Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Mai sunt angajatori seriosi sau marea majoritate habar nu au ce inseamna asta?

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
"Dodo Pizza Romania angajeaza manager tura!

Dacă îți place să lucrezi in bucatarie, esti o persoana activa și motivata să crești împreună cu noi - aplică pentru acest job.

Candidatul ideal:
Experienta in coordonarea, controlul si organizarea unei echipe - reprezinta un avantaj
Persoana responsabila, organizata si orientata spre performanta
Experienta in domneniul Horeca sau un rol similar - reprezinta un avantaj.

Responsabilitati:
Organizarea eficienta a personalului din bucatarie si a curierilor
Ajuta la procesul de productie din bucatarie
Se ocupa de instruirea si integrarea stagiarilor
Ofera ajutor colegilor din bucatarie pe tot parcusrul turei
Comunica cu clientii din pizzerie si ofera suport pentru solutionarea sesizarilor din partea lor
Inventarierea si gestionare banilor pe parcursul turei
Gestionarea marfurilor in restaurant

Posibilitatea de avansare la Manager Restaurant."

Anuntul acesta e de pe olx, iar la salariu scrie 2200-2800 lei.


Am luat legatura cu ei si m-au programat la un interviu.Ma asteptam la cu totul altceva, dar m-am inselat.

Am ajuns cu 5 minute mai repede, am anuntat ca sunt programat la un interviu pentru postul de sef de tura, casiera s-a dus la o masa de pe sala si a anuntat-o pe acea doamna care mai apoi  a venit la mine, s-a prezentat si ne-am asezat la masa. Facem abstractie de faptul ca ne-am asezat la o masa din sala care era murdara, doamna respectiva strangand firimiturile cu mana.
A inceput sa-mi povesteasca ce trebuie sa faca un lucrator comercial, dar a trebuit sa o intrerup si sa-i spun ca am aplicat pentru postul de sef de tura. Am ascultat ce avea de spus, dar am ajuns rapid la concluzia ca nu merita.

Cum poti sa afisezi asa la un interviu si sa ai pretentia sa angajaezi oameni competenti?
Anunt de angajare la acea companie cred ca am tot vazut, dedi probabil am fost naiv sa am alte astaptari, dar parca prea jalnic s-au comportat.



Acum sa va spun povestea de la actualul loc de munca.
La inceputul anului eram 6 angajati la raionul tamplarie, dintre care 2 cu jumatate de norma. A plecat unul din cei cu program de 4 ore, apoi a plecat responsabilul de raion si la inceputul acestei luni a plecat si al treilea coleg. Un alt coleg si-a anuntat intentia de a pleca la sfaritul acestei luni si bineinteles si eu am decis sa plec. Asta inseamna ca va ramane doar colegul cu jumatate de norma.


Chiar nu se mai gasesc firme serioase in Brasov? Ii vezi la TV sau pe facebook ca se plang de lipsa personalului, dar sunt totali incompetenti cand vine vorba de procesul de angajare.

#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 MihaiF16, on 18 aprilie 2019 - 12:50, said:

a plecat responsabilul de raion
Nu eram eu. :)

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Da, sunt si angajatori seriosi dar la munca necalificata e mai greu sa ii gasesti.

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,501
  • Înscris: 16.03.2007
cred ca problema e la tine.

aia defapt n-au nevoie de cine stie ce "oameni competenti", iei prea in serios anunturile de angajare care au oricum un format standard. adica l-au copiat de la alte anunturi si au adaptat conform nevoilor.

si la anunturile pentru vidanjori o sa vezi chestii precum "persoana orientata spre performanta", "abilitati de comunicare excelente", "bun lider", "experienta cu MS Office prezinta un avantaj"... cand tu defapt trebuie sa fii infundat pe nas si sa bagi furtunu' in hazna.

Edited by laffin, 18 April 2019 - 13:04.


#5
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019
Dar angajati seriosi se mai gasesc? Dumneata in afara de a cere bani multi,  stii sa faci ceva concret?

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Nu e o scuza, dar din pacate e un cerc viciat din cel putin 4 directii simultan.

99+ din managerii romani sunt cei mai prosti manageri din lume.
99+ din angajatii romani sunt si ei foarte neperformanti, unii fac dauna mai mare decat castigul, altii de abea tin pasul.
99+ din clienti sunt din acelasi aluat cu cei de mai sus, si la preturile mici pe cere le suporta managerii nu-i pot tine pe cei sub 1% din angajati care sunt meseriasi performanti.
99+ din sistemul politico-economic este viciat, corupt, ineficient, birocratic, hot si spagar.

Edited by loock, 18 April 2019 - 13:07.


#7
worldwar

worldwar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 13.04.2019
Sfatul meu: nu mai aplicati pe ejobs, olx, hipo sau bestjobs.
Majoritatea anunturilor sunt fake, iar recruterii va cheama la interviu doar ca sa obtina ceva spor la salariu.
Sau sa para ca nu stau degeaba, fiindca posturile respective sunt demult ocupate.
Mai bine folositi Linkedin, e mult mai de incredere, dar trebuie sa ai CV serios ca sa te bage cineva in seama.
Sau si mai bine, mergeti direct la sediul firma si  lasati-va CV-ul acolo ,fie si la paznic, fiindca chiar le transmit HR-istelor.
Majoritatea angajarilor se fac acum tot prin pile, prin what's app si recomandari in tara asta.
Din experienta mea, ejobs nu mi-a folosit niciodata. De fiecare data cand m-am angajat a fost fie pentru ca am auzit de la niste amici ca se fac angajari, fie pentru ca m-am dus eu sa-mi depun CV-ul la sediul firmei.Si la privat se angajeaza tot pe pile, ca la stat.
Pentru ca Romanica...

Cel mai bun sfat ar fi sa "fugiti de rupeti pamantul incotro puteti" daca vreti sa munciti cinstit , mediu de munca decent  si sa primiti salariu corespunzator pe masura muncii.

 loock, on 18 aprilie 2019 - 13:05, said:

Nu e o scuza, dar din pacate e ujn cerc vicios din cel putin 4 directii simultan.

99+ din managerii romani sunt cei mai prosti manageri din lume.
99+ din angajatii romani sunt si ei foarte neperformanti, unii fac dauna mai mare decat castigul, altii de abea tin pasul.
99+ din clienti sunt din acelasi aluat cu cei de mai sus, si la preturile mici pe cere le suporta managerii nu-i pot tine pe cei sub 1% din angajati care sunt meseriasi performanti.
99+ din sistemul politico-economic este viciat, corupt, ineficient, birocratic hot si spagar.
Pentru ca traim in Romania, o tara cu o istorie jenanta: sute de ani ca stat medieval vasal multor imperii , 63 de ani ca regat cu saracie si inapoiere ca-n evul mediu,  45 de ani de comunism  si 30 de ani de cleptocratie, intotdeauna fiind codasa Europei.

Doar nu te-ai astepta sa gasesti manageri, afaceristi ,  angajati, clienti si politicieni ca-n Germania, nu? Trebuie sa fii naiv sa  mai ai asteptari mari de la Romania la orice aspect.

Edited by worldwar, 18 April 2019 - 13:10.


#8
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016

 laffin, on 18 aprilie 2019 - 13:02, said:

cred ca problema e la tine.

aia defapt n-au nevoie de cine stie ce "oameni competenti", iei prea in serios anunturile de angajare care au oricum un format standard. adica l-au copiat de la alte anunturi si au adaptat conform nevoilor.

si la anunturile pentru vidanjori o sa vezi chestii precum "persoana orientata spre performanta", "abilitati de comunicare excelente", "bun lider", "experienta cu MS Office prezinta un avantaj"... cand tu defapt trebuie sa fii infundat pe nas si sa bagi furtunu' in hazna.

Deci, cei care pun astfel de anunturi nu au treaba cu resursele umane, recunosc sunt eu naiv atunci :D

 titispanac, on 18 aprilie 2019 - 13:03, said:

Dar angajati seriosi se mai gasesc? Dumneata in afara de a cere bani multi,  stii sa faci ceva concret?

Ma cunosti cumva sau iti place sa te bagi in seama?

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,432
  • Înscris: 30.08.2017
Anunt anagajare pe OLX...trebuia sa dea de gandit asta. Ei n-au nevoie de tine, au nevoie de Dorei pe care sa ii puna sa faca de toate la orice ora pe salariul minim.

#10
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019

 MihaiF16, on 18 aprilie 2019 - 13:09, said:



Ma cunosti cumva sau iti place sa te bagi in seama?

Ti-ai deschis topic sa te compatimeasca lumea, sau se vrea o dezbatere obiectiva, cum esi titlul sectiunii?

#11
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 AlexEn, on 18 aprilie 2019 - 12:59, said:

Da, sunt si angajatori seriosi dar la munca necalificata e mai greu sa ii gasesti.
plateste-i corect si o sa gasesti si angajati seriosi.

#12
worldwar

worldwar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 13.04.2019
Sa nu mai zic ca HR-istele din Romania  arata a pitipoance curvistine  care isi emana aere de superioritate si se cred moralistele lui peste prajit  , care au ajuns pe niste pozitii nemeritate dupa ce au ....(intelegeti voi), fiind paralele cu resursele umane si psihologia.

Serios, in Romania, daca vrei sa traiesti decent, ori te angajezi la stat, ori emigrezi daca vrei sa muncesti cinstit si  sa ai salariu corespunzator. Plus ca ai mai multe oportunitati, iti gasesti rapid job fara sa aplici, doar intreband din magazin in magazin in marile orase europene.  

Initiatorule, tu ca lucrator intr-o pizzerie din Italia  ai castiga mai mult decat castiga un manager la o pizzerie din Romania, asa ca idee.
Nu mai zic cat castigi ca ospatar in Franta.  
Si avea mai multe facilitati si un mediu de munca mult mai curat si mai  avansat tehnologic . In Romania ca lucrator esti doar sclav, platit in mod egal cu altii, indiferent de performanta, care munceste manual  ca-n evul mediu.

Edited by worldwar, 18 April 2019 - 13:19.


#13
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Mai sunt si au fost. Sigur acum sa nu te astepti la salariu mare si/sau munca putina.

Edited by LunaCrystal, 18 April 2019 - 13:30.


#14
worldwar

worldwar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 13.04.2019

 titispanac, on 18 aprilie 2019 - 13:15, said:

Ti-ai deschis topic sa te compatimeasca lumea, sau se vrea o dezbatere obiectiva, cum esi titlul sectiunii?
Topicul e foarte bun pentru ca evidentiaza jegul de pe piata muncii din Romania.

Eu chiar vreau ca toti romanii cinstiti si harnici sa emigreze din tara asta, sa se descurce politrucii cu pensionarii si bugetarii, ca mai nou aud ca vor sa aduca pakistanezi, cand de fapt aia vor profita si vor emigra direct in Germania sau Franta.  O  fi musulmani, dar au si ei asteptari si standarde crescute.

Edited by worldwar, 18 April 2019 - 13:18.


#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

 rex, on 18 aprilie 2019 - 13:15, said:

plateste-i corect si o sa gasesti si angajati seriosi.

Eu am angajator serios, e ok :)
Acum vine intrebarea: cat e corect si cum determini 'corectul' ala?

#16
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016

 george_alexandru, on 18 aprilie 2019 - 13:11, said:

Anunt anagajare pe OLX...trebuia sa dea de gandit asta. Ei n-au nevoie de tine, au nevoie de Dorei pe care sa ii puna sa faca de toate la orice ora pe salariul minim.

Ala nu face asta e problema (ma refer la faptul ca nu face exact ceea ce ar trebui daca ne raportam la atributiile acelui post). De exemplu doi din colegii de la munca ma suna sa ma intrebe unde gasesc manerele pentru un anumit model de usa, desi ei aveau/au aproape un an de cand sunt angajati.

Mama mea lucreaza in bucatarie la un fast-food cu specific grecesc si imi povesteste cate risipa fac colegii ei acolo si la sfarsit de luna se mira managerul de ce are gauri in gestiune.

#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
OLX parca nu avea sistem de feedback privind seriozitatea utilizatorilor, ma refer la un sistem accesibil pt utilizatori, nu raportarile pt. admini.
Din capul locului treaba e trista.
Trebuie sa fi f naiv sa te astepti la seriozitate.

Macar Okazii are ceva sistem de feedback, nu e ebay, dar nici asa primitiv.

Edited by loock, 18 April 2019 - 13:22.


#18
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016

 titispanac, on 18 aprilie 2019 - 13:15, said:

Ti-ai deschis topic sa te compatimeasca lumea, sau se vrea o dezbatere obiectiva, cum esi titlul sectiunii?

Astept pareri, din moment ce nu detin adevarul absolut. De asemenea, observ ca unii colegi de forum mi-au facut recomandari binevenite.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate