Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Windows 8 si 64 bit functioneaza pe orice sistem ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alexander11

alexander11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 21.11.2013
Salut.. sunt cam bata in pc stuff.., am si eu nevoie de un sfat... am nevoie de windows 8 si 64 bit (minim requirements) pentru a rula un gadget.

Chestia e ca am un laptop extensa 5630 si un destkop i5.. insa nu stiu daca sunt compatibile. As vrea sa pun w8 64 pe acerul asta, este posibil ? pe el momentan am IntelCore duo procesor si windows 7 32 bit. Nu inteleg exact ce determina acesti 32/64 bit , doar softul ? daca e vorba de hardware, presupun ca pot instala pe desk i5 (pe care am deja instalat windows 7) , un windows 8, separat ? pe alta partitie ? sper ca am fost destul de clar

Merci

#2
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Ambele sunt compatibile 64bit
Acer extensa 5630 are un minimum un Intel T3200 care suporta 64bit - si cardul video are drivere pentru w8 x64
Orice i5 suporta 64bit.

Edited by zoom0mooz, 18 April 2019 - 00:07.


#3
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Nu stiu daca poti pune W8 pe 64 bit, deoarece la specificatiile acestui laptop ai doar 2 gb ram, ca sa pui w8 pe 64 bit trebuie sa ai minim 4gb ram. la driverele acestui laptop nici macar nu se regaseste driverele pt w8, doar pt w7 64 bit.Posted Image dar e posibil sa mearga sa instalezi w8 , dar repet daca ai doar 2gb ram, merge doar varianta pe 32bit. http://www.swsd.sk/img.asp?attid=77502
iar pe i5 poti instala linistit w8.

Edited by CostyNn96, 18 April 2019 - 00:09.


#4
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

 CostyNn96, on 18 aprilie 2019 - 00:06, said:

Nu stiu daca poti pune W8 pe 64 bit, deoarece la specificatiile acestui laptop ai doar 2 gb ram, ca sa pui w8 pe 64 bit trebuie sa ai minim 4gb ram. la driverele acestui laptop nici macar nu se regaseste driverele pt w8, doar pt w7 64 bit.Posted Image dar e posibil sa mearga sa instalezi w8 , dar repet daca ai doar 2gb ram, merge doar varianta pe 32bit. http://www.swsd.sk/img.asp?attid=77502
iar pe i5 poti instala linistit w8.
Windows 8 x64 necesita doar 2gb RAM:
https://support.micr...em-requirements

#5
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

 zoom0mooz, on 18 aprilie 2019 - 00:24, said:

Windows 8 x64 necesita doar 2gb RAM:
https://support.micr...em-requirements
sunt constient ca merge, dar imagineaza-ti si cum va merge la ce specificatii are laptop-ul respectiv.:) sa nu mai vorbim de faptul ca e la limita si w8 vine cu multe alte aplicatii preinstalate.

#6
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Pe viitor alege-ti te rog mai bine sectiunea unde postezi.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Bitii aceia tin de..cum este realizat procesorul. La momentul actual, toate procesoarele pot lucra pe arhitectura de 32 sau 64 biti. De regula, se pune versiunea de 64 biti atunci cand aveam peste 4 giga de RAM. In viitor, SO-urile pe 23 biti vor disparea.

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Instaleaza tu linistit windows 8 64 bits si vezi dupa aia daca si cum merge.
Daca reusesti instalarea, cauti driverele pentru windows 8 64 bits pw site-ul producatoruluil laptopului.
Si cu asta, basta, nu e nevoie de nici o intrebare si discutie pina atunci.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate