Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

GPL -De ce nu se trec obligatoriu toate motoarele cu ardere pe gaz lichefiat?!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#55
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View Postrazor01, on 19 aprilie 2019 - 10:26, said:

Eu nu cred asta. Minereurile din care se fac bateriile masinilor electrice se vor termina mai rapid decat petrolul daca omenirea va incerca sa produca sute de milioane de masini electrice.

Nu chiar, dacă vorbim de Litiu, tot rămâne apa mării care are la greu. E drept, va fi mai scump dar și tehnologia evoluează.

View Postrazor01, on 19 aprilie 2019 - 10:53, said:

O sa razi dar exista atat de mult pamant fertil neexploatat pe Terra incat este imposibil sa-l cultivam pe tot, indiferent cat am incerca.

Mda, de aia se taie pădurea prin Amazon..

#56
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postbenis, on 19 aprilie 2019 - 10:57, said:

Nu chiar, dacă vorbim de Litiu, tot rămâne apa mării care are la greu. E drept, va fi mai scump dar și tehnologia evoluează.


Mda, de aia se taie pădurea prin Amazon..

Iti las aici un articol https://www.theguard...g-cobalt-mining

Lasa-i pe aia cu Amazonul lor, eu vorbesc despre vaste suprafete cu potential agricol lasate parloaga in tari precum SUA sau Rusia , plus multe alte state unde densitatea populatiei este redusa.

Edited by razor01, 19 April 2019 - 11:04.


#57
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostMembruAnonim, on 19 aprilie 2019 - 10:02, said:

Pololica, te cred pe cuvânt că la tine merge perfect. Spune-mi cum ai împăcat nevoia diferită în ceea ce privește scânteia? Toți știm că benzina are nevoie de o diatanța dintre electrozi mai mare iar gpl-ul mai mică? La mașina ce am avut-o mai demult (euro 2) am ales să folosesc reglajul pentru gpl cu mers prost pe benzină. La actuala (euro 5) am ales reglajul pentru benzină întrucât de gpl nu sunt mulțumit. Reglaje făcute atât de reprezentantul local cât și de importatorul direct al instalației. Cu toate astea, consumul este atât de mare încât prețul pe km este comparativ cu mersul pe benzină. Și că tot vorbim de mașini, tu ce mașină ai?

Reglajul s-a facut la montaj (benzina Euro 4/GPL Euro 6). Puntea de injectoare (sau cum se cheama) e separata. Pentru ca nu sunt un mecanic impatimit al cifrelor, nu pot sa-ti spun exact diferentele de valori.

Pot doar sa spun ca la mine (Spark 2006/motor 1 L), consumul declarat de Chevrolet e de 8.8% benzina, iar pe GPL am 9 (rar am ajuns la 9.5). Pe benzina nu i-am facut niciodata consumul, mergand doar o luna de cand am cumparat-o pana i-am pus instalatia.

Acum astept sa-mi vina Loganul pe GPL sa vedem cum se comporta.

#58
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View PostTheWarrior, on 19 aprilie 2019 - 09:59, said:

Pt un oras mare din Romania eu zic ca e solutia ideala in privinta poluarii, costului per km, intretinere.
Ai nevoie de o singura cerinta, sa stai la casa si noaptea sa o lasi in priza si asta nu e nevoie sa o faci zilnic.
Uiti principala problema a electricelor din ziua de azi: PRETUL de achizitie si costul amortizarii, chiar cu energia electrica oferita gratis (deja s-a cam terminat cu pomana). Ori faptul ca va trebui sa inlocuiesti bateria undeva la jumatatea duratei de viata a masinii. Si e FF scumpa. Per total costurile pe intreaga durata de viata a masinii sunt net defavorabile electricelor.
Daca adaugam si autonomia inca foarte redusa si timpul mare de incarcare completa deja le reduce zona de utilizare strict la mersul urban.
Mai trebuie inca vreo 10-20 de ani ca tehnologia sa se maturizeze si costurile sa scada sub costurile masinilor cu motor termic.
Incarcarea se poate face peste noapte si in parcarile subterane ale blocurilor noi si chiar in cele exterioare private ale blocurilor (noi sau vechi) dar infrastructura necesara nu e deloc ieftina. Si costurile astea se aduna.
In plus ar trebui sa avem macar 2/3 din energia electrica "verde" sau macar nucleara ori inca suntem departe de asta.

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPololica, on 19 aprilie 2019 - 11:08, said:

Acum astept sa-mi vina Loganul pe GPL sa vedem cum se comporta.
Se pare ca sunt din ce in ce mai multe comenzi pentru masini cu GPL din fabrica. Si eu am facut comanda pentru un Logan 90 GPL...

Edited by bumpocbum, 19 April 2019 - 11:17.


#60
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Postrazor01, on 19 aprilie 2019 - 10:53, said:

O sa razi dar exista atat de mult pamant fertil neexploatat pe Terra incat este imposibil sa-l cultivam pe tot, indiferent cat am incerca.

E mai bine sa hotarasca niste smecheri cat trebuie sa coste barilul de petrol? Stai sa vezi cand smecherii astia vor controla cele cateva mine mai importante de cobalt din lume si vor hotara ei cat trebuie sa coste totul, pentru ca vor avea grija ca legislatia sa nu ne mai permita sa folosim motoare conventionale, pe motiv ca poluam.
Eu stiu daca trebuie sa ai randament, faci agricultura intensiva si agricultura intensiva se face cu ingrasaminte. Terenul parloaga dupa 1-2 recolte cu supraproductie nu mai faci nimic fara ingrasaminte. Populatia globului va creste, va fi nevoie de proteina si mai multa, eu zic ca solutia cu biodiesel va ramane limitata.

Pe smecherii aia de care vorbesti ii iintereseaza profitul, vor ca tu sa consumi si mai mult, sa ai putere mai mare, sa mergi cu viteza mai mare, adica sa consumi mai mult combustibil, nu ii doare de poluare. Cu masuri antipoluare vin guvernele, dar si asa se gasesc unii care masluiesc softurile..............

View Postbumpocbum, on 19 aprilie 2019 - 11:17, said:

Se pare ca sunt din ce in ce mai multe comenzi pentru masini cu GPL din fabrica. Si eu am facut comanda pentru un Logan 90 GPL...
Cat timp astepti?

#61
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postbumpocbum, on 19 aprilie 2019 - 11:17, said:

Se pare ca sunt din ce in ce mai multe comenzi pentru masini cu GPL din fabrica. Si eu am facut comanda pentru un Logan 90 GPL...

Ca sa fiu complet, am vrut in mod express GPL si doar pe Logan era optiunea asta (berlina si MCV, eu alegand pe cea din urma). Din ce am aflat, instalatiile montate din fabrica sunt mai bine calibrate decat cele after market, atat blocul motor, cat si setarile. Ca o fi reclama, ca o fi adevarat, ramane de vazut, dar eu sunt multumit de montajul instalatiei actuale.

#62
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Postjadcomp, on 19 aprilie 2019 - 11:16, said:

Uiti principala problema a electricelor din ziua de azi: PRETUL de achizitie si costul amortizarii, chiar cu energia electrica oferita gratis (deja s-a cam terminat cu pomana).

adaugam si autonomia inca foarte redusa si timpul mare de incarcare completa deja le reduce zona de utilizare strict la mersul urban.
Corect, dar eu am precizat pt anume situatie, stat la casa si pt orase aglomerate.
In felul asta nu am nevoie de baterie de 60kWh, de ce sa plimb sute de km dupa mine degeaba cand ajung acasa si alimentez cu 57 de bani per kWh?
E suficient sa am baterie cu autonomie de 2 drumuri in oras.

Cadoul dat de guvern de 10000 euro e unic in lume, si in China parca e de cateva mii de $, probabil va intarca balaia ala un moment dat.

#63
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostTheWarrior, on 19 aprilie 2019 - 11:23, said:

Pe smecherii aia de care vorbesti ii iintereseaza profitul, vor ca tu sa consumi si mai mult, sa ai putere mai mare, sa mergi cu viteza mai mare, adica sa consumi mai mult combustibil, nu ii doare de poluare. Cu masuri antipoluare vin guvernele, dar si asa se gasesc unii care masluiesc softurile..............

Asta este valabil intr-o societate economica libera, iar libertatea economica este conditionata de acces la resurse pentru toti competitorii. Cand unul singur detine toate aceste resurse, apare monopolul, iar monopolul din punct de vedere economic inseamna dictatura.

Apropo de monopol, cat mai costa o placa video nvidia din seriile de varf? Cam cat costa acum 10 ani un PC de varf cu tot ce avea in el. La asta duce monopolul.

Edited by razor01, 19 April 2019 - 11:31.


#64
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Postrazor01, on 19 aprilie 2019 - 11:29, said:

Cand unul singur detine toate aceste resurse, apare monopolul, iar monopolul din punct de vedere economic inseamna dictatura.
Nu e chiar asa. Si monopolistul ala nu poate tine preturile sus tot timpul, mai apare o criza economica si atunci mai scade pretul, ba mai apare o alternativa si atunci lumea schimba furnizorul. Scopul si acelora cu monopol e sa aiba profit cat mai mare, nu sa nu vanda deloc.

#65
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostTheWarrior, on 19 aprilie 2019 - 09:59, said:

Pt un oras mare din Romania eu zic ca e solutia ideala in privinta poluarii, costului per km, intretinere.
Ai nevoie de o singura cerinta, sa stai la casa si noaptea sa o lasi in priza si asta nu e nevoie sa o faci zilnic.

Păi e o problemă, oraș mare și soluția electrică nu prea încap bine împreună, oraș mare nu înseamnă case ci blocuri iar pentru electrice este nevoie de loc de parcare dotat cu charger electric, ori deja este o problemă cu locurile de parcare normale că sunt insuficiente. Ar mai fi și problema infrastructurii electrice care pe lângă consumul clasic de energie folosită pentru iluminat, încălzire și restul trebuie să poată gestiona și imensa cantitate de energie necesară pentru transportul auto. Eu zic că dimpotrivă în zona rurală o să aibe mai mare succes de penetrare transportul electric.

#66
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View Postrazor01, on 19 aprilie 2019 - 11:02, said:

Iti las aici un articol https://www.theguard...g-cobalt-mining

Lasa-i pe aia cu Amazonul lor, eu vorbesc despre vaste suprafete cu potential agricol lasate parloaga in tari precum SUA sau Rusia , plus multe alte state unde densitatea populatiei este redusa.
Adică în deșert sau în Siberia, nu? Stai tu liniștit, unde este profitabil, se cultivă.

#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTheWarrior, on 19 aprilie 2019 - 11:23, said:

Cat timp astepti?
Comanda am facut-o pe 25.03.2019
Termen de livrare specificat pe factura 04.07.2019
Dupa dealer cam pe la sfarsitul lui mai.

View PostPololica, on 19 aprilie 2019 - 11:24, said:

Ca sa fiu complet, am vrut in mod express GPL si doar pe Logan era optiunea asta (berlina si MCV, eu alegand pe cea din urma). Din ce am aflat, instalatiile montate din fabrica sunt mai bine calibrate decat cele after market, atat blocul motor, cat si setarile. Ca o fi reclama, ca o fi adevarat, ramane de vazut, dar eu sunt multumit de montajul instalatiei actuale.

Din cate am inteles sunt anumite piese tratate special pentru GPL.

PS: In curand o sa trec si dusterul pe GPL. (Motor 1.6, 105). Ai idee de un montator bun de GPL ? Merita un drum la Vernesti ?

Edited by bumpocbum, 19 April 2019 - 11:43.


#68
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Posteugeniusro, on 19 aprilie 2019 - 11:36, said:

Păi e o problemă, oraș mare și soluția electrică nu prea încap bine împreună, oraș mare nu înseamnă case ci blocuri iar pentru electrice este nevoie de loc de parcare dotat cu charger electric, ori deja este o problemă cu locurile de parcare normale că sunt insuficiente. Ar mai fi și problema infrastructurii electrice care pe lângă consumul clasic de energie folosită pentru iluminat, încălzire și restul trebuie să poată gestiona și imensa cantitate de energie necesară pentru transportul auto. Eu zic că dimpotrivă în zona rurală o să aibe mai mare succes de penetrare transportul electric.
Eu m-am referit punctual, personal, nu la viitorul orasului, nu lucrez la primarie.

Nu stiu ce va fi in viitor, dar in orice caz lucrurile se misca repede. Cat priveste infrastructura, sunt solutii.
Oricum trecerea se va face treptat. Banuiesc ca si acum o suta si ceva de ani dupa ce singurele 2 masini sau ciocnit si au aparut semnele de circulatie, multi isi puneau intrebarea pe unde o sa mai mearga ca vor fi semne peste tot. La fel si cu alimentarea, si uite ca acum pe cateva sute de kmp sunt milioane de masini.

View Postbumpocbum, on 19 aprilie 2019 - 11:39, said:

Comanda am facut-o pe 25.03.2019
Termen de livrare specificat pe factura 04.07.2019
Dupa dealer cam pe la sfarsitul lui mai.

Din cate am inteles sunt anumite piese tratate special pentru GPL.
4 luni de asteptat?
Sunt anume tratamente din fabrica la motoarele cu gaz, temperatura e mai mare la ardere.

Edited by TheWarrior, 19 April 2019 - 11:47.


#69
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View PostTsunnnami, on 19 aprilie 2019 - 06:34, said:


Cu cat randamentul este mai bun cu atat se produce mai mult CO2


C3H8 + O2 => CO2 + H2O
echilibreaza tu ecuatia



Sincer, nu vad de ce.

C3H8 + 5 O2 => 3 CO2 + 4 H2O

#70
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTheWarrior, on 19 aprilie 2019 - 11:45, said:

4 luni de asteptat?

Sper sa nu , dar asa scrie pe factura....

#71
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Din punctul de vedere al producatorilor, probabil se vand mai repede masinile pe benzina/motorina vs gpl; in plus, valoarea de revanzare a uneii masini e posibil sa scada daca are gpl.
Daca populatia ar cumpara masini pe gpl ca painea calda si/sau guvernul ar da subventii pentru asa ceva ar creste cota de piata a gpl-ului. Deci, fa o campanie de promovare a gpl-ului, schimba mentalitatea oamenilor si lucrurile o sa mearga de la sine. \
E concurenta mare la combustibilul motoarelor autovehiculelor; acum pare ca viitoare castigatoare va fi electricitatea; hidrogenul a murit din fata; diselul si benzina sunt inca la putere, dar lumea a inceput sa le simta ca fiind poluante, dar au avantajul ca sunt de mult pe piata si au o infrastructura imensa; gpl-ul (ca adaos la motorul pe benzina) sau cng-ul (similar pe motorina) au dezavantajul ca sunt necunoscute, implica eliminarea fricii oamenilor (cum sa merg cu butelia in portbagaj, ce fac in caz de accident) si mai e problema "benzinariilor"/statiilor de alimenatre; la GPL probabil gasesti la cativa zeci de km o statie, dar, la cng, e rupere.. ai 2 in toata tara.
Plus, povestea deja spusa de alti zeci de forumisti, gpl-ul e neaccizat, deaia e iefitm; daca ar fi accizat, ar costa cat benzina si consumul de gpl e mai mare decat cel de benzina.

#72
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postbumpocbum, on 19 aprilie 2019 - 11:39, said:

Comanda am facut-o pe 25.03.2019
Termen de livrare specificat pe factura 04.07.2019
Dupa dealer cam pe la sfarsitul lui mai.



Din cate am inteles sunt anumite piese tratate special pentru GPL.

PS: In curand o sa trec si dusterul pe GPL. (Motor 1.6, 105). Ai idee de un montator bun de GPL ? Merita un drum la Vernesti ?

De Verest am auzit si eu (tot aici pe forum) ca ar fi buni, dar eu am pus la o firma din Str Radovanu (Alternative Fuel Systems, sunt aproape de Spitalul Fundeni/Avion Colentina) si sunt profesionisti (tot acolo si-a pus si seful sotiei in urma cu vreo 5 ani). La fel, nicio problema si a trecut binisor de 100.000 km (o mare parte prin oras).


De Duster auzisem ca vor sa-l treaca pe GPL (de la anul, dar tot de la anul vor fi si niste motoare noi, tot pe Duster si sa nu le confund), dar doar pentru Franta (probabil pentru Romania vor intra mai tarziu sau deloc).

View PostTheWarrior, on 19 aprilie 2019 - 11:45, said:

4 luni de asteptat?
Sunt anume tratamente din fabrica la motoarele cu gaz, temperatura e mai mare la ardere.

Eu stau 2 luni (dat comanda la sfarsitul lui februarie, dupa 20.05 ar trebui sa intru in posesie (din fabrica iese pe 14, dar dealer-ul a zis ca vreo 2 zile sta pe drum, pana se uita si ei la el, eventuale intarzieri de drum, bla, bla).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate