Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Pot fi dat in judecata de paypal?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Dariusdobrin

Dariusdobrin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.04.2019
In urma cu 8 luni am trimis o pereche de adidasi intr-un alt oras din tara folosind ca metoda de plata paypal goods&services . Dupa ce banii mi au intrat in cont , i-am scos pe card , dupa cateva zile mi-am facut alt cont de paypal intrucat primul nu avea datele mele personale ,stergand astfel definitiv contul initial unde am primit plata .
Dupa cateva zile cumparatorul mi a spus ca nu a fost multumit de pantofi si ca a dat refund la bani prin paypal , eu totusi ramanand cu plata cash in posesie ( aprox 800 lei ) . Intre timp m-am documentat si firma Fire Credit se ocupa de recuperare creante paypal , dar nu am primit niciun semn de la ei intrucat pe acel cont nu erau datele mele personale . Am dat email celor de la paypal , acestia spunandu-mi intr-un mesaj automat sa sun la ei daca doresc sa rezolv problema . Intrebarea mea este : Care sunt sansele ca totusi dupa o perioada mai lunga de timp (2-5 ani ) sa primesc instiintare cum ca sunt chemat in instanta , chiar daca pana in acel moment sa nu fi primit absolut niciun semn legat de plata balantei negative a contului inchis?

#2
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Arunca un ochi, poate te ajuta cu ceva.
https://www.avocatne...tru-300lei.html
În cazul unei cesiuni de creanță ( PayPal vinde creanța pe care o are împotriva dvs. - 800 lei către Fire Credit), nu este necesar acordul sau notificarea dvs. pentru valabilitatea acesteia. Astfel, Fire Credit înlocuiește creditorul inițial Paypal, preluând drepturile și obligațiile acestuia.
Ulterior acestui moment, pentru ca cesiunea de creanță ( vânzarea datoriei, cum ați spus) să producă efecte față de dvs., aceasta trebuie să vă fie notificată. Înțeleg că acest lucru s-a întâmplat, de vreme ce aveți cunoștință de conținutul contractului de cesiune.
În ceea ce privește întrebările dvs.:
in cazul in care au totusi drept legal asupra acestei datorii, ar trebui sa ma astept la actionare in judecata pentru suma de 313 lei?

Da, creditorul are dreptul la îndeplinirea integrală, exactă și la timp a obligației. Nu are relevanță cuantumul datoriei.
[quot]daca refuz sa platesc, ma pot astepta la penalizari si cat de mari pot fi aceste penalizari?
În cazul unei obligații bănești, de regulă se plătesc penalități de întârziere în cuantumul stabilit de părți sau în cuantumul prevăzut de lege. Acestea se calculează de la scadență și până la plata efectivă. Trebuie să analizați condițiile Paypal, ar trebui să fie specificat cuantumul penalităților.
Vă recomand să luați legătura cu Paypal și să prezentați situația, în cazul în care nu aveți încredere în firma de recuperări creanțe sau dacă sunt ei cei care v-au notificat cesiunea.
Numai bine.

Edited by CostyNn96, 18 April 2019 - 01:06.


#3
Dariusdobrin

Dariusdobrin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.04.2019
Nu am fost notificat cu absolut nimic , contul cu date fictive a fost sters atunci . Deci in acest caz , fara sa fi primit niciun email , apel sau sms , exista riscul ca peste ceva vreme sa fiu chemat in instanta ?

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Depinde daca'si bat capul cu tine sau nu... Tu reprezinti doar niste cifre - alias profit. Aplica automat un algoritm - daca ii costa prea mult, nu isi bat capul. Dar daca pot castiga 100 de lei, dupa cheltuieli, normal ca te cauta si'n gaura de sarpe.

Nu-ti face griji, tie nu ti se intampla.

P.S. Sa fii sigur ca ei habar nu au ca cele 2 conturi apartin aceleasi persoane. Glume de santier, desigur.

 eireman, on 18 aprilie 2019 - 01:13, said:

Da,o sa-ti sufle in trompeta,si paypal si firma pacii de recuperare creante...
Noroc ca romanii's atat de saraci incat nici tepe "adevarate" nu pot trage. Nu? Posted Image

Si, ce gunoaie ai mai plimbat in ultima vreme de care s-a luat ANAFura vietii?

Edited by dexterash, 18 April 2019 - 01:17.


#5
Dariusdobrin

Dariusdobrin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.04.2019
Daca dupa 8 luni contul este inchis ( si mail-ul respectiv sters ) si nu am primit niciun semn de la nimeni , credeti ca mai sunt totusi sanse de judecata? Sau credeti ca ar fii bine sa sun pe cei de la paypal ?

#6
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Singura chestie pe care poti sa o faci acum e sa nu ii mai bagi in seama. Iti trimit plicuri, le arunci. Nu semnezi pentru ele. Te suna, nu raspunzi... etc. Asta inseamna ca nu ai fost notificat, iar in 3 ani ai scapat de datorie. Se va prescrie.

#7
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,889
  • Înscris: 03.12.2001
o să fie amuzanți. o să te lase să ai bani în contul nou și o să ți-l suspende cu banii în el.
a pățit un prieten ceva similar, pentru vreo 12€, a zis că nu dă banii înapoi, și-a anulat cardul legat la cont și și-a făcut alt cont cu celălalt prenume. a făcut niște tranzacții, totul bine, când a primit vreo 400€ i s-a blocat contul.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
Oare cum ai avut card de le care ai si scos banii fara datele tale personale.ma indrumi si pe mine ca vreau sa-mi fac si eu un asemenea cont cu card

Adidasii cine i-a tocit pina la urma?

Edited by EMPP, 18 April 2019 - 05:49.


#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sa scoti bani din paypal, trebuie sa ai un card atasat si verificat. Chiar daca tu ai avut un cont fals, creat special pt tepe, e usor de aflat in ce cont au ajuns banii. Firmele de recuperari nu actioneaza imediat, au dobanzi mari, asteapta sa creasca suma, apoi, inainte sa intervina prescriptia, actioneaza. Zic sa aduni banii de pe acum, vei avea de platit cam de 10 ori suma, poate si avocat, cheltuieli de judecata.

#10
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Exact asta ma intrebam si eu - cum poti avea cont paypal fara datele personale. Pentru ca probabil ai uitat ca ai asociat un cont real, de banca, la acel paypal (ca altfel nu puteai sa scoti banii). Asa ca esti usor identificabil dupa contul bancar, nu dupa datele furnizate la creare contului paypal.
Eu cred ca vei plati banii. Sub o forma sau alta... 800 lei nu e neglijabil pentru paypal - daca 1000 oameni ar da teapa de 800 lei, ar insemna paguba de 170.000 euro.

Edited by florinel, 18 April 2019 - 06:17.


#11
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,475
  • Înscris: 15.06.2007

 Dariusdobrin, on 18 aprilie 2019 - 00:50, said:

In urma cu 8 luni am trimis o pereche de adidasi intr-un alt oras din tara folosind ca metoda de plata paypal goods&services . Dupa ce banii mi au intrat in cont , i-am scos pe card , dupa cateva zile mi-am facut alt cont de paypal intrucat primul nu avea datele mele personale ,stergand astfel definitiv contul initial unde am primit plata .
Dupa cateva zile cumparatorul mi a spus ca nu a fost multumit de pantofi si ca a dat refund la bani prin paypal , eu totusi ramanand cu plata cash in posesie ( aprox 800 lei ) . Intre timp m-am documentat si firma Fire Credit se ocupa de recuperare creante paypal , dar nu am primit niciun semn de la ei intrucat pe acel cont nu erau datele mele personale . Am dat email celor de la paypal , acestia spunandu-mi intr-un mesaj automat sa sun la ei daca doresc sa rezolv problema . Intrebarea mea este : Care sunt sansele ca totusi dupa o perioada mai lunga de timp (2-5 ani ) sa primesc instiintare cum ca sunt chemat in instanta , chiar daca pana in acel moment sa nu fi primit absolut niciun semn legat de plata balantei negative a contului inchis?
cum anume ai avut tu cont cu date fictive? Cum este posibil asa ceva?
Si contul bancar prin care ai scos banii pe card , tot cu date fictive era facut? Ai avut o carte de ide titate falsa?

#12
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,475
  • Înscris: 15.06.2007

 vali, on 18 aprilie 2019 - 04:03, said:

o să fie amuzanți. o să te lase să ai bani Ă®n contul nou și o să ți-l suspende cu banii Ă®n el.
a pățit un prieten ceva similar, pentru vreo 12€, a zis că nu dă banii Ă®napoi, și-a anulat cardul legat la cont și și-a făcut alt cont cu celălalt prenume. a făcut niște tranzacții, totul bine, când a primit vreo 400€ i s-a blocat contul.
ai si tu prieteni din aluat cu initiatorul..

#13
dorumihalache

dorumihalache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.07.2006
Ca un capăt de concluzie, în primul rând nu vei fi executat silit. Asta deoarece trebuie în prealabil să fii dat în judecată.
Pe de altă parte, nu fac pe lupul cel rău, constituirea unui cont fals și efectuarea de tranzacții prin care o parte a fost păgubită, poate îmbrăca forma unei fraude cu instrumente de plată. O chestie mult mai serioasă, cu care nu este de glumit.

#14
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,889
  • Înscris: 03.12.2001

 tfmercedez, on 18 aprilie 2019 - 06:51, said:

ai si tu prieteni din aluat cu initiatorul..
românul e suflet de țepar. până dă de unul mai țepar ca el.

OP, hai, spune-ne ce somație de plată ai primit și nu mai face pe inocentul.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Plateste banii repede sau te va costa triplu cu cheltuieli de judecata si dobanzi incluse...

#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ca sa-ti faci cont pe PayPal trebuie sa atasezi un card bancar.
    Nu-mi dau seama ce intelegi prin "date fictive".
     Te pot da in judecata oricand. Tot ce au nevoie e un avocat care activeaza in Romania.

#17
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
probabil datele fictive se refera la nume, adresa, varsta etc. dar datele de la cardul atasat sunt cele personale. asa cum te sfatuia cineva mai sus... risti sa intre in altele mai grave pt 800 RON!!!
da banii inapoi si gata!
PS iar cei care il sfatuiti sa ignore ca nimic nu i se va intampla... si voi procedati la fel?!?

#18
Ferlito

Ferlito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 29.03.2019

 Dariusdobrin, on 18 aprilie 2019 - 00:50, said:

In urma cu 8 luni am trimis o pereche de adidasi intr-un alt oras din tara folosind ca metoda de plata paypal goods&services . Dupa ce banii mi au intrat in cont , i-am scos pe card , dupa cateva zile mi-am facut alt cont de paypal intrucat primul nu avea datele mele personale ,stergand astfel definitiv contul initial unde am primit plata .
Dupa cateva zile cumparatorul mi a spus ca nu a fost multumit de pantofi si ca a dat refund la bani prin paypal , eu totusi ramanand cu plata cash in posesie ( aprox 800 lei ) . Intre timp m-am documentat si firma Fire Credit se ocupa de recuperare creante paypal , dar nu am primit niciun semn de la ei intrucat pe acel cont nu erau datele mele personale . Am dat email celor de la paypal , acestia spunandu-mi intr-un mesaj automat sa sun la ei daca doresc sa rezolv problema . Intrebarea mea este : Care sunt sansele ca totusi dupa o perioada mai lunga de timp (2-5 ani ) sa primesc instiintare cum ca sunt chemat in instanta , chiar daca pana in acel moment sa nu fi primit absolut niciun semn legat de plata balantei negative a contului inchis?
Calmeaza-te. Intr-o situatie similara am fost si eu cu firecredit. Sunt chiar insistenti, ajunsesera sa imi trimita si in posta scrisori cu recuperarea banilor. Era vorba de 500 USD acum 4 ani.
Intr-un final le-am raspuns la telefon si le-am specificat ca datoria are peste 3 ani si s-a prescris. Evident ca si sclavii de la firecredit stiau asta dar si-au incercat norocul. Nu m-au mai contactat de atunci.
Ca sa iti faci idee, datoriile sunt cumparate de catre firecredit cu undeva la 15% din valoarea datoriei initiale. La momentul respective cand ma interesasem de firma, aveau doar 4 procese in toata tara, ever. Nu te mai agita cu ei si nu te lasa speriat. Slugile o sa te ameninte la telefon cu tot felul de prostii menite sa te intimideze, tu sa te stapanesti si sa ii ignore. Eventual o sa renunte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate