Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce nu se interzice fumatul pe strada?

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#91
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

 titispanac, on 16 aprilie 2019 - 07:35, said:

M-am saturat sa tot merg pe strada si sa fie plin de indivizi cu tigara in gura si astfel sa respir fum de tigara in loc de aer curat.

de ce nu se interzice vânzarea țigărilor?

(e-ntrebarea de bază!!!)

#92
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 gushpi, on 16 aprilie 2019 - 10:19, said:

de ce nu se interzice vânzarea țigărilor?

Pentru ca o asemenea lege ar genera aparitia unei mafii atat de puternice si de bogate incat clanurile de interlopi pe care le vezi tu la TV ar parea o gluma de prost gust.

#93
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018

 melcmiop, on 16 aprilie 2019 - 09:13, said:

In birou nefumatorii eram sfatuiti sa ne apucam de fumat,daca nu ne place fumul de la colegii care sudau tigarile. La restaurant nu-i interesa pe fumatori ca eram cu lingura in ciorba si trageam si fum intre inghitituri.
Nesimtire tipic romaneasca.Am intalnit si eu ambele cazuri.Dar ia sa te duci si sa ii bagi tigara pe gat la ghiolban, asta daca te tine fizicul.

#94
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

 melcmiop, on 16 aprilie 2019 - 10:10, said:


Se fuma in toate birturile. Nefumatorii nu aveau dreptul sa manance fara fumigene.
De acord cu tine. Dar nu te obliga nimeni să intri.

#95
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006

 calabrezu, on 16 aprilie 2019 - 10:22, said:

Nesimtire tipic romaneasca.Am intalnit si eu ambele cazuri.Dar ia sa te duci si sa ii bagi tigara pe gat la ghiolban, asta daca te tine fizicul.
Sunt camere video in birouri si tot eu eram acuzat. Asta ar fi meritat.

#96
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Problema nu este legislatia ci educatia. Alta data cand cineva dorea sa fumeze in cadrul unui colectiv (grup de prieteni, la restaurant, la o petrecere, sau oriunde era intre oameni), primul lucru pe care il facea intreba: va suparati daca fumez? Acum nu mai exista nici macar la nivel de instinct asa ceva, fumatorul, oriunde se afla (cu exceptia locurilor unde risca sa fie dat afara sau amendat) isi aprinde direct tigara, fara sa intrebe absolut nimic pe nimeni ca si cum ar bea apa.

#97
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

 2Unlimited, on 16 aprilie 2019 - 10:09, said:

1. i-am cerut sa nu mai fumeze la un an dupa ce ne-am cunoscut, si 6 luni a fumat pe ascuns de frica sa nu ne despartim.

2. Ce e ciudat, e ca acum nu mai suporta fumul.
Dacă a fost o cerere necondiționată, e ok. Altfel nu. Pentru că era deja fumătoare când ai întâlnit-o.

2. E o reacție tipică fumătorilor care s-au lăsat.



Eu sunt fumător, dar când sunt pe stradă în spatele cuiva care fumează, fumul mă deranjează/nu-mi place. Așa că mă îndepărtez repede.



 razor01, on 16 aprilie 2019 - 10:29, said:

Problema nu este legislatia ci educatia.
La cârciumă întrebi doar pe cei de la masă ta, nu pe toți din local.
Asta în situația în care sunteți într-unul în care fumatul e permis.

#98
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Ce e comunismul asta, sa interzicem tot ce se poate? Apoi daca se interzice pe unele strazi atunci ar trebui la schimb permis in unele localuri, asa mi s-ar parea normal.

Cui nu ii place sa ia si el o tigara sau narghilea si sa vada ca nu pateste nimic, e chiar placuta.

#99
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
daca ne luam dupa Filipine poate interzicem si fumatul afara

Controversatul presedinte filipinez Rodrigo Duterte a interzis fumatul in public, inclusiv afara

#100
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006

 abac, on 16 aprilie 2019 - 08:50, said:

Pai daca tot e poluare, hai sa ardem si niste anvelope la colt de strada.
Ard si dealea stai linistit.

#101
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

 gushpi, on 16 aprilie 2019 - 10:19, said:


de ce nu se interzice vânzarea țigărilor?

(e-ntrebarea de bază!!!)
pentru ca 80% din pretul tigarilor sunt taxe - accizele sunt mult mai mari decat la benzina, sau cam la orice alt produs de pe piata. tutunul este probabil cel mai profitabil produs de pe piata in momentul asta, pentru stat. desi suna stupid, daca de maine nu s-ar mai vinde tutun, s-ar simti destul de tare la buget.

ah, si pe deasupra - pt ca ar fi o decizie absolut imbecila. mersul asta pe linia interzisului nu are ce cauta in secolul 21, intr-o tara care se vrea democratica. nu conteaza daca esti fumator sau nu, cand statul incepe sa interzica discretionar chestii, e un semn rau.

#102
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 LunaCrystal, on 16 aprilie 2019 - 10:36, said:

Cui nu ii place sa ia si el o tigara sau narghilea si sa vada ca nu pateste nimic, e chiar placuta.

Exact despre genul acesta de atitudine vorbeam mai sus. Majoritatea fumatorilor gandesc fix ca domnul acesta.

#103
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006

 anducoj, on 16 aprilie 2019 - 08:51, said:

Anul trecut am ramas siderat de cat de avansati sunt cei din Rep. Moldova fata de noi: Nu se permite fumatul nici la terase, parcuri, etc. Nu mai vb de vest.
Nu ai mers unde/cand trebuie prin Moldova, tot anul trecut am fost si eu si se fuma peste tot. Pe hartie da, e interzis, dar in practica mai greoi cu respectarea.

#104
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Asta e tendinta in vest. Noi inca n-am ajuns acolo dar ideea e sa se desfiinteze complet fumatul. Interdictiile sunt doar una din masuri.
Cand se va interzice pe strada mai ramai cu fumatul in casa ta. Atat.

Atunci cand nu se poate cu educatie, e normal sa intervina legea.

#105
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Am scris mai de mult pe aici că ce puțin în statul Washington din US, fumatul pe stradă este interzis la mai puțin de 6-7 metri de orice intrare/ieșire publică.
Și dacă nu mă înșel, în New York este interzis total.

#106
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Si in Grecia se cam ignora interdictiile la fumat - si ei au adoptat legile cu 4-5 ani inaintea noastra.
Se pare ca asa suntem noi, balcanicii...

In vest e rupere. Cand treci pe langa o cladire de birouri vezi cateva zeci de fumatori afara cum trag repede din tigara si intra inapoi - acolo unde inca nu s-a interzis fumatul afara.
Nu ma isic ca fumator la birou cam greu sa te mai angajezi in ultimul timp - esti neproductiv ca pierzi timp cu iesitul la fumat.

#107
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014
O sa vina o vreme cand ne vom intreba uimiti, ca prostii, cand se va interzice interzisul. Dar atunci, din pacate, va fi prea tarziu.

#108
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018
Astia care sustin fumatul in public n-au auzit de bun simt, de respect pentru cei din jur.Eu chiar n-am chef sa va inhalez voua putoarea aia pe care o imprastiati in jurul vostru, nici chiar pe strada.Vreti sa fumati? N-aveti decit, dar in spatii private sau special desemnate.Prin alte parti, dreptul tau se termina unde incepe dreptul meu.Si dreptul meu e sa respir ce vreau eu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate