Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Caine lovit - Dovada accident ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
immkole

immkole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 02.01.2012
Buna seara. In drum spre casa, pe centura am lovit cu masina un caine. Bara este sparta putin in stanga si deplasata. Trebuie sa anunt la politie accidentul?
Multumesc anticipat.
O seara buna!

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
catelul, ce face catelul ?:|

#3
immkole

immkole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 02.01.2012

View Postjimi91, on 15 aprilie 2019 - 22:17, said:

catelul, ce face catelul ?:|

Am oprit pe dreapta si nu mai era pe drum. Poate a supravietuit... :(

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
nu cred ca trebuie sa declari accidentul ;)...am si eu un prieten care a lovit usor un caine, pagube minime, nu a declarat nimic

#5
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postimmkole, on 15 aprilie 2019 - 22:00, said:

Buna seara. In drum spre casa, pe centura am lovit cu masina un caine. Bara este sparta putin in stanga si deplasata. Trebuie sa anunt la politie accidentul?
Multumesc anticipat.
O seara buna!

Ai nevoie de dovada de reparatie eliberata de biroul accidente usoare.. Alfel nu ti-o repara nimeni.. Daca nu e vizibil cred ca poti rezolva singur sau poti umbla asa cu ea.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

View PostKres, on 15 aprilie 2019 - 22:26, said:

Alfel nu ti-o repara nimeni..
Decat "adevaratii" :P

#7
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Trebuie sa il declari in 24h la politia pe raza careia s-a produs accidentul.

Nu stiu ce naiba se intampla dar sunt din ce in ce mai multi caini pe langa DN-uri. Pe o lungime de 100 km am numarat/ocolit cel putin 6 cadavre de caini.

Edited by polizei, 15 April 2019 - 23:14.


#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu caini sunt tot maio multi, ci dobitoci neatenti. "Eh, era doar un caine!"

#9
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
daca apare n fata asta e.., nu e bine sa faci manevre bruște sa eviti un câine. un cunoscut s a dus cu masina în pădure si a facut o praf încercând sa evite un caine la 90 km/h.. o cunoscută a ajuns cu masina într-un canal de desecare.. asa ca daca ți apare în față brusc e bine doar sa frânezi si ce o vrea al de sus.

#10
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Și că frânezi și că nu, tot așa schimbi bara și radiatorul.
Culmea tupeului e la ăia de la AJVPS , dacă ți stici masina pocnind un mistreț au și pretenția să le predai respectivul mistreț.  Ei insa nu răspund pt nimic !!

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpolizei, on 15 aprilie 2019 - 23:05, said:

Nu stiu ce naiba se intampla dar sunt din ce in ce mai multi caini pe langa DN-uri.

Acolo se "arunca" animalele de companie cand nu mai ai chef de ele, nu stiai?

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,121
  • Înscris: 22.05.2003
1. e perioada de rut
2. din ce in ce mai multe DN-uri au parapeti despartitori

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postmyshyk, on 16 aprilie 2019 - 01:48, said:

Nu caini sunt tot maio multi, ci dobitoci neatenti. "Eh, era doar un caine!"
Sa ocolesti tu un caine care iti sare in fata masinii cand circuli pe DN cu 90-100 km/h, si eventual ai si masini pe contrasens.
De autostrada...nici nu mai pomenesc.

Sau iti place sa te intorci cu masina pe plafon, ori sa plonjezi in sant/parapet?

Edited by Hider141, 16 April 2019 - 07:07.


#14
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

View PostAmaryl, on 16 aprilie 2019 - 03:43, said:

Și că frânezi și că nu, tot așa schimbi bara și radiatorul.
Culmea tupeului e la ăia de la AJVPS , dacă ți stici masina pocnind un mistreț au și pretenția să le predai respectivul mistreț.  Ei insa nu răspund pt nimic !!

Daca lovesti un mistret la maturitate, "in floarea varstei", cred ca ramai cu dauna totala in drum, asta daca mai ramai pe asfalt. La ce structura anatomica au animalele astea, pot actiona ca o "catapulta", conserva este lansata pe o orbita neprevazuta, iar animalul se alege cu cateva julituri... bineinteles, in functie de dinamica accidentului, de modelul conservei, greutate, etc... cazuri si cazuri...
Nici cu porcul domestic nu scapi mai ieftin...

Asa ca, in schimbul mistretului, poti sa predai epava...

Edited by bonygy, 16 April 2019 - 07:42.


#15
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Am lucrat la o firma care avea peste 150 de masini de livrare si am vazut si auzit multe.
Camion de 7,5 tone a lovit un cal la Sebes. Cabina s-a facut praf, soferul a scapat doar cu un picior rupt. Dupa 2 ani de judecata proprietarul calului a platit dauna.
Vw Caddy vs porc langa Tg Jiu. Dauna totala pentru VW, soferul fara problema. Porc mort si culmea soferul a fost dat in judecata de posesorul porcului. Evident ca nu a castigat in schimb CASCO a deschis dosar in instanta impotriva lui.


Am lovit acum mai multi ani un caine la iesirea din Calarasi. M-am intors la politie sa iau dovada. Politistul a vrut sa vada ca a fost caine si nu om asa ca l-am suit in masina si ne-am dus unde s-a intamplat. A vazut cainele in sant si mi-a dat dovada. Nu am incercat sa il evit tragand de volan, doar am pus frana.

LE: pentru cei care tot aparati cainii...De ce nu o luati asa usor cu masina pe sosele si ii luati pe toti acasa? SI nu o sa mai moara.
Mi-am adus aminte. Chiar saptamana trecuta aproape de Sighisoara intr-un sat vad in fata nu departe un caine trecand soseaua. Oricum nu aveam viteza, maxim 60, dar zic sa iau piciorul de pe acceleratie. Cand sa ajunga cainele pe marginea cealalta a soselei, apare un nene care se face ca arunca cu ceva dupa el. Ce face cainele? trece in fuga inapoi soseaua prin fata mea. Ma sui pe frana ca e masina noua si fix atunci imi dau seama ca in spatele meu era un tir.
Nu s-a intamplat nimic dar ce ai fi ales? Sa lovesti un caine sau sa se suie un camion pe tine?

Edited by Seteh, 16 April 2019 - 08:01.


#16
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Problema cainilor este una reala, insa si soferii sunt intr-un hal de prostie atat de mare incat nu au nici macar instinctul de conservare activ. Daca vezi orice pe marginea drumului, caine, pisica, copil, creierasul trebuie sa interpreteze ca posibil viitor obstacol, sa iei piciorul de pe acceleratie si sa-l asezi frumos deasupra franei, apoi sa fii pregatit de o posibila franare de urgenta pentru evitarea accidentului cu obstacolul respectiv sau cu masina din fata. Nu-mi plac cainii deoarece au acelasi caracter ca si oamenii, sunt idioti, teritoriali, zgomotosi, violenti si slugarnici cu cei ce-i hranesc, usor de cumparat cu putina mancare, insa asta nu inseamna ca trebuie sa-i omori si ii poti evita usor, le poti ghici intentiile. Am avut insa cateva frane de urgenta datorita pisicilor, sunt mai mici, greu de observat, imprevizibile si cu un demaraj rapid, insa de fiecare data am reusit sa franez si sa le evit.
Vina nu este a animalului ci a idiotilor ce-i abandoneaza la marginea drumului sau ii lasa liberi si nesterilizati, dar si a autoritatilor care nu fac nimic in privinta asta (consider ca eutanasierea este in regula, atata timp cat omori animale ca bagi pe tine cotlete de porc si pulpe de pui, poti eutanasia si pentru a preveni atacurile lor - caine, urs sau raspandirea infectiilor - deratizarea in cazul sobolanilor).

Edited by spooky51, 16 April 2019 - 08:26.


#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postmyshyk, on 16 aprilie 2019 - 01:48, said:

Nu caini sunt tot maio multi, ci dobitoci neatenti. "Eh, era doar un caine!"

Am o jena cu replica ta. Nu o data s-au teleportat in fata, desi erau parapeti pe langa drum si am vazut de cateva ori soferi care nu au mai avut ce sa faca si trageau pe dreapta cu mastile sparte (si nu cred ca aveau mai mult de 60 la ora, adica o viteza in limitele legii, dar si ale normalului)

Buba cea mare e ca multi caini comunitari nu sunt altceva decat pui abandonati de stapani.

O data era sa iau un pui sub roata. Eram in Ciolpani (aproape de Bragadiru) si mi-a iesit un pui de cateva luni in fata. Abia l-am vazut. Norocul lui a fost ca era iarba pe langa carosabil si am reusit sa pun frana la timp, dar cel din spate era sa ma pupe (viteza era de 50-60km/h).


Ontopic: e un fond de reparatii prin care poti sa schimbi piesele bubuite, dar trebuie sa intrebi la Politie care e procedura (evident, accidentul trebuie declarat si cercetat de politie). Buba la tine e ca potaia a scapat si sa nu aiba prea mult nerv militienii si sa cerceteze mai mult.

#18
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

View PostPololica, on 16 aprilie 2019 - 08:31, said:


Ontopic: e un fond de reparatii prin care poti sa schimbi piesele bubuite, dar trebuie sa intrebi la Politie care e procedura (evident, accidentul trebuie declarat si cercetat de politie). Buba la tine e ca potaia a scapat si sa nu aiba prea mult nerv militienii si sa cerceteze mai mult.

Ai auzit tu ceva, dar ai înțeles greșit. Te referi la Fondul de Protecție al Victimelor Străzii (FPVS) care ține de BAAR. Nu se ocupă cu speță de genul ăsta. Despăgubește dacă ești lovit de unul neasigurat RCA urmând să se îndrepte ulterior împotriva lui în instanță.

Edited by caiuscorneliu, 16 April 2019 - 08:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate