Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Samsung Galaxy S10e

  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#1
Deeutza1997

Deeutza1997

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 18.04.2019
Buna care este diferenta as vrea sa imi cumpar unul dar nu stiu care si nu stiu nici diferenta nu ma prea pricep

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uite le compari singură

https://www.gsmarena...5&idPhone3=9537

Uite diferențele evidențiate

https://www.gsmarena...9537#diff-*,*,*

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
De ce ai nevoie?

Personal nu as alege varianta E din cauza ca e castrat la RAM. Pe plus ajung ușor sa am liber 2GB din 8. E are 6 in total. Din care 1 pentru system restul aplicații. Și aplicații includ inclusiv serviciile google


Deci e usor:
Compact iei s10
Mare și cu baterie pe măsură iei s10+.

Eu vin de pe iphone 7.deci display mic. Aproape m-am obisnuit dar am plus de-o săptămână doar

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
S10 are o imagine mai bună decât S10+, dar nu vei vedea diferenţele cu ochiul liber nici măcar dacă te uiţi la ambele telefoane simultan. Doar tehnic este această diferenţă.
Cumpără cu încredere S10+: construcţie mai bună, specificaţii mai bune.

Edited by PSC, 19 April 2019 - 10:00.


#5
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Toti ignora S10e, dar eu pe ala as merge daca nu vrei un ecran gigantic.
Bateria e mai buna ca pe S10 normal, camerele sunt aceleasi, performanta e aceeasi, ai aceleasi feature-uri (difuzoare stereo, wireless charging, reverse wireless charging), ecranul e foarte bun si nu e curbat, e mai usor de tinut in mana telefonul, etc.
Numa bine daca vii de pe vreun telefon mai compact gen iPhone o sa te bucuri de dimensiunea si ergonomia lui S10e.

#6
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
+1
Daca nu vrei ecran mare, S10E mi se pare cel mai fain din toata gama.
Foarte compact, specificatii de top, camera normala + ultra wid.
Plus ca e cel mai ieftin :)

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Daca nu te prea pricepi si nici nu stii diferenta de ce le vrei musai pe alea ? Probabil ca sa impresionezi prietenii cu ele. Eu te-as sfatui sa-l iei pe ala care e cel mai scump, da rezultate intotdeauna.

#8
desperadoo

desperadoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 04.05.2016

View PostLex404, on 19 aprilie 2019 - 08:17, said:

De ce ai nevoie?

Personal nu as alege varianta E din cauza ca e castrat la RAM. Pe plus ajung ușor sa am liber 2GB din 8. E are 6 in total. Din care 1 pentru system restul aplicații. Și aplicații includ inclusiv serviciile google


Deci e usor:
Compact iei s10
Mare și cu baterie pe măsură iei s10+.

Eu vin de pe iphone 7.deci display mic. Aproape m-am obisnuit dar am plus de-o săptămână doar

Eu pe s10e am in permanenta 2,5 gb liberi, depinde foarte mult de utilizator (in ce conditii si ce si cate aplicatii are, si de unde le are descarcate) sunt mai multi factori care influenteaza memoria ram.

View PostAstroNut98, on 19 aprilie 2019 - 10:43, said:

Toti ignora S10e, dar eu pe ala as merge daca nu vrei un ecran gigantic.
Bateria e mai buna ca pe S10 normal, camerele sunt aceleasi, performanta e aceeasi, ai aceleasi feature-uri (difuzoare stereo, wireless charging, reverse wireless charging), ecranul e foarte bun si nu e curbat, e mai usor de tinut in mana telefonul, etc.
Numa bine daca vii de pe vreun telefon mai compact gen iPhone o sa te bucuri de dimensiunea si ergonomia lui S10e.

Si plus de asta cu ecranul fiind drept si nu curbat, iti permite sa pui orice fel de folie din sticla, care la s10 si s10+ sare din schema, in rest cum ai spus si tu aceleasi performante intr un telefon de dimensiuni normale care incape in orice buzunar, nu ca cele mari, daca stranuti un pic mai tare ti-e frica sa nu crape display-ul in buzunar.

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Eixista folie de sticla curbata, nu aia e problema.

Problema e senzorul de amprenta.

#10
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Exista folie de sticla curbata cu care merge si senzorul de amprenta, nu aia e problema.

Problema e lipiciul si pretul la acele folii. :D

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Prețul nu mi se pare o problema. Dar nici aia nu prea e buna din câte am citit.

#12
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
E scumpa pentru o folie de sticla, prin comparatie, e 2x-3x pretul uneia "bune".
E scumpa din cauza adezivului, genul asta de adeziv e foarte scump, iar iei folosesc unul dintre cele mai ieftine posibile.

D-aia nu e buna, ca din cauza ca folosesc adeziv prost, apar diverse probleme in timp.

#13
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Azi am pus mana pe un S10e, am ajutat o colega sa si-l configureze. Ca sa fac o compartie cu comparatie cu XS-ul dpdv al manevrabilitatii mi-a placut. E mai usor si nu aluneca din mana ca are ceva folie din fabrica. Au facut o chestie interesanta astia de la Samsung pt ca am transferat cu aplicatia smart switch prin cablu(au pus un adaptor in pachet) toate datele de pe un 6S in vreo 15 min.
Singurul inconvenient ce l-am gasit e pozitionarea senzorului de amprenta pe lateral, poate era mai bine pe spate. Bine, teoretic asta tine de obisnuinta, probabil in timp te-ai putea obisnui cu el si asa.

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Puteau sa îl pună în ecran senzorul ca tehnologia nu e scumpa.
La fel puteau sa ii pună tot 8GB ram nu 6.

Din punctul meu de vedere varianta e nu merita decât dacă vrei ceva compact. L-au castrat la chestii care nu costau mult.

#15
desperadoo

desperadoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 04.05.2016

View PostLex404, on 23 aprilie 2019 - 16:41, said:

Puteau sa îl pună în ecran senzorul ca tehnologia nu e scumpa.
La fel puteau sa ii pună tot 8GB ram nu 6.

Din punctul meu de vedere varianta e nu merita decât dacă vrei ceva compact. L-au castrat la chestii care nu costau mult.
Oricum S10e este si in varianta cu 8gb ram si 256 stocare daca asta crezi tu ca-l face mai performant. Eu detin S10e si ca o chestie in Antutu am scos 331.000 puncte, iar un amic cu s10 simplu a scos 329.000. Ram-ul mai mult este pentru multitasking si nu pentru ce crezi tu ca ar fi. A treia camera care lipseste de pe S10e iarasi e irelevanta (cea de zoom) sa fim seriosi cati din utilizatori o folosesc.! pentru ca si asa pozele zoomate nu ies niciodata clare. Nu mai bine faci poza normala (fara zoom) si zoomezi tu dupa.? ca asa e mult mai clara. Despre senzorul in display nici nu mai zic nimic ca este o tehnologie la inceput de drum si oricum e varza si siguranta lasa muuult de dorit.

Edited by desperadoo, 23 April 2019 - 17:04.


#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Știu la ce folosește RAM-ul. Multitasking. Și multe din background.

Nu știam ca au și varianta cu 8.

#17
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Daca faci in multitasking in halul ala, de nu iti mai ajung 6GB, poate ar trebui sa te orientezi spre un laptop, ultrabook, 2-in-1, zic si eu... :)
La 6GB RAM poti tine cam orice deschis mai putin jocuri.
Si oricum, tine mult si de optimizarea soft-ului si cat e de agresiv memory management-ul. Pe OnePlus cu 8GB RAM primesc o gramada de reload-uri la aplicatii basic, nu jocuri.

Si la senzorul de amprenta eu as plati in plus pentru unul capacitiv pus pe spate / margine in loc de unul in screen. :)) Am vazut cat e de rapid cel ultrasonic si nu mi se pare suficient. Da, e fain ca e pe fata si e "cool", dar ca utilitate nu e cine stie ce.

#18
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
De la ultimul update e aproape instant si cel ultrasonic. Nu stiu de ce n-a fost asa de la inceput, dar acum chiar se apropie mult de cum se misca alea optice de top. Tot nu e acolo, dar pentru userul de rand nu conteaza.
Si eu cred ca pe spate e mai bine, il ai deschis cand il scoti din buzunar. Nu te ajuta cand e pe birou dar nici pe laterala nu te-ajuta cand e pe birou deci... daca nu vor in ecran, mai bine pe spate.
Eu as prefera pe spate ca le sparg mai des si sigur ala din ecran se schimba cu tot cu ecranu'. :D

Dupa cum ziceam si pe celalalt thread, e foarte bun deal-ul comparativ cu un 10+, daca nu te intereseaza asa mult ecranul/bateria enorma. Eu intre astea doua am ales si era cat  pe ce sa iau E-ul. Nu cred ca as fi regretat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate