Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

De ce nu se interzice fumatul pe strada?

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#73
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
In spatiu. :)

#74
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 filipxxx, on 16 aprilie 2019 - 09:53, said:

urmeaza sa i se dea liber in Poiana si apoi isi castiga si el painea cu norma intreaga.

Se da ceva pe gratis daca postezi acolo, sau care e treaba, ca nu ma prind?

Edited by razor01, 16 April 2019 - 10:03.


#75
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 Ion_de_la_Raion, on 16 aprilie 2019 - 10:02, said:

In spatiu. Posted Image

Probabil pe statia aia orbitala astronautii trebuie sa iasa afara daca vor sa fumeze.

#76
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019

 Ferlito, on 16 aprilie 2019 - 09:23, said:


Solutia este mult mai simpla si eleganta in cazul tau, stai inchis in casa si astfel ramai sanatos. Sau apuca-te de fumat, daca nu ii poti invinge, alatura-te lor.
Din cauza unora ca tine s-a interzis fumatul in spatiile inchise, ca peste noapte ati devenit sensibili si ati capatat intoleranta la fumul de tigara si la gluten, ca e la moda.

Cum adica sa stau eu in casa? Eu zic sa stati voi in casele voastre si sa bagati mahoarca pana crapati.

#77
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Ion_de_la_Raion, on 16 aprilie 2019 - 10:01, said:

Dar se intampla de ex. sa fii injurat, lovit, impins de un idiot, ripostezi si tot imbecilul care a inceput depune plangere la politie.

Daca nu aduce macar un martor care sa-i sustina povestea, ramane cu plangerea in sertar.

#78
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 edy_wheazel, on 16 aprilie 2019 - 10:04, said:

Probabil pe statia aia orbitala astronautii trebuie sa iasa afara daca vor sa fumeze.
Corect. Posted Image Sa fumeze cu casca pe cap.

 razor01, on 16 aprilie 2019 - 10:04, said:

Daca nu aduce macar un martor care sa-i sustina povestea, ramane cu plangerea in sertar.
Poate gaseste vreun gura casca de pe strada.

Edited by Ion_de_la_Raion, 16 April 2019 - 10:05.


#79
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006

 CGDBZ, on 16 aprilie 2019 - 09:29, said:

Tine oarecum de cei 7 ani de acasa sa nu fumezi in locurile aglomerate(in statiile de autobuz, la trecerile de pietoni, etc.). Mai sunt parinti cu copii de mana sau in carucioare, de ce sa fie ei obligati sa respire fumul de tigara ?
Foarte multi parinti cu copii in brate fumeaza fara jena. Multe gravide fumeaza de rup.  Asa apare nevoia legiferarii fumatului.

#80
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ba si nou nascutul iese in lume cu tigara in gura. :D

#81
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019
Eu nu inteleg de ce s-a i terzis fumatul in localuri, dar pe strada, in statia de autobuz, la semafor e foc de voie. As da voie sa se fumeze in localuri, dar as interzice total fumatul pe strazile aglomerate din marile orase, care practic sunt tot spatii inchise.

#82
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,634
  • Înscris: 29.12.2016
Revenind la tigari, sotia a reusit sa se lase de fumat dupa 25 ani. Fara ajutoare. S-a trezit intr-o dimineata si si-a spus, ia sa vad ce se intampla daca astazi nu fumez. Si a trecut o zi, doua, trei, apoi o luna, doua, trei... La inceput nici nu am putut sa ma bucur. 25 de ani am incercat sa o conving sa se lase de fumat prin diferite metode, inclusiv prin faptul ca i-am cerut sa nu mai fumeze la un an dupa ce ne-am cunoscut, si 6 luni a fumat pe ascuns de frica sa nu ne despartim. A fost un mare circ atunci, ma mir ca am trecut de acea cearta. Abia dupa un an am realizat ca intr-adevar, e pe bune si ca s-a lasat de fumat. Acum are un an si jumatate. Ma bucur pentru ea, si pentru mine de altfel. A crescut bugetul pe famile. Posted Image Ce e ciudat, e ca acum nu mai suporta fumul. De multe ori eu care nu am fumat niciodata am o toleranta mai mare la fum, decat ea care a fumat. Nu are probleme, merge oricand la cafea cu fetele, si nu simte nevoia de a se reapuca de fumat.
Totul a plecat de la o vorba a unui coleg de serviciu care a intrebat-o daca s-a trezit vreodata sa fumeze noaptea. Sotia i-a raspuns ca nu si acesta a replicat: "In acest caz nu esti dependenta de tutun, si poti sa te lasi oricand". A avut dreptate.

Edited by 2Unlimited, 16 April 2019 - 10:14.


#83
melcmiop

melcmiop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 29.08.2006

 sfantu.dracu, on 16 aprilie 2019 - 09:29, said:

1. Aici trebuia discutat cu conducerea pentru a oferi opțiuni pentru tine sau colegi. Și sunt de acord că nu-i ok să faci asta.

2.
Se fuma in toate birturile. Nefumatorii nu aveau dreptul sa manance fara fumigene.

#84
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 titispanac, on 16 aprilie 2019 - 10:08, said:

As da voie sa se fumeze in localuri

Adica sa se fumeze fix unde lumea mananca? Eu pot sa tolerez fumul de tigara oriunde mai putin cand sunt la masa.

#85
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
E usor sa te lasi de fumat. Eu m-am lasat in 2000. E simplu, pentru ca nu mai fumezi si gata. Mai greu e cu mancarea. De mancare nu poti sa te lasi, trebuie sa mananci, sa nu mori. Dar e greu sa mananci cumpatat. La fumat e 0 si 1. Ori bagi in tine, ori nu bagi. Organismul poate trai bine merci fara tigari. La fel si la alcool sau droguri.

Edited by Ion_de_la_Raion, 16 April 2019 - 10:11.


#86
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Ion_de_la_Raion, on 16 aprilie 2019 - 10:11, said:

Dar e greu sa mananci cumpatat

Poate stomacul tau este putin defazat ca nevoie fata de necesarul caloric al corpului. Solutia este , la fel ca la tigara, sa ai vointa.

Edited by razor01, 16 April 2019 - 10:14.


#87
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 razor01, on 16 aprilie 2019 - 10:14, said:

Poate stomacul tau este putin defazat ca nevoie fata de necesarul caloric al corpului. Solutia este , la fel ca la tigara, sa ai vointa.
Pai asta tot cant. La fumat iti trebuie vointa doar o saptamana. La mancare tot timpul.

#88
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 29.09.2006

 2Unlimited, on 16 aprilie 2019 - 10:09, said:

Totul a plecat de la o vorba a unui coleg de serviciu care a intrebat-o daca s-a trezit vreodata sa fumeze noaptea. Sotia i-a raspuns ca nu si acesta a replicat: "In acest caz nu esti dependenta de tutun, si poti sa te lasi oricand". A avut dreptate.

Afirmatia apare in cartea lui Allen Carr "In sfarsit nefumator."

Si pe mine m-a ajutat acea carte. Posted Image

#89
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Ion_de_la_Raion, on 16 aprilie 2019 - 10:16, said:

La mancare tot timpul.

Nu, stomacul se poate educa sa ceara mai multa sau mai putina mancare. E nevoie de putina persistenta si vei vedea ca , dupa un timp de mancat mai putin, chiar daca vrei nu vei mai putea sa mananci precum purcelusul.

Edited by razor01, 16 April 2019 - 10:18.


#90
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,634
  • Înscris: 29.12.2016

 razor01, on 16 aprilie 2019 - 10:14, said:

Nu, stomacul se poate educa sa ceara mai multa sau mai putina mancare. E nevoie de putina persistenta si vei vedea ca , dupa un timp de mancat mai putin, chiar daca vrei nu vei mai putea sa mananci precum purcelusul.

Dar dacă-i punem mai multa cărniță? Posted Image
E criminala reclama de la pizza Hot.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hDH6fclapm0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 2Unlimited, 16 April 2019 - 10:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate