Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Pașaport simplu temporar

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
iovanelm

iovanelm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 15.11.2011
Buna ziua,

Stie cineva daca in cazul in care am avut pașaport simplu temporar si a expirat mai pot sa fac inca unul tot simplu temporar?

Multumesc.

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Serviciul pașapoarte?

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
"II. ELIBERAREA PAŞAPOARTELOR SIMPLE TEMPORARE
    CONDIŢII DE ELIBERARE
Serviciile publice comunitare pentru eliberarea și evidența pașapoartelor simple eliberează paşapoarte simple temporare cetăţenilor români care îndeplinesc condiţiile prevăzute de Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate şi nu se află în una dintre situaţiile de suspendare a dreptului de a călători în străinătate, în următoarele situaţii:
1. în cazul în care titularul declară în scris că urmează să călătorească în state între care există stare de beligeranţă ori conflict diplomatic şi are aplicată în paşaportul simplu sau în paşaportul simplu electronic o ştampilă ori o viză eliberată de statul cu care ţara în care călătoreşte se află în conflict;
2. când titularul deţine paşaport simplu sau paşaport simplu electronic care conţine vize valabile, dar ca urmare a epuizării filelor destinate aplicării acestora călătoria în acel stat sau în alte state decât cele care au emis vizele nu mai este posibilă;
3. când titularul a depus paşaportul simplu sau paşaportul simplu electronic pentru obţinerea unor vize şi declară că trebuie să călătorească de urgenţă în străinătate;
4. când minorul urmează să se deplaseze în străinătate pentru studii ori pentru a participa la concursuri oficiale sau pentru a urma un tratament medical fără de care viaţa ori sănătatea îi este pusă în pericol şi nu există timpul necesar pentru obţinerea acordului celuilalt părinte;
5. pentru persoanele lipsite temporar de capacitate de exerciţiu şi pentru persoanele care din motive medicale, se află în imposibilitate de a-şi exprima voinţa sau de a se prezenta la autoritatea competentă;
6. în situaţii obiective în care, din motive de sănătate, familiale sau profesionale, este necesară şi urgentă prezenţa persoanei pe teritoriul altui stat şi nu există timpul necesar pentru emiterea paşaportului simplu electronic;
7. persoanei care nu dorește să i se elibereze pașaport simplu electronic."

sursa, aici :
http://www.pasapoart...indexActe2.html

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 iovanelm, on 16 aprilie 2019 - 09:44, said:

Stie cineva daca in cazul in care am avut pașaport simplu temporar si a expirat mai pot sa fac inca unul tot simplu temporar?

Bineinteles ca poti face. Dar trebuie sa ai motive intemeiate, gen "trebuie sa plec rapid si nu am timp sa fac unul electronic valabil 10 ani". Sau: "Vreau sa plec in Israel insa am viza de Liban, UAE, Arabia Saudita etc si viceversa pe pasaportul electronic".

Edited by MembruAnonim, 16 April 2019 - 10:20.


#5
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016

 MembruAnonim, on 16 aprilie 2019 - 10:20, said:

Bineinteles ca poti face. Dar trebuie sa ai motive intemeiate, gen "trebuie sa plec rapid si nu am timp sa fac unul electronic valabil 10 ani". Sau: "Vreau sa plec in Israel insa am viza de Liban, UAE, Arabia Saudita etc si viceversa pe pasaportul electronic".

Asta ca sa il primesti in 2-3 zile. Insa indiferent de motiv, poti primi unul in 2 saptamani cat dureaza si la cel electronic/biometric.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pasaportul temporar se elibereaza de obicei in cateva zile. Pt ca si motivul eliberarii lui este unul urgent. Daca n-ai urgenta nu iti elibereaza pasaport temporar. Ci unul simplu electronic in ~2 saptamani.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009
Nu se mai fac decat pentru motive foarte serioase care de obicei tin de urgente.

Inclusiv pentru state in situatie de beligerenta (Israel vs statele arabe, Armenia vs Azerbaijan) se fac pasapoarte normale insa se returneaza/ anuleaza dupa incheierea scopului, motiv ar fi ca multe din tarile astea oricum nu mai accepta pasapoarte temporare (statele arabe de ex).

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Lex404, on 16 aprilie 2019 - 12:11, said:

Nu se mai fac decat pentru motive foarte serioase care de obicei tin de urgente.

Subscriu

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009
Dar nu vad de ce cineva ar vrea temporar daca nu e urgenta.

Mai bine unul normal si asa is valabile 10 ani acum si-ai scapat.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
totusi, daca este sa ne luam dupa pct. 7, poate fi eliberat si in cazul in care titularul nu doreste pasaport simplu electronic.
doar ca probabil in acest caz termenul de eliberare este acelasi ca la cel electronic, neexistand un motiv de urgenta.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Posibil sa dai peste vreun functionar mai maleabil si astfel sa iti elibereze pasaport temporar. Totusi, nu vad sensul sa nu iti faci pasaportul simplu electronic care este valabil 10 ani.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
hm, o fi avand omul niste motive intemeiate Posted Image Posted Image Posted Image , la pasaportul simplu temporar nu se preiau impresiunile digitale (amprentele).
sau o avea motive religioase, legate de datele biometrice existente in cazul pasaportului electronic.

eu alte motive n-as gasi, mai ales ca cel temporar, desi este mai ieftin (ca taxa) decat cel electronic, nici nu-l primesti mai rapid daca nu ai motive de urgenta si valabilitatea lui este de 10 ori mai mica decat a celui electronic.
daca ar fi initiatorul nevoit sa-si faca pasaport temporar an de an, in 10 ani va plati 980 lei, versus 258 lei cat costa cel electronic, valabil 10 ani.

Edited by corinadaniela, 16 April 2019 - 13:50.


#13
iovanelm

iovanelm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 15.11.2011
Anul trecut am facut la cei doi copii simplu temporar si le-am primit in aceasi zi, cam dupa 3 ore. Au expirat deja si vreau sa fac altele. De asta am intrebat.
Nu mi-au cerut nici un fel de motiv pentru care vreau simplu temporar.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
pai si care este logica, de ce ai vrea sa dai aiurea niste bani catre stat, sa faci in fiecare an pasaport temporar si sa achiti de fiecare data cate 98 de lei/copil, in loc sa le faci direct pasapoare electronice ? de bine de rau valabilitatea este de 3 ani pentru copiii cu varsta sub 12 ani = 234 lei si 5 ani pentru cei cu varsta 12-18 ani = 258 lei.

http://www.pasapoart...re pasaport.pdf

in plus, nu se mai elibereaza pasapoarte temporare in regim de urgenta decat in anumite situatii, cine vrea temporar ca asa doreste, teoretic il primeste in 10 zile lucratoare :
http://www.pasapoart...T informare.pdf

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate