Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Volkswagen ID

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
3179 replies to this topic

#199
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 13.11.2017
Se pare că nu ai înțeles nimic din acel articol și fiind hater Tesla nici nu știi nimic despre ele de vorbești de o platformă pentru Model S și Model X de 7 ani.
Și nu le-am cântat prohodul, deși as dori asta, ci doar am spus că atunci când vor lansa producția de masă pe o platformă deja învechită, vor scoate produse cel mult mediocre.
Ceva de genul cum au vorbit cu mult înainte de Audi e-tron prezentat cu performante de Tesla killer iar produsul final a fost unul cu mult sub Model X la specificații.

Edited by Ford4, 17 July 2019 - 13:14.


#200
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostMr_nobody_, on 17 iulie 2019 - 12:55, said:


VW construiește mașini de multe decenii, cred că sunt capabili să creeze o platformă decentă, chiar și pentru mașini electrice
Posted Image Pune id-ul langa leaf si vezi diferentelePosted Image

#201
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 13.11.2017
Păi nu are ce pune alături că ID-ul e doar in stadiul de prototip plimbat prin lume că sa mai anime fanii că el.

#202
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostFord4, on 17 iulie 2019 - 13:06, said:

Se pare că nu ai înțeles nimic din acel articol și fiind hater Tesla nici nu știi nimic despre ele de vorbești de o platformă pentru Model S și Model X de 7 ani.
Tu ești conștient că VW vinde >10 milioane de mașini pe an și Tesla visează să vândă 400.000 de mașini pe an, nu?
Ești conștient că Tesla e cu un picior în groapă, nu?
Deci, despre ce vorbim?

#203
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,244
  • Înscris: 23.07.2014
Conceptele Vizzion si Crozz 2 sunt interesante. Nu stiu cat de departe vor fi modelele de serie de ele.
  Cat nu stiu cum o semana cat de cat asta   cu   asta

#204
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostMr_nobody_, on 17 iulie 2019 - 13:19, said:

Ești conștient că Tesla e cu un picior în groapă, nu?

Attached Files



#205
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,244
  • Înscris: 23.07.2014

View PostMr_nobody_, on 17 iulie 2019 - 13:19, said:

Ești conștient că Tesla e cu un picior în groapă, nu?

probabil cacapitalismul in propaganda comunista  Posted Image

#206
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 13.11.2017

View PostMr_nobody_, on 17 iulie 2019 - 13:19, said:


Tu ești conștient că VW vinde >10 milioane de mașini pe an și Tesla visează să vândă 400.000 de mașini pe an, nu?
Ești conștient că Tesla e cu un picior Ă®n groapă, nu?
Deci, despre ce vorbim?

Când nu mai ai argumente o dai iar în diverse, măi unbrutus ?

#207
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostFord4, on 17 iulie 2019 - 13:29, said:

Când nu mai ai argumente o dai iar în diverse, măi unbrutus ?
Ce argument e mai bun decât vânzările și profitul? A avut Tesla vreun an profitabil în existența ei? Îți zic eu, nu. A avut pierderi an de an, de vreo 10 ani. Nu-s expert la capitalism, dar parcă nu e bine.

Pe de altă parte VW a avut profituri decente, chiar și cu scandalul dieselgate.
Deci ce contează platforma avansată dacă nu prea se vinde?
Poate că e mai bine că Tesla vrea să devină companie de taxiuri, că nu a reușit să facă profit vânzând mașini.

#208
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,244
  • Înscris: 23.07.2014

View PostMr_nobody_, on 17 iulie 2019 - 13:51, said:

Ce argument e mai bun decât vânzările și profitul?

Pai cun vanzarile sta de departe cel mai bine pe segmentul electric. Nu fac masini conventionale si n-are rost sa se apuce de acum (si nici nu cred ca s-au gandit vreodata la asa ceva).

View PostMr_nobody_, on 17 iulie 2019 - 13:51, said:

Deci ce contează platforma avansată dacă nu prea se vinde?

e tendentioasa exprimarea, spui de parca ar fi problema marcii. Masinile electrice inca in general nu au vanzari masive, dar vor creste.

Edited by SorinGT, 17 July 2019 - 13:59.


#209
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 13.11.2017

View PostMr_nobody_, on 17 iulie 2019 - 13:51, said:


Ce argument e mai bun decât vânzările și profitul? A avut Tesla vreun an profitabil Ă®n existența ei? ĂŽți zic eu, nu. A avut pierderi an de an, de vreo 10 ani. Nu-s expert la capitalism, dar parcă nu e bine.

Pe de altă parte VW a avut profituri decente, chiar și cu scandalul dieselgate.
Deci ce contează platforma avansată dacă nu prea se vinde?
Poate că e mai bine că Tesla vrea să devină companie de taxiuri, că nu a reușit să facă profit vânzând mașini.

De ce mai răspunzi daca tot nu ai de gând să răspunzi la subiect ?

#210
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostSorinGT, on 17 iulie 2019 - 13:57, said:

Pai cun vanzarile sta de departe cel mai bine pe segmentul electric.
Da, Tesla a vândut <250.000 din 1,5 milioane de mașini electrice, din 80 de milioane de mașini, în 2018, excepțional, n-am ce zice.

Pe mine mă deranjează că mașinile electrice nu prea se vând, de asta îmi pare bine că VW ia în serios problema și investește niște zeci de miliarde de euro în problema asta, sper să îi urmeze exemplul și ceilalți mari producători. Mi-e totuna cine va domina piața, dar aș vrea să apară mai repede mașini electrice competitive. Din punctul meu de vedere, Tesla a eșuat lamentabil, dar vreau să reușească cineva, oricine.

#211
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,244
  • Înscris: 23.07.2014

View PostMr_nobody_, on 17 iulie 2019 - 14:25, said:

Da, Tesla a vândut <250.000 din 1,5 milioane de mașini electrice, din 80 de milioane de mașini, în 2018, excepțional, n-am ce zice.

Iar esti tendentios. Amesteci vanzarile masinilor electrice cu cele conventionale, apoi faci versus intre Tesla si toti ceilalti producatori laolalta ( adica 1 contra 15 sau mai multi). Secundo, trebuie sa aduni urmatoriii 4 constructori clasati ca sa egaleze vanzarile Tesla. Iar in al treilea rand, nu mi-e clar de unde ai scos 1,5 milioane. Stii ceva date mai actualizate fata de astea?:

https://cleantechnic...obal-ev-market/

Edited by SorinGT, 17 July 2019 - 14:42.


#212
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostSorinGT, on 17 iulie 2019 - 14:40, said:

nu mi-e clar de unde ai scos 1,5 milioane. Stii ceva date mai actualizate fata de astea?
Bine, s-au vândut 1,4 milioane de mașini electrice în 2018, greșeala mea. :rolleyes:
https://insideevs.co...tric-cars-sold/

Tesla, după 16 ani de existență ca companie, nu a reușit să vândă nici cât Dacia, cred că Dacia vinde cam de 2x mai multe mașini decât Tesla. Bine, asta nu ar conta dacă ar fi măcar pe profit, dar nu e, tu-ți dai seama cât de praf sunt ăștia?

#213
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,244
  • Înscris: 23.07.2014
Vad ca-s bagate si PHEV-uri in lista. Si intr-un link si in celalalt tabelele aduna 1 milion de full electrice (996k, mai exact). Cred ca alea is corect sa se Puna, din moment ce Tesla n-a facut masini pe benzina, ca sa faca apoi hibride.

View PostMr_nobody_, on 17 iulie 2019 - 15:24, said:

Tesla, după 16 ani de existență ca companie, nu a reușit să vândă nici cât Dacia,

Comparatia asta nici n-am de ce s-o iau in considerare. Masini noi la 10-14k de euro comparate cu masini la 43-100k. Prima e o masina de larg consum, omul stie ca-si ia masina noua foarte ieftina. Comparatia cu Dacia iti place, dar cu seria3-4, Audi a4-a5 si c-class nu-ti place.

#214
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostSorinGT, on 17 iulie 2019 - 15:31, said:

Vad ca-s bagate si PHEV-uri in lista. Si intr-un link si in celalalt tabelele aduna 1 milion de full electrice (996k, mai exact). Cred ca alea is corect sa se Puna, din moment ce Tesla n-a facut masini pe benzina, ca sa faca apoi hibride.
S-au vândut >2 milioane de mașini băgabile în priză din care 69% electrice și 31% hibride, calculează, ai toate cifrele acolo pe site, e matematică de a 5-a.

#215
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,244
  • Înscris: 23.07.2014
Is date procentele aiurea atunci? Uita-te inca o data in tabela. Green e full-electric (996k), yellow e phev. Total 2,018 mil.

Si intr-un link si in celalalt e aceiasi tabela.

Edited by SorinGT, 17 July 2019 - 15:40.


#216
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostSorinGT, on 17 iulie 2019 - 15:31, said:

Comparatia asta nici n-am de ce s-o iau in considerare.
Obisnuieste-te ... au fost si o sa tot fie comparatii de genul asta. Cand concepte economice de baza nu sunt intelese, ce pretentii poti sa mai ai de la ate chestii mai complexe?

VW ID osa fie un hit, atunci cand va exista cu adevarat pe piata. Pana atunci ma bucur ca a fost anuntat. Din aceeasi clasa nici cu mini electric nu imi este rusine ...
Pana la a vorbi numere de vanzari, profit si performante mai trebuie sa asteptam un pic insa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate