Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tudor Gheorghe si sotia lui se urca intr-un taxi

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Nenorocitii astia sa se duca la munca, sa-si curate ligheanele, si sa nu mai blocheze orasul de pomana. Recunosc ca nu urmaresc astfel de actualitati cu prioritate, dar nu am auzit de mari evenimente cu masini uber.

#20
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 BlueKing-69, on 17 aprilie 2019 - 19:12, said:

Atunci sa nu fie taximetristi decat cei care au obtinut permisul cum descrie omul, adica cei ce au o varsta de minim 50 de ani.
macar fara spaga

#21
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
E din ce in ce mai greu sa iei permis fara spaga, mai ales daca nu esti persoana simpatica. Te tranteste pana inveti sa dai dreptul.

#22
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 vio69a, on 17 aprilie 2019 - 17:57, said:

L-am adorat pe Tudor Ghoerghe...
Tudor Gheorghe chiar nu are nici o vina si treaba aici.
Cazangiul putea sa spuna si ca il cheama Michael Jackson.

#23
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am cunoscut un tip care semana perfect cu Tudor Gheorghe. Era proprietarul unei pensiunei la care am stat , undeva prin Petrosani.
Si ca si o coincidenta stranie, avea si glasul lui Tudor Gheorghe. Sau si-l lucrase cu timpul, dat fiind ca semana fizic cu el, nu-mi dau seama, dar avea ceva voce la cantat.


Eu am fost acum 14-15 ani la un concert T Gheorghe. Pe vremea aia nu ma interesa abdsolut deloc politica si m-am simtit aiurea cand in loc sa cante s-a gasit sa o zguduie pe probleme antibasesciene latriniste. Vreo juma de ora asa, in pauza dintre cantecele.
Nu mi-a placut concertul. Nimic deosebit. Avea o tematica despre muzica bucuresteana interbelica. Cam gretos, cam multa propaganda si mult fals si lautareala. Apoi.. il tot ridica in slavi pe un violonist din trupa lui de atunci. Canta bine violonistul ala, nu zic nu, dar m-a cam dezgustat si el cand a incercat sa se sforteze pe Paganini. Fix capriciul 13, ala de-l chinuie toti care vor sa-si demonstreze talentul wannahave. Un fel de capriciul 13 Paganini cu influente lautaresti.. ashea.
Si ghinionul lui a fost ca tocmai fusesem cu doar cateva vreme inainte la un concert de muzica baroca/medievala la care ma impresionase mult un violonist. Inca il avea in minte, era greu sa ma impresioneze un altul in asa scurt timp.
In fine... am ramas cu un gust amar, eu voiam sa aud total altceva de la artistul Tudor Gheorghe. Avea niste piese bune, din pacate le-am si uitat din cauza omului Tudor Gheorghe.

Edited by maccip, 17 April 2019 - 23:18.


#24
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Bine scris. Încă o dovadă că un artist de valoare poate fi în același timp un gunoi. Și-n sport, și-n muzică, și-n teatru.. exemple cu duiumul.

#25
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Eee, daca ar gandi mai multi ca tine...

#26
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Bani grei din taximetrie probabil nu se mai făceau după 1992-1993, dar în anii '90 şi poate prin 2001-2003 se făceau mai mulţi deoarece:
1) Mai puţină lumea avea maşină mică (ceea ce într-un fel era mai bine) şi dacă nu dorea să meargă cu transportul în comun sau nu putea (de exemplu bagaje mari de cărat), apela la taxi. Acum chiar dacă nu ai maşină, dar nu doreşti să mergi cu transportul în comun, ai şanse mai mari să apelezi la un prieten cu maşină, deci s-a luat din felia taximetriştilor;
2) Traficul mai liber. În 2000 în Bucureşti nu mai era la fel de liber ca în 1995, dar tot era mai liber decât acuma... cel puţin în Bucureşti. Mai puţin timp petrecut în trafic <=> puteai face mai multe curse, deci scoteai mai mulţi bani. Trafic mai liber => consum mai redus de carburant <=> plăteai mai puţin pe carburant, deci rămâneai cu un pic mai mulţi bani. Maşina nu se uza aşa de mult din cauza traficului, dar avea starea proastă a drumurilor grijă să te facă de bani pentru întreţinere.

Cu testul ştie ce zice. Se dădea şi test de noapte.
Mulţi taximetrişti se tem de ceva concurenţă. Din aia loială. Ei vor ca clientul să fie bun de jecmănit şi atâta tot. Numai că aşa cum lumea s-a săturat de unele servicii proaste şi a început să caute alternative, aşa e şi cu taxiul. Probabil reglementările nu vor lăsa loc de prea multe alternative, dar lumea le va căuta pe alea care sunt. E bine că în Bucureşti există transport de noapte, că mai ia din clientela taximetriştilor nesimţiţi. Respect pentru cei care sunt cu adevărat taximetrişti, dar sunt prea puţini din păcate...        Posted Image

Edited by djl, 27 April 2019 - 12:09.


#27
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006

Quote

Tudor Gheorghe si sotia lui se urca intr-un taxi
La dreq, si eu care credeam ca nea Tudor isi foloseste mustata drept elice si se deplaseaza ca elicopterul :w00t:

#28
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Deci eu, Tudor Gheorghe si a mea nevasta, ne urcam intr-un taxi... De fapt am comandat un Uber si am platit pretul corect pentru calatorie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate