Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cinema City vs Happy Cinema vs Hollywood Multiplex

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
worldwar

worldwar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 13.04.2019
Cred ca merg de 10 ani la Cinema City.
Daca ar fi sa scriu un  scurt comentariu:
-sala:  scaune confortabile, dar urat mirositoare . Se intampla cateodata sa gasesti mizerie ca nu prea apuca plasatorii sa stranga tot. Iti mai trage un curent de aer conditionat de ti se face frig in sala chiar cand nu e vara de te alegi cu o raceala sau o durere la ureche.
-mancarea: foarte scumpa, floricele si sucuri la 17 lei mi se pare scandalos. Un baton de ciocolata mic e 7 lei! Nici macar nu sunt cele mai bune floricele, avand gust de cauciuc imbibat cu ulei de masina, iar inghetata parca e plastic.  Doar nachos e bun, dar mai scump.
-cel putin pot cumpara  ochelari pe care ii pot folosi la urmatoarele vizionari
-ecranul: cel mai decent e cel de la IMAX, fiind cel mai mare
-la 4Dx, ecranul e mai mic si cu luminozitatea diminuata,  scaunele mobile, jet-urile de apa si aer, mirosul si fulgerele n-au niciun sens, poate doar pentru copii e distractiv.  
-personalul : casieri (aia in camasi negre) foarte posomorati, obositi,  nefericiti,  nepregatiti,  mai incepatori ca lucratorii de la McDonald's, de provoaca cozi lungi  atunci cand ii vezi ca au imprimante vechi  si POS-uri ce se blocheaza si te pun sa astepti pana vine supervizorul (ala in camasa alba). Ma mir ca au tupeul sa-si puna paharel pe masa  prin care iti cersesc  bacsis pe fata cand vezi ce servicii ordinare presteaza. Cert e ca nu-i invinuiesc pe ei, ci pe managerii si sefii de acolo.
-biletele pentru adulti cam scumpe pentru ce se ofera,  dar e bine ca anual, in fiecare vara, organizeaza concursuri prin care mai castigi un bilet 1 platit+1 bilet gratuit sau un meniu gratuit.  
-aglomeratie, cu spectatori si copii galagiosi, multi  indivizi de etnie care vorbesc tare  la telefon pe durata filmului,


La Hollywood Multiplex am fost o singura data.
Nu m-as mai intoarce din cauza salilor invechite, scaunelor zdrenturoase si murdare, parca neschimbate de 10 ani si din cauza preturilor mari la mancare.
Dar macar personalul e mai bine pregatit, nu stai la coada pentru ca nu prea vine nimeni acolo ,iar preturile la bilete sunt mai mici.



Intentionez sa ma duc si la Happy Cinema, dar sunt curios cum e acolo si cam ce pareri aveti ?
Biletele cica sunt mult mai ieftine, la fel si meniurile de mancare.

Merita?

Edited by worldwar, 16 April 2019 - 22:00.


#2
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
De unde esti? Cinema-urile practica astfel de preturi la mancare si bautura, deoarece asta reprezinta grosul veniturilor lor. Sa nu crezi ca traiesc din vanzarea de tichete la film. De exemplu, la Iasi in Iulius Mall, e un Carrefour Market jos. Prefer de multe ori sa iau de acolo o Cola sau Pepsi ceva care costa vreo 2 lei la sticla de jumate decat sa dau 9-10 lei sau cat costa la standul cu snack-uri de la intrarea in Cinema City. Mda, uneori tipul care verifica biletele se mai uita ciudat la tine cand vii cu produse din afara incintei cinema-ului, dar asta este.

Edited by Vlad_22, 16 April 2019 - 23:48.


#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postworldwar, on 16 aprilie 2019 - 22:02, said:

floricele, avand gust de cauciuc imbibat cu ulei de masina
Ai baut ulei de masina ?

#4
worldwar

worldwar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 13.04.2019

View PostIon_de_la_Raion, on 16 aprilie 2019 - 23:44, said:

Ai baut ulei de masina ?
Nu, dar  ghicesc  dupa miros.

Edited by worldwar, 16 April 2019 - 23:48.


#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu-mi place sa merg la cinema din cauza lipsei de civilizatie a unor spectatori. Iar la 4D nici nu cred ca ma lasa, ca le rup scaunele.

#6
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Cu ce crezi că e mai diferit Happy Cineva față de alții?

#7
worldwar

worldwar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 13.04.2019

View PostIon_de_la_Raion, on 16 aprilie 2019 - 23:52, said:

Nu-mi place sa merg la cinema din cauza lipsei de civilizatie a unor spectatori. Iar la 4D nici nu cred ca ma lasa, ca le rup scaunele.
Stiu ca varianta " vazut filme  acasa pe Netflix/HBO GO/filme online pe un ecran de monitor  de 25 inchi "   e cea mai buna.

Dar trebuie sa mai iesim si in oras cu amicii, sa nu innebunim de stat singuri in casa.

Cinematografele de asta s-au inventat, sa fie spatii de  socializare si intrunire a comunitatii.

Edited by worldwar, 17 April 2019 - 01:15.


#8
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Eu am folosit Hollywood Multiplex aproximativ 6-7 ani de zile, prietena locuind in zona, si fiind mai usor de ajuns.
Aveam card, mergeam numai la orange film in timpul saptamanii si parea gol. Mai dadeam uneori de o gloata de prost crescuti (adulti si copii), care faceau galagie si stateau pe telefoane, dar eram multumit.
De aproximativ 4-5 ani folosesc numai Grand Cinema-ul din Baneasa, fiind langa casa si mi se pare perfect. Sali mari, curat, insa preturile par maricele.
Am fost o singura data la 4dx cu niste colegi de munca si mi-a placut. As incerca sa mai merg o tura.

N-am ajuns inca la IMAX-ul din AFI. Cum este?

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postworldwar, on 17 aprilie 2019 - 01:15, said:

Stiu ca varianta " vazut filme  acasa pe Netflix/HBO GO/filme online pe un ecran de monitor  de 25 inchi "   e cea mai buna.
Cine spune ca neaparat asa trebuie sa fie?
Poti la fel de bine sa te uiti la filme pe un TV de 50" sau mai mare+sistem 5.1/7.1 impreuna cu prietenii.
S-au ieftinit asa tare TV-urile, incat si cine sta in chirie isi permite un smart TV Philips sau Samsung 4k de 50".

Edited by Hider141, 17 April 2019 - 07:34.


#10
drucker

drucker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.01.2008
Du-te si vezi, iti spun doar ca primele 2 ti se vor parea lux dupa aia...bafta :)

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postworldwar, on 17 aprilie 2019 - 01:15, said:

Stiu ca varianta " vazut filme  acasa pe Netflix/HBO GO/filme online pe un ecran de monitor  de 25 inchi "   e cea mai buna.

Dar trebuie sa mai iesim si in oras cu amicii, sa nu innebunim de stat singuri in casa.

Cinematografele de asta s-au inventat, sa fie spatii de  socializare si intrunire a comunitatii.
Trecand peste "rautacisme", de ce 25 inci ? De ce nu mai mare ?

#12
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salut, poți încerca și https://grandenterta...ore/grand-ultra , sala Ultra se laudă cu cel mai mare ecran și cu unicul proiector laser 4K din România, au scaune active cu vibrații care oferă un plus, sală complet neagră, sunet Dolby Atmos. De 2 ani când am fost prima oară la Sala Ultra, nu am mai vrut să ajung la alte săli, nici alte cinematografe.

#13
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
Eu ma duc numai la Happy.
E destul de ieftin(11 lei miercurea parca) si nu e aglomerat mai niciodata.
Salile sunt ok, scaune confortabile, nu am dat peste mirosuri inca.
Poti sa refolosesti ochelarii
De mancare nu stiu ca nu obisnuiesc sa consum la cinema.

#14
worldwar

worldwar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 13.04.2019

View PostIon_de_la_Raion, on 17 aprilie 2019 - 08:48, said:

Trecand peste "rautacisme", de ce 25 inci ? De ce nu mai mare ?
Daca te tin ochii si ai bani, de ce nu 4k?

Imi este de ajuns 2K.

View Postaiulianctin, on 17 aprilie 2019 - 08:54, said:

Salut, poți încerca și https://grandenterta...ore/grand-ultra , sala Ultra se laudă cu cel mai mare ecran și cu unicul proiector laser 4K din România, au scaune active cu vibrații care oferă un plus, sală complet neagră, sunet Dolby Atmos. De 2 ani când am fost prima oară la Sala Ultra, nu am mai vrut să ajung la alte săli, nici alte cinematografe.
Din ce observ, acolo intri doar dupa ce faci plata online, neexistand casieri sau plata cash.

#15
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012

View Postworldwar, on 17 aprilie 2019 - 11:28, said:

Din ce observ, acolo intri doar dupa ce faci plata online, neexistand casieri sau plata cash.

Există casieri ca și la alte cinematografe din mall. Dar există opțiunea de a face rezervare și a-ți alege locurile preferate și a plăti online ori, dacă mergi cu Orange Film, poți plăti la casă.

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postworldwar, on 17 aprilie 2019 - 11:28, said:

Imi este de ajuns 2K.
La cinema nu-i cu pixeli. Si nu-mi place ca se vede sters, defocalizat si cu culori spalacite.

#17
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

View PostMuf, on 17 aprilie 2019 - 09:36, said:

Eu ma duc numai la Happy.
E destul de ieftin(11 lei miercurea parca) si nu e aglomerat mai niciodata.
Salile sunt ok, scaune confortabile, nu am dat peste mirosuri inca.
Poti sa refolosesti ochelarii
De mancare nu stiu ca nu obisnuiesc sa consum la cinema.
Confirm ! Happy cinema din Liberty Center e foarte ok, salile sunt curate, scaune noi iar preturile sunt de departe cele mai reduse din Bucuresti. E si foarte aproape de centru, ajungi cu masina de la Piata Victoriei cam intr-un sfert de ora daca o iei pe trafic greu sau cu 117 de la Unirii in doar 5 minute.
Din perspectiva locatiei, e mult mai bine plasat ca cel din  Plaza Romania...singurul lucru naspa in privinta cinematografului din sectorul 5 sunt salile permanent goale, de multe ori asta poate crea probleme celor care sunt claustrofobi. Chiar ma intreb de multe ori cum le convine la oamenii aia sa tina sandramaua deschisa, in afara de avanpremiere fiind permanent pustiu.

Edited by doxan, 19 April 2019 - 23:33.


#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_B1S8kFTtZI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate