Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

America Latina / drept de munca in Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Salut,
Titlul subiectului nu este foarte complet pentru ca situatia este mai complicata.
Am un prieten din Columbia casatorit in Romania. Inca nu a primit cetatenia romana pentru ca nu a facut cei 5 ani de cand este casatorit. Are pasaport columbian, si certificat de casatorie emis in Romania.
El ar dori sa se angajeze in Spania sau o alta tara din Europa, pentru un venit mai bun.

As vrea sa va intreb ce drepturi de munca are avand in vedere situatia lui.
Spre exemplu avand in vedere ca este casatorit in Romania, poate sa munceasca in alta tara mai mult de cateva luni cat ii ofera autoritatile tarii respective dreptul sa stea in vizita acolo? se aplica alte legi in cazul lui sau sunt valabile aceleasi legi ca pentru orisice columbian ce viziteaza tara respectiva? Il ajuta cu ceva faptul ca este casatorit in Romania si ca aici are dreptul sa stea?

Practic, daca prin casatorie a dobandit dreptul sa locuiasca pe perioada nedeterminata in Romania, si sa munceasca, aceleasi drepturi le are si intr-o alta tara membra a Uniunii Europene sau aceste drepturi sunt valabile doar in Romania iar intr-o alta tara are aceleasi drepturi ca orice alt columbian?

Cred ca s-a inteles ce doresc sa aflu, am incercat sa formulez intrebarea sub mai multe forme.

Multumesc!

#2
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Posteugen1985, on 19 aprilie 2019 - 00:07, said:

poate sa munceasca in alta tara mai mult de cateva luni cat ii ofera autoritatile tarii respective dreptul sa stea in vizita acolo?
Dreptul de sedere nu implica automat si drept de munca.

LE: In Spania, din ce stiam, sudamericanii au cam aceleasi drepturi ca si cetatenii UE. Le e foarte usor.

Edited by baliosss, 19 April 2019 - 01:40.


#3
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
S-a casatorit in Romania (cu o romanca presupun) doar pentru a ajunge mai usor in tarile dezvoltate din UE ? Posted Image

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dar de ce nu se angajează în România?
Avem un partid minunat, care tocmai ce a mărit salariile şi pensiile; de ce să meargă la exploatatori, la imperialişti?

Sunt curios câte şuturi îmi voi lua acum... :)

#5
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostPSC, on 19 aprilie 2019 - 08:47, said:

Dar de ce nu se angajează în România?
Avem un partid minunat, care tocmai ce a mărit salariile şi pensiile; de ce să meargă la exploatatori, la imperialişti?

Sunt curios câte şuturi îmi voi lua acum... Posted Image
Porque no habla romeno? :huh:

#6
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View Posteugen1985, on 19 aprilie 2019 - 00:07, said:

El ar dori sa se angajeze in Spania sau o alta tara din Europa, pentru un venit mai bun.
pentru Spania cel mai bine este sa se intereseze pe site-ul autoritatii spaniole, doar intelege spaniola, pentru UE va avea drepturile unui roman cand va dobandi cetatenia romana cu respectivul pasaport

#7
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Dacă merge si sotia, care este cetățean european, bănuiesc că lucrurile se simplifică și pentru el.

#8
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,199
  • Înscris: 02.09.2014

View Posteugen1985, on 19 aprilie 2019 - 00:07, said:

Salut,
Titlul subiectului nu este foarte complet pentru ca situatia este mai complicata.
Am un prieten din Columbia casatorit in Romania. Inca nu a primit cetatenia romana pentru ca nu a facut cei 5 ani de cand este casatorit. Are pasaport columbian, si certificat de casatorie emis in Romania.
El ar dori sa se angajeze in Spania sau o alta tara din Europa, pentru un venit mai bun.

As vrea sa va intreb ce drepturi de munca are avand in vedere situatia lui.
Spre exemplu avand in vedere ca este casatorit in Romania, poate sa munceasca in alta tara mai mult de cateva luni cat ii ofera autoritatile tarii respective dreptul sa stea in vizita acolo? se aplica alte legi in cazul lui sau sunt valabile aceleasi legi ca pentru orisice columbian ce viziteaza tara respectiva? Il ajuta cu ceva faptul ca este casatorit in Romania si ca aici are dreptul sa stea?

Practic, daca prin casatorie a dobandit dreptul sa locuiasca pe perioada nedeterminata in Romania, si sa munceasca, aceleasi drepturi le are si intr-o alta tara membra a Uniunii Europene sau aceste drepturi sunt valabile doar in Romania iar intr-o alta tara are aceleasi drepturi ca orice alt columbian?

Cred ca s-a inteles ce doresc sa aflu, am incercat sa formulez intrebarea sub mai multe forme.

Multumesc!
Daca e columbian, poate capata destul de usor cetatenie spaniola. Spania are acorduri cu tarile din America Latina care au fost coloniile ei, nclusiv pentru mentinerea dublei cetatenii (ceea ce in cazul tarilor europene, cu exceptia Portugaliei, nu se intampla, romanii trebuind sa renunte la cetatenia romana daca o solicita pe cea spaniola).

Edited by Costel2014, 09 May 2019 - 14:06.


#9
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Posteugen1985, on 19 aprilie 2019 - 00:07, said:



Practic, daca prin casatorie a dobandit dreptul sa locuiasca pe perioada nedeterminata in Romania, si sa munceasca, aceleasi drepturi le are si intr-o alta tara membra a Uniunii Europene sau aceste drepturi sunt valabile doar in Romania iar intr-o alta tara are aceleasi drepturi ca orice alt columbian?



Multumesc!

-In Romania a primit drept de sedere (implicit si de munca ) pe baza faptului ca este membru de familie al unui cetatean roman.
-In EU primeste la fel ..... drept de sedere pe baza faptului ca este membru de familie al unui cetatean EU care locuieste in acea tara.

Atentie .....el nu se poate muta singur nicaieri . Se muta sotia > se inregistreaza sotia > se inregistreaza si cetateanul columbian pe baza inregistrarii sotiei.

Sau 3 luni ca turist ....fara drept de munca .

View Postbaliosss, on 19 aprilie 2019 - 01:38, said:

Dreptul de sedere nu implica automat si drept de munca.



Da-ne te rog exemple de drept de sedere fara drept de munca .

Dreptul de a calatori 3 luni fara viza nu reprezinta un drept de sedere !

#10
FloryKab

FloryKab

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.02.2017
Drept de ședere am avut noi,românii,în 2007,la intrarea in UE,până în 2009,pare-mi-se,când Spania ne-a acordat și dreptul de muncă. Deci puteai sta/locui/vizita Spania,dar nu puteai munci.😁 Un total nonsens,bineînțeles...Eram acolo in perioada aia,deci...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate