Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Iisus: "Voi lovi cu moartea pe copiii ei." Apocalipsa 2:23

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#19
Andrei3001

Andrei3001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 16.01.2010

 caiuscorneliu, on 18 aprilie 2019 - 23:11, said:

Eu știam că organul care prelucrează datele și informațiile e creierul. Inima e o pompă care trimite sânge la celule. Așa că oamenii raționali își folosesc creierul, credincioșii "gândesc" cu pompa.
normal ca inima e doar o pompa. exemplul dat de tine ,cu transplantul e foarte bun.

 cirus6, on 18 aprilie 2019 - 23:11, said:

Site-uri ateiste.... n-ai tu treabă cu viața
mai, eu am dat citate din biblie, nu din viata mea. referitor la faza clasica a crestinilor: "e scos din context", pai eu am dat chiar si link catre citat ca sa se poata vedea ca nu e scos din context. mai multa transparenta de atat, ce doriti? chiar daca exageram si zicem ca un citat e scos din context, hai 2 , hai 3, dar toate date de mine de acuma sunt scoase din context? e absurd. si faza e ca daca numai un citat e adevarat si nu e scos din context, ii descalifica imaginea lui Iisus de tot. de exemplu degeaba mai zice lucruri considerate bune din moment ce ameninta ca va omora copiii cuiva.

 logic1, on 19 aprilie 2019 - 00:29, said:

Îți scapă că inima este folosită metaforic în toate limbile, pentru cele mai profunde sentimente și motivații ale omului. Pot să-ți spun și de ce, dar nu  o să înțelegi. Nu ar suna autentic să-i spui iubitei ”te iubesc din tot creierul” sau ”procesorul”.
depinde cat de desteapta este ea. Posted Image

Edited by Andrei3001, 19 April 2019 - 10:34.


#20
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Andrei3001, on 18 aprilie 2019 - 22:09, said:

mai conteaza ce a spus in rest? nu il descalifica de tot citatele de mai sus?
Si ce mai exact incerci tu sa demonstrezi cu toate aceste texte, ca Dumnezeu sau Isus nu exista sau ca sunt niste rai?
Ai deschis un topic fara sa ai o idee completa despre ce vrei sa argumentezi, asa ca doar ai aruncat niste chestii negative. Invata sa formulezi un argument, ca iti va folosi.

#21
blue333

blue333

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 08.12.2018

 Andrei3001, on 18 aprilie 2019 - 22:09, said:

Iisus spune în Noul Testament că legea din Vechiul Testament trebuie urmată:
Marcu 7: 9-10
9. El le-a mai zis: “Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră.
10. Căci Moise a zis: “Să cinsteşti pe tatăl tău şi pe mama ta”; şi: “Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit cu moartea.“
(http://bibliapentrus...ici.ro/marcu-7/)
Şi iar îi acuză că nu îşi ucid copiii când grăiesc de rău pe părinţi:
Matei 15:1-4
1. Atunci nişte farisei şi nişte cărturari din Ierusalim au venit la Isus şi I-au zis:
2. “Pentru ce calcă ucenicii Tăi datina bătrânilor? Căci nu-şi spală mâinile când mănâncă.”
3. Drept răspuns, El le-a zis: “Dar voi de ce călcaţi porunca lui Dumnezeu în folosul datinii voastre?
4. Căci Dumnezeu a zis: “Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta” şi: “Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit negreşit cu moartea.”
(http://bibliapentrus...ci.ro/matei-15/)
“27.Iar pe acei vrajmasi ai mei, care n-au voit sa domnesc peste ei, aduceti-i aici si taiati-i in fata mea.”
http://www.ebible.ro...todoxa/luca/19/
“28.Cine a călcat Legea lui Moise este omorât fără milă, pe mărturia a doi sau trei martori.”
https://biblia.resur...ine.ro/evrei/10
“30.Cine nu este cu Mine este împotriva Mea”
https://biblia.resur...ine.ro/matei/12
„26.Dacă vine cineva la Mine şi nu urăşte pe tatăl său, pe mamă-sa, pe nevastă-sa, pe copiii săi, pe fraţii săi, pe surorile sale, ba chiar însăşi viaţa sa, nu poate fi ucenicul Meu.
https://biblia.resur...tine.ro/luca/14
“17. Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.”
Matei 5
“34. Să nu credeţi că am venit s-aduc pacea pe pământ; n-am venit să aduc pacea, ci sabia.
35.Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa şi pe noră de soacra sa.
36. Şi omul va avea de vrăjmaşi chiar pe cei din casa lui.”
https://biblia.resur...ine.ro/matei/10

“23.Voi lovi cu moartea pe copiii ei.”
https://biblia.resur...ro/apocalipsa/2

Iisus spune bărbaţilor că e ok să se castreze pentru
a ajunge în împărăţia lui Dumnezeu (DEX FÁMEN= Bărbat castrat):
Matei 19:11-12
11. El le-a răspuns: “Nu toţi pot primi cuvântul acesta, ci numai aceia cărora le este dat.
12. Fiindcă sunt fameni, care s-au născut aşa din pântecele maicii lor; sunt fameni, care au fost făcuţi fameni de
oameni; şi sunt fameni, care singuri s-au făcut fameni pentru Împărăţia cerurilor. Cine poate să primească lucrul acesta, să-l primească.”

mai conteaza ce a spus in rest? nu il descalifica de tot citatele de mai sus?

Pai daca Iisus instiga la crime pe credinciosi cum de tu esti bine mersi ,desi declari pe fata ca esti ateu? Exista 2 posibilitati ori crestinii nu il asculta pe Iisus sa omoare necredinciosi,ori Iisus nu instiga la crima si tu esti doar un mincinos.Care sa fie?Posted Image

#22
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Pentru ca a fost separat statul de biserica. Biserica atata timp cat a avut puterea a prigonit torturat ucis atei reali sau imaginari.
Si crimele nu s-au limitat la atei.
Ia ca exemplu razboiul de 30 de ani (1618-1648) si o sa afli de ce crime sunt capabili crestinii sa faca in numele diferentelor lor doctrinare.
Fiecare crima si masacru se justifica de ambele perti cu biblia in mana si cu citate din ea.
Ideea de toleranta nu s-a impus decat atunci cand educatia si umanismul au ajuns la putere si de multe ori impotriva opozitiei bisericilor crestine care incurajau prin discursurile predicile si scrierile lor oamenii sa se omoare in continuare intre ei pentru a extermina erezia.

Edited by idaho333, 19 April 2019 - 19:05.


#23
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 caiuscorneliu, on 19 aprilie 2019 - 01:21, said:

Ok. Înțeleg că unii din voi o folosiți metaforic dar îți garantez că sunt care o folosesc la sensul propriu. Am asistat la astfel de discuții pe teme religioase în care oameni cu pregătire precară dar foarte credincioși erau convinși că inima e izvorul sentimentelor și credințelor lor. În fine, am divagat, de la o postare de-aici.
Oamenii cu pregatire precara nu sunt credinciosi ci creduli. Biblia trebuie luata spiritual, nu literal. Interpretarile unui ateu sau credul oricand vor duce la atrocitati, chipurile, in numele lui Dumnezeu.
Condamnarea la moarte in sens divin are alta insemnatate decat cea literala . Spre exemplu Hitler va fi condamnat la moarte vesnica, adica i se va anula sansa la viata vesnica. La fel spune si isus despre aici copii care isi "necinstesc" parintii. Acei copii vor fi refuzati pentru viata eterna. Din pacate Moise a inteles gresit poruncile divine.

#24
blue333

blue333

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 08.12.2018

 idaho333, on 19 aprilie 2019 - 18:54, said:

Pentru ca a fost separat statul de biserica. Biserica atata timp cat a avut puterea a prigonit torturat ucis atei reali sau imaginari.
Si crimele nu s-au limitat la atei.

Cum sa se separe?Daca se separau cu adevarat Biserica era eliminata cu totul de stat. Pai daca Biserica promoveaza omorul ,iar statul nu o elimina inseamna ca fie e in cardasie cu Biserica ucigasa de oameni,fie  statul e mai rau decat Biserica caci tolereaza  o sursa de crime abominabile  .Acum se joaca un teatru ca ar fi separate  ,asteptand sa iasa la lumina ateii si necredinciosii se face indosariere electronica si apoi Biserica revine la adevarata ei fata si incepe sa ucida atei,nu crezi?

Quote

Ia ca exemplu razboiul de 30 de ani (1618-1648) si o sa afli de ce crime sunt capabili crestinii sa faca in numele diferentelor lor doctrinare.
Pe ce verset al lui Iisus se baza acest razboi?

Quote

Ideea de toleranta nu s-a impus decat atunci cand educatia si umanismul au ajuns la putere

Posted Image Ia adu aici un citat de toleranta care depaseste ce a predicat Iisus despre toleranta.Iar daca nu depaseste inseamna ca doar au furat niste idei pe care altcineva le spusese acum 2000 de ani .

#25
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 idaho333, on 19 aprilie 2019 - 18:54, said:

Fiecare crima si masacru se justifica de ambele perti cu biblia in mana si cu citate din ea.
Ideea de toleranta nu s-a impus decat atunci cand educatia si umanismul au ajuns la putere
Asa e.
Dar apogeul tolerantei a fost atins  abia cand a ajuns la putere ateismul comunist.

Edited by penticostalul, 19 April 2019 - 22:19.


#26
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 Andrei3001, on 19 aprilie 2019 - 10:33, said:

mai, eu am dat citate din biblie, nu din viata mea. referitor la faza clasica a crestinilor: "e scos din context", pai eu am dat chiar si link catre citat ca sa se poata vedea ca nu e scos din context. mai multa transparenta de atat, ce doriti? chiar daca exageram si zicem ca un citat e scos din context, hai 2 , hai 3, dar toate date de mine de acuma sunt scoase din context? e absurd. si faza e ca daca numai un citat e adevarat si nu e scos din context, ii descalifica imaginea lui Iisus de tot. de exemplu degeaba mai zice lucruri considerate bune din moment ce ameninta ca va omora copiii cuiva.
Toate citatele date de tine au fost discutate și rasdiscutate.
Unele sunt pilde, povești, fără legătură cu realitatea. În alte locuri scoate în evidență cât de criminala e legea lui Moise. Ce scrie în apocalipsă sunt fanteziile unui consumator de halucinogene, nici o treabă cu Isus.
Să-l consideri pe Isus un instigator la violență și criminalitate, presupune multă răutate și chiar lipsă de discernământ.

#27
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 cirus6, on 19 aprilie 2019 - 22:23, said:

Să-l consideri pe Isus un instigator la violență și criminalitate, presupune multă răutate și chiar lipsă de discernământ.
E scris in biblie f clar ce e si cum e. E 3 in 1 oricum... asa ca nu putem separa crimele unuia de ale altuia...

#28
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

 penticostalul, on 19 aprilie 2019 - 22:18, said:

Asa e.
Dar apogeul tolerantei a fost atins  abia cand a ajuns la putere ateismul comunist.
Ateistul comnunist si crestinul sunt la fel atunci cand ucid din fanatism.
Toti cei care vor sa isi impuna ideile prin violenta sunt in aceeasi masura vinovati indiferent daca ideile sunt comuniste, crestine sau naziste.

Edited by idaho333, 19 April 2019 - 23:15.


#29
Andrei3001

Andrei3001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 16.01.2010

 kruger, on 19 aprilie 2019 - 10:44, said:

Si ce mai exact incerci tu sa demonstrezi cu toate aceste texte, ca Dumnezeu sau Isus nu exista sau ca sunt niste rai?
Ai deschis un topic fara sa ai o idee completa despre ce vrei sa argumentezi, asa ca doar ai aruncat niste chestii negative. Invata sa formulezi un argument, ca iti va folosi.

mai exact demonstrez ca omul Iisus (fie ca a existat, fie ca nu, in cazul de fata nu stau sa dezbat asta) nu e asa de om bun pe cat crede lumea, si o demonstrez cu materialul clientului, citate din biblia care e cica scrisa direct de dumnezeu si e sfanta. chiar si daca macar unul din citatele date de mine e adevarat, il discrediteaza pe Iisus complet. pentru ca un om nu mai poate fi considerat bun daca spune cateva lucruri despre pace etc. si apoi spune "voi lovi cu moartea pe copiii ei".

#30
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Andrei3001, on 18 aprilie 2019 - 22:09, said:

Iisus spune în Noul Testament că

Tu esti Dumnezeu - Ioan 10:34

#31
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

 Andrei3001, on 20 aprilie 2019 - 15:43, said:

mai exact demonstrez ca omul Iisus (fie ca a existat, fie ca nu, in cazul de fata nu stau sa dezbat asta) nu e asa de om bun pe cat crede lumea, si o demonstrez cu materialul clientului, citate din biblia care e cica scrisa direct de dumnezeu si e sfanta. chiar si daca macar unul din citatele date de mine e adevarat, il discrediteaza pe Iisus complet. pentru ca un om nu mai poate fi considerat bun daca spune cateva lucruri despre pace etc. si apoi spune "voi lovi cu moartea pe copiii ei".

Deci tu, Andrei, incerci cu disperare sa demonstrezi ca omul Iisus, cel mai probabil, nu a existat.
Insa daca a existat, e musai ca a fost cu desavarsire rau si este complet si iremediabil discreditat in ochii nostri.
Asa ceva?

#32
blue333

blue333

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 08.12.2018

 idaho333, on 19 aprilie 2019 - 23:13, said:

Ateistul comnunist si crestinul sunt la fel atunci cand ucid din fanatism.
Toti cei care vor sa isi impuna ideile prin violenta sunt in aceeasi masura vinovati indiferent daca ideile sunt comuniste, crestine sau naziste.

Posted Image Vorbesti sa te afli in treaba,Iisus a vorbit despre fanatism si a fost ucis de niste fanatici religiosi .Nimic din ce spui nu e original,plagiezi la greu ,fara sa gandesti prea mult, imaginandu-ti ca ce spui tu te face vre-un virtuos sau special.Stai linistit sunt mii ca tine.

#33
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Deci tu zici ca e o diferenta intre fanaticul crestin si ala comunist cand ucid? Care e stimabile diferenta?
E fanaticul crestin care face tot felul de crime in numele religiei lui si invocand pasaje din biblie mai breaz?

Edited by idaho333, 21 April 2019 - 10:05.


#34
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 kruger, on 19 aprilie 2019 - 10:44, said:

Si ce mai exact incerci tu sa demonstrezi cu toate aceste texte, ca Dumnezeu sau Isus nu exista sau ca sunt niste rai?
Ai deschis un topic fara sa ai o idee completa despre ce vrei sa argumentezi, asa ca doar ai aruncat niste chestii negative. Invata sa formulezi un argument, ca iti va folosi.
E o dovada evidenta ca ateii nu iubesc dumnezei ucigasi de copii. Le e destul cat sufera in aceasta lume , sa mai fie amenintati cu tot felul de pedepse. Findca doctrinele religioase nu sunt cladite pe dragostea divina ci pe mania divina. Cum naiba sa iubesti dumnezei care sa  chinuie vesnic in iad niste nelegiuiti ? Pai ar fi mai rau decat nelegiuitii.

#35
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 pacopaco1967, on 21 aprilie 2019 - 11:15, said:

E o dovada evidenta ca ateii nu iubesc dumnezei.
Cum naiba sa iubesti dumnezei...
... cand nici nu crezi ca iegzista ei? :rolleyes:

#36
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 penticostalul, on 21 aprilie 2019 - 12:57, said:

... cand nici nu crezi ca iegzista ei? Posted Image
Poti crede ca exista doar daca il iubesti. Altfel sunt doar niste ucigasi, personaje malefice care isi impun propria vointa. Cum sa-l primesti sa-ti fie dumnezeu ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate