Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Când stagnează MIOPIA? ( 19 ani )

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Kynezu

Kynezu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.05.2016
Buna ziua tuturor membrilor acestui forum.
Eu pe 2 iunie2019 împlinesc 19 ani.
Doresc sa va întreb și eu pana la ce varsta creștere miopia, adică când stagnează ea la ce varsta?

Povestea mea: Pe 2 Iunie 2019 împlinesc 19 ani, In anul 2018 Septembrie am fost la primul meu control oftalmologic deoarece nu mai vedeam așa clar la distanta numerele de la mașini, și când-am dus am fost depistat cu dioptriile de -0,50 ambii ochi și cilindru -0,25 și -0,50.

Acum in Aprilie 2019 am fost iar la control și la aparat mi-a arătat -0,75 right și -1 left.
La panou cu lentilele din 2018 nu am văzut decât cu ochiul drept, cu cel stâng nu am mai văzut.
In rest mi-a prescris dioptriile și trebuie sa le schimb.

Acum ce doresc sa va întreb pana când vor continua sa crească dioptriile?

Consider ca la mine miopia s-a dezvoltat din cauza calculatorului veneam de la școala și stăteam numai pe jocuri... Counter-Strike 1.6 am jucat 4/5 ani foarte multe ore pe zi inclusiv seara... și Samp vreo 3 ani de zile...

In familie nu am miopi pe nimeni, și nici in neam nu am membrii care sa poarte ochelari cu -.

Oferiti-mi și sfaturi va rog doctora mi-a spus ochelarii sa nu ii port când stau pe telefon și lentilele care trebuie sa le schimb sunt fără cilindru acum pentru ca vedeam cu ele la distanta.

Eu ochelarii ii port doar când conduc, oare trebuie purtați in permanenta pentru a se stopa creșterea dioptriilor, sau ele cresc indiferent dacă ii port sau nu?
Menționez ca am și miodezopsii niște puncte pe acolo dar mi-a spus doctora ca acelea nu sunt problema atâta timp cat nu s a înmulțit.. și cu ele trăiesc toată viața sau se retrag cândva...

Deci pana la ce varsta cresc aceste dioptrii eu deja făcând peste 2 luni 19 ani?
Când o sa stagneze adică o sa rămână dioptriile stabile indiferent dacă eu port sau nu ochelarii?

Dacă o sa stagneze eu sunt dispus sa fac investigațiile pentru operația Relex Smile la clinica Ama Optimex și sa scap definitiv de aceste dioptrii.

Va mulțumesc și aștept cat mai multe păreri, cat despre dioptriile mele atenție nu moștenesc pe nimeni din familie, nu am miopi in familie...

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Lasa ochelarii pe nas tot timpul, ca vor creste dioptriile repede altfel. Nu mai conteaza pana cand.

Nici eu nu am mostenit pe nimeni cu miopie, din cate stiu.

Edited by arab, 17 April 2019 - 10:35.


#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
nu poti influenta cresterea dioptriilor. Pot sa creasca si pana la orbit, dar nu este cazul sa imi dau cu parerea.

Eu de la varsta de 10 ani am stat pe calculator si inainte erau monitoare cu tub catodic, pana sa apara cele flat care nu mai afectau ochii asa rau si nu am nici o problema cu vederea. Daca intr-adevar la tine a aparut de la calculator sau nu se poate spune.

Ai doua posibilitati, porti ochelarii si speri sa se vindece astfel sau iti faci "operatie" cu laser.

#4
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Cam pe acolo cu varsta m-am lovit de problema!  Control in grup(eram in armata) eu zic la intrebarea ce litera e ---Q.  Pe scurt,am pierdut o partida buna pe termen lung,am rupt 2 masini pana sa port OBLIGATORIU ochelari.  Cam ce e peste 3,4 metri vad aiurea. Partea buna e ca in timp tot pe la -0,8 ma invart.  Si am 44 de coti!   Deci,fa-i si poarta-i!

#5
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Nu are nicio treaba calculator, sunt doar superstitii.

#6
Kynezu

Kynezu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.05.2016
Am înțeles și va mulțumesc mult, vreau sa va spun ca prima data adică in 2018 Septembrie am purtat ochelarii non-stop adică devenisem intr-un fel obsedat de ei deci i-am purtat și vreo 3/4 luni la ochi după am zis sa ii port doar când conduc. Dar de acum o sa ii port continuu.

Mulțumesc tuturor încă mai aștept sfaturi.

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cresc pana la prima imbalsamare. Cat de repede, pana la cat, doar mama omida poate sa stie.

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Kynezu, on 17 aprilie 2019 - 10:24, said:

Acum ce doresc sa va întreb pana când vor continua sa crească dioptriile?

Consider ca la mine miopia s-a dezvoltat din cauza calculatorului veneam de la școala și stăteam numai pe jocuri... Counter-Strike 1.6 am jucat 4/5 ani foarte multe ore pe zi inclusiv seara... și Samp vreo 3 ani de zile...

...

Eu ochelarii ii port doar când conduc, oare trebuie purtați in permanenta pentru a se stopa creșterea dioptriilor, sau ele cresc indiferent dacă ii port sau nu?
Menționez ca am și miodezopsii niște puncte pe acolo dar mi-a spus doctora ca acelea nu sunt problema atâta timp cat nu s a înmulțit.. și cu ele trăiesc toată viața sau se retrag cândva...
Din experienta mea cu mine (s-ar putea ca la tine sa fie diferit):

E important sa mentii ochii activi, sa privesti in departare cel putin o data pe ora, afara pe fereastra, fixeaza cel mai indepartat punct pe care il gasesti timp de 30-60 secunde.

Nici eu nu port ochelarii tot timpul la calculator si dioptriile au stagnat de cativa ani incoace.

Lucrez la calculator.

Miopia e boala secolului, cauzata de display-uri, nu are legatura cu genetica/familia, e o chestie pur mecanica: folosirea improprie a unui organ.

Si nu uita de hidratare: 2L pe zi de apa.

Edited by OriginalCopy, 17 April 2019 - 10:48.


#9
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Miopia se stabilizeaza in timp; teoretic pana te opresti din crescut; probabil pe la 18-23 de ani o sa se stabilizeze.
Tu ai foarte putin, 0.5 nu e mare lucru; daca vezi bine fara ochelari, stai fara; daca nu vezi bine, te chinui sa citetsti la distanta, la tabla, scrisul de la tv, calculator sau risti sa faci accidente, poarta ochelari sau lentile.
Aveam un coleg care zicea ca are mica dioptria si nu poarta ochelari; avea el o teorie ca se adapteaza ochiul/creierul :D

#10
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 07.04.2017
Poarta ochelarii cum ti - a spus medicul oftalmolog. Ochiul cam in jur de 20 21 de ani e matur. Deci dupa acesta varsta e indicat sa faci o eventuala interventie chirurgicala. Intre timp, proteajeaza - ti ochii. Cat mai putin pe ecrane mici( telefon),  nu in intuneric, aprinde o veioza, fa - ti niste ochelari de soare cu lentile cu dioptrii.

#11
Kynezu

Kynezu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.05.2016

 SharonCollins, on 17 aprilie 2019 - 10:50, said:

Poarta ochelarii cum ti - a spus medicul oftalmolog. Ochiul cam in jur de 20 21 de ani e matur. Deci dupa acesta varsta e indicat sa faci o eventuala interventie chirurgicala. Intre timp, proteajeaza - ti ochii. Cat mai putin pe ecrane mici( telefon),  nu in intuneric, aprinde o veioza, fa - ti niste ochelari de soare cu lentile cu dioptrii.

Desigur, am redus calculatorul l-am lăsat deoparte, de 4/5 luni nu am mai stat la el absolut nici 10 minute.

Dar vreau sa va zic ca ma descurc fără ochelari, adică cu dreptul văd mult mai clar decât cu stângul am observat in schimb cu stângul bat in ceata nu văd la 3m clar numărul de la mașina îl văd in ceata.
Dar am sa port ochelarii pentru binele ochilor mei...

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
prin 2008 am trecut la ochelari -0.5 cilindric, de vreo 2 ani am trecut la 0.75 cilindric.
in mod normal stau fara ocheri, dar la calculator nu rezist fara ochelari pe nas.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Inseamna ca ai dioptrii diferite si trebuie ajustate si lentilele in consecinta. Mergi la un control cu dioptron si lamureste-te.
De stagnat va stagna la un moment dat dar nu iti poate spune nimeni cand.

#14
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 07.04.2017
Initiator, te inteleg, tot -0,5 am avut si eu la inceput.  Sigur ca vezi si fara ochelari,  e o dioptrie mica. Tu mergi la control des si poarta ochelarii, nu e nicio problema daca stai 30 de minute pe  tableta  , poate ai nevoie de ceva pt scoala, etc.

#15
Kynezu

Kynezu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.05.2016

 AlexEn, on 17 aprilie 2019 - 10:56, said:

Inseamna ca ai dioptrii diferite si trebuie ajustate si lentilele in consecinta. Mergi la un control cu dioptron si lamureste-te.
De stagnat va stagna la un moment dat dar nu iti poate spune nimeni cand.

Da, acum am pe stângul -1 și pe dreptul -0,75.

In 2018 aveam ambii -0,50

Și când stagnează, dioptriile cat timp rămân așa? Pana la 40 de ani sau pana când?

Edited by Kynezu, 17 April 2019 - 11:21.


#16
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Kynezu, on 17 aprilie 2019 - 11:20, said:

Și când stagnează, dioptriile cat timp rămân așa? Pana la 40 de ani sau pana când?
Depinde de utilizator. Dar daca ai grija, poate scad doar cu 0,5 la fiecare 10 ani. Asa e in cazul meu.

Tu fa ce trebuie: privit in indepartare in mod regulat, si hidratare corespunzatoare (buna pentru corp in general, nu doar pentru ochi) si nu vei ajunge sa porti lentile de ferestre de avion.

Edited by OriginalCopy, 17 April 2019 - 11:46.


#17
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 07.04.2017
Miopia nu se vindeca de la sine, cu varsta. Doar corectarea cu ochelari sau lentile ajuta. Nu exista garantii, adica nu poate nimeni prevedea ce o sa fie peste niste ani. Da, in jur de 40 de ani unii ochelaristi schimba dioptriile , dar nu e ceva standard. Oricum la 40 un miop trebuie sa se controleze anual pt ca are risc de glaucom. Femeile cu miopie in timpul sarcinii pot avea o crestere a dioptriilor.

#18
Kynezu

Kynezu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.05.2016

 SharonCollins, on 17 aprilie 2019 - 12:03, said:

Miopia nu se vindeca de la sine, cu varsta. Doar corectarea cu ochelari sau lentile ajuta. Nu exista garantii, adica nu poate nimeni prevedea ce o sa fie peste niste ani. Da, in jur de 40 de ani unii ochelaristi schimba dioptriile , dar nu e ceva standard. Oricum la 40 un miop trebuie sa se controleze anual pt ca are risc de glaucom. Femeile cu miopie in timpul sarcinii pot avea o crestere a dioptriilor.

Pai și dacă se face intervenția cu laser, mai sunt riscurile respective după 40 de ani de glaucom sau cataracta?

Eu după ce îmi stagnează dioptriile doresc sa îmi fac operația laser la ama Optimex procedura Relex Smile.

Dr. Andrei Filip spune ca operația este sigura și riscul de a mai creste dioptriile inapoi sunt de 2%.

Acum nu știu ce sa zic.. prețul acestei operații este de 7900lei un ochi + investigațiile dinaintea operației + ce o sa mai cumperi după operatie ( picăturile respective + pastile și ochelarii de soare )
Deci trebuie sa am pregătiți cam 180 milioane. ( 16000.

Edited by Kynezu, 17 April 2019 - 12:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate