Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Interzicerea accesului trotinetelor pe trotuar

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1126 replies to this topic

#1
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
desi trotineta electrica este viitorul in transportul urban si rezolva problema ultimului km ,desi nu sunt un pericol pentru pietoni, unii vor sa interzica accesul trotinetelor pe trotuare punand in pericol viata utilizatorilor,prin fortarea acestora sa foloseasca carosabilul.

Edited by Naoto, 20 April 2019 - 11:57.


#2
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007
Pai normal ca vor sa interzica. Se stie clar ca pesedistii nu merg cu trotineta. Doar hipsterii useristi merg cu trotineta, asa ca trebuie interzisi!

#3
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,111
  • Înscris: 03.07.2008
Prin Bucuresti sunt multe trotuare care au piste de biciclete (cre' ca 90% din piste sunt pe trotuare). De ce ar fi interzis sa mergi cu trotineta pe pistele de biciclete?

Edited by Imperathor, 19 April 2019 - 10:17.


#4
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
e absolut firesc tinand cont de nesimtirea unor utilizatori de trotinete

Edited by marcusdefeis, 19 April 2019 - 10:43.


#5
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
E mai ieftin sa interzici decat sa construiesti piste pentru transport alternativ.

#6
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Asa cum nici cu bicicleta nu ai voie pe trotuar, mi se pare corect ca nici cu trotineta sa nu ai voie.

Dar cum la noi e ca la nimeni, prima oara interzicem si dupa aceea cautam solutii. Trotinetele pot imaparti aceeasi pista cu bicicletele, dar stai, care pista de biciclete????? :-O

#7
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 pro-civilizatie, on 19 aprilie 2019 - 10:11, said:

desi nu sunt un pericol pentru pietoni
zau?
ieri trecea unul cu vreo 25 la ora la 10 cm de pietoni

#8
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 pro-civilizatie, on 19 aprilie 2019 - 10:11, said:

desi nu sunt un pericol pentru pietoni,

i-ai vazut pe aia de circula cu viteza printre oameni?
trece unu pe langa un copil sau vreo baba in viteza si se dezechilibreaza baba sau ii sare copilul in fata

Ai trotineta electrica mergi pe carosabil, e ok asa

 Imperathor, on 19 aprilie 2019 - 10:16, said:

Prin Bucuresti sunt multe trotuare care au piste de biciclete (cre' ca 90% din piste sunt pe trotuare). De ce ar fi interzis sa mergi cu trotineta pe pistele de biciclete?
sunt inchise aproape toate, e ilegal sa mergi cu bicicleta pe trotuar.
Mai sunt vreo 2-3 piste legale pe trotuar ramase

#9
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 pro-civilizatie, on 19 aprilie 2019 - 10:11, said:

desi trotineta electrica este viitorul in transportul urban si rezolva problema ultimului km ,desi nu sunt un pericol pentru pietoni,pesedacii vor sa interzica accesul trotinetelor pe trotuare punand in pericol viata utilizatorilor,prin fortarea acestora sa foloseasca carosabilul.
Daca te interesai un pic ai fi aflat ca este o problema la nivel mondial. Franta face la fel, deoarece nr. de accidente pietoni loviti de trotinete a explodat (pe de alta parte e o problema si circulatia lor pe drumurile publice).

https://www.lesnumer...ris-n80141.html

Edited by Naoto, 20 April 2019 - 11:59.


#10
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
nu ar trebui construit nimic.doar lasat accesul trotinetelor de mici dimensiuni pe trotuar .
da,sunt si trotinete mari care sunt practic mopede,dar aia e alta categorie.
ar trebui create niste linii de 10 cm grosime pe trotuar pentru trotinete.
cat despre nesimtirea utilizatorilor de trotinete ,un alergator a intrat in mine.ce facem? interzicem alergatul pe trotuar?

#11
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

 pro-civilizatie, on 19 aprilie 2019 - 10:11, said:

desi nu sunt un pericol pentru pietoni
Cand ai participanti la trafic cu viteze extrem de diferite intre ei (trotinete@+20km/h vs pietoni@3-5km/h) e un pericol MARE pentru aia care se deplaseaza incet.
Imagineaza-ti cum ar fi pe drum sa circule 90% din masini cu 50km/h si 10% cu +150km/h.

#12
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

 marcusdefeis, on 19 aprilie 2019 - 10:18, said:

zau?
ieri trecea unul cu vreo 25 la ora la 10 cm de pietoni
cu 25 la ora alerg eu pe trotuar .vrei sa interzici alergatul?

#13
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Mie mi se par mai periculosi decat biciclistii. Astia cu trotinetele au impresia ca nu ocupa mult spatiu pe strada si merg cam cu prea mare viteza.
Biciclistii macar (majoritatea) sunt constienti ca ei+bicicleta daca te lovesc, e grav. Astia cu trotinetele cred ca sunt micuti, se pot strecura usor si chiar se baga printre oameni. Dar daca intra unul cu trotineta in tine cred ca e destul de nasol.

#14
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
trotineta necesita investitii mult mai mici decat bicicleta.bicicleta e masiva
bicicleta necesita 1 metru de asfalt.trotineta pliabila doar o dara de asfalt bine lucrat de 10cm.ca acum baietii de la radet au facut trotuarele praf ....

#15
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 03.10.2014
Mai intai ar trebui interzis parcatul pe trotuar sau daca este deja aplicata legea, fiindca nu prea imi aduc aminte sa ma fi lovit de trotinetisti, dar pe carosabil sigur am mers din cauza masinilor d-ampulea pe trotuar.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Suntem maeştri la limitări şi interziceri. Nu numai PSD, ci autorităţile, în general, merg pe limitări. De acord, sunt mai ieftine, dar mult mai frustrante.
Trotineta electrică este periculoasă în trafic, prin urmare ar trebui folosită numai pe trotuar. Fie că eşti pe motor, în maşină sau în autobuz, ca şofer nu poţi vedea din timp trotineta: este mică şi se apropie repede. Dacă o loveşti, îl poţi răni serios pe cel care o călăreşte. Iar viaţa este mai presus de codul rutier.
Deci, ele nu trebuie permise pe carosabil - decât dacă există piste de biciclete!

Am fost în Zermatt. Este o staţiune unde era interzisă folosirea combustibililor fosili, în 2013. Cu excepţia maşinii poliţiei, a ambulanţei, a pompierilor şi a celei de la salubritate, toate autovehiculele cu motoare cu ardere internă erau interzise. Totul era electric, inclusiv transportul în comun şi încălzirea!
Transportul în comun se făcea cu taxiuri electrice, un fel de electrocare (cum aveam noi prin uzine) modificate corespunzător. Ştiţi ce nasol era, ca pieton, să te pomeneşti cu unul din ăla în spate? Nu-l auzeai că vine, iar când te claxona săreai 1 m în sus.
Dar, ce-i drept, aer mai curat decât acolo n-am respirat nicăieri în toată Elveţia.

#17
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

 bai3tzash, on 19 aprilie 2019 - 10:25, said:

Mie mi se par mai periculosi decat biciclistii. Astia cu trotinetele au impresia ca nu ocupa mult spatiu pe strada si merg cam cu prea mare viteza.
Biciclistii macar (majoritatea) sunt constienti ca ei+bicicleta daca te lovesc, e grav. Astia cu trotinetele cred ca sunt micuti, se pot strecura usor si chiar se baga printre oameni. Dar daca intra unul cu trotineta in tine cred ca e destul de nasol.
eu m-am ciocnit cu un biciclist pe trotuar care era curier .
evident ca se poate reglementa cum sa mearga trotinetele pe trotuar ,dar nu interzise.
trebuie decise dimensiunile maxime,viteza, latimea trotuarului etc.
plus ca trotineta e singurul mijloc care poate fi urcat in autobuz ,eliminand astfel din traficul auto

#18
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,111
  • Înscris: 03.07.2008

 pro-civilizatie, on 19 aprilie 2019 - 10:22, said:

cu 25 la ora alerg eu pe trotuar .vrei sa interzici alergatul?

Da, si alergatul si mersul cu role, chiar si mersul in pas vioi. Se va merge extrem de incet, cu capul plecat, iar in gand se vor ridica osanale catre maretii conducatori!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate