Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Modificare schemă antenă router

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Salutare!
Am un router vechi, un Asus RT-N10E ce are o antenă de 2 dB. Am desfăcut router-ul (nu am făcut poză la PCB). Cablul antenei este lipit pe placă, un cablu de cupru. La mijloc se află ca un fel de cilindru, cred că este de feriră, apoi din el iese un cablu rigid alb.
Ce vreau să fac?
Vreau că cumpăr așa ceva:
https://www.optimusd...sma-cu-fir.html
Să tai unul dintre fire (cel mai probabil de cupru), să-l lipesc cu cel din link, apoi să găuresc carcasa pentru a lăsa SMA-ul afară. La ieșire aș vrea să conectez o antenă de 5 dB sau mai mare.
Voi folosi router-ul pe post de AP pentru aproximativ 75m2.

Ce ziceți, se merită?

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sigur antena aia nu are mufa? Cam ciudat, nu am vazut inca asa ceva. Daca nu are, lipeste firele de la mufa pe care vrei s-o cumoeri direct  pe placa, vara taieturi, inadiri etc. Mare atentie, cablul e subtire, plasticul se poafe topi usor la supraincalzire, se modifica impedanta si rezultatul poate fi mult mai prost decat ce ai acum.

#3
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 17.01.2008
Ia d-aici....
https://weblance.com...ey-antenny.html

Daca nu te descurci cu rusa.... intreaba pe goagle, goagal...

#4
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005
Ce vrei sa faci , e ok . Dar tu stii daca merita sau nu .
In rest totul este functional daca ai grija cu lipiturile.

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
La cat costa un router in ziua de azi cred ca te complici inutil.
    Antena unui router functioneaza la 2,4GHz. Nu ai ce lipituri sa faci.


#6
Sirius Ticalo

Sirius Ticalo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 03.11.2005
N10-le e o pocnitoare infecta. Are semnalul extrem de prost. Si e din cauza chip-ului. E limitat in putere si are zgomot mare.
Sunt doua fire ce duc spre antena. Nu unul.

Ia-ti un alt rooter: https://www.price.ro...d=1227354&asc=1

#7
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008

 Sirius Ticalo, on 17 aprilie 2019 - 09:25, said:

N10-le e o pocnitoare infecta. Are semnalul extrem de prost. Si e din cauza chip-ului. E limitat in putere si are zgomot mare.
Sunt doua fire ce duc spre antena. Nu unul.

Ia-ti un alt rooter: https://www.price.ro...d=1227354&asc=1
Da, 200 lei.
Vreau ceva simplu. Pe 5GHz rămân repede fără semnal și așa îmi pun ceva doar pe 2,4 GHz. Îmi place Asus ca are direct mod AP, se poate configura la distanță, fără nevoia de a-i da reset pentru a schimba ceva. Antena aceea are un câștig mic și mă gândeam să îi pun una mai bună.
Pe lângă că mai scap debaraua de dispozitive „pensionate”, scap și mai ieftin.

Și e unul, nu două.

 ndor, on 17 aprilie 2019 - 07:31, said:

Ce vrei sa faci , e ok . Dar tu stii daca merita sau nu .
In rest totul este functional daca ai grija cu lipiturile.
Am ce îmi trebuie. Un pistol de lipit, letcon (la nevoie) și cositor

 danutzu_1069, on 17 aprilie 2019 - 07:05, said:

Ia d-aici....
https://weblance.com...ey-antenny.html

Daca nu te descurci cu rusa.... intreaba pe goagle, goagal...

Mi se pare destul de complex ce a făcut acolo. Eu voiam ceva mai simplu

#8
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008

 rumegus, on 17 aprilie 2019 - 05:38, said:

Sigur antena aia nu are mufa? Cam ciudat, nu am vazut inca asa ceva. Daca nu are, lipeste firele de la mufa pe care vrei s-o cumoeri direct  pe placa, vara taieturi, inadiri etc. Mare atentie, cablul e subtire, plasticul se poafe topi usor la supraincalzire, se modifica impedanta si rezultatul poate fi mult mai prost decat ce ai acum.

Nu, chiar nu are.
Și mie îmi era mai ușor dacă avea direct mufă.
Nu vreau să desfac firul de pe placă, ci să-l tai înainte de cilindrul acela și să îl lipesc pe cel din link-ul de mai sus

#9
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 17.01.2008
Tu vrei sa lipesti fir la fir?
Vezi ca:
1. cablul este ecranat
2. impedantele cablurilor nu sunt 100% egale => pierderi...

Cel mai bine, fie dezlipesti cablu vechi si lipesti cablul nou pe placa fie tai cablul si pui un SMA cu piulita (de panou) adica d-asta: https://www.conexele...MAMA-PANOU.html

#10
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Mă gândeam și la varianta asta, dar aș prefera un SMA țară, că să pot lega antena direct, ca cel din link

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai ia o mufa tata, fara fir, sa lipesti firul vechi la mufa, fara adaugiri, inadituri, ti-am zis si eu, si colegul de mai sus, pot aparea pierderi, sa ai semnal mai prost decat cu antena veche. Repet, mare atentie la lipituri, degeaba ai pistol, daca nu ai experienta la lipituri fine si topesti izolatia firului central.
Ar mai fi o solutie, sa demontezi antena veche, vszi poate poti inlocui limbricul de sarma cu o antena mai buna, ca in linkul rusului. Gasesti pe net tutoriale cu dimensiunile antenei, sarmei. Uita-te bine pe linkul ala, rusul explica si cum poti mari puterea routerului, care vine din fabrica setat pe putere mica si nu se poate regla din softul original.

#12
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005
Cablul antenelor cu care vin routerele , este un cablu mai special . Nu gasiti mufe pentru tipul ala de cablu .Este foarte subtire si flexibil. Cel mai bine ar fisa cumpere un cablu adaptor gata facut cu mufa SMA la un capat pe care il lipeste direct pe placa .
Asa se face . In nici un caz nu se lipeste cablu la cablu . Cel mai flexibil cablu care se gaseste ar fi un RG316 de 3 mm diametru.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate