Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Caine lovit - Dovada accident ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Trebuia să prinzi câinele şi să faceţi amiabilă. Dacă s-a dus la poliţie?

În comuna Bălceşti (spre Rm. Vâlcea), într-o noapte ploioasă, am dat cu maşina peste un dulău. Mă rog, nu l-am luat chiar în plin, am reuşit să lovesc numai partea dreaptă a maşinii, din nefericire chiar unde e scutul motor, care s-a rupt.
Nu vă faceţi griji pentru dulău, fusese lovit înainte de altă maşină şi omorât. Treaba e că eu nu l-am putut evita nici călcând linia continuă, pe contrasens.

Să recapitulăm, de data asta cu toate datele problemei.
1. Avem o localitate rurală, ca 95% din toate cele existente în România, aproape neiluminată pe timp de noapte.
2. Avem ploaie măruntă şi deasă, carosabil ud. Din fericire, am anvelope pentru ploaie (de vară, dar mai bune decât cele de iarnă).
3. Avem una bucată echipaj de la Rutieră care stă la pândă cu radarul, să nu cumva să depăşim 50-ul. Ba chiar 30-ul, fiindcă stă la o trecere de pietoni în centrul satului.
4. Nu avem nici ţipenie pe drum.
5. Avem una bucată dulău, chiar pe trecerea de pietoni, omorât anterior de o altă maşină.
6. Avem una bucată echipaj de poliţie cu radarul CARE NU FACE NIMIC PENTRU A DEGAJA DRUMUL!
În acest decor demn de Twin Peaks apar eu, care reuşesc să evit lovirea cu cel de pe contrasens, dar nu reuşesc să evit câinele.
7. Avem una bucată echipaj de poliţie CARE NICI ACUM NU FACE NIMIC, ÎN AFARĂ DE A SE UITA PE RADAR!

Eu ştiu că nu e OK să mergi cu faza lungă noaptea, prin localităţi, dar uite că există situaţii - alimentate de cei care trebuie să le împiedice - în care este necesară.

Prudenţă maximă şi drumuri bune vă doresc.

Edited by PSC, 16 April 2019 - 09:24.


#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 caiuscorneliu, on 16 aprilie 2019 - 08:37, said:

Ai auzit tu ceva, dar ai înțeles greșit. Te referi la Fondul de Protecție al Victimelor Străzii (FPVS) care ține de BAAR. Nu se ocupă cu speță de genul ăsta. Despăgubește dacă ești lovit de unul neasigurat RCA urmând să se îndrepte ulterior împotriva lui în instanță.


Evident, cainele nu are asigurare si se pot indrepta impotriva autoritatilor locale, nu?

Oricum, e o chestie care ar merita discutata, la fel cum ar trebui de discutat cand se produc accidente cu raniti pietoni care trec neregulamentar iar soferilor li se face dosar penal din start (chiar daca ulterior se da NUP).

#21
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

 Pololica, on 16 aprilie 2019 - 09:27, said:




Evident, cainele nu are asigurare si se pot indrepta impotriva autoritatilor locale, nu?



Nu. Cum ți-am spus, FPVS nu are ce să despăgubească aici.
"BAAR intervine in calitate de Organism de plata a despagubirilor, prin Directia FPVS, in cazul accidentelor provocate pe teritoriul Romaniei prin intermediul unui vehicul sau tramvai neasigurat pentru RCA".

Deci doar accident cu mașină sau tramvai neasigurat.
Inițiatorul are două variante, Casco (dacă are) sau buzunarul propriu.

#22
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Din buzunar colegul, cand repari pe banul tau nu mai sta nici un service dupa hartii, ei vor doar sa isi ia banii. Prevederea e buna dar nu se aplica peste tot, lipsa cainilor vagabonti ar trebui sa fie sfanta, gen cum l-ai prins liber cum l-ai dus la adapost tu ca autoritate care iei bani de la oamenii de pe raza localitaii, mai departe se stie. Eu am lovit o javra care isi facea veacul in fata unei fabrici alaturi de altii care erau probabil hraniti de paznici, eram pe depasire l-am luat pe "colt", dupa un pic de frana dar aveam cam 100 km/h. Ce sa eviti intr-o situatie de genul, noroc ca nu a fost pe mijlocul radiatorului si am ajuns pana acasa fara platforma.

#23
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

 myshyk, on 16 aprilie 2019 - 01:48, said:

Nu caini sunt tot maio multi, ci dobitoci neatenti. "Eh, era doar un caine!"

ca să nu devii paranoic: am și io câini și am tot avut de-a lungul timpului, daaar:
-am lovit câini cu mașina, am și filmarea de pe bord
-am fost curios de ce nu l-am evitat
-astfel am observat că din momentul în care jivina a-nceput să fugă spre șosea și momentul impactului a trecut O SECUNDĂ!!!

TE ROG evită tu, la 90 km/h o astfel de situație

on topic: mie nu mi-au cerut autorizatie pt bară ruptă și radioator spart! (dar poate din cauză că pe bară erau moțoace de păr gri :) )

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mergeam de la Urziceni la Slobozia. În stânga şi-n dreapta, câmp gol, fără vegetaţie.
Nu ştiu, chiar nu ştiu de unde mi-a sărit în faţă un căţeluş alb-negru, adică alb cu negru. N-am putut evita impactul... adică aşa am crezut. Aveam tot 90 km/h.
În timp ce frânam, m-am uitat în oglindă, în spate, dar n-am mai văzut căţelul.
Mai întâi am bănuit că a fugit pe unul din cele două câmpuri.
Am oprit, am coborât de la volan, dar nici urmă de căţel pe undeva. Un căţel alb-negru nu se poate confunda cu maro-ul câmpului. Şi totuşi, nu se vedea nicăieri.
Am crezut că a rămas prins pe undeva, sub maşină. Aproape că m-am băgat sub ea, dar n-am văzut nici urmă de blăniţă alb cu negru. Nu se auzea niciun zgomot.
Apoi mi-am amintit că n-am simţit niciun impact, deci, cumva, am reuşit să evit căţelul.
OK, dar dacă sub maşină nu era şi nici pe câmp, atunci unde se dusese?
Singura direcţie posibilă era... în sus. Evident, acolo nu era decât cerul albastru şi atât.
Nici până azi, după aproape 2 ani de la incident, nu ştiu ce s-a întâmplat cu acel căţel.

Dar, dacă aşa au stat lucrurile la 90 km/h cu un căţeluş, hai să vedem cum au stat la numai 5 km/h, cu un pisoiaş.
Eram în parcarea unui hotel, care o parte este pe lungime (vreo 100 m) şi o parte sub formă de pătrat (cam 25 m latura). Ca un T. O pisică se juca cu pisoiaşii (trei la număr) fix printre maşini; probabil îi învăţa să se adăpostească şi să vâneze.
Fiindcă spaţiu de manevră nu aveam (maşini pe stânga, gard pe dreapta), n-am putut să evit trecerea peste pisoi, cu numai 5 km/h, suficient ca roata să-l facă poster. Nu l-am putut evita, a ţâşnit sub maşină de lângă pisică. Nici el nu avea unde să se refugieze, deoarece ţâşnise de sub o altă maşină direct către gard.
Am oprit instant şi am coborât. Dar pisoiul nu se vedea nicăieri.
La fel, am căutat pe sub maşină. Roţile nu aveau urme de sânge, nu ţipa şi nu mieuna nimeni de sub maşină.
După vreo 3 secunde văd pisoiul tocmai la celălalt capăt al parcării (eu eram la bariera de acces), binemersi.
Şi azi mă întreb cum a parcurs pisoiul cei 100 m în 3 secunde.
Nu puteam să-l confund cu ceilalţi doi pisoi; aceia erau negri, el era portocaliu.
Mi-a părut bine că nu l-am lovit, dar modul în care a parcurs acea distanţă rămâne o enigmă.

#25
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 Amaryl, on 16 aprilie 2019 - 03:43, said:

Și că frânezi și că nu, tot așa schimbi bara și radiatorul.
Culmea tupeului e la ăia de la AJVPS , dacă ți stici masina pocnind un mistreț au și pretenția să le predai respectivul mistreț.  Ei insa nu răspund pt nimic !!
ca sa nu il mananci tu, sa il manance ei.

#26
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 PSC, on 16 aprilie 2019 - 10:51, said:

Mergeam de la Urziceni la Slobozia. În stânga şi-n dreapta, câmp gol, fără vegetaţie.
Nu ştiu, chiar nu ştiu de unde mi-a sărit în faţă un căţeluş alb-negru, adică alb cu negru. N-am putut evita impactul... adică aşa am crezut. Aveam tot 90 km/h.
În timp ce frânam, m-am uitat în oglindă, în spate, dar n-am mai văzut căţelul.
Mai întâi am bănuit că a fugit pe unul din cele două câmpuri.
Am oprit, am coborât de la volan, dar nici urmă de căţel pe undeva. Un căţel alb-negru nu se poate confunda cu maro-ul câmpului. Şi totuşi, nu se vedea nicăieri.
Am crezut că a rămas prins pe undeva, sub maşină. Aproape că m-am băgat sub ea, dar n-am văzut nici urmă de blăniţă alb cu negru. Nu se auzea niciun zgomot.
Apoi mi-am amintit că n-am simţit niciun impact, deci, cumva, am reuşit să evit căţelul.
OK, dar dacă sub maşină nu era şi nici pe câmp, atunci unde se dusese?
Singura direcţie posibilă era... în sus. Evident, acolo nu era decât cerul albastru şi atât.
Nici până azi, după aproape 2 ani de la incident, nu ştiu ce s-a întâmplat cu acel căţel.

Dar, dacă aşa au stat lucrurile la 90 km/h cu un căţeluş, hai să vedem cum au stat la numai 5 km/h, cu un pisoiaş.
Eram în parcarea unui hotel, care o parte este pe lungime (vreo 100 m) şi o parte sub formă de pătrat (cam 25 m latura). Ca un T. O pisică se juca cu pisoiaşii (trei la număr) fix printre maşini; probabil îi învăţa să se adăpostească şi să vâneze.
Fiindcă spaţiu de manevră nu aveam (maşini pe stânga, gard pe dreapta), n-am putut să evit trecerea peste pisoi, cu numai 5 km/h, suficient ca roata să-l facă poster. Nu l-am putut evita, a ţâşnit sub maşină de lângă pisică. Nici el nu avea unde să se refugieze, deoarece ţâşnise de sub o altă maşină direct către gard.
Am oprit instant şi am coborât. Dar pisoiul nu se vedea nicăieri.
La fel, am căutat pe sub maşină. Roţile nu aveau urme de sânge, nu ţipa şi nu mieuna nimeni de sub maşină.
După vreo 3 secunde văd pisoiul tocmai la celălalt capăt al parcării (eu eram la bariera de acces), binemersi.
Şi azi mă întreb cum a parcurs pisoiul cei 100 m în 3 secunde.
Nu puteam să-l confund cu ceilalţi doi pisoi; aceia erau negri, el era portocaliu.
Mi-a părut bine că nu l-am lovit, dar modul în care a parcurs acea distanţă rămâne o enigmă.
Povestiri de Ion Creanga.

#27
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 myshyk, on 16 aprilie 2019 - 01:48, said:

Nu caini sunt tot maio multi, ci dobitoci neatenti. "Eh, era doar un caine!"

Nu contest faptul ca unii sunt neatenti sau ca au spume pe animale.

Totusi majoritatea cred ca cunosc implicatiile & costurile si nu si-ar dori sa dea peste un animal....Pot aparea de oriunde si uneori nu poti face nimic pentru a-i evita chiar daca esti cel mai bun/atent sofer si ai cea mai smechera masina.Nu poti sfida legile fizice in momentul in care conduci legal pe un DN iar  un caine care alearga cu 50km/h iti apare brusc la 1-2m in fata.

Edited by polizei, 16 April 2019 - 16:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate