Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Ridicare colet de langa Viena, o mana de ajutor de la cineva care revine in RO de Paste din Germania/Austria?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
cristiursu

cristiursu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.07.2007
Salutare tuturor,

Poate ca e putin fortata postarea mea dar fiind in prag de sarbatori si pentru ca probabil sunt destul de multi care vor reveni in tara de Paste, m-am gandit ca ar putea cineva sa-mi dea o mana de ajutor?

Situatia e urmatoarea, am de adus un pachet din Austria de langa Viena, local pick-up dintr-un supermarket Interspar.
E un produs pe care mi l-am dorit foarte mult si pe care l-am gasit cel mai ieftin doar acolo, iar baietii astia nu fac expedieri spre Romania deci singura varianta propusa a fost ridicarea personala.
Actualmente pachetul este deja platit, asteapta doar sa fie ridicat de la cash desk in timpul programului (7:40-20:00) inepand de Marti 23 Aprilie, in baza facturii pdf pe care am primit-o pe mail.

Este vorba de un pachet de aprox. 10kg, o cutie de 90x40x40 asa ca varianta trimiterii unui curier nu ma avantajeaza pentru ca transportul ar fi destul de piperat (greutate+volum), mult peste cei 20 de euro pe care-s dispus sa-i platesc cuiva care ma poate ajuta in acest fel...

Deranj mare n-ar trebui sa fie, e vorba de o abatere de la autostrada A4 de vreo 4km, undeva la vreo 40km dincoace de Viena spre Gyor, de intrat la cash desk in supermarket si ridicat coletul, probabil 15 minute cu totul, plus spatiul necesar in masina, sa incapa cutia.
Locatia exacta https://goo.gl/maps/tAGeHnFhoMJFzXHd7

Livrarea ideala in Ploiesti sau zone invecinate, sau poate Fagaras, ca am si acolo pe cineva de incredere  Posted Image

In fine, daca e cineva binedispus pentru o astfel de fapta dati-mi va rog un PM

Danke Posted Image

#2
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
Multă baftă, vezi că Viena nu se scrie cu W în Română. Eu am părăsit de mult timp Viena și oricum ajungeam doar până la Timișoara. Pe tine cel mai sigur cineva din Bucureșt te poate ajuta. Dar și poșta română e destul de ok dacă nu găsești decât pe cineva din vest.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
pun si eu o intrebare pesimista. Ce te faci daca nu gasesti pe nimeni sa ti-l preia si sa ti-l aduca, cum faci cu transportul.

Despre ce produs vorbim? Eu stau la Viena dar nu am drum spre Romania. Daca era in Viena ti-l puneam pe autobuz pana la Ploiesti. Intereseaza-te de Fratelli Transport, astia au plecare zilnica cu autocarele si platesti 1€ pe kg. Am mai tot trimis in Romania diferite lucruri.

#4
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Nu stiu daca cineva te va ajuta. De obicei, nu e bine sa transporti pachete.

Mai bine dai un ban si ti-l aduce curierul.

#5
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postbenis, on 19 aprilie 2019 - 10:49, said:

vezi că Viena nu se scrie cu W în Română.
e o corcitura intre Viena si Wien

si eu vreau ceva din munchen
moca
si cu servire la scara daca e posibil

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Dar nu exista variante de transport cu microbuzul, cum sint cu Spania ?!
Mergi la citeva "agentii" de voiaj din oras sau in zonele unde vin microbuzele de Spania, poate stie cineva ceva, poate are careva vreo ruta cu Austria.

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011

View Postbuyonevideo, on 19 aprilie 2019 - 11:03, said:

Dar nu exista variante de transport cu microbuzul, cum sint cu Spania ?!
Mergi la citeva "agentii" de voiaj din oras sau in zonele unde vin microbuzele de Spania, poate stie cineva ceva, poate are careva vreo ruta cu Austria.

vezi ca am mentionat eu mai sus. Exista firma Fratelli, 1€/1kg, singura care transporta si colete de cand Atlassibul nu mai opereaza Viena.

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
el vrea sa mearga cineva sa i-l ridice, nicio firma de microbuze nu face asta.

#9
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
vezi eshopwedrop.ro . poate rezolvi cu magazinul sa il trimita la adresa lor din Austria si mai departe ei sa ti-l aduca la adresa din RO

#10
cristiursu

cristiursu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.07.2007
Multumesc tuturor pentru toate raspunsurile.

Da, am cam exclus din start varianta curierului dupa cateva simulari la astia mari, dhl, tnt etc ... sincer habar n-am de alti curieri si nici nu stiu daca sunt dispusi sau capabili sa intre la un cash desk si sa ridice ei produsul in locul meu, din cate stiu au si ei niste proceduri, hartii de intocmit, iar cei de la ghiseu poate nu se asteapta la asta, m-am gandit sa nu risc sa le refuze predarea sau mai stiu si eu ce ...

@business11 merci de pont, o sa ii caut sa vad ce zic ...

@benis merci de corectie, sincer am vazut eroarea fix cand am postat iar in secunda 2 am dat Edit ... insa din pacate titlul nu mai poate fi editat - imi asum ...
... si pe undeva ma bucura observatia, semn ca se invarte lume buna / educata prin partile astea  ;)

@marcusdefeis nu fi rautacios
tipic romanesc e sa pleci de la premisa ca dincolo de ecran "e numa" inculti, citeste-mi textul si remarca faptul ca scriu corect, iar altcineva macar la fel de educat ca persoana mea si-ar fi dat seama de asta ... nu cred ca e cazul sa faci misto
restul nu-ti mai raspund fiindca deja am zis ca-s dispus sa platesc niste bani, deci ironiile dumitale le ignor ...

@buyonevideo cu siguranta sunt si alte variante, poate nu m-am gandit la ele sau nu le stiu, lucrul bun e ca, uite, sfaturile primite pana acum deja ma ajuta sa caut si alte alternative, multumesc :)

V-am zis, singurele emotii pe care le am cu firmele de curierat sunt sa nu ma supra taxeze, plus sa fie si dispusi cat si sa nu-mi creeze probleme la ridicarea coletului din magazin.

#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postborn2lose, on 19 aprilie 2019 - 11:30, said:

el vrea sa mearga cineva sa i-l ridice, nicio firma de microbuze nu face asta.
Poate se intelege cu un sofer de la o firma de microbuze :)

#12
cristiursu

cristiursu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.07.2007

View Postborn2lose, on 19 aprilie 2019 - 11:30, said:

el vrea sa mearga cineva sa i-l ridice, nicio firma de microbuze nu face asta.

merci, exact de asta ma tem... ca firmele nu-si bat capul cu astfel de situatii

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
vezi ca exista un grup pe Facebook: "Romanii care vor sa iasa la un suc din Vienna" parca se numeste. Acolo gasesti o gramada care se plimba din Austria in Romania, gasesti cu siguranta.

#14
cristiursu

cristiursu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.07.2007

View Postbuyonevideo, on 19 aprilie 2019 - 11:44, said:

Poate se intelege cu un sofer de la o firma de microbuze Posted Image

In ideea de a ma "intelege" cu un sofer de microbuz as prefera sa ma inteleg cu cineva care vine de acolo cu alte treburi si care are putina bunavointa inainte de toate :)

View Postbusiness11, on 19 aprilie 2019 - 11:49, said:

vezi ca exista un grup pe Facebook: "Romanii care vor sa iasa la un suc din Vienna" parca se numeste. Acolo gasesti o gramada care se plimba din Austria in Romania, gasesti cu siguranta.

Merci business11, din pacate (sau din fericire) stai de vorba cu ultimul cetatean roman fara cont de fb, insta, tw, etc :)

#15
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pentru o suma de bani (plata la livrare), te poti intelege cu un sofer care are o ruta prin zona, nu ?!

#16
cristiursu

cristiursu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.07.2007

View Postbuyonevideo, on 19 aprilie 2019 - 11:59, said:

Pentru o suma de bani (plata la livrare), te poti intelege cu un sofer care are o ruta prin zona, nu ?!

Da, si asta e o varianta, dar n-am gasit soferul respectiv... nu cunosc nici soferi, nici carausi de masini sau marfa ...
De asta am si postat, in caz ca e cineva dispus ... dar fiind sezon de venit in Ro, m-am gandit in primul rand la cei care vin acasa de Paste

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcristiursu, on 19 aprilie 2019 - 11:43, said:

am dat Edit ... insa din pacate titlul nu mai poate fi editat - imi asum ...
Apesi pe use full editor si poti edita si titlul. Acum cred ca este tarziu.

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da niste telefoane la cei care fac transporturi de la adresa la adresa, sigur vei gasi o firma care sa te rezolve.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate