Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vodafone, program loializare Diamond o Teapa!

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
adi_opc

adi_opc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.04.2019
Salut!

  Am sa va povestesc ceva, care, pe unii, ii vor pune pe ganduri. Sper din suflet, ca pe reperezentantii Vodafone, altfel istoria se va repeta cand foarte multi vor migra catre o singura companie telefonica.

  In cursul zilei de ieri, o nepotica mi-a scapat un telefon pe geam, direct pe asfalt, de la etaj 4, deci tandari, adio telefon, ok, zic, asta e, caut sa-mi iau altul. Din vorba in vorba aflu ca familia mea beneficiaza de asa numitul program de loialitate DIAMOND, pentru ca platim lunar factura in valoare de 700 lei, de la sfarsitul anului trecut, inainte era undeva in jur de 500 si tot asa, plus ca titularul de contract(taicamiu) a inceput colaborarea cu compania sus amintita acum foarte multi ani, dupa care prin el si restul familiei, astfel adunandu-se o factura barosana, lunara !!!

Ma pun pe sunat la *100# sa aflu punctaj detalii, ceva...doar sunt DIAMOND, canci..nimic, incerc la *222 unde dau de robocapul Andreea, apas pe 1, pe 2, pe mm, pana la urma apas la misto si imi raspunde un angajat pe nume Georgiana si atat(probabil ca e singura cu prenumele asta pe acolo). Bai fratilor tipa(tinerica ea asa, io bat in 45) mai avea putin si ma lua la bataie, oricum verbal, dupa accent mi-am dat seama ca avea "haladeli" la greu, iar din ton o cam deranjam ca am sunat-o, ca doar avea nitzica treaba ea pe acolo si io o incurcam.

   Printre picaturi reusesc sa spun, ca sunt un fraier care ar beneficia de abureala asta a lor, Diamond si ca vreau un telefon mok, in baza punctelor pe care le am si pe care le voi acumula in urmatorii ani si urmatoarele facturi lunare achitate cu valoarea de 700 lei. Acum ea incepe sa se ratoiasca la mine ca nu am destule puncte, desi la intrebarea mea, cate am, a inceput o balba ca oricum daca au depasit 24 luni vechime s-au dus, iar daca vreau sa stiu. o sa aflu io in 3 zile cica...nu m-a sunat nimeni. S-a opintit ea in butoanele de la tastatura sa calculeze dar, a esuat cu brio pen ca nu mi-a zis decat, foarte multe puncte, dar stati sa intreb pe cineva de aici, sef, cica, timp in care mi-a pus muzica, ea o fi tras un fum, dupa care mi-a zis ca nu se poate !!  Repet, nu e gluma!

  Asa ca DIAMOND, i-o zice asa, io nu ma simt bagat in seama de valoarea asta.  Cred ca de punctele mele se bucura niste unii care apoi rup OLX-ul cu telefoane sigilate premium, pe sume serioase...

Multi dintre noi, ca si mine dealtfel, nu avem timp sa stam pe net sa vedem aburelile astea, de aceea altii profita, si aici ma intorc iarasi la inceputul povestirii mele, in care spun ca vom pleca in alte parti, daca nu suntem apreciati pentru cotizarile lunare de ceva ani.
   Relatia mea cu Vodafone a inceput cu ocaziua celui mai subtire telefon din 2014 parca, cu ocazia aparitiei pe piata a HUAWEI P7, achizitionat printrun contract de abonament,in care mi s-au cerut 1000lei garantie initial, dar pentru ca am semnat contractul pe numele tatalui meu(el deja client) garantia a scazut la 500, nici in ziua de azi nu i-am mai recuperat. Ulterior am mai incheiat inca 3 abonamente dupa cum urmeaza
-HUAWEI 10 LITE 2017 pentru prietena mea,numai stiu cat am cotizat aici ca si garantie, dar am dat ceva...
-HUAWEI P20 PRO pentru mine, cu un avans de 50-60 lei,
-HUAWEI MATE 20 PRO pentru mine, avans 450 lei..WTF !!!(CERI GARANTIE unui client vechi cu mai multe abonamente(aveam deja 4 contracte),
-2 abonamente ale parintilor mei, astea doua, ambele adunate 5-6 euro, deci batranii vor ramane la Voda, dar pe prepay, in rest ne vedem de drum, om gasi noi, o companie sa ne bage in seama.

  Intrebare

  Cita minte iti trebuie sa nu bagi in seama, asa cum trebuie, pe unul care in 24 luni calendaristice iti baga in buzunar 700lei/luna x 24luni = 16.800 lei ??? aprox 3600 euro, si RETINETI, nu am cerut iphone XS sau SAMSUNG S10 !!!

  Normal ar trebui sa fim sunati, ca nu dureaza mult, si nu cred ca suntem asa de multi, si sa ni se ofere ceva, un capat de ata, o bricheta, un telefon,10 litri de benzina, ceva....

#2
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014

 adi_opc, on 17 aprilie 2019 - 15:17, said:

vreau un telefon mok, in baza punctelor pe care le am si pe care le voi acumula in urmatorii ani si urmatoarele facturi lunare achitate cu valoarea de 700 lei.

Tu de fapt de ce te plângi, că nu ți-au dat și tie moka ceva, pentru faptul că plătești exact cât îți cer ei, conform contract, pe serviciile pe care ți le furnizează lunar?

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Daca nu pierdeai telefonul ala, erai multumit de ei in continuare?

Ce iti ofera la banetul ala, lunar platit? Mi se pare imens.

Edited by arab, 17 April 2019 - 15:33.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu cum inca mai sunt clienti care cred in vrajelile astea de ''programe de fidelizare''. :) Diamond, Platinum si alte metale... pretioase. Este una dintre cele mai mari tepe. :)

#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 adi_opc, on 17 aprilie 2019 - 15:17, said:

aprox 3600 euro
asta se numeste inconstienta, altfel n-ai cum sa le dai treimiisasesute de euro pe an doar pentru niste servicii de voce si date mobile.
plm, 80% din romani nici macar nu castiga pe an suma aia, daramite s-o mai si sparga pe abonamente la mobil. da' asa e cand ai
bani si nu te intereseaza pe ce-i f*ti. de 3 mii juma pe an iti iei trei aifoane aparute in acel an. si iti mai ramane si de prepay si de niste
caramele...

Edited by dygey, 17 April 2019 - 15:42.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta am vrut sa scriu eu. :) De banii astia nu ca iei un telefon, ci mai multe si  mai ales si din gama de varf. Iar daca vrei ceva si mai ieftin, iar, nu mai zic. Astea-s de fapt fidelizari pentru operatori, nu pentru clienti.

Mi-aduc aminte cand am avut eu abonament la Vodafone, stransesem peste 1400 puncte, timp in care am avut facturi mari, de sute de lei. Trec doi ani de fraiereala, zic hai sa iau un telefon, ca sigur am puncte destule pentru o reducere consistenta. In mintea mea, aproximam peste 100 euro, de fapt erau doar 10 euro amarati si imputiti. :)

Iar daca operatorul iti mai cere si garantii de genul ala cand tu ai deja atatea abonamente scumpe ca naiba, ar trebui sa stii ca trebuie sa ii ''fidelizezi'' prin rezilierea tuturor contractelor. :)

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
m-am uitat acum de curiozitate - la diamond, primesti 3.5 puncte pentru fiecare euro platit. din cate zici tu, platesti 700 de lei pe luna, adica vreo 150 de euro. asta inseamna 525 de puncte, sau in bani, 5.25 euro pe luna. avand in vedere ca punctele expira la 24 de luni, ai strans undeva la 24x5.25, adica 126 de euro. nu stiu ce te face sa crezi ca ai dreptul sa te ratoiesti la ea pt un telefon moka la bugetul asta, dar daca-mi permiti un sfat - incearca sa fii politicos data viitoare. face minuni Posted Image

edit: legat de valoarea platita... v-a zis omu' mai sus ca din 2014 incoace a luat 4 telefoane de la vodafone, si nu de-alea ieftine...

Edited by born2lose, 17 April 2019 - 15:46.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Io ma gandeam ca-n 2019 nu mai pune cineva la socoteala treaba asta cu punctele-minune. :D Dar...

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Avansul nu e tot una cu garantia. Garantia ti se inapoiaza, avansul e ce a ramas dupa subventie.

Legat de factura de 700 lei, greseala e a celor care accepta abonamentele astea. Abonamentele Vodafone sunt o teapa prin definitie, daca ajungi sa platesti 700 lei (bine, nu stim despre cate abonamente vorbim, poate aveti 20 numere) deja e o arta. Sunt sigur ca sunt unii clienti prepaid vodafone care au mai multe beneficii cu zero costuri lunar :)

Edited by MembruAnonim, 17 April 2019 - 15:49.


#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004

 MembruAnonim, on 17 aprilie 2019 - 15:47, said:

Io ma gandeam ca-n 2019 nu mai pune cineva la socoteala treaba asta cu punctele-minune. Posted Image Dar...
te inseli. pe mine ma ajuta, pana acum strangeam cam echivalentul a 300 de euro pe an. cu facturi de 70-80 de lei lunar. cum schimb telefonul cam o data la 2 ani, ajutau punctele alea. m-am uitat acum la puncte, in ultimul an am strans doar de vreo 180 de euro (printr-o coincidenta, ultima data am schimbat telefonul pe 31 martie anul trecut, si am consumat toate punctele atunci). daca ajung la 350-400 de euro in puncte pana cand o veni momentul sa schimb iar telefonul, eu sunt multumit.

#11
adi_opc

adi_opc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.04.2019
O sa raspund pentru toata lumea la gramada.  De programul asta de fidelizare am aflat ieri de la terte persoane, iar daca Compania Vodafone promite asa ceva(macar ati citit despre el?!), dar nu il respecta sau nu respecta clientul, tinand aproape persoane cu abonamente mari, inseamna ca este o escrocherie, Adica unde este acel marketing cu care se lauda!!! Daca promiti ceva, dece nu te tii de cuvant, dece imi tot ceri avansuri ori garantii atunci cand semnez un nou contract desi sunt vechi la tine, iar pe deasupra promiti preturi mici la abonamente noi, dar nu te tii de cuvand... numai faceti calcule pe banii mei, cu iphone, nu-s obligat sa imi placa marca asta!! prefer oricand un huawei, xiaomi sau one plus, deasemenea, familie inseamna mai multe persoane, deci mai multe telefoane, ca am eu 4, asta e altceva. dar personal am 4, 2 voda, 2 digi, 1 orange pentru net(viteza mare si acoperire), avem o casa la 45 km de Bucuresti, doar orange sta bine la retea acolo,e pe langa Las Fierbinti(ca de astia ati auzit toti)

Asa cum se vede, este prima zi cu primul topic, dar stiu de forum de mult timp, insa nu am postat ca nu avea sens sa scriu aiurea. doar de dragul postarilor. Am deschis topicul in ideea de a ne ajuta sau a trage un semnal de alarma vis a vis de acest program de loializare mult trambitat pe net(din ce am observat). incercati sa fiti on topic cand postati aici.

#12
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,881
  • Înscris: 04.03.2016
WTF 700 lei factura ? Pe bune ?
"in baza punctelor pe care le am si pe care le voi acumula in urmatorii ani si urmatoarele facturi lunare achitate cu valoarea de 700 lei" - la ce te asteptai sa iti calcuzele puncte pentru viitor ?
"in care spun ca vom pleca in alte parti, daca nu suntem apreciati pentru cotizarile lunare de ceva ani." - nu te tine nimeni cu forta :)
"1000lei garantie initial" - asta nu este garantie ci avansul la telefon

Dai anual peste 3000 euro si nu ai bani de alt telefon de vrei moka ?

#13
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018

 Ghiordi, on 17 aprilie 2019 - 16:00, said:

Dai anual peste 3000 euro si nu ai bani de alt telefon de vrei moka ?

Eu zic ca nu a platit el , cititi cu atentie primul post.
Daca au calculat , stai linistit ca au calculat pe x numar nu per total.
Deoarece fiecare abonamanet in parte are puncte , pe fiecare numar poti lua daca e sa achizitionezi ceva.

Acum ca vrei tu "mok" este altceva.

#14
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
mda, cred ca abia acum am inteles toti. multumim de atentionare, ne bucuram ca ne-ai spus.

nu cred ca are rost sa continuam discutia. spor si bafta.

Edited by dygey, 17 April 2019 - 16:24.


#15
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Dar chiar sunt probleme cu lectura pe aici.
Eu am inteles ca se plateste impreuna (familia) o factura de aprox 700 lei, si ca acea valoare calculata de initiator: 3600 euro e pentru 24 de luni.

24 de luni nu este egal cu un an.
Unii chiar scrieti sa va aflati in treaba.

Initiator, daca ai beneficiat de telefon la ultima ta prelungire contractuala (sau abonament nou facut, precum mentionezi), poti sa fi si client GIGEA (ca am vazut ca iti place CAPS Lock-ul), ca nu are relevanta.

Referitor la Georgiana. NU iti doresc sa ai tangenta (adica sa lucrezi) intr-un call center. Desi mentionezi ca ai o casa undeva la 45 km...deci probabil nu e cazul.

De fiecare data cand apelezi la ceva in genul (call center), fi rabdator si intelegator, oamenii aia sunt pusi acolo sa te ajute (asa cum pot), pe salariu minim...footaiul e insa real...

#16
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

 dygey, on 17 aprilie 2019 - 15:41, said:

asta se numeste inconstienta, altfel n-ai cum sa le dai treimiisasesute de euro pe an doar pentru niste servicii de voce si date mobile.
plm,
Pai nu plateste el..tacsu'....el doar vrea telefon moka ;)....pe principiu ca fi'su lu' tasu' ;)

#17
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Nu prea inteleg eu ce ofera un abonament de 700 lei.
De fapt nu inteleg de ce sa dai 700 lei X 12 = 8400 lei /an, cand poti gasi un abonament de 5-10 eur, cu tot ce-ti trebuie, adica 500-600 lei/an, iar de diferenta iti iei telefon, tableta si laptop. Daca ma gandesc bine iti ramane si de-un aparat foto, sau o excursie, ceva...

De exemplu - eu am nelimitat (apeluri orice retea, sms orice retea, internationale in UE, net) la 4 eur(vechime, negocieri..etc). 20 lei/luna, 240 lei/an. E simplu sa achizitionez un telefon de 1000 lei daca situatia impune....

#18
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004

 adi_opc, on 17 aprilie 2019 - 16:00, said:

O sa raspund pentru toata lumea la gramada.  De programul asta de fidelizare am aflat ieri de la terte persoane, iar daca Compania Vodafone promite asa ceva(macar ati citit despre el?!), dar nu il respecta sau nu respecta clientul, tinand aproape persoane cu abonamente mari, inseamna ca este o escrocherie
ba nu. nu inseamna ca este o escrocherie. inseamna ca n-ai citit tu conditiile, ai sunat direct sa ceri.

programul asta de fidelitate este apa de ploaie, faptul ca tu te astepti sa primesti telefon gratis pentru ca ai abonament la ei este absurd si arata ca nu intelegi cum functioneaza programul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate