Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Ajutor gasire sticle gradate.

  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
VIKINGS

VIKINGS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.01.2017
Hello World,

Caut un anumit tip de sticla daca stie va rog cineva unde gasesc asa ceva de cumparat preferabil de pe vreun site din Romania, dar in cel mai rau caz pot sa comand si din afara.
Deci as vrea(ideal) niste sticlute de 10 ml care ca aspect(transparente) si functionalitate(cum le strangi ca sa picure) sa fie cam ca orice sticla de lichid sau shot de nicotina care le gasesti de cumparat oriunde prin magazine, DAR care in acelasi timp sa fie gradate(adica ca la o seringa cum ai imprimat ml-ii pe ea).

Soooo... exista asa ceva pe undeva? Eu intre timp mai caut pe google, dar pana acum n-am gasit mare lucru, please help.

Multumesc.


P.S. Nu ma intrebati de ce unde am scris cantitatea daca dai click pe "ml" te duce la un site de mercedes, eu nu am pus asa ceva...

Edited by VIKINGS, 17 April 2019 - 14:26.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Soluție barbară e să iei niște sticluțe goale de 10 ml și să le gradezi tu.

Cu ac

https://www.voore.ro...stic-cu-ac-10ml

Simplă

https://www.voore.ro...te/sticla-10-ml

Sau dacă vrei cantitate - le serigrafiezi.

Uite dar e tub nu sticlă elastică

https://www.swisspha...opilena-pp.html

#3
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Asa ceva?

https://www.google.r...c8DGMNPOPwxYMM:

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Exact ca ălea.

Doar că de 10 mililtri nu de o litră.

și GRADATE !!!!

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,363
  • Înscris: 01.12.2001
Intreb si eu: cand le strangi, cum coboara nivelul lichidului? Doar volumul interior scade. Astfel ca nu poti folosi gradatiile. In stare libera poti folosi gradatiile.

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
poate vrea sa-si prepare lichidul pt tigara, sa vada exact cat pune din fiecare. Ca la fel de bne ar pufea folosi seringi, e alta treaba.

#7
VIKINGS

VIKINGS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.01.2017
Sa stii ca nici un tub denala n-ar fi rau in ultima instanta waterman doar ca tre sa vad pe unde se mai gasesc ca pe site-ul ala zice ca vin 1000 de bucati pe cutie loool, doar nu-s nebun, mie imi trebuie vreo 20.

Nu ma pricep cum functioneaza dorin_2k si nici nu prea ma intereseaza ecuatiile, dar atata timp cat acest sistem merge ok pentru una de 120 ml, exemplu aici , nu vad de ce nu ar merge si pt ceva de 10ml.

In ce priveste pentru ce imi trebuie rumegus, fiindca comand nicotina de concentratie mare din afara si o pun in lichide(atat cele deja facut cat si cand imi combin eu baza cu arome) iar din motive pe care nu le mai detaliez aici nu ma descurc cu seringi, am scapat pe jos vreo 5 pana acum. Cu sticlute denalea mi-ar fi mult mai simplu.

Edited by VIKINGS, 17 April 2019 - 16:04.


#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Iei seringa, tai partea de sus, scoti pistonul, cauti o "besica"de cauciuc, fie de la farmacie, fie dlaxon de jucarie, fie o minge de cauciuc, faci o pipeta. Sau, ia sticla aia din link si prepari mai mult deodata. La cantitate mare, nu e nevoie nici de precizia de la sticlele mici. Eu asa procedez. Iau o sticla de 100ml de 36, amestec jumatate cu baza fara nicotina si iese de 18, eventual mai adaug cateva picaturi de aroma, sa nu am gustul de mahorca in gat.

#9
VIKINGS

VIKINGS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.01.2017
Tot cautand am dat peste ceva cat de cat aici pe aliexpress doar ca-i maro/fumurie si din sticla cu picurator, deci mai caut, dar in ultima instanta....


Ok, rumegus hai sa-ti dau explicatia mai pe larg ca sa intelegi exact cum sta treaba la mine. Cand e vorba de stocarea lichidelor cu concentratie mare de nicotina pe termen lung sunt 3 parametrii pe care tre sa-i ai in calcul ca sa te tina cat mai mult si sa nu se degradeze:
a) lumina - trebuie expusa cat mai putin la lumina, deci o tii la intuneric.
b) temperatura - trebuie tinuta la temp mai scazuta deci o bagi in frigider(unii ar zice chiar congelator, dar personal cred ca aia e exagerat putin, frigider e suficient pentru cativa ani).
c) oxigen - vrei sa o expui la cat mai putin oxigen posibil fiindca altfel se oxideaza.

Eh, si aici la punctul c) e buba la mine cand comand cate 500ml sau mai mult si vreau sa o stochez pe termen lung. Ar fi foarte simplu sa las nicotina un sticla care vine, sa iau o pipeta lunga si gata. Problema e cu cat as folosi si ar scadea cantitatea de lichid din sticla aia mare ar ramane mai mult loc pentru oxigen in sticla, si cand as ajunge pe la jumate(chiar si tinuta in intuneric la frigider) m-as trezi cu o nicotina oxidata(gust piperat si culoare din ce in ce mai inchisa care la un momentdat incepe sa-ti taie durata de viata a coil-urilor la jumate, pentru cei care nu stiu ce se intampla).

So ce fac eu este sa transfer nicotina cand o primesc, o mare parte o bag in niste sticle mai mari(60/100/120ml) umplute varf fiindca stiu ca o sa dureze ceva timp pana ajung la ea, dar cea care am sa o folosesc incet incet in lunile care urmeaza mi-o torn in sticlute mici de 10ml tot umplute varf, sticlute care mi-au ramas de la arome sau de cand luam shoturi de nicotina de 20 mg/ml.
(ar mai fi niste detalii aici dar ma dor degetele deja, deci nu stiu cat sens o sa aiba propozitiile de mai jos, anyway...)
Eh si m-am saturat efectiv complet sa ma tot chinui cu sticlutele astea mici sa le scot picuratorul ala cum naiba se mai cheama de fiecare data cand le folosesc. Chiar nu mai pot!!! Daca as avea sticlute cu gradatii nu ar trebui sa mai imi bat capul.

Intelegi?

Edited by VIKINGS, 17 April 2019 - 17:00.


#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005
O pipetă de la vreo soluție nazală nu ți-e de folos?
Ok, nu are 10ml și nici gradată. Dar face ce vrei tu.
Are cam 1-2ml.

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai nici eu nu le tin in sticle mari, dupa ce le amestec, las peste noapte sa stea, apoi le transfer in sticle de 30ml, in 2 saptamani o termin, nu are timp sa se oxideze. Cu scosul picuratorului, asta e...

#12
VIKINGS

VIKINGS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.01.2017
Pai nu asta e, daca te chinui un pic rumegus(cum incerc eu acuma) pana la urma e cum vrei tu, nu?

sfantu.dracu nu-i problema de pipeta alea se gasesc, si mai mici si mai mai mari, si gradate, si ce vrei tu. Problema e ca sticle astea de 10 ml de arome si shoturi, etc. sunt toate genu ala care daca le scoti picuratoru degeaba le pui capul ca tot au sa curga.
Deci ca sa-mi ating scopul imi trebuie ori sticle denastea la care trebuie tinut si picuratoru dar sa aiba gradatii pe sticla, oric sticle(tot de 10ml) fara gradatii dar si fara picurator, doar cu capac si gat, apoi oi lua niste pipete separat. Una din doua.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Fii atent : gasesti in magazinele Jumbo ulei parfumat, in sticla maro inchis, are fix 10 ml, capacul e prevazut cu pipeta.  Tot in Jumbo gasesti si set de pipete gradate (cred ca are 1 sau 5 ml, nu mai stiu exact), una normala si una cu varful indoit, are un fel de cot, nu stiu cum sa explic mai bine. Sticluta cu esenta costa 4-5 lei, setul de pipete tot cam atat.

#14
VIKINGS

VIKINGS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.01.2017
Dupa o scurta cautare pe google am sa presupun ca te referi la un magazin fizic din Bucuresti, Corina? Fiindca pe google nu am gasit online decat unul de jucarii. Daca asta-i cazul, multumesc, dar nu prea ma ajuta, eu fiind din Iasi. Dar cand ma duc sambata la cumparaturi am sa ma uit dupa astea si prin Carrefour, Kaufland, etc. care o mai fi pe aici.

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Frățicăle da ce concentrație de nicotină bagi de consumi așa multă ?

Eu de aproape un an nu mai pun nicotină în lichid.

#16
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005
VIKINGS, habar nu am cum arată sticluțele alea ale tale, că eu am rămas la clasic.
Dar mergi la o farmacie și ia-ți o sticlă de Vibrocil.
Arunci medicamentul, speli sticla și pui nicotina.
Sticluță aia are capac cu pipetă. Și nu curge.

#17
VIKINGS

VIKINGS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.01.2017
Pai waterman iau lichid cu 75mg/ml de nicotina si imi pun cat sa-mi iasa 3mg/ml(urmeaza sa scad iar si sa incerc 2mg/ml cand ajunge nicotina noua in vreo luna doua). Nu asta ar fi problema, problema e cat vaperizez pe zi, mai ales de cand am trecut la noul kit Luxe care e cu mesha.... bag in mine cam intre 10-15 ml/zi. La 0 ca tine sincer nu prea am chef sa ajung fiindca:
1. la ce volum si concentratie comand mi-am facut calcul si iese vreo optzeci si ceva de bani pe ml nicotina, deci buzunarul nu-l rupe;
b) dupa cum sper ca cam toata lumea de aici stie intr-o tigara normala nu nicotina e problema ci toate celelalte **caturi si arderea, din contra nicotina are si niste beneficii pentru sanatate.
Deci ma mai joc/testez si o sa ma stabilizez undeva intre 1.5-3 mg/ml, in functie bineinteles si din ce device trag, daca trec vreodata la rda-uri sau mai stiu ce nebunii mai vedem...

La care sticlute te referi sfantu.dracu? Ca-ti dau link.

Edited by VIKINGS, 17 April 2019 - 19:51.


#18
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005

View PostVIKINGS, on 17 aprilie 2019 - 19:50, said:

La care sticlute te referi sfantu.dracu? Ca-ti dau link.
Asta.
Are 15ml.

E cam 20 de lei.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate