Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Porumb zaharat - ce hibrid

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Salut, am o intrebare scurta:
Vreau sa seman, pt consum propriu in principiu, porumb zaharat... La cuib, nu cu masina.
Mi-am amenajat livada si am o groaza de spatiu inca utilizabil(pana cand pomii vor domina peisajul) asa ca in acest an voi putea sa il exploatez cu plante comementare, printre care si porumb, dovlecei samd

Intrebarea e legata in primul rand de porumb, in trecut am avut Spirit F1, bunicel, si SweetSpirit F1, parca mai dulce.
V-as intreba pe cei care mai cultivati porumb ce alti hibrizi buni sau poate mai buni recomandati?

SweetSpirit mi s-a parut chiar excelent la gust insa ambele metionate par cumva mai spre gama "hobby", poate ma insel insa la cat ma pricep eu e loc de mai bine la capitolul omogenitate a plantelor, marime stiulete/bob samd...

Ce alti hibrizi recomandati si de ce?

Vreau sa iau zilele astea, probabil ca voi lua si sweetspirit dar parca as incerca si 1-2 alti hibrizi.
Merci


#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Eu am avut un soi , nu stiu  sa-l denumesc , luat acum 15 ani si perpetuat in fiecare an pina acum 2 ani cind pe iarna au intrat 2 cotovene in magazie sau ciori drak sa le ea , mi-au golit stuletii  agatati de grinda ,opriti de samanta  Cel hibrid dulce  cumparat anul trecut  nu m-a incantat  fata de ce aveam inainte
Un specific particular al acestui soi era faptul ca lastarea  adica dintr-o boaba isea un fir de porumb care pe urma putea face inca 1 sau 2 lastari  care faceau la randul lor drugi lucru neintalnit la nici un soi

Edited by ciine, 18 April 2019 - 21:27.


#3
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
Si cum il mananci cu sare pe cel dulce?
Nu mi a placut niciodata acest tip de porumb dulce, il prefer pe cel clasic

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Cum adica cum il mananci cu sare?Pai presari sarea si infuleci.Intrebi de parca n-ai mai fi mancat niciodata.Porumbul care se gaseste de zeci de ani in piete sau gata fiert la adorabilii conlocuitori este tot din soiul dulce.

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007
in fiecare an ii injur pe aia de pe litoral cu porumbu' lor de cacat, dulce ca dracu.. nu mai gasesti un porumb normal. ai dreacu tighani, inainte furau porumbu' de pe camp si era bun. acum s-au smecherit, il cumpara pe asta dulce cu 50 bani.

Edited by laffin, 18 April 2019 - 21:42.


#6
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Ce treaba aveti voi cu gusturile omului? Omul a pus o intrebare clara ref la un hibrid de porumb dulce. Nu a initiat un poll ca sa vada cui ii place porumbul dulce si cui nui ii place.

Parinte daca ai de unde sa procuri incearca Incredible F1. Eu am avut ceva seminte din USA si nu aveam ce face cu ele asa ca le-am dat la vecinul acum doi ani. Mi-a dat si mie cativa stiuleti si am fost placut surprins comparand cu tot ce am gasit prin piata din Suceava. Eu am comandat acum cateva zile si de la Mr. Fothergills (mai scump) si de la Premiere seeds dar cantitate mica. Dureaza macar zece zile daca nu chiar doua saptamani pana le primesti. Fa-ti "calculelele" (vorba lu' H.Malaele) in timp si parale si daca e ok baga o comanda.

Edited by cotzi, 18 April 2019 - 22:17.


#7
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Merci Cotzi, ma uit.

Dulcele tine de gust, in al doikea rand furajerul trece mult mai repede si are si gust de furaj pt animale mult mai rapid, cel zaharat e mancabil o perioada mult mai lunga in opinia mea.
Nu am spus ca nu imi place si cel furajer doar ca d'ala iau din camp sau daca pun nu intreb aici.

Ca fapt divers, majoritatea soiurilor zaharate fac copili droaie, e una din problemele culturij la cei care vor timpurietate maxima si unul din motivele pt care am intrebat aici, am predupus ca or fi si soiuri care nu au acest comportament.

#8
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
Eu am avut anul trecut doi hibrizi de porumb dulce luati de la SemPlus, nu le mai tin minte numele, dar mi s-au parut prea dulce, unul din ei chiar exagerat de dulce, asa ca anul asta, la recomandarea unei cunostinte, am pus Golden Bantam, ce este soi.

#9
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

 adisz, on 18 aprilie 2019 - 21:40, said:

Cum adica cum il mananci cu sare?Pai presari sarea si infuleci.Intrebi de parca n-ai mai fi mancat niciodata.Porumbul care se gaseste de zeci de ani in piete sau gata fiert la adorabilii conlocuitori este tot din soiul dulce.
pune tu sare peste zahar si mananca sanatos , oricum sunt sigur ca esti nascut dupa 2000, de aceea ai si replicile astea

#10
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Golden Bantam e OK dupa mine, nu e pretentios dar daca prima data cumperi seminte rasare mai greu, arata si cam nasol semintele, scofalcite etc
Fiind soi poti sa opresti un stiulete sau doi daca nu ai vreo porumbiste aproape

Face copili destul de multi dar sunt fertili si daca folosesti si boabele nu doar stiuletele pentru fiert poti sa ii lasi in pace

#11
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Si asa arata Posted Image Semanat la inceputul lui mai
Se lipesc si degetele si buzele de dulce

Attached Files



#12
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
spre seara e programata prima degustare de Golden Bantam si la noi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate