Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Pot fi dat in judecata de paypal?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu trebuie sa atasezi nimic ca sa-ti faci cont, poate fi cu date fictive, dar sa scoti banii ai nevoie de card atasat si verificat, deci musai cu date reale, nu degeaba iti trage 1 euro,  apoi treci numarul tranzactiei pt validare. Daca cardul nu e pe numele tau, ciuciu extras de cont.

#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Tort, on 18 aprilie 2019 - 02:17, said:

Singura chestie pe care poti sa o faci acum e sa nu ii mai bagi in seama. Iti trimit plicuri, le arunci. Nu semnezi pentru ele. Te suna, nu raspunzi... etc. Asta inseamna ca nu ai fost notificat, iar in 3 ani ai scapat de datorie. Se va prescrie.
deci nu mai raspunde la telefon 3 ani sau isi schimba numarul?

#21
Ferlito

Ferlito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 29.03.2019
Nu mai pot edita ce am scris mai sus.
MARE ATENTIE!! Slugile o sa iti ofere o asa zisa mana de ajutor si te vor invita sa achiti suma in rate cum iti convine tie. De la momentul primei chitante, cei 3 ani necesari pt prescriere dispar si se reia ciclul. Deci cel mai bine ignor total, mai ales daca au trecut deja acei 3 ani din ce inteleg.

#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 rumegus, on 18 aprilie 2019 - 06:11, said:

vei avea de platit cam de 10 ori suma, poate si avocat, cheltuieli de judecata.
Da, de 100. De 1000. Plus biciuit in piata publica.

#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 rumegus, on 18 aprilie 2019 - 06:11, said:

vei avea de platit cam de 10 ori suma, poate si avocat, cheltuieli de judecata.
imposibil. Trebuie sa i se dea sansa macar o data sa plateasca suma initiala inainte de a ajunge la 10x si alte exagerari

#24
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sansa i s-a dat, dar el e "shmeker", crede ca a tras niste tepe si a scapat.
Pana la prescriptie mai e, ca fapta e recenta, nu ai de unde stii ca nu te vor actiona in instanta inainte de prescriere. Povestea cu cumparatul datoriei cu 10-15%, e pt datoriile vechi, fara mari sanse de a mai fi recuperate.

#25
Dariusdobrin

Dariusdobrin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.04.2019
Voi stiti de cazuri in care au fost dati direct in judecata fara sa fi fost anuntati initial ?

#26
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Ferlito, on 18 aprilie 2019 - 08:44, said:


Calmeaza-te. Intr-o situatie similara am fost si eu cu firecredit. Sunt chiar insistenti, ajunsesera sa imi trimita si in posta scrisori cu recuperarea banilor. Era vorba de 500 USD acum 4 ani.
Intr-un final le-am raspuns la telefon si le-am specificat ca datoria are peste 3 ani si s-a prescris. Evident ca si sclavii de la firecredit stiau asta dar si-au incercat norocul. Nu m-au mai contactat de atunci.

     Te inseli.
      Datoriile se prescriu daca si numai daca creditorul nu intreprinde nimic ca sa recupereze datoria.
      Cel mai probabil au impus sechestru pe casa in care stai. O sa platesti mai devreme sau mai tarziu.

#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,549
  • Înscris: 15.06.2007
Merita pentru o pereche de adidasi sa iti faci griji ca te trezesti cu gaborii la usa?

#28
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Sunt tot felul de consecinţe, de la plăcerea întâlnirii cu recuperatorii până la înscrierea în arhivele de rău-platnici, asta înseamnă că de la abonamente de telefon până la credite sin bănci sau altele asemenea dacă te verifică au dreptul să te refuze.

#29
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

 rumegus, on 18 aprilie 2019 - 09:35, said:

Sansa i s-a dat, dar el e "shmeker", crede ca a tras niste tepe si a scapat.
da de unde stiti voi ca a tras teapa? cunosti tu cumparatorul? cunosti conditiile vanzarii? sau vorbim doar ca sa ne ventilam stomacul?

#30
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pt noi astia care si gandim, nu doar postam, citim si intelegem ce citim, situatia e clara. Initiatorul, spune ce vrea el sa spuna, nu se stie care e adevarul, cine ar da 800 lei pe niste papuci, apoi, sa dureze cateva zile pana sa ceara returnara banilor, dar fara sa specifice clar motivul, etc. Paypal iti returneaza banii, daca faci dovada clara, cu poze, filmari, ca nu ai primit ce ai comandat. apoi fie returnezi marfa, fie fimlezi cum o distrugi, daca e contrafacuta. Initiatorul nu pomeneste nimic despre asta, despre disputa, de ce a pierdut disputa, doar zice ca avea un cont cu date false, cum au intrat banii, i-a scos si a inchis contul. Oare neuronul tau singuratic ce a inteles din asta? Avea cont special creat pt tepe, doar ca a uitat ca datele de pe card sunt reale. A deschis acest topic, sa vada daca poate fi prins, sau nu. De ce sa faci un cont cu date pe care tu le crezi aiurea, daca nu e special facut pt tepe???

#31
Dariusdobrin

Dariusdobrin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.04.2019
Am sunat si la paypal si la firecredit si au spus ca nu exista nicio disputa pe numarul meu de telefon sau pe contul acela, doamna de la paypal mi a spus ca nu are voie sa divulge informatii legate de alt cont inchis de paypal care nu este pe numele meu , dar daca apare vreo problema legata de acel cont o sa fiu contactat , doamna de la firecredit a spus ca pe acel nume nu exista nicio disputa si ca daca era vreo problema de creanta pana acum as fi fost contactat si ca daca este ceva ma suna ei . Deci acum daca sunt chemat in instanta peste 3 ani nu au cum sa castige intrucat am dorit sa platesc datoria , corect?

#32
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Nu e sigur, de dispute şi ţepe se ocupă nişte oameni, în ordinea priorităţilor. Dacă sunt alte pagube mai mari sau mai vechi vor fi tratate ele primele, a ta vine mai încolo.
Oricum eu cred că intenţia de ţeapă e clară, contul a fost închis înainte să vină reclamaţia, pt. că ştiai probabil că dacă începe disputa contul acela de PayPal nu mai putea fi închis până la rezolvarea problemei.

#33
Dariusdobrin

Dariusdobrin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.04.2019
Dupa 8 luni de la inchiderea contului totusi?

#34
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai daca aveai datele false, cum ar fi trebuit sa te contacteze? In prima faza, trimit scrisori pe numele si adresa falsa, mai dureaza pana se prind ca adresa e falsa, ca tu ai premeditat frauda, abia dupa te vor cauta dupa contul in care au intrat banii. Au timp, 3 ani, mai asteapta sa se adune penalitatile.

#35
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

 rumegus, on 18 aprilie 2019 - 20:47, said:

Pt noi astia care si gandim, nu doar postam, citim si intelegem ce citim, situatia e clara.[...] nu se stie care e adevarul
poti sa clarifici putin ... daca tot gandesti si intelegi, e clara situatia sau nu se stie care-i adevarul?

 rumegus, on 19 aprilie 2019 - 06:26, said:

Pai daca ...
Posted Image

#36
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,931
  • Înscris: 11.07.2016
"Pot fi dat in judecata de paypal?"
Nu stiu daca paypal te va da in judecata, dar sper ca o va face....
Ai premeditat o tzeapa, ai facut o inselatorie cu premeditare...
Ai facut un cont de paypal cu date fictive, ai vandut ceva, ai scos imediat banii din el, si apoi ai inchis contul....
Esti un infractor, si ar trebui sa fii tratat ca atare....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate