Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Când stagnează MIOPIA? ( 19 ani )

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
Kynezu

Kynezu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.05.2016

 dirt1, on 17 aprilie 2019 - 19:41, said:

Mai multa frica mi-ar fi de miodezopsii decat de ochelarii. Am si eu miodezopsii si incep sa ma cam deranjeze, la inceput erau putine apoi au inceput sa apara din ce in ce mai multe. Pe tine nu te derajaza ? Ce ti-a recomandat mediul cu privire la ele ?

Salut nu trebuie sa te sperii eu când am fost la consult mai mult pentru miodezopsii am fost și acolo ma găsit cu miopia de -0,50 asta fiind in 2018 Septembrie.

Deci mie fix la 18 ani mi-a apărut anul trecut.

Acum am niște punctulețe care îmi apar prin câmpul vizual, ba pe centru unde mut privirea acolo e și punctul, mai îmi apare ca o paranteza la ochiul stâng cand mut privirea de la stânga la dreapta și mai văd și ceva transparent ( ca și cum ar fii ceva in lichidul ăla din ochi ) gen ca niște scame.
Prima data punctuletul ăla l-am văzut in paharul cu apa am zis ca e ceva in apa:))

In rest mi-a spus doctora ca o sa trăiesc cu ele...
La început mi-a recomandat vitreoclar dar fără efect..

La tine cum sunt, ce miopie ai, ce varsta ai și de când ai miopia?

Edited by Kynezu, 18 April 2019 - 06:31.


#38
dirt1

dirt1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.02.2018

 Kynezu, on 18 aprilie 2019 - 06:41, said:

Salut nu trebuie sa te sperii eu când am fost la consult mai mult pentru miodezopsii am fost și acolo ma găsit cu miopia de -0,50 asta fiind in 2018 Septembrie.

Deci mie fix la 18 ani mi-a apărut anul trecut.

Acum am niște punctulețe care îmi apar prin câmpul vizual, ba pe centru unde mut privirea acolo e și punctul, mai îmi apare ca o paranteza la ochiul stâng cand mut privirea de la stânga la dreapta și mai văd și ceva transparent ( ca și cum ar fii ceva in lichidul ăla din ochi ) gen ca niște scame.
Prima data punctuletul ăla l-am văzut in paharul cu apa am zis ca e ceva in apa:))

In rest mi-a spus doctora ca o sa trăiesc cu ele...
La început mi-a recomandat vitreoclar dar fără efect..

La tine cum sunt, ce miopie ai, ce varsta ai și de când ai miopia?
23, vreo -2 cu -1.5, Cred ca de prin liceu am miopia, mi-am luat ochelarii doar cand am dat de carnet, deci la 18 ani aveam -1.25 cu 1 parca. Iar punctele gri* de vreo 2 ani, dar treptat treptat incep sa apara din ce in ce mai multe puncte, paranteze, fire*.

#39
Kynezu

Kynezu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.05.2016

 dirt1, on 18 aprilie 2019 - 19:29, said:


23, vreo -2 cu -1.5, Cred ca de prin liceu am miopia, mi-am luat ochelarii doar cand am dat de carnet, deci la 18 ani aveam -1.25 cu 1 parca. Iar punctele gri* de vreo 2 ani, dar treptat treptat incep sa apara din ce in ce mai multe puncte, paranteze, fire*.

Am înțeles pai și tu nu porți ochelarii decât la condus? Nu îți cresc dioptriile in continuare?
Firicele am ai eu îmi trec prin vedere sunt transparente pai dacă ma uit la cer sau la alb văd adevarata constelație tot felul de mizerii, și când ma mai uit la asfalt gen cand e uscat sau la ciment văd gen cum ar fii pânza de păianjen chestii negre.
Naiba sa le ia dar cred ca este și din alimentație, cineva mi-a spus sa schimb Alimentația dar degeaba.. se pare ca o sa trăim cu ele ani grei :o

#40
Kynezu

Kynezu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.05.2016
Deci ce văd eu: - Văd ceva ca o paranteza cu ochiul stâng care vine când mut privirea brusc de la stânga la dreapta și invers gen așa "(" + un punct negru care trece și el din când in când ba in sus ba in jos :)
- cu ambii ochi văd chestii transparente ( firicele / punctulețe / umbre )

Și pe lângă toate astea mai văd și purici mai ales pe timp de seara sunt exact ca un televizor stricat i-am explicat la doctora a zis ca totul e ok la retina / vitros s-a uitat cu niște chestii in ochi și totul a fost ok.

O perioada am renunțat la cola/cafea/nes dar degeaba tot acolo sunt, și se pare ca nu scăpăm de ele.

La lumina puternica in general și la soare afara când ma uit in depărtare le văd, și dacă e înnorat lafel...
Dar nu le mai dau așa mare importantă doctora a zis ca nu e nimic grav și m-am calmat.

Prima data când mi-a apărut am avut un stres maxim de am zis ca pic in depresie dar m-am calmat.

Îți urez sănătate in continuare și toate cele bune dacă dorești mai păstram legătura despre una despre alta ca tot in situația mea ești și tu :D

Fb meu: Cioacă Alex - Pitești

#41
dirt1

dirt1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.02.2018
Nu scapi de ele niciodata doar prin operatie. Ochelarii nu are trebui sa te ajute sa scapi de miopie petru ca ei nu e rezolva cauza ci doar efectul ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate