Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Bișnițari de case pe OLX :)

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Cred ca am intalnit culmea bisnitei: bisnitarul de case pe pe OLX.
[spam]

Am primit un mesaj relativ politicos ca imi ofera cash un pret care e putin sub minimul cartierului. Dar bisnitarul nu stie ca in subzona mea din cartier pretul e mult mai mare. Am refuzat politicos, substratul raspunsului fiind ca, in principiu, poate sa isi bage o teava in partea dorsala. A raspuns cu un mesaj politicos de incheiere de tip standad.

Presupun ca a scanat categoria si pur si simplu a aplicat algoritmul: fa o oferta minima la toate anunturile din zona. Oare merge si la case? In cat timp ramane cu fondurile blocate in proprietati nevandabile, daca aplica orbeste un algoritm? Posted Image

De unde am tras concluzia ca e bisnitar? Are 7 pagini de anunturi cu diverse, in 3-5 mari categorii.

Edited by Dany_Darke, 18 April 2019 - 16:32.


#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Abia acum ii vezi? Oriunde e loc de profit cu munca redusa o sa gasesti bisinitari (sau afaceristi, depinde cum vrei sa-i faci). Tie nu ti-ar conveni sa cumperi cu pret minim si sa vinzi cu pret maxim? Adica iei cu 40.000E si sa vinzi cu 60.000? In 10 tranzactii din astea poti dormi linistit in casa ta.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De fapt topicul e reclamă la un blog.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,143
  • Înscris: 30.08.2017
Aveam si eu pe imobiliare o casa...imi da unul mesaj ca imi da cu 20% mai jos, bani cash direct. Nu-l vizionase, doar pozele de pe site...dar cum eu vindeam la pretul zonei (si l-am vandut cu 5% sub pretul postat) omul mergea la sigur. Apartamentul a stat doua luni pana s-a vandut, timp in care imi mai scria din cand in cand cu aceeasi oferta. Era politicos, uneori amuzant. Ii raspundeam in aceeasi maniera. Nu m-am simtit agasat si nu m-a preocupat asta...

View Postwaterman, on 18 aprilie 2019 - 11:30, said:

De fapt topicul e reclamă la un blog.

Cel care detine acel blog are cont aici, mai posteaza din cand in cand.

#5
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Pai.. e ca si cu locurile de munca.. Sigur te suna cineva sa-ti propuna minimul pe economie in depozitele din Bolintin Deal sau Ciorogarla, indiferent ce studii ai in CV.

E incecarea romanului de a arunca unditza poate pica in ea vreun peste tampit.

Ideea e ca sunt astfel de oameni care oferteaza sume mici.. poate pica cineva in plasa, nu ca vor sa cumpere. Erau inainte pe Okazii, acum sunt prezenti pe OLX

Edited by Kres, 18 April 2019 - 11:38.


#6
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Fetele si baietii care s-au obosit sa raspunda romaneste, trebuie sa va preciziez ca prin "casa" inteleg "vila scumpa". Adica bisnita merge la un telefon sau un laptop, dar la sute de mii de euro si timpi de vanzare de luni sau ani, e cel putin amuzant sa-i vezi ca se baga.

Altminteri, in cele 7 pagini vindea produse de 50-200 lei. Cred ca vroia sa treaca in alta liga, nu mi-e limpede cum statea cu capitalul. Telefonul sau are ceva profil pe un site de studenti. Yep.

View PostPololica, on 18 aprilie 2019 - 11:30, said:

Adica iei cu 40.000E si sa vinzi cu 60.000? In 10 tranzactii din astea poti dormi linistit in casa ta.
Sigur, dar daca am capital de 400.000 euro, sunt in alta liga decat mica bisnita pe olx. Adica voi nu ganditi dincolo de mica bisnita, dar cand ai capital bisnita se face in alta parte si altfel.

#7
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
nu cred ca asteapta ani de zile.
ei ofera preturi mult sub cat ceri, deci tinta lor sunt oamenii care vor bani imediat, urgent, care sunt dispusi sa vanda la pretul oferit..
apoi le revand usor la preturi putin mai mari
si eu as face asta daca as avea vreo 100K disponibili :D

#8
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

View Postalx42, on 18 aprilie 2019 - 11:44, said:

ei ofera preturi mult sub cat ceri, deci tinta lor sunt oamenii care vor bani imediat, urgent, care sunt dispusi sa vanda la pretul oferit.
Dar are o abordare hilara pentru categoria in care s-a bagat. In primul rand ca proprietatile nu se vand "urgent" decat in cazuri foarte rare si in al doilea rand cine vrea sa vanda un imobil ieftin il vinde direct, n-are nevoie sa-l dea la un bisnitar.

Nu mai aplicati mentalitatea de la mici bunuri sh, ca nu merge aici. Imobiliarele se iau ieftin de la executare silita sau batand coclaurile, daca asta cauti. Dar trebuie sa ai bani si pricepere.

View Postalx42, on 18 aprilie 2019 - 11:44, said:

apoi le revand usor la preturi putin mai mari
si eu as face asta daca as avea vreo 100K disponibili
Si in scurt timp vei avea 50K disponibili si produse pe care realist le poti vinde cu maxim 20K.

#9
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostLouisy, on 18 aprilie 2019 - 11:21, said:

Cred ca am intalnit culmea bisnitei: bisnitarul de case pe pe OLX.
Tu si altii folositi acest cuvant in mod peiorativ, similar cu speculant sau samsar. Toate se refera la comercianti si n-ar trebui folosite peiorativ.
Acest fenomen e prezent in orice tara.

Daca tu iti vinzi casa, masina sau tabloul nu e bisnita, dar daca el vinde e...

#10
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Ma scuzati, vroiam sa spun arbitrajist.

Mi-ai deschis ochii: daca se juca cu sume asa de diferite fata de ce are la vanzare, poate ca avea o comanda si spera sa scoata ceva din arbitraj. Cu capital propriu nu-l vad sa fi lucrat.

Edited by Louisy, 18 April 2019 - 12:03.


#11
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
tu crezi ca daca omul ti-a zis ca iti da imediat banii jos, chiar asa ar fi fost?
este doar o tehnica de a filtra potentiale achizitii.
in realitate, ar fi venit sa iti vada casa si apoi ti-ar fi oferit cel mai probabil alt pret..

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,143
  • Înscris: 30.08.2017
Daca ofera bani mult sub pretul pietei, in cunostinta de cauza, cu scopul de a revinde, e bisnita. Astia merg pe ciupeala, poate poate prind vreun disperat.

Samsarul e undeva mai jos, ala de obicei te trage in piept...mai un viciu ascuns, mai niste km dati inapoi...

Edited by george_alexandru, 18 April 2019 - 11:57.


#13
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostLouisy, on 18 aprilie 2019 - 11:21, said:

Cred ca am intalnit culmea bisnitei: bisnitarul de case pe pe OLX.


Ohohoho!! 'Neata!

#14
drucker

drucker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.01.2008
Nu vad nimic rau in asta, si eu de multe ori daca vreau sa cumpar de pe olx ofer mai intai un pret mai mic daca este din categoria "mi-ar placea dar nu am neaparata nevoie de el". Unde mai pui ca sunt useri care vand produse utilizate mai scump decat noi care sunt la oferta in magazinele online la momentul respectiv. Cand vand ceva pe OLX nu ma deranjeaza daca primesc oferta mai mica, pana la urma asta este si scopul acelui site, sa se intalneasca cererea cu oferta.

Edited by drucker, 18 April 2019 - 12:55.


#15
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
Pai sunt o groaza de vanzatori care cer cu 20% mai mult decat face ca sa aiba loc de negociere. Ala care a dat cu 20% mai putin a facut o oferta, a inceput negocierea. Daca se intalneau la -5,-10,-15 se facea tranzactia. Era unul care cerea 127k prin drumul taberei. A stat cateva luni a scazut singur pe la 90k. Care e pretul corect?

Edited by meme10, 18 April 2019 - 13:04.


#16
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019

View PostPololica, on 18 aprilie 2019 - 11:30, said:

Abia acum ii vezi? Oriunde e loc de profit cu "munca redusa" o sa gasesti bisinitari (sau afaceristi, depinde cum vrei sa-i faci). Tie nu ti-ar conveni sa cumperi cu pret minim si sa vinzi cu pret maxim? Adica iei cu 40.000E si sa vinzi cu 60.000? In 10 tranzactii din astea poti dormi linistit in casa ta.
Nu exista asa ceva. Nu stiu de unde mentalitatea asta...Exista cerere si oferta; nimic imoral sau ilegal! Nu exista notiunea de bani prea multi la munca prea putina, asta este o inventie. Bisnitar auzi! Lucrurile in sine n-au nici o valoare, valoarea este data doar de interesul pentru acel bun.

#17
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Uite, se vinde cenusa de la Notre Dame de Paris... Eu am luat un kil, voi cat ati luat?

https://www.profit.r...-paris-18981761

[ https://ibb.co/rf8Ws0W - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001

View PostKres, on 18 aprilie 2019 - 13:35, said:

Uite, se vinde cenusa de la Notre Dame de Paris... Eu am luat un kil, voi cat ati luat?
așa se fac banii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate