Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

Tudor Gheorghe si sotia lui se urca intr-un taxi

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Tudor Gheorghe se pregătește de un nou concert, pe 20 mai, la Sala Palatului. Artistul în vârstă de 73 de ani e gata pentru spectacolul "Femeia", alături de corul și orchestra Concertino. Un alt Tudor Gheorghe, cu 22 de ani mai tânăr, e în cursă pe taxi! O coincidență de nume care-l face să vorbească de artist cu fiecare client pe care-l ia din stradă sau la comandă.

„Așa mă cheamă! Eu sunt Tudor Gheorghe! Nu e nicio glumă. Fac taximetrie din ’90, atunci când aveam două mașini. Făceam bani frumoși. Mi-am luat casă din taximetrie, mi-am luat multe lucruri. Lucram la fabrica de televizoare din Pipera. Începeam programul de la 6 dimineața. Aveam pe mână televizoare ca Nei, Telecolor, Cromatic, Diamant. După opt ore mă suiam în mașină și făceam o grămadă de bani pe taxi. Aveam 21 de ani, sâmbăta și duminica era show mare de tot pe litoral, la munte. Ne distram, făceam chefuri mari!”, spune Tudor Gheorghe, taximetristul. În urmă cu patru ani surpriză! L-a luat pe celebrul artist de acasă. „Eram în taxi, pac comandă! 3 minute la «Tudor Gheorghe». Undeva pe Tineretului. Când s-a suit în mașină, nu-i venea să creadă. L-am dus pe tizul meu acum vreo trei, patru ani. Era cu soția și mergeau la un concert la Sala Palatului. A crezut că fac mișto de el când i-am zis cum mă cheamă. I-am arătat legitimația, ecusonul din geam. Credea că glumesc! Și lumea mă întreabă, mai glumește, dar nu sunt rudă cu el”, povestește șoferul de la Cristaxi.

Cum e viața în taximetrie după aproape 30 de ani? Tudor explică: „Din ’90 până prin 2000 se făceau bani grei din taxi. Acum… M-am scârbit! N-ai ce bani să mai faci din taxi. A apărut Uber, toți zugravii care n-au școală, n-au nimic. Nu plătesc taxe, fac ce vor! Experiență din părți… Păi ce școală am făcut eu în ’87! Ore ziua, ore noaptea, poligon, teste psihologice, examenul medical pe bune! Acum dai bani și iei permisul” „Am văzut la Pro TV că suntem prima țară la accidente de circulație. Păi, cine mai știe să plece din rampă cu frâna de mână, fără să dea mașina înapoi? Nimeni! Acum eu lucrez doar noaptea. Ziua e moarte de om, trafic infernal! Noaptea e mai lejer. Te mai poți mișca de colo-colo. Plus că nu mai dai de toți nebunii prin trafic. Mai citesc pe net câte nenorociri se întâmplă. 20 de ani am citit Libertatea de la prima oră a dimineții când intram la fabrică. S-au schimbat vremurile, acum stăm pe internet de dimineața până seara și aflăm tot ce ne interesează”, mai explică șoferul de 51 de ani.
https://www.libertat...in-geam-2603970

Ce parere aveti de oful acestui taximetrist, care isi vede existenta amenintata de aparitia Uber-ului si a "zugravilor fara scoala" care le iau clientii, este el indreptatit sa se planga, ce ar trebui facut pentru a schimba situatia acestor oameni?

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,656
  • Înscris: 23.10.2006
Mai intai sa se schimbe ei sa nu mai jupoaie clientii si piata o sa se regleze singura, prin cerere si oferta... Dar....

#3
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostAldulescu, on 17 aprilie 2019 - 17:20, said:


Ce parere aveti de oful acestui taximetrist, care isi vede existenta amenintata de aparitia Uber-ului si a "zugravilor fara scoala" care le iau clientii, este el indreptatit sa se planga, ce ar trebui facut pentru a schimba situatia acestor oameni?

Taximetristul nu are nici-un of.
Asa cum n-a avut cand a lucrat si a facut bani buni, nedeclarand veniturile si furand statul cu fiecare cursa...
Daca e sa am o parere ar fi sa fie recuparata de la el si multi, multi altii ca el suma datorata statului din evaziune.....

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005

View PostAldulescu, on 17 aprilie 2019 - 17:20, said:

Ce parere aveti de oful acestui taximetrist, care isi vede existenta amenintata de aparitia Uber-ului si a "zugravilor fara scoala" care le iau clientii, este el indreptatit sa se planga, ce ar trebui facut pentru a schimba situatia acestor oameni?
zugravii fara scoala - sunt tot taximetristi, colegi de-ai lui, ce e drept mai tineri

#5
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
S-a intalnit taximetristul jepcar si prost cu sosia lui comunista dar cantatoare.. Tudor Gheorghe e un jeg de om.. Tin minte ca nu a vrut sa concerteze la Teatrul din Craiova in urma cu putin timp ca nu e sala plina.. Un comunist ordinar.. doar cu gandul dupa bani. Nu se mai satura de bani.

De fapt 2 comunisti ordinari.. in acest thread..

Ce vorbe de 2 bani are taximetristul..
Păi, cine mai știe să plece din rampă cu frâna de mână, fără să dea mașina înapoi? Nimeni!

Pe bune gigele??!Posted Image

Cred ca tot niste zugravi.. fara scoala au inventat si plecarea in rampa automata..la masini Posted Image

Edited by -koss-, 17 April 2019 - 17:45.


#6
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 20.02.2008
Unul un comunist ce linge la PSD si curul lui dragnea iar altul un taximetrist ratat.
Nimic de dezbatut.

#7
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
teste pe bune, poligon si alea...... si acum circula  doar noaptea ca e mai lejer? :)

#8
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Bine de stiut, daca vreodata printr-o minune am nevoie de taxi sa nu iau Cristaxi....

Edited by Jammalan-the-Prophet, 17 April 2019 - 17:55.


#9
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
L-am adorat pe Tudor Ghoerghe...pe el si pe toti ce s-au lansat atunci in fata noastra....generatia in blugi...
L-am ascultat la Cenaclu, pe stadioane, in sali de cultura...

Apoi, a devenit deodata nationalist , nationalist cu nuante de verde....
L-am parasit
Ca din nou sa coteasca stanga....
Din pacate goana dupa bani ii face pe multi sa piarda simtul decentei si al ridicolului
si sa nu se retraga la timp.

Edited by vio69a, 17 April 2019 - 17:58.


#10
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
Titlul topicului zici ca e inceputul unui banc.

#11
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 22.03.2007
Eu stiu sa plec in rampa cu frana de mana trasa. Si ca mine multi altii, nu e niciun motiv de superioritate al dnului fost electronist. Poate un motiv de mandrie ar trebui sa fie ca taximetristii sunt de multe ori comparati cu prostituatele. Cand te gandesti cati au scapat nețepuiți de celebra "maimuta", le cam dai dreptate!

Edited by takis, 17 April 2019 - 18:04.


#12
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Concluzie - taximetristii declara razboi zugravilor.

#13
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Mai pe scurt taximetristul de azi pensionar ce facea bani cu sacul de tanar din taximetrie e nemultumit ca tinerii taximetristi beneficiaza de aceleasi conditii ca si el in tinerete cu taxiuber... adica vestul salbatic.

Si se mai intreaba unii de ce urasc tinerii acesti batrani... pentru ca batranii vor sa le fure painea de la gura muncita.

#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005

View Postrid, on 17 aprilie 2019 - 18:04, said:

Concluzie - taximetristii declara razboi zugravilor.
sa avem pardon
Spoiler
doar celor fara scoala

Edited by MarianG, 17 April 2019 - 18:19.


#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostAldulescu, on 17 aprilie 2019 - 17:20, said:

Ce parere aveti de oful acestui taximetrist, care isi vede existenta amenintata de aparitia Uber-ului si a "zugravilor fara scoala" care le iau clientii, este el indreptatit sa se planga, ce ar trebui facut pentru a schimba situatia acestor oameni?
Ca ar trebui dat la lei.

#16
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Eu nu "tin" cu taximetristii dintr-un singur motiv... ca ei in loc sa ceara o liberalizarea in piata si o eliminare de birocratie inutila si mafiota ei cer ca statul sa creasca birocratia si mafia din domeniu ca sa nu poata ramana in piata decat membrii clanului mafiot ce sunt cu cotizatia la clanul mafiot la zi iar restul sa fie bagati in puscarie nevinovati.

In rest raman la opinia ca Uber e o companie evil.

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007
Vai ce m-am speriat!
În bara de subiecte noi nu se vede unde urca, am crezut ca scrie “la cer”...
:scared: :P :lol:

#18
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,742
  • Înscris: 26.08.2008

View PostAldulescu, on 17 aprilie 2019 - 17:20, said:

Ce parere aveti...?


View PostAldulescu, on 17 aprilie 2019 - 17:20, said:

„Din ’90 până prin 2000 se făceau bani grei din taxi. Acum…
Cat de "grei? Cati si-au cumparat cate o insula cu banii din taximetria anilor '90?

View PostAldulescu, on 17 aprilie 2019 - 17:20, said:

A apărut Uber, toți zugravii care n-au școală, n-au nimic.
Aici o avea dreptate omu'
Si eu am convingerea ca fiecare burtos scelerat care asculta manele scuipand coji de floare cu mana pe maimuta are un cv impresionant, cu cel putin un doctorat in filosofie sau fizica cuantica.

View PostAldulescu, on 17 aprilie 2019 - 17:20, said:

Experiență din părți…
Experienta in ce? Dobandita la Jilava / Rahova e buna?
Acum, la cum ii vad eu cu cateva deviceuri in parbriz (gps, tableta, telefoane, camere video, detectoare radar pe langa matanii si icoane) nici orasul nu mai trebuie sa il cunoasca.

View PostAldulescu, on 17 aprilie 2019 - 17:20, said:

Păi ce școală am făcut eu în ’87! Ore ziua, ore noaptea, poligon, teste psihologice, examenul medical pe bune! Acum dai bani și iei permisul”
Ce relevanta are asta?
Atunci sa nu fie taximetristi decat cei care au obtinut permisul cum descrie omul, adica cei ce au o varsta de minim 50 de ani.

____________


Penibil si ipocrit.

Edited by BlueKing-69, 17 April 2019 - 19:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate