Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

"Occidentul ne vrea binele" ...?

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#19
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postaaaa4567, on 16 aprilie 2019 - 18:51, said:

Am observat ca unii oameni (nu neaparat rau intentionat) ar sustine ca Occdientul - ...- "ne-ar vrea binele" - adica ar dori sincer reforma statului, institutiilor, cresterea nivelului de trai, de civilizatie, de educatie


Fara a fi vreun mare fan al stangii de la putere din Romania, consider ca, mai degraba, nu e cazul.

Un stat, o societate, un popor fara institutii puternice, sunt un dezastru:

pai ai inceput un discurs plin de hartoape.
te contrazici la fiecare pas

Hai sa-ti enumeram ideile principale:
1. occidentul nu contribuie la consolidarea institutiilor
2. stanga politica (adica PSD-ul) , pe care nu o admiri, e totusi cea buna?????????
3. o societate fara institutii e un dezastru

Pai occidentul e garantia consolidarii statului cu institutii in slujba poporului
Iar PSD-ul, stanga, e distrugatorul acestor instituii
Normal ca vezi dezastru in jurul tau, caci stanga, e cea care tine fraul puterii in ROmnia.

View Postaaaa4567, on 16 aprilie 2019 - 18:51, said:

Voi ce parere aveti, sunt eu prea pesimist, prost informat, sau am dreptate?
este evident ca esti prost informat si totodata nu stii sa mesteci informatia

Prin occident patrund la noi institutiile statului in slujba poporului
Prin PSD si toti tributarii sai (clientela la suprafata si in subteran)
toate aceste institutii sunt sabotate
In felul asta s-a format o clasa de bugetari, ce traieste de pe urma statului
care va vota intotdeauna status quo-ul, adica PSD-ul cu politicienii sai mediocri, corupti, si venali.

#20
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011
@enough1453:Nu am spus ca stanga de acum e buna. E clar ca nu e cazul, asta e subinteles.

Totusi, nu m-as arunca atat de cu ochii inchisi in bratele occidentului. Asta e ce voiam sa spun. Nu ca as vedea alt drum mai bun...

Quote

Pai occidentul e garantia consolidarii statului
Zici tu? Sa dea domnul...

Din partea mea, sa ne aduca un guvern strain, ca nu poti avea mari asteptari de la cel romanesc, am spus de ce cred asta.

Eu tot nu pricep cum a iesit acum cativa ani guvernul de stanga dupa ce cu un an in urma fusese dat jos. Atat de multi oameni de stanga sunt adusi cu autobuzul si zaharelul sa voteze, sau cum?

Edited by aaaa4567, 16 April 2019 - 22:37.


#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
cleptocratia e de stanga?

#22
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postaaaa4567, on 16 aprilie 2019 - 22:34, said:


Eu tot nu pricep cum a iesit acum cativa ani guvernul de stanga
ce  nu-i greu de inteles?

tu cu ce bani crezi  ca s-au construit in Romania vile, latifundii, cu familii ce-si fac vacantele in locuri de lux
Monaco, Caraibe, etc?
Cu exceptia catorva, care pe merit si-au dobandit averile
marea majoritate cu bani in Romania, sunt din Bucuresti
angajati ai statului
Nu numai din Bucuresti, bineinteles, peste tot ii gasesti, numai ca in Bucuresti ai cea mai densa concentratie
de fripturisti, care mulg statul.
Viitorul lor si a copiilor si nepotilor lor e in mainile PSD-ului si a acolitilor sai.

Si bineinteles acestia nu sunt interesati ca in Romania occidentul sa-si exporte institutiile statului
cele ce garanteaza drepturile cetatenilor sai.

Edited by enough1453, 16 April 2019 - 23:34.


#23
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View Postenough1453, on 16 aprilie 2019 - 23:33, said:

ce  nu-i greu de inteles?

tu cu ce bani crezi  ca s-au construit in Romania vile, latifundii, cu familii ce-si fac vacantele in locuri de lux
Monaco, Caraibe, etc?
Cu exceptia catorva, care pe merit si-au dobandit averile
marea majoritate cu bani in Romania, sunt din Bucuresti
angajati ai statului
Nu numai din Bucuresti, bineinteles, peste tot ii gasesti, numai ca in Bucuresti ai cea mai densa concentratie
de fripturisti, care mulg statul.
Viitorul lor si a copiilor si nepotilor lor e in mainile PSD-ului si a acolitilor sai.

Si bineinteles acestia nu sunt interesati ca in Romania occidentul sa-si exporte institutiile statului
cele ce garanteaza drepturile cetatenilor sai.
Nu-i greu de inteles, era doar o exprimare... retorica.

#24
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View Postaaaa4567, on 16 aprilie 2019 - 18:51, said:

Fara a fi vreun mare fan al stangii de la putere din Romania, consider ca, mai degraba, nu e cazul.
Imi pare rau ca nu vezi asta. Stii cum e zicala: ti se da, dar nu ti se baga in traista. Ai la dispozitie tot vestul sa capeti bani, informatii, experienta. Si Romania ce face? Se plange ca cica e folosita. Noi, marile genii, buricii pamantului, neintelesii neamului pamantesc nu suntem lasati sa traim in bunastare si pace. Vai, vai ce Dacia electrica cu autonomie de 1500 km aveam daca nu ne cumparau francezii!

#25
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostBursul, on 17 aprilie 2019 - 13:14, said:

Stii cum e zicala: ti se da, dar nu ti se baga in traista.

Lasă că și ăia care au băgat în traistă acum îi caută DNA-ul Posted Image

#26
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018
Nu neaparat. Au dorit in primul rand forta de munca ieftina si o piata de desfacere fara prea mult discernamant. Dar au pus la dispozitie niste chestii de care noi nu prea am stiut sa profitam. Si anume fondurile structurale si alea de dezvoltare. Cunosc in cel mai fericit caz exemple in care fondurile au fost absorbite dar din pacate pe porcarii adica pe proiecte care nu au adus pentru zona respectiva nici un plus valoare. Asta e. Asa e la noi.

#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Iar tema trista cu piata de desfacere.

#28
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View PostBursul, on 03 mai 2019 - 13:10, said:

Iar tema trista cu piata de desfacere.
Da. Trista dar adevarata.

#29
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostFane, on 16 aprilie 2019 - 22:38, said:

cleptocratia e de stanga?

E de toate culorile, dar în contextul actual ne e de folos să studiem cleptocrația occidentală și să o urmăm Posted Image

#30
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Putini sunt cei care iti vor binele, si in niciun caz nu sunt cei care nici macar nu te cunosc. Occidentul se intampla sa aiba niste interese care se aliniaza partial cu ale noastre, iar noi am face bine sa profitam de asta si sa avem grija la punctele in care interesele se bat cap in cap.

#31
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View Posteugeniusro, on 04 mai 2019 - 07:44, said:



E de toate culorile, dar Ăźn contextul actual ne e de folos să studiem cleptocrația occidentală și să o urmăm Posted Image
Tot in acelasi context studiaza si alternativa: cleptocratia rusa si rusofila.

View PostRazvanBercea, on 04 mai 2019 - 07:02, said:


Da. Trista dar adevarata.

Mai gaseti pe piata dacia 1310, cumpara-ti una si foloseste-te de ea sa vezi cat de vesela ar fi situatia daca n-am fi “piata de desfacere”.

#32
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Inca din epoca de piatra oamenii colaboreaza pe baza de cointeres.

Insasi societatea fara de care fragilul animal numit "om" nu ar putea exista se bazeaza tot pe interese comune. Nu e nicaieri vorba de iubire, placere de, simpatie, altruism. Astea sunt  trucuri ale creierului care sa te faca sa accepti mai usor un compromis in interes comun.

Interesul fiecarui european este sa nu mai existe razboaie intre noi din care sa castige SUA si Rusia.
Interesul fiecarui comerciant  strainez sau roman e sa aiba o piata cat mai mare de desfacere, sa aiba cat mai multi clienti , sa aiba si de und sa-si atraga si mai multi clienti.
Interesul fiecarui producator strainez sau roman e sa produca cat mai ieftin si pentru oricare dintre ei ar fi ideal  daca ar lucra cu voluntari  manati la lucru de bucuria de a munci. Chiar daca ar exista un drog  care sa provoace aceasta reactie, tot se afla in competitie cu alti producatori care ar putea sa ofere si mai multa munca pe degeaba si mai plina de provocari.  Prin urmare interesul individual il  impinge spre a-si dori monopol, sa nu mai aiba concurenta. Dar la fel fiecare alta companie are un interes individual  identic si monopolul il are doar unul. Asa ca asemeni oamenilor din comuna primitiva care isi doreau individual toate femeile au ajuns la concluzia ca mai bine decat sa-ti dai in cap reciproc, mai bine sa existe concurenta.

Edited by iulian_k, 03 June 2019 - 19:09.


#33
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View PostFane, on 01 iunie 2019 - 17:29, said:

Tot in acelasi context studiaza si alternativa: cleptocratia rusa si rusofila.


Mai gaseti pe piata dacia 1310, cumpara-ti una si foloseste-te de ea sa vezi cat de vesela ar fi situatia daca n-am fi “piata de desfacere”.
Tu vezi doar in alb si negru. Da se intampla sa avem ca si stat si avantaje care deriva din interesele altor state mai babane decat al nostru. Asta nu inseamna nici ca ne-a facut cineva bine cu de-a sila nici ca am jucat extrem de abil din punct de vedere al politicii externe. Pur si simplu asa s-a intamplat. Dar intotdeauna...dar intotdeauna...cineva si-a urmarit interesul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate