabil. În mod clar, utilizatorii normali preferă macOS (vreo 10% din desktop-uri rulează macOS, vreo 2% din desktop-uri rulează Linux). Îmi imaginez că dacă Mac-urile ar fi la fel de ieftine ca celelalte PC-uri, ar avea cota de piață mai mare.

E ușor de imaginat că dorința oricărei distribuții Linux desktop e să fie cam ca macOS, dar utilizatorii Linux ar vrea un macOS configurabil, cu sursa deschisă, care poate fi instalat pe orice hardware, ar fi drăguț să fie și gratuit. :)


P.S. Nu am folosit vreodată macOS.

#2
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Nici vorba, este exact pe dos, MacOS este un Unix pentru bogati.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Pui problema gresit...
Multi cred ca MacOS/OSX este un desktop environment sofisticat si polishat de Linux, doar ca e total fals.
Doar cine nu le-a folosit pe ambele poate sustine asta.

https://itsfoss.com/...nux-difference/

Problema Linux este libertatea si fragmentarea resurselor, aceeasi problema replicandu-se si la Android.

Fiecare crede cu tarie ca poate face o jucarie mai buna si mai stralucitoare, dar care sfarseste prin a fi nefolosita, pentru ca ii lipseste coeziunea si suportul.

Daca printr-o minune dezvoltatorii linux, cu cele X distributii, ar lasa orgoliile deoparte si ar standardiza macar modul de distributie, ar fi un pas in directia corecta.

Momentan e greu sa sustii ca stii linux, de fapt stii sa folosesti o anumita distributie Linux.


Ca fapt divers, de cateva zile am revenit pe Windows din motive de licente pe computerul companiei si ma simt legata de maini si de picioare, procesele nu mai curg.

Pana si o nenorocita de captura de ecran se face mult mai greu in Win10 vs MacOS.

#4
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
eu sunt de parere ca cea mai mare greseala a lor (mai marii din Linux) este ca nu produc si PC-uri pentru utilizatorul de rand...
branduite mare si frumos asa cum este un MAC.

Abea atunci cand va exista asta ceilalti o sa inteleaga ca un nou jucator a intrat in piata...si poate fi un game changer.
Ooo...stiu deja, desigur ca veti spune dar sunt deja !!!

Gresit, alea sunt doar incercari de lansare brand si nici un caz nu sunt produse lansate la nivel global.
Ce le lipseste celor de la linux (care or fi ei...pentru ca sunt multi) le trebuie directie asa cum se spune si mai sus.

Edited by Mihai_3, 19 April 2019 - 11:16.


#5
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

View PostAdm, on 19 aprilie 2019 - 11:08, said:

[...]Pana si o nenorocita de captura de ecran se face mult mai greu in Win10 vs MacOS.
Use greenshot. Io-l aștept cu nerăbdare pe linux.

Nu-mi place MacOS. E scump, e pe dos, e limitant (pt. mine, ca dev)

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pentru mine macOS este cel mai comod OS (atata vreme cat il ai impreuna cu un Mac, deci nu ma refer la Hackintosh). Daca ai in vedere configuratia, atutonomia pe baterie si functionalitatea trackpadului, atunci un MacBook Pro isi merita banii din plin. Ce-i lipsesc sunt unele aplicatii pe care le ai doar pe Windows, incompatibilitatea cu un anumit hardware, neactualizarea driverelor sau software-ului pentru hardware de la terti, libertatea de customizare din Linux, software-ul open source. Asta in linii mari.
Si pe Mac exista unele probleme. In general m-am confruntat cu incompatibilitatea anumitor aplicatii dupa upgrade-uri de OS si de cateva ori chiar cu blocari (ceea ce in zilele noastre doar pe versiunile noi de Windows nu se mai intampla). Cu hardware 3rd party am luat si kernel panic. Insa problemele software (ale OS-ului) sunt extrem de rare si aproape intotdeauna exista solutii, ca si pe Linux. Doar de vreo doua ori am folosit Time Machine cand m-am confruntat cu probleme mai serioase la care solutiile incercate nu au functionat. Nu a fost necesar niciodata sa reinstalez OS-ul (am facut doar odata Internet Recovery din pura curiozitate).
Nu cred ca sunt relevanti banii pentru alegerea OS-ului. Cine isi permite un PC bun cu Linux, isi permite si un Mac. Totul tine de preferinte si nevoi. Fiecare OS are avantaje si dezavantaje. Eu utilizez macOS, Windows si Linux (ce e drept, in ultima vreme am folosit Linux mai mult in masina virtuala, deorece imi este mai comod sa salvez un snapshot inainte de a face experimente).
Indiferent ce alt OS utilizezi decat Linux sunt situatii in care poti avea nevoie de Linux.

#7
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostAdm, on 19 aprilie 2019 - 11:08, said:

Problema Linux este libertatea si fragmentarea resurselor, aceeasi problema replicandu-se si la Android.
Fiecare crede cu tarie ca poate face o jucarie mai buna si mai stralucitoare, dar care sfarseste prin a fi nefolosita, pentru ca ii lipseste coeziunea si suportul.
Daca printr-o minune dezvoltatorii linux, cu cele X distributii, ar lasa orgoliile deoparte si ar standardiza macar modul de distributie, ar fi un pas in directia corecta.


Momentan e greu sa sustii ca stii linux, de fapt stii sa folosesti o anumita distributie Linux.
Asta e metoda Linux, nimeni nu vrea in mod prioritar sa creasca cota de piata a Linux (ma rog, cu exceptia celor de la Canonical), ci sa faca un produs pe placul lor, al dezvoltatorilor, utilizatorul final poate folosi sau nu produsul, gratuit, dar fara garantii. Nu e gandit comercial, ci pentru o comunitate. De entuziasti, de geeks, de hipsteri, de cum vrei sa le spui.
Standardizarea n-ar fi un pas in directia corecta, ar fi doar o alta noua distributie... Posted Image

Te inseli, in spatele interfetei grafice e aceeasi platforma, daca stii CLI in Slackware, stii si-n Debian, RHEL, Arch, Ubuntu, samd, diferentele sunt minore, package managerul mai exact, nici nu trebuie sa stii comenzile specifice, ai manual... Posted Image

ON: Este Linux un macOS pentru săraci? Sau MacOS este un Unix pentru bogati? Habar n-am, nu m-am gandit niciodata in acest mod, nu-mi pasa, folosesc Linux pentru ce este, ce poate, nu ca un inlocuitor.

Edited by shogun1, 19 April 2019 - 11:27.


#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Cele mai scumpe calculatoare ruleaza Linux, deci nu, nu e pentru saraci, ci e pentru toti: saraci si bogati deopotriva.

#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
90% dintre utilizatorii normali iau o configuratie de hardware, nu un sistem de operare. Ca produsele Apple sunt scumpe, nu prea are legatura neaparat cu MacOS.
Tot utilizatorii normali folosesc SO cel mai uzual/folosit/auzit de catre ei.

Sistemul de operare e ales in functie de nevoi, nu in functie de bani, parerea mea.

#10
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostOriginalCopy, on 19 aprilie 2019 - 11:27, said:

Cele mai scumpe calculatoare ruleaza Linux, deci nu, nu e pentru saraci, ci e pentru toti: saraci si bogati deopotriva.
E o unealta la urma urmei! Buna sau nu in functie de ce vrei sa faci cu ea, fiecare sarcina are scule potrivite. Cei ce se plang de un OS nu stiu sa-si aleaga unealta. Poti bate un cui si cu un patent sau o surubelnita, e mai greu, dar poti. Eu as alege ciocanul.

View Postbai3tzash, on 19 aprilie 2019 - 11:31, said:

Sistemul de operare e ales in functie de nevoi, nu in functie de bani, parerea mea.
Mi-ai luat-o inainte. Posted Image

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMr_nobody_, on 19 aprilie 2019 - 10:58, said:

E ușor de imaginat că dorința oricărei distribuții Linux desktop e să fie cam ca macOS
Multele distributii se afla in treaba din perspectiva dorintei. Cat cod scriu autorii lor si participa la dezvoltatea GNU/Linux? Numaram pe degete dintre ele. Asa ca aspiratia lor n-are sens, ce bibilesc ei la distributia lor e apa de ploaie pentru sistem.

View PostMr_nobody_, on 19 aprilie 2019 - 10:58, said:

Nu am folosit vreodată macOS.
Pune-l intr-o masina virtuala, macat sa ai o idee.

#12
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Am auzit ca distributiile de linux sunt foarte populare printre hackeri Posted Image

#13
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Da mai ales 0-day Windows.

#14
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
YourFan: or fi ....insa nu asta este esenta unei masini cu Linux.
testeaza un linux, si o sa vezi despre ce este.

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostMr_nobody_, on 19 aprilie 2019 - 10:58, said:

În ultima vreme s-a tot discutat despre cum ar putea fi Ăźmbunătățit ecosistemul GNU/Linux și cam toate ideile Ăźmi sună a macOS și mi-am dat seama că dacă o companie cu mulți bani ar vrea să facă o distribuție Linux axată pe desktop, rezultatul ar fi foarte asemănător cu macOS (Ubuntu s-a mai inspirat din macOS).

Totuși, chiar dacă macOS și GNU/Linux sunt asemănătoare din unele puncte de vedere (moștenirea UNIX), sunt diferite din alte puncte de vedere. Pe Linux ai control total: e extrem de configurabil, e cu sursa deschisă, poate fi instalat cam pe orice hardware. Pe macOS nu ai vreun control: nu (prea) e configurabil, e cu sursa Ăźnchisă, nu poate fi instalat pe orice hardware.

Pentru utilizatorii normali, diferența e că macOS e scump (hardware Apple) și că nu (prea) e configurabil. În mod clar, utilizatorii normali preferă macOS (vreo 10% din desktop-uri rulează macOS, vreo 2% din desktop-uri rulează Linux). Îmi imaginez că dacă Mac-urile ar fi la fel de ieftine ca celelalte PC-uri, ar avea cota de piață mai mare.

E ușor de imaginat că dorința oricărei distribuții Linux desktop e să fie cam ca macOS, dar utilizatorii Linux ar vrea un macOS configurabil, cu sursa deschisă, care poate fi instalat pe orice hardware, ar fi drăguț să fie și gratuit. :)


P.S. Nu am folosit vreodată macOS.
pai simplu spus sunt doua concepte radical diferite...nu vad pe cei de la apple sa accepte sursa deschisa...e pur si simplu contra filozofiei lor...daca o adopta inseamna ca recunosc partial ca au gresit facand un sistemde operare atat de inchis.....
similar la linux...open source e filozofia de baza linux , desi mai gasesti ici si colo software proprietar si in linux.....
oricum ar fi cineva trebuie sa cedeze si sa admita ca si ailalti au dreptate daca vor sa faca ceva hibrid ..daca nu ...se vor multumi sa ramana asa cum a fost si pana acum ....

Edited by karax, 19 April 2019 - 12:21.


#16
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostAdm, on 19 aprilie 2019 - 11:08, said:

Pana si o nenorocita de captura de ecran se face mult mai greu in Win10 vs MacOS.
ai încercat ”Shift+PrnScn” sau ”Alt+PrnScn”? Pe urmă ”Ctrl+v” în Word, Whatsapp sau ce aplicație folosești? sau Snipping Tool?
Cât mai simplu e pe MacOs?

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Cmd (Win) + Shift + 4 = poti selecta de pe ecran si salveaza automat pe desktop
Cmd (Win) + Shift + 4, urmat de space = Full screen capture si salveaza automat pe desktop

Nu e nevoie de aplicatie dedicata, procesul e foarte usor.
Lucrul cu fisierele PDF e foarte facil, nu e nevoie de Adobe Reader.
Poti roti paginile sau sa le exporti in cateva formate + poti sterge pagini intregi din fisierele PDF.

In lumea Apple procesele curg lin.

#18
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
De fapt MacOS este un Linux pt. bogătani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate